تاریخ امروز :20 تیر 1403

آموزش سیگار کشیدن

سیگاری ها، سیگار کشیدن را بسیار بی دردسر جلوه می دهند، اما کشیدن سیگار بیشتر از دم و بازدم است. شما باید بدانید که چگونه سیگار را روشن کنید، آن را به درستی نگه دارید و به درستی استنشاق کنید تا دچار سرفه نشوید. نگران نباشید، با دنبال کردن مراحل زیر، در کم ترین زمان یک سیگار را به آرامی می کشید.

انواع روش های سیگار کشیدن

سیگار را نگه دارید چه آن را با انگشتان خود یا با دهان خود از پاکت بیرون بکشید، در نهایت سیگار را در دست خواهید داشت. این یک انتخاب کاملا شخصی و بدون قاعده است، اما برخی از روش ‌های رایج سیگار کشیدن وجود دارد که باید از آن ها آگاه باشید:

 • کلاسیک: سیگار را بین انگشت اشاره و وسط، بین بند انگشت اول و دوم، کف دست رو به پایین نگه دارید.
 • پیچیده: مانند کلاسیک، اما با کف دست رو به شما و انگشتان رو به بالا.
 • گاه به گاه: سیگار پشت بند انگشت دوم انگشت میانی قرار می گیرد و با پیچاندن انگشت اشاره به دور آن محکم می شود. دست در حالت شل و بسته قرار دارد و کف دست به سمت شما یا رو به پایین است.
 • یورو I: سیگار بین انگشت شست و سبابه، کف دست بیرون، سیگار به سمت بیرون نگه داشته می شود.
 • یورو II: سیگار بین انگشت شست و سبابه، کف دست رو به داخل و کمی به سمت بالا نگه داشته می شود و انتهای فیلتر مستقیما به سمت شما است.
 • پالمد: سیگار بین انگشت شست و سبابه فشرده می شود، اما کف دست به سمت داخل است و سیگار در دست دود می شود و به سمت مچ داخلی اشاره می کند. زمانی مفید است که نمی خواهید آشکار شود که سیگار می کشید.
 • زنانه: سیگار بین بند اول و دوم انگشت اشاره و انگشت میانی نگه داشته می شود. دست آرام و به سمت عقب خم شده و کف دست به سمت بالا است.
 • سیگار را در دهان خود بگذارید: اگر آن را با دندان های خود از بسته بیرون کشیدید، پس سیگار در دهان شما است، اگر نه، انتهای فیلتر شده سیگار را بین لب های خود قرار دهید.

مطالب مرتبط: فواید ترک سیگار


مراحل به دست گرفتن سیگار

مراحل به دست گرفتن سیگار

ابتدا باید یاد بگیرید چگئنه سیگار را در دست گرفته و روشن کنید.

 1. به بسته ضربه بزنید: آداب و رسوم تدارکاتی خاصی در ارتباط با سیگار کشیدن وجود دارد. این کار با وارونه کردن بسته باز نشده سیگار و زدن هوشمندانه آن، سه تا شش بار، توسط کف دست شما به بسته سیگار انجام می شود. این کار توتون شل را متراکم می کند به طوری که در کاغذ کمی سفت تر می شود و در تئوری کمی صاف تر می سوزد و ماندگاری بیشتری دارد.
 2. بسته را باز کنید: انتهای فویل نقره ای باز شده را باز کنید یا برای بسته های روباز، سلفون و سپس فویل را بردارید. در این مرحله، بسیاری از افراد اولین سیگار را برمی دارند، آن را برعکس می کنند تا سمت تنباکو بالا باشد و سپس آن را در بسته قرار می دهند. برای برخی، این برای خوش شانسی است. برای دیگران این فقط یک آیین است که ممکن است از سیگاری دیگری یاد گرفته باشند. در هر صورت، سیگار خوش شانس آخرین سیگاری است که دود می شود.
 3. یک سیگار را بردارید: بسته بندی جدید نسبتا محکم بسته بندی می شود. بسته سیگار های در معرض نمایش را برعکس کنید و آن را به انگشت خود بکوبید تا سیگار ها را تشویق کنید تا از پاکت خارج شوند. هنگامی که یکی از آن ها به اندازه کافی ظاهر شد با انگشتان تان آن را بیرون بکشید. بسته ای که تا حدی خالی شده باشد، بیرون کشیدن سیگار از آن بسیار آسان تر خواهد بود.

مراحل کشیدن سیگار

 1. روشنش کنید: کبریت یا فندک خود را تا نوک سیگار بیاورید و طوری بمکید که گویی میلک شیک را از داخل نی می مکید. هنگام روشن کردن سیگار استنشاق نکنید، فقط چند دقیقه کوتاه بکشید، محکم روی آن بکشد تا تنباکو روشن شود. سیگار های کارخانه ای معمولا به سرعت روشن می شوند و به طور یکنواخت می سوزند.
 2. دود را استنشاق کنید: پس از روشن شدن سیگار، کمی دود به داخل دهان خود بکشید. هنگامی که برای اولین بار شروع می کنید، از وارد کردن دود زیاد خودداری کنید، چون وقتی شروع به سرفه کردید پشیمان خواهید شد.
 3. دود را برای لحظه ای در دهان خود نگه دارید. این کار باعث خنک شدن آن می شود و از تحریک گلوی شما جلوگیری می کند. همچنین طعم دود را تغییر می دهد که برای برخی قابل اعتراض است. این را با تجربه تصمیم خواهید گرفت.
 4. دود سیگار را قورت دهید: همان طور که آن را بیرون می آورید، دود را با یک نفس عمیق وارد ریه های خود کنید. این به جلوگیری از تحریک گلو و تحریک رفلکس سرفه کمک می کند. توجه داشته باشید که این کار مانند کشیدن سیگار نیست، جایی که شما مستقیما به ریه های خود استنشاق می کنید.

مطالب مرتبط: بهترین راه های ترک سیگار


شکل جایگزین استنشاق «فرنچینگ» نامیده می شود. برای این کار، قبل از استنشاق، مقداری از دود را به هوا برگردانید (بدون بازدم) و در حین خروج از دهان، آن را با بینی خود بمکید. این ممکن است کمی تمرین نیاز داشته باشد تا کامل شود. با ادامه سیگار کشیدن، تحمل شما نسبت به دود افزایش می یابد. این همان جایی است که مشکلات به وجود می آیند: هرچه تحمل بیشتری نسبت به استنشاق دود داشته باشید، سیگار کشیدن آسان تر خواهد بود. هرچه بیشتر سیگار بکشید، نیکوتین بیشتری مصرف کنید، با افزایش تحمل نیکوتین معتاد تر می شوید. برای داشتن همان احساسی که از اولین سیگار خود داشتید، به مقادیر بیشتری نیکوتین نیاز دارید که باعث می شود بیشتر سیگار بکشید.

5. دست خود را در موقعیت قرار دهید: بخشی از مراسم سیگار کشیدن جایی است که وقتی سیگار را از دهان بیرون می آورید، دست سیگار خود را قرار می دهید. مانند نگه داشتن سیگار، قوانین سخت و سریعی وجود ندارد، اما بسته به جنسیت فرد سیگاری، شیوه های رایجی وجود دارد. زنان اغلب بازوی خود را از شانه می چرخانند، سیگار را در سطح دهان، به یک سمت، در حالی که کف دست به سمت بالا و دست رو به بیرون است، نگه می دارند. مردان بازوی خود را در آرنج می چرخانند، کف دست خود را به سمت داخل نگه می دارند و دست خود را تا قسمت میانی تنه پایین می آورند.

6. دود را رها کن: همانطور که دست خود را در موقعیت خود قرار می دهید، دود را از دهان یا بینی خود خارج کنید. هیچ راه درست یا غلطی برای انجام این کار وجود ندارد، برخی می گویند دمیدن از طریق بینی به آن ها اجازه می دهد طعم بیشتری از دود دریافت کنند، در حالی که برخی دیگر احساس سوزش را می کنند. برخی از افراد اجازه می دهند دود از دهان خود بیرون بیاید و به آرامی بازدم کند، در حالی که برخی دیگر آن را با قدرت بیرون می دهند.

7. روی خاکستر ضربه بزنید: یکی دیگر از بخش‌ های ساده (در عین حال ضروری) سیگار کشیدن، بیرون انداختن خاکستر است. همان طور که سیگار را می سوزانید، قسمتی که دود شده است به صورت خاکستر ریز روی نوک سیگار شما باقی می ماند که به طرز قابل توجهی مقاوم است. با این حال، هنگامی که به یک نقطه خاص می رسد، جاذبه زمین اجازه نمی دهد و خاکستر به زمین می افتد. اگر در خیابان راه می روید، این مشکلی نیست. با این حال، اگر در داخل خانه ایستاده اید، مطمئنا نمی خواهید خانه خود را کثیف کنید، بنابراین بهتر است از یک زیرسیگاری برای انداختن خاکستر سیگار خود استفاده کنید. نحوه نگه داشتن سیگار تعیین می کند که چگونه سیگار خود را تکان می دهید. اگر آن را طوری نگه دارید که انتهای فیلتر در مجاورت انگشت شست شما باشد، یک تلنگر سریع روی زیرسیگاری انجام دهید و خاکستر به طور منظم در زیر سیگاری فرو می رود. اگر سیگار را بین انگشت شست و سبابه گرفته اید، یک ضربه سریع در وسط سیگار با انگشت اشاره یا انگشتری خود باعث می شود خاکستر به سمت پایین بیفتد. همچنین می توانید خود سیگار را به لبه زیرسیگاری بکوبید تا خاکستر بیفتد.

8. آن را له کنید وقتی سیگار را تمام کردید: سیگار خود را تمام کرده اید و حالا میخواهید آن را خاموش کنید. این کار را با له کردن آن در زیرسیگاری انجام دهید. سیگار را روی یک سطح غیر قابل اشتعال له کنید تا زمانی که خاموش شود، سپس سیگار را می توانید دور بیندازید. هیچ ‌کس نمی‌ خواهد با ته سیگار های نیمه روشن شما سروکار داشته باشد. انداختن سیگار های نیمه روشن به بیرون از پنجره نیز بسیار خطرناک است و شروع بسیاری از آتش ‌سوزی‌ های جنگلی همین کار است.

چه مقدار از سیگاری که قبل از اتمام می کشید بستگی به میزان سیگاری که دوست دارید بکشید دارد. بدیهی است که شما فیلتر را دود نخواهید کرد. بسیاری از مردم تا زمانی که درست بالای فیلتر قرار نگیرند، سیگار می کشند یا تا زمانی که نتوانند آن را در دهان خود بگذارند. برخی دیگر ترجیح می دهند سیگار را پس از رسیدن به نیمه راه خاموش کنند، بنابراین دود تمیز تر باقی می ماند.

بیشتر بخوانید: نام قرص های نعشه کننده

نکات مهم در مورد سیگار کشیدن

نکات مهم در مورد سیگار کشیدن

چند نکته در مورد سیگار کشیدن وجود دارد که در این قسمت به آن پرداخته ایم:

 • به یاد داشته باشید، سیگار کشیدن برای شما مضر است. شما زندگی خود را به خطر می اندازید. اگر هنوز ازدواج نکرده اید یا بچه ندارید، شانس مادر / پدر شدن تان را کاهش می دهید.
 • مراقب باشید که انتهای فیلتر سیگار روشن نشود.
 • وقتی برای اولین بار سیگار را شروع می کنید، مارک ها و انواع سیگار های مختلف را امتحان کنید تا بفهمید چه چیزی را ترجیح می دهید. صد ها برند و سیگار متنوع وجود دارد.
 • سیگار های منتول، جدای از عطر تنباکوی سوزاننده، دارای رایحه خفیف نعناع و همچنین احساس خنکی منتول هستند.
 • مقدار کمی از دود در ریه های شما باقی می ماند، گاهی اوقات برای چند ساعت، تا زمانی که از طریق تنفس طبیعی جذب یا خارج شود.
 • اکثر سیگاری ها سیگار را در دهان خود رها نمی کنند، زیرا تنفس طبیعی دشوار است (بدون استنشاق دود که برخی از آن ها بدون کشیدن روی آن از فیلتر خارج می شوند) و دود داغ از انتهای آن بینی را می سوزاند و وارد چشم ها می شود و چشم ها می سورند با این حال، برخی از سیگاری ها موفق به انجام این کار می شوند.
 • صرف مکیدن مقدار کمی دود بدون استنشاق می تواند با تمرین تصویر قانع کننده ای از یک فرد سیگاری ایجاد کند. دود غلیظ تر خواهد بود.
 • سیگاری ها نیکوتین و مواد شیمیایی مختلف موجود در تنباکو (سرگیجه، حالت تهوع و غیره) و همچنین اثرات فیزیولوژیکی منفی مونوکسید کربن را بسیار بیشتر از افراد غیر سیگاری تحمل می کنند. سیگاری‌ ها پس از مدتی این حالات را تجربه نمی کنند.
 • اگر واقعا نمی ‌دانید که می‌ خواهید سیگار را شروع کنید یا نه و یا به صورت تفننی می خواهید بکشید توصیه ما این است این کار را انجام ندهید زیرا اعتیاد آور است حتی تفننی.
 • اگر می خواهید انجام دهید عجله نکنید، آهسته شروع کنید سپس اندک اندک بیشتر کنید تا زمانی که حرفه ای شوید!

هشدار هایی در مورد سیگار کشیدن

وقتی در اطراف افراد غیر سیگاری، سیگار می کشید، مودب باشید. یکی از دلایل اصلی ممنوعیت سیگار کشیدن در بسیاری از جا ها سیگاری های بی ادب است که دود خود را به افراد غیر سیگاری می دمند. اگر باد می ‌وزد، خود را در مقابل افراد غیر سیگاری قرار دهید به طوری که دود به آن ها برخورد نکند. اگر باد نمی ‌وزد یا نمی‌ توانید در جهت باد فوت کنید، نفس خود را به سمت بالا بیرون دهید تا دود از چشم‌ ها، بینی و لباس‌ های افراد غیر سیگاری دور بماند.

جدای از خطرات بهداشتی ذکر شده در بالا، کشیدن سیگار بویی را در شما ایجاد می کند که برخی افراد آن را آزار دهنده می دانند. یک سیگاری معمولی تمایل دارد نسبت به بوی دود سیگار کم تر حساس شود و ممکن است متوجه شدت بوی آن نشود.

سیگار کشیدن یک خطر آتش سوزی است، اطمینان حاصل کنید که تمام مواد سیگاری و زیر سیگاری ها پس از اتمام کاملا خاموش شده اند و در هنگام سیگار کشیدن اقدامات احتیاطی لازم را برای جلوگیری از آتش سوزی را انجام دهید.

بسته به مقررات محلی، بزرگسالی که محصولات تنباکو را برای یک خردسال خریداری می کند، ممکن است در خطر پرداخت جریمه بزرگ، پیگرد قانونی و حتی مجازات زندان باشد.

سیگار کشیدن برای افراد زیر سن قانونی در برخی کشور ها ممنوع است، بنابراین اگر قصد سیگار کشیدن دارید، حتما محدودیت سنی محلی ایالت خود را برای کشیدن سیگار بررسی کنید.

نیکوتین از نظر جسمی و روانی اعتیادآور است. هر دوی این اعتیاد ها ممکن است از اولین سیگار شروع شود. سیگار حاوی مواد افزودنی برای افزایش اعتیاد به تنباکو است و بسیاری از مردم علیرغم تلاش های مکرر قادر به ترک سیگار نیستند.

سیگاری های تازه کار ممکن است علائم مرتبط با مسمومیت با نیکوتین را تجربه کنند، زیرا بدن آن ها به نیکوتین عادت می کند. این ها عبارتند از حالت تهوع، سرگیجه، افزایش ضربان قلب و افزایش فشار خون. اگر به تازگی سیگار کشیدن را شروع کرده اید، مراقب باشید، زیرا سیگار کشیدن زیاد در مدت کوتاهی می تواند منجر به استفراغ شود.

اگرچه اثرات فیزیکی نیکوتین خوشایند است، اما اثرات روانی عمده ای رخ می دهد که مغز بدوی و ناخودآگاه یک پاداش کاذب از اثرات نیکوتین دریافت می کند. مغز با ایجاد یک پاسخ بدوی بسیار قوی که اعتیاد به نیکوتین است به این پاداش پاسخ می دهد.

تغییرات فیزیکی شروع به رخ دادن می کنند. رشد گیرنده جذب باعث عدم تعادل شیمیایی در مغز می شود که باعث می شود مصرف کننده در هنگام پایین آمدن سطح نیکوتین احساس افسردگی و اضطراب کند. این به دلیل تلاش مغز برای جبران ترشح بسیاری از مواد شیمیایی پاداش است. سیگار کشیدن ممکن است:

 • به مرور زمان توانایی چشایی و بویایی شما را کاهش می دهد.
 • احتمال آمفیزم، برونشیت مزمن و سایر بیماری های ریوی را افزایش می دهد. سیگاری ها بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های ریه و گلو هستند زیرا پوشش ریه ها و گلو در اثر دود تحریک می شود.
 • اسیدیته معده را افزایش می دهد زیرا سیگار حاوی نیکوتین است که ممکن است علائم سندرم روده تحریک پذیر، زخم اثنی عشر و غیره را بد تر کند.
 • باعث ایجاد مشکلات جنسی یا تولید مثل برای مردان و زنان می شود. مردان ممکن است مشکلات نعوظ و کاهش تعداد اسپرم را تجربه کنند، در حالی که زنان ممکن است در سنین کم تر از حد متوسط ​​ناباروری و یائسگی را تجربه کنند.
 • باعث نقایص مادرزادی، زایمان زودرس و سقط جنین در زنان باردار می شود.
 • بر سلامت اطرافیان خود در حین سیگار کشیدن تاثیر می گذارد، به ویژه کسانی که دارای بیماری های مزمن قلبی یا اختلالات ریوی مانند آسم هستند. اگر می توانید سیگار را به یک اتاق تک نفره محدود کنید یا بیرون سیگار بکشید. سیگار کشیدن در مکان های عمومی سرپوشیده و یا محل های کار در بسیاری از مکان ها غیرقانونی شده است. این می‌ تواند شامل اتومبیل ‌های شرکتی و سازه‌ های کاملا بسته در فضای باز باشد. در بیشتر موارد، تابلو های سیگار ممنوع برای اطلاع شما از قانون نمایش داده می شود.
 • باعث سرطان ریه، گلو، دهان، حنجره، مری، پانکراس و سایر نواحی بدن می شود؛ زیرا دود تنباکو سرطان زا است.
 • افزایش فشار خون و ضربان قلب این شما را در معرض خطر بسیار بالا تری برای حمله قلبی قرار می دهد و می تواند باعث سکته شود. در افراد سیگاری مزمن، این می تواند باعث بیماری قلبی شود.
 • کاهش اشتهای سیگاری به دلیل اثرات نیکوتین. کنترل وزن دلیل رایجی است که مردم برای ادامه دادن به سیگار کشیدن ذکر می کنند.

در چه مکان هایی از سیگار کشیدن اجتناب کنیم؟

 • اطراف بنزین یا هر ماده قابل اشتعال فرار دیگری.
 • با معده خالی، زیرا این می تواند احساس تهوع را تحریک کند.
 • در رختخواب تحت هر شرایطی، هنگامی که در رختخواب هستید، به راحتی می توانید بخوابید و سیگار خود را رها کنید و اجازه دهید فرش را آتش بزند.

 

درباره “آموزش سیگار کشیدن” بیشتر بخوانید:

4.3/5 - (25 امتیاز)