تاریخ امروز :2 اردیبهشت 1403
اختلال شخصیت مازوخیسم چیست؟

اختلال شخصیت مازوخیسم چیست؟

مازوخیسم و ​​سادیسم هر دو در مورد لذت بردن از درد هستند. مازوخیسم به لذت بردن از تجربه درد به خود اشاره دارد در حالی که سادیسم به لذت بردن از ایجاد درد به شخص دیگری اشاره دارد.

مازوخیسم چیست و چه علائمی دارد؟

مازوخیسم، اختلال روانی – جنسی که در آن رهایی شهوانی از طریق تحمیل درد به خود حاصل می شود. این اصطلاح از نام شوالیه لئوپولد فون ساخر مازوخ، یک اتریشی که به طور گسترده در مورد رضایتی که از ضرب و شتم و تحت انقیاد گرفتن به دست آورده بود، گرفته شده است.

میزان درد ممکن است از تحقیر با خشونت اندک گرفته تا شلاق شدید یا ضرب و شتم متفاوت باشد. به طور کلی، مازوخیست تا حدودی کنترل خود را بر موقعیت حفظ می کند و قبل از این که آسیب جدی ببیند، به رفتار توهین آمیز پایان می دهد.

در حالی که درد ممکن است در بسیاری از افراد مقدار معینی از هیجانات جنسی ایجاد کند، اما برای مازوخیست به هدف اصلی فعالیت جنسی تبدیل می شود. این اصطلاح غالبا در یک زمینه اجتماعی آزاد تر به کار می رود که در آن مازوخیسم به عنوان رفتار کسی تعریف می شود که به دنبال موقعیت های تحقیر یا بد رفتاری است و از آن لذت می برد.

فعالیت‌ های مازوخیستی ممکن است روش ترجیحی یا انحصاری برای تولید هیجان جنسی باشد. مردم ممکن است فانتزی های مازوخیستی خود را بر روی خود اجرا کنند – برای مثال:

 • سوراخ کردن پوست
 • اعمال شوک الکتریکی
 • خودشان را می سوزانند

یا ممکن است به دنبال شریکی بگردند که ممکن است سادیست جنسی باشد. فعالیت با شریک شامل:

 • تاژک دار (شلاق زده)
 • با ادرار یا مدفوع تحقیر شود
 • بخشی از تجاوز جنسی شبیه سازی شده

انواع مازوخیسم

انواع مازوخیسم

فروید 4 نوع مازوخیسم را توصیف کرد: اروتیک، زنانه، اخلاقی و تطبیقی. در زیر به توضیح مازوخیسم می پردازم که توسط روانکاو فرانسوی ماریلیا آیزنشتاین ارائه شده است.

 1. مازوخیسم جنسی

مازوخیسم جنسی به اعمال شهوانی کسانی اطلاق می شود که از طریق عذاب و تحقیر به دنبال ارگاسم هستند. هیجان جنسی در رنج جسمی یافت می شود. قرار گرفتن در معرض درد و ظلم شامل: ضرب و شتم یا آسیب جسمی تا حدی است. مازوخیسم معمولا در همان فرد با سادیسم همراه است. با این حال، به طور کلی، یک جهت گیری نشان دهنده تمایل جنسی غالب است.

 1. مازوخیسم زنانه

مازوخیسم زنانه به معنای لذت بردن از رنج روانی، درد ناشی از خود یا دیگران است. فروید در مقاله 1932 خود، لذت مازوخیستی را با کسانی مرتبط می کند که ویژگی های شخصیتی زنانه را که به طور سنتی با زنان مرتبط است، مانند انفعال و وابستگی، تجسم می کند. با این حال، او ادعا نکرد که زنان ذاتا مازوخیست هستند، که یک برداشت نادرست رایج از ایده های او است.

مازوخیسم زنانه هم در مردان و هم در زنان شایع است. کارن هورنای نیز مفهوم مازوخیسم ذاتی زنان را رد کرد. ریشه آن بیولوژیکی نیست، بلکه جنبه ای از توسعه از مسیر خارج شده و نتیجه هنجار های اجتماعی و فرهنگی است.

 1. مازوخیسم اخلاقی

این دومین شکل از مازوخیسم جنسی زدایی است. فروید اصطلاح «مازوخیسم اخلاقی» را در سال 1924 ابداع کرد و حالتی از ذهن را توصیف کرد که از احساس گناه ناخودآگاه ناشی می ‌شود و از طریق رنجی که چنین احساس گناهی را تسکین می‌ دهد، ارضا می ‌شود.

مازوخیست‌ های اخلاقی از مجازات یا عذاب عقاید، سرنوشت یا خدا لذت می ‌برند و تحقیر هایی که در زندگی خود احساس می ‌کنند می ‌تواند جایگزین فعالیت جنسی شود، مانند برخی از فرقه ‌های مذهبی یا شهادت، یا اعمال زهد یا تاژک زدن مذهبی.

افسردگی دیس تایمی چیست؟ بیشتر بخوانید: افسردگی دیس تایمی چیست؟

خود تنبیهی برای منحرف کردن یا تسکین احساس گناه و سایر حالات عاطفی دردناک است. ایده این است که مردم برای کاهش احساس گناه، که معمولا ناخودآگاه هستند، به دنبال رنج هستند.

با این حال مازوخیسم اخلاقی لزوما بیمارگونه نیست. عبارات قابل ستایش این شکل از مازوخیسم زمانی قابل مشاهده است که مردم امنیت، حتی جان خود را در خدمت به دیگران یا منافع اجتماعی بزرگ تر به خطر می اندازند، افرادی با فداکاری قهرمانانه مانند دکتر مارتین لوتر کینگ جونیور، مادر ترزا، و مهاتما گاندی.

 1. مازوخیسم تطبیقی

مازوخیسم تطبیقی در برخی مواقع در اوایل رشد نوزاد، کودک با سرخوردگی شدید گرسنگی و تنهایی مواجه می شود. این نوع مازوخیسم شامل سازگاری و توانایی تدریجی یک نوزاد برای تحمل تنشی است که با تاخیر ارضا شدن همراه است.

این مستلزم منفعل بودن در چنین لحظاتی از انتظار برای چیزی است که فرد می خواهد. از نظر عملی، در چنین لحظاتی مفید است که مادر یا مراقب اولیه به نوزاد کلماتی را برای ابراز نا امیدی بگوید: «می ‌بینم که گرسنه ‌ای و می ‌خوای شیرت رو بخوری. چند دقیقه صبر کن الان حاضر میشه.»


مطالب مرتبط: اختلالات شخصیتی چیست؟


علت مازوخیسم چیست؟

در یک مطالعه اخیر، شایع ترین دلیل درگیر شدن در مازوخیسم و ​​سادیسم، مبادله قدرت با شخص دیگری بود. برخی پاسخ دادند که این تمرین به آن ها اجازه می ‌دهد وارد یک حالت آگاهی جایگزین شوند، وضعیتی که می‌ تواند به حالتی تا حدودی مراقبه و آرام منجر شود.

درمان مازوخیسم چیست؟

درمان مازوخیسم چیست؟

علایق مازوخیستی جنسی نیازی به درمان ندارند مگر این که باعث اختلال یا ناراحتی قابل توجهی شوند. برای افرادی که در نتیجه علایق جنسی خود دچار پریشانی یا اختلال می شوند، روان درمانی رایج ترین رویکرد درمانی است.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم با توضیح در مورد مازوخیسم و شرایط آن، دلایل و درمان مازوخیسم شما را با ای اختلال آشنا کنیم، اگر تجربه ای در این مورد، در خود یا نزدیکان خود دارید می توانید در کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

 

درباره “اختلال شخصیت مازوخیسم ” بیشتر بخوانید:

8 یک نظر

 1. جعفر کرمی پاسخ

  سلام من چهارده سالمه سه روزه همش فگر های منفی تو مغزم هست تپش قلب هم بیشتر است کف های دستم عرق می کنه فگر می کنم همه جانم می لرزه حتا اونقدر حالم بد میشه که گریه می کنم میشه برام کمک کنید.

 2. منصور تابش پاسخ

  سلام خوب هستید؟
  من زهرا هستم و به حرف زدن و گویندگی علاقه ی فوق العاده ای دارم و در جمع هم بدون هیچ استرسی حرفم رو بیان میکنم
  میخوام ازتون بپرسم اگر یک روزی من در برنامه استعدادیابی شرکت کردم میتونم برم بالا؟
  ولی اصلا نمیتونم دوباره کار کنم

 3. مهرداد هامون پاسخ

  نتیجه
  به 28 سوال از 28 سوال به درستی پاسخ داده اید.

  سلام جواب تست من این اومد من علاقه دارم از همه چیز سر در بیارم و حل مسئله انجام بدم و بخاطر این موضوع پژو هش زیاد میکنم:
  دسته بندی ها
  – – – – – – – – بدنی – حرکتی66.67%
  – – – – – – – – تصویری – فضایی100%
  – – – – – – – – درون فردی83.33%
  – – – – – – – – طبیعت گرا100%
  – – – – – – – – منطقی – ریاضی100%
  – – – – – – – – میان فردی83.33%
  – – – – – – – – کلامی – زبانی

 4. عزیز مهرابی پاسخ

  درود خداوند بر شما و خداقوت جناب دکتر عزیز
  پوزش میخواهم جسارتا خسته ام از مصرف مواد مخدر راههای زیادی را تست و امتحان نموده ام جهت ترک کردن اما پس از مدتی دوباره شروع به مصرف باراخر۶سال هم پاک بودم دوباره لغزش کردم به حدی خسته ام که یکبار خودکشی کرده ام همه چیزم و همه اطرافیانم رو از دست داده ام شدم یه زالوی به درد نخور یه نکبت که فقط ضرر میرسونم میتونید کمکم بکنید بخدا حلقه به گوش تون میشوم امضامیکنم و مینویسم که تاعمر دارم و نفس میکشم نوکر شماخواهم بود فقط نجاتم بدید

 5. Rosana پاسخ

  سلام آقای دکتر.
  آقای دکتر من ۱۴ سالمه و فکر میکنم مبتلا به بیماری مازوخیسم فیزیکی ام.
  علاقه ی وحشتناک زیادی به درد دارم
  برام خیلی لذت بخش و خوشاینده
  و از تحقیر شدن یا کنترل شدن خیلی خوشم میاد
  اگه خانواده ام بفهمن نمیدونم‌چه اتفاقی برام‌میوفته
  میشه لطفا کمکم کنید؟

 6. ............. پاسخ

  من یه دختر ۱۲ ساله ام که از احساس خفگی خیلی خوشم میاد و کلا از رفتار هایی که خشونت توشون باشه خوشم میاد و اکثریت موقع ها به دوستام میگم که خفم بکنن و این برام خیلی لذت بخشه
  مازوخیستم دیگه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *