تاریخ امروز :20 تیر 1403
تهیه طرحواره چیست؟

تهیه طرحواره چیست؟

از حدود قرن بیت بود که کلمه و مفهوم طرحواره وارد روانشناسی مدرن شد. شاید برای شما سوال باید که این کلمه معمولا نا آشنا چه مفهومی دارد. در واقع در یک کلمه به مشکلات روانی ریشه ای که برای هر انسانی ایجاد میشود طرحواره میگویند. طرحواره ها مغعمولا ریشه ئردر گذشته و کودکی فرد دارند و به همین دلیل هم می توان عامل بیشتر آنها را حدس زد. در کودکی و گذشته چه چیزی بیشتر از همه بر روی انسان تاثیر میگذارد؟! قطعا جواب این موضوع برای همه واضح و مبرهن است. در رتبه اول والدین و در جایگاه دوم محیط بیشترین تاثیر را مخصوصا در کودکی دارد به همین دلیل هم است که ریشه بیشتر طرحواره ها و اسکیما به این دو عامل برمیگردد.

طرحواره ها در روانشناسی باعث میشوند که فرد از زندگی خود در زمینه های مختلف عقب بماند دلیل این امر هم مشخص است فرد به دلیل تجربه های گذشته ای که دارد می تواند که به خوبی به همه کارهای روزمره خود بپردازد و باعث شود که از همه مراحل زندگی عقب بماند. بهتر است که افراد قبل از اینکه این رفتار ها بیشتر از پیش درونشان ریشه بدئانند به فکر درمان آن بیفتند

طرحواره های افراد می توانند بر ادراک و نگرش ما نسبت به دیگران تأثیر بگذارند و می توانند به کلیشه ها و تعصبات منجر شوند. به عنوان مثال، طرحواره ای از افراد در مورد افراد مسن ممکن است ما را به این تصور سوق دهد که آنها کند، فراموشکار و بی علاقه به فناوری هستند. به طور مشابه، طرح واره یک فرد در مورد جوانان ممکن است ما را به این تصور سوق دهد که آنها بی پروا، نابالغ و دارای حق هستند. این طرحواره‌ها می‌توانند بر نحوه تعامل ما با دیگران تأثیر بگذارند و موانعی برای ارتباط و درک مؤثر ایجاد کنند.

تهیه طرحواره چیست؟

از سوی دیگر طرحواره های رویداد می توانند انتظارات و باورهای ما را در مورد موقعیت های خاص شکل دهند. به عنوان مثال، طرحواره ای در مورد رفتن به وقت پزشک ممکن است ما را به این انتظار بیندازد که قرار ملاقات خسته کننده و ناخوشایند باشد. این طرح‌واره می‌تواند احساسات و رفتار ما را در حین ملاقات تحت تأثیر قرار دهد و حتی می‌تواند ما را به طور کلی از رفتن به پزشک سوق دهد.

در عین حال، خود طرحواره ها، باورها و انتظارات ما را از خود توصیف می کنند. آنها می توانند بر عزت نفس، انگیزه و رفتار ما تأثیر بگذارند و می توانند ادراک و نگرش ما را نسبت به خود شکل دهند. به عنوان مثال، فردی با طرحواره خود مثبت ممکن است احساس اعتماد به نفس، انگیزه و خوش بین داشته باشد، در حالی که فردی با خود طرحواره منفی ممکن است احساس ناامنی، بی انگیزگی و بدبین کند.

کمال گرایی چیست و چگونه می‌توانیم بر آن غلبه کنیم؟ بیشتر بخوانید: کمال گرایی چیست و چگونه می‌توانیم بر آن غلبه کنیم؟

طرحواره ها همچنین می توانند تاثیر قابل توجهی بر خاطرات ما داشته باشند. اطلاعاتی که با طرح‌واره‌های موجود ما مطابقت دارند، بیشتر به خاطر سپرده می‌شوند و با کارایی بیشتری پردازش می‌شوند، در حالی که اطلاعاتی که با طرح‌واره‌های ما سازگاری ندارند، به احتمال زیاد فراموش یا تحریف می‌شوند. این می تواند منجر به خطاهایی در تفکر ما شود و می تواند بر ادراک و نگرش ما به روش های منفی تأثیر بگذارد.

اسکیما ها انواع مختلفی دارند که 18 نوع از آنها شناخته شده و ثبت شده است و هر انسانی امکان دارد یک یا چند  نوع از این طرحواره ها را درون خود داشته باشد. مات در این مطلب از سایت روانکده قصد داریم که به بررسی مفهوم دقیق طرحواره ها و روش های شکل گیری  آنها و اینکه چگونه میتوانیم طرحواره های منفی را تغییر دهیم وحدتی چگونه میتوانی طرحوارههای مثبتی ایجاد کنیم. اگر شما هم از این طرحواره ها رنج می برید و یا اینکه علاقه مند هستید با آنها بیشتر آشنا شوید با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا شما را با تمام آنچه باید در مورد اسکیما ها بدانید را برای شما بیان کنیم.

 

 

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری