تاریخ امروز :2 اردیبهشت 1403

میل جنسی یکی از پیچیده ترین نیازها و غرایز طبیعی انسان در برقراری ارتباط بین دو زوج غیر هم جنس است که علاوه بر نشاطی و حس خوب، برای سلامتی بدن نیز از لحا علمی  بسیار مفید است. رابطه زناشویی در واقع فعالیتی شامل به دخول آلت مرد به واژن زن با هدف تولید مثل یا لذت جنسی است که در این فعالیت هر دو زوجین مسئولیتی دارند.

این عمل به دلیل نیاز جنسی انسان از بدو کشف برای وصلت دو زوج با یکدیگر انجام می شود که در روابط عاطفی نیز خیلی تاثیر می گذارد. دانستن این که رابطه زناشویی می تواند بسیار آسیب زا در زندگی دو فرد باشد، نگرانی های زیادی را در افراد حاصل می کند که با دریافت مشاوره از روانکده می توانید اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب کنید.

علت-درد-در-اولین-رابطه-زناشویی

علت درد اولین رابطه زناشویی در چیست؟

اولین رابطه جنسی برای دختران به دلیل شایعه پراکنی های دروغ و غیر واقعی از زمان های گذشته، بسیار خوفناک و دردناک به نظر می رسد اما با آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر از آناتومی و ساختار بدن زن و مرد، به راحتی میتوان به این ترس غلبه کرد. در ادامه این مقاله به توضیح کامل تر این بحث خواهیم پرداخت.

در ورودی و دهانه خارجی واژن نوعی بافت ارتجاعی نازک یا همان غشا مخاطی فاقد بافت عضلانی وجود دارد که به آن هایمن (Hymen)  یا پرده بکارت می گویند. هایمن به دلیل احاطه دهانه خارجی واژن با دخول هر اجسام خارجی حتی انگشت می تواند از بین برود که از این علائم پارگی بکارت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس درد خفیف در ناحیه زیر شکم و واژن
 • خونریزی کم و لکه بینی
 • تغییر شکل لابیا های مینور اطراف واژن
 • هرگونه خونریزی بعد دخول
 • تغییر شکل ورودی و دهانه واژن از حالت گرد به شکل v به دلیل پارگی

این بافت در اولین دخول با خونریزی کم البته بسته به آمیزش جنسی از بین می رود که در بعضی افراد به دلیل تنگی واژن و استرس که سبب ارضا نشدن فرد میشود، میتواند کمی دردناک باشد. با آمادگی بیشتر زوجین این درد را می توان با افزایش لذت به حداقل رساند.

عواملی که میتواند باعث درد و خونریزی در اولین رابطه جنسی و پاره شدن پرده بکارت باشد:

آمیزش ناکافی و کم

واژن  با تحریک کافی مرطوب شده و باعث آسان تر شدن رابطه جنسی می شود اما خشکی در واژن باعث سوزش و دردناک بودن رابطه میشود که در اولین دفعه استفاده از روان کننده توصیه می شود.

عدم رعایت بهداشت

عفونت ادراری و تناسلی از عوامل مهم در دردناکی رابطه جنسی است که باعث متورم شدن ورودی واژن شده و در نتیجه دخولی دردناک را به بار می آورد.

استرس

اضطراب و استرس در زنان باعث متمرکز نبودن آن در لحظه آنی و همچنین دچار سفتی و انقباض واژن می شود که دخول را سخت تر می کند.  

آلرژی و حساسیت

حساسیت به مواد تشکیل دهنده کاندوم یا لوبریکانت ( روان کننده) نیز میتواند منجر به درد و التهاب واژن شود که برای اطمینان بیشتر میتوانید با پزشک زنان مشورت کنید.

عوارض-خود-ارضایی-از-نظر-علمی بیشتر بخوانید: عوارض خود ارضایی از نظر علمی

خونریزی-بعد-از-رابطه-اول-چند-روز-طول-می-کشد؟

خونریزی بعد از رابطه اول چند روز طول می کشد؟

معمولا در اولین رابطه جنسی به دلیل پارگی پرده بکارت، باعث خونریزی جزئی می شود که در این مسئله میتواند بین 1 الی 2 روز طول بکشد. این خون می تواند در حین دخول یا بعد از رابطه در لباس زیر دیده شود که با با چند روش زیر می توانید شانس خونریزی را کاهش داده و از درد جلوگیری کنید:

 • داشتن پیش نوازی
 • صحبت در مورد رابطه جنسی با شریک زندگیتان
 • انتخاب پوزیشن مناسب برای کاهش درد
 • در انجام دخول عجله نداشته باشید
 • استفاده از روان کننده
 • آمادگی کامل برای انجام این کار را داشته باشید

استفاده از پوزیشن های مناسب نیز در اولین رابطه جنسی می تواند دخول را برای شما بسیار راحت و بدون درد کند که برای آشنایی با پوزیشن مناسب برای خود بهتر است از پزشک متخصص مشاوره زناشویی بگیرید. از پوزیشن های راحت و مناسب دخول توصیه شده به موارد زیر می توان اشاره کرد:

پوزیشن کلاسیک

در این حالت مرد به صورت ترجیحی بالای زن بوده و حرکات خود را کنترل می کند. رو در رو بودن باعث افزایش صمیمیت بین زوجین می شود و انواع اختلالت جنسی را کاهش می دهد.

پوزیشن ایستاده

اینکه چگونه شروع کننده رابطه باشیم با این حالت بسیار آسان و بدون درد سر می شود. در این پوزیشن زن به سطح صاف مثل دیوار یا میز تکیه داده و مرد مقاربت می کند و پاها کامل باز و لگن به سمت بالا است تا میزان عمق ورود آلت قابل کنترل باشد.

پوزیشن قاشقی

انتخاب این حالت برای اولین رابطه جنسی بسیار مناسب بوده و مقاربت، بسیار صمیمانه می شود. در این پوزیشن زوجین رو به روی هم دراز کشیده و مد از پشت نزدیکی می کند تا سرعت ورود آلت قابل کنترل باشد.

پوزیشن دختر گاوچران

گزینه ای محبوب برای تمام زوجین است که زن روی مرد نشسته و دخول انجام می شود. در این حال کنترل دست زن بوده و مرد دراز می کشد و همچنین در راه های درمان زود انزالی نیز این حالت توصیه می شود.

برای-کاهش-درد-در-اولین-رابطه-جنسی-چه-باید-کرد؟

برای کاهش درد در اولین رابطه جنسی چه باید کرد؟

معاشقه و آمیزش نقش بسیار مهمی در رابطه جنسی دارد که به دلیل ترشحات دخول را بسیار راحت تر می کند. با معاشقه مخصوصا زن زودتر ارضا شده و رابطه ای لذت بخش تجربه می شود که با یک موزیک عاشقانه و شمع میتوانید این محیط را برای همسرتان فراهم کنید.

مراقبت های بعد از اولین رابطه

بعد از رابطه جنسی یا در حین آن، رعایت بهداشت به دلیل عفونت های تناسلی بسیار مهم بوده و توسط پزشکان و در مشاوره مهارت ارتباطی بسیار توصیه می شود. همچنین تخلیه مثانه بعد از مقاربت از عفونت و ابتلا به هر گونه قارچی جلوگیری کند.  

کلام آخر

از جایی که هایمن یا همان پرده بکارت نشان باکرگی دختران در کشور های اسلامی است، بیشتر توصیه می شود که از دخول اجسام داخلی به دهانه واژن خودداری کنند. همچنین برای آمادگی به رابطه جنسی می توانید با گرفتن مشاوره ازدواج یا مشاوره فردی به تمام سوالات و نگرانی های خود خاتمه دهید. 

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *