تاریخ امروز :21 تیر 1403
چگونه اعتماد به نفس همسرمان را بالا ببریم

چگونه اعتماد به نفس همسرمان را بالا ببریم

همانطور که می دانید اعتماد به نفس ویژگی ای است که تحت تاثیر عواملی بیروی؛ کاهش و افزایش می یابد؛ بنابراین اعتماد به نفس همسر شما از رفتار و دیدگاه شما تاثیر می گیرد و شما می توانید اعتماد به نفس او را به قدری تقویت کنید که از پس سخت ترین کارها و مشکلات برآید.

نکته ای که وجود دارد این است که برخی از زنان و مردان به دلیل اینکه خودشان اعتماد به نفس سالمی ندارند؛ به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه همسر خود را تحقیر و شماتت می کنند. البته برخی دیگر نیز با تعریف های بی مورد و بی اساس به همسر خود اعتماد به نفس کاذب تزریق می کنند؛ هر دو این موارد اعتماد به نفس او را در طولانی مدت تخریب می کنند و پیامدهای منفی برای رابطه زناشویی خواهند داشت.

نیاز به حامی عاطفی و روحی یک نیاز اساسی در همه انسان ها می باشد و اگر زن و شوهر اعتماد به نفس سالمی داشته باشند؛ می توانند یک خانواده سالم را شکل دهند. با این مقاله از سایت روانکده همراه باشید تا با تکنیک های درستی برای افزایش اعتماد به نفس همسر آشنا شوید.

مطلب مرتبط: چرا اعتماد به نفس مهم است؟

نشانه های اعتماد به نفس پایین در زنان و مردان

چه کسانی اعتماد به نفس پایینی دارند؟

اعتماد به نفس پایین در رفتار؛ منش و حرکات افراد قابل مشاهده می باشد و در ادامه برخی رفتارها که نمایانگر اعتماد به نفس پایین در افراد است را معرفی می کنیم:

 • بیش از حد فروتن هستند و تعریف و تمجیدهای دیگران را نمی پذیرند و اساسا قبول ندارند که در کاری خوب هستند.
 • زمانی که کاری را به درستی انجام می دهند تصور می کنند به خاطر سادگی کار بوده و به محاسن و امتیازهای خود باور ندارند.
 • همیشه فکر می کنند دیگران فقط عیب های آنها را می بینند و برای دیگران مایه تمسخر و خنده هستند.
 • دیگران را افراد معتبری می دانند و خودشان را معتبر نمی دانند و از ابراز عقیده می ترسند.
 • از خودشان خوششان نمی آید و تفکرات و گفتگو های منفی با خود دارند.
 •  ایده آل گرا و عاشق عالی بودن هستند و هیچ وقت موفقیت های خود را کافی نمی دانند.

مطلب مرتبط: چگونه اعتماد به نفس از دست رفته را بازگردانیم

راه های اعتماد به نفس دادن به همسر

راه های اعتماد به نفس دادن به همسر

زوجینی که یکی از آنها و یا هر دو دچار کمبود اعتماد به نفس باشند؛ نمی توانند ارتباط سالمی در زندگی مشترک داشته باشند و ممکن است با مشکلات متعددی از جمله: کاهش علاقه عاطفی، سرد شدن رابطه جنسی و جدایی عاطفی مواجه شوند.

برای بالا بردن اعتماد به نفس همسرتان در ابتدا باید خودتان اعتماد به نفس بالایی داشته باشید؛ پس در ابتدا روی اعتماد به نفس خود کار کنید. در این صورت است که می توانید با همفکری و حمایت همدیگر از تمام چالش ها و مشکلات زندگی با موفقیت عبور کنید.

رضایت از زندگی در نبودن مشکلات نیست؛ بلکه در قدرت حل مشکلات است.

زمانی که خودتان اعتماد به نفس داشته باشید می توانید با روش های زیر اعتماد به نفس همسر خود را در زندگی مشترک بهبود دهید:

 •  جملات مثبت که به هسرتان بگویید

به همسرتان بگویید که چقدر در کنار او احساس آرامش روحی و عاطفی دارید و چقدر با او به شما خوش می گذرد. احساس واقعی خود را از زیبایی، جذابیت؛ ارزش ها و نقاط قوت شخصیتی همسرتان صادقانه به او بیان کنید.

 • برای بودن با همسر خود روزانه زمان اختصاص دهید

بعد از ازدواج؛ زوجین بیشتر وقت خود را به کارهای شخصی مثل کار بیرون یا کارهای منزل مشغول هستند؛ بهتر است روزانه زمانی را فقط به همسرتان اختصاص دهید و همه کارهای دیگر را کنار بگذارید و جسم و ذهن و توجه خود را به همسرتان متمرکز کنید.

عوارض-خود-ارضایی-از-نظر-علمی بیشتر بخوانید: عوارض خود ارضایی از نظر علمی

 • کارهایی انجام دهید که او را خوشحال می کند

علایق همسر خود را بشناسید و روزانه با انجام کارهایی ساده او را خوشحال کنید. زمانی که همسر شما ببیند که کاری را برای خوشحال کردن او انجام می دهید احساس مهم بودن خواهد کرد.

 • او را به حضور در جمع خانواده و دوستان تشویق کنید

شما به راحتی می توانید نقاط قوت همسر خود را بشناسید و در جمع های خانوادگی و دوستانه ویژگی های مثبت او را تحسین کنید و خوشحالی و رضایت خود از زندگی مشترک با همسرتان را به آنها هم نشان دهید. به هیچ عنوان مشکلات خصوصی زندگی مشترکتان را در این جمع ها بیان نکنید زیرا همسر شما تحقیر خواهد شد.

 • به احساس همسر خود دقت کنید و با او همدلی داشته باشید

به دلیل تفاوت هایی که میان زنان و مردان وجود دارد واکنش های آنها به فراز و نشیب های زندگی متفاوت خواهد بود و شاید مسائلی که برای شما اهمیت چندانی ندارند؛ برای همسرتان مشکل بزرگی باشند؛ بنابراین هیچوقت دغدغه های همسرتان را بی اهمیت ندانید بلکه سعی کنید با او همدلی کنید.

با عشق بی قید و شرط اعتماد به نفس همسرتان را بالا ببرید

 • بدون قید و شرط و در هر شرایطی به همسر خود عشق بورزید

در هر شرایطی به همسر خود نشان دهید که او را دوست دارید. به خصوص دریافت عشق و احترام همسر برای مردان زمانی که با شکست های مالی مواجه می شوند؛ معجزه می کند. زمانی که همسر شما بداند در هر شرایطی عاشق او هستید و او را رها نمی کنید بدون اضطراب و نگرانی انرژی خود را در مسیر درست به کار خواهد برد.

 • در لحظات سخت همسر خود را درک کنید و حامی او باشید

در لحظات سخت در کنار همسر خود باشید و از او بپرسید چه کاری می توانید برایش انجام دهید؛ ممکن است او نیاز داشته باشد با خودش خلوت کند؛ پس قبول کنید و به هیچ عنوان او را تحت فشار قرار ندهید؛ با حس حمایتی که از جانب شما دریافت می کند؛ امید و اعتماد به نفس او برای حل مشکل و عبور از سختی ها بیشتر خواهد شد.

مطلب مرتبط: راه های افزایش اعتماد به نفس در جوانان

 • هیچوقت به افکار منفی همسرتان پر و بال ندهید

اگر همسر شما افکار منفی دارد به هیچ عنوان این افکار را تأیید نکنید؛ زیرا او حس یک بازنده را خواهد داشت. در مقابل سعی کنید به او کمک کنید که افکار منفی خود را به افکار مثبت تبدیل کند.

 • اجازه دهید همسرتان فضا و زمانی شخصی برای خود داشته باشد

در کنار زمانی که با هم دارید؛ به همسر خود آزادی فردی و احساسی بدهید تا سرگرمی ها و کارهایی برای خودش داشته باشد و از زندگی لذت ببرد.

 • به همسرتان نشان دهید که به توانایی هایش باور دارید

می توانید در مکالماتی که با همسر خود دارید با جملات مثبتی به او نشان دهید که کاملا به توانمندی ها و تصمیماتش اعتماد دارید.

 • از همسرتان قدردانی کنید

تلاش ها و موفقیت های همسر خود را تحسین کنید؛ زیرا زنان و مردان همچون نیاز به اکسیژن؛ به قدردانی و تشویق نیز نیاز دارند.

مطلب مرتبط: راه های افزایش اعتماد به نفس در رابطه

کلام آخر

زوجین نقش بزرگی در پیشرفت و رشد همدیگر دارند و می توانند با رفتارها و برخودهای مناسب در هر شرایط اعتماد به نفس یکدیگر را تقویت کنند. اما همانطور که به شما گفتیم قبل از هر چیزی خودشان هم باید از اعتماد به نفس سالمی برخوردار باشند.

3/5 - (2 امتیاز)