تاریخ امروز :20 تیر 1403

اختلال عملکرد جنسی می تواند هر مشکلی باشد که مانع از رضایت فرد یا زوج از فعالیت جنسی شود. حدود 43 درصد از زنان و 31 درصد از مردان درجاتی از اختلال عملکرد جنسی را گزارش می دهند.

اختلال عملکرد جنسی چیست؟

اختلال عملکرد جنسی مشکلی است که می تواند در هر مرحله از چرخه از زندگی جنسی رخ دهد که از احساس رضایت از فعالیت جنسی جلوگیری می کند. چرخه زندگی جنسی به طور سنتی شامل هیجان، فلات، ارگاسم و وضوح است. میل و برانگیختگی هر دو بخشی از مرحله هیجانی پاسخ جنسی هستند. این مهم است که بدانید زنان همیشه این مراحل را به ترتیب طی نمی کنند.

در حالی که تحقیقات نشان می دهد که اختلال عملکرد جنسی شایع است، بسیاری از مردم دوست ندارند در مورد آن صحبت کنند. از آن جایی که گزینه های درمانی در دسترس هستند، باید نگرانی های خود را با شریک زندگی و مشاور خود در میان بگذارید.

انواع اختلالات جنسی چیست؟

اختلال عملکرد جنسی به طور کلی به چهار دسته طبقه بندی می شود:

 • اختلالات میل: عدم تمایل جنسی یا علاقه به رابطه جنسی.
 • اختلالات برانگیختگی: ناتوانی در برانگیختگی فیزیکی یا هیجان زده در حین فعالیت جنسی.
 • اختلالات ارگاسم: تاخیر یا عدم ارگاسم.
 • اختلالات درد: درد هنگام مقاربت.

علائم اختلال عملکرد جنسی چیست؟

علائم اختلال عملکرد جنسی چیست؟

علائم اختلال عملکرد جنسی یه دو جنسیت اختلال زن و اختلال مرد تقسیم می شود.

در مردان:

 • ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ (آلت تناسلی سفت) مناسب برای مقاربت (اختلال نعوظ).
 • عدم وجود یا تاخیر در انزال علیرغم تحریک جنسی کافی (تاخیر در انزال).
 • ناتوانی در کنترل زمان انزال (انزال زودرس).

در زنان:

 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم.
 • روانکاری ناکافی واژن قبل و در حین مقاربت.
 • ناتوانی در شل کردن ماهیچه های واژن به اندازه کافی برای مقاربت.

در مردان و زنان:

 • عدم علاقه یا تمایل به رابطه جنسی.
 • ناتوانی در برانگیختگی
 • درد با مقاربت.

 چه چیزی باعث اختلال در عملکرد جنسی می شود؟

علل فیزیکی: بسیاری از شرایط فیزیکی و یا پزشکی می توانند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد جنسی شوند. این شرایط عبارتند از دیابت، بیماری قلبی و عروقی (رگ های خونی)، اختلالات عصبی، عدم تعادل هورمونی، بیماری های مزمن مانند نارسایی کلیه یا کبد و اعتیاد به الکل و سوء مصرف مواد. علاوه بر این، عوارض جانبی برخی دارو ها، از جمله برخی دارو های ضد افسردگی، می تواند بر عملکرد جنسی تاثیر بگذارد.

علل روانشناختی: این ها شامل استرس و اضطراب مربوط به کار، نگرانی در مورد عملکرد جنسی، مشکلات زناشویی یا روابط، افسردگی، احساس گناه، نگرانی در مورد تصویر بدن و اثرات یک ضربه جنسی گذشته است.

روانشناسی جنسیتی مردان

روانشناسی جنسیتی مردان

تحقیقات گسترده GRC مردان را به مشکلات رفتاری بی شماری از جمله جنسیت گرایی، خشونت، همجنس گرا هراسی، افسردگی، سوء مصرف مواد و مسائل مربوط به روابط مرتبط می کند. این کتاب فراخوانی برای اقدام برای محققان و پزشکان، دانشجویان فارغ التحصیل و سایر متخصصان بهداشت روان برای مقابله با GRC مردان و کاهش تاثیر مضر آن بر افراد و جامعه است.

جیمز اونیل یکی از پیشگامان روانشناسی مردان است که GRC را مفهوم سازی کرد و مقیاس تعارض نقش جنسیتی را ایجاد کرد. در این کتاب، او مطالعات متعددی را از محققان مشهور در روانشناسی مردان با بیش از 30 سال تجربه بالینی و تحقیقاتی خود برای ترویج کنشگری و به چالش کشیدن وضعیت موجود ترکیب می کند.

او اثرات متعدد GRC مردان را شرح می دهد، از جمله:

 • مسائل مربوط به موفقیت، قدرت و رقابت
 • احساسات محدود
 • محدود کردن رفتار محبت آمیز بین مردان
 • تعارض بین شغل و روابط خانوادگی مردان

اونیل همچنین توضیح می دهد که چه زمانی GRC می تواند در نقش جنسیتی مردان ایجاد شود، چگونه می توان آن را از طریق برنامه های پیشگیرانه و درمانی برای پسران و مردان برطرف کرد و محققان و پزشکان چه ابتکاری را می توانند دنبال کنند.

انواع اختلالات روانی

انواع اختلالات روانی

انواع بیماری های روانی به شرح زیر هستند:

 

پارافیلیا چیست؟

پارافیلیا هر نوع علاقه شدید و مداوم جنسی به غیر از علاقه جنسی به تحریک دستگاه تناسلی یا نوازش مقدماتی با شرکای خود که از نظر فنوتیپی طبیعی، از نظر جسمی بالغ هستند و رضایت دارند. اگر پارافیلیا باعث ناراحتی یا اختلال در فرد شود یا رضایت آن منجر به آسیب شخصی یا خطر آسیب به دیگران شود، این اختلال پارافیلیک محسوب می شود. بنابراین پارافیلیا یک شرط ضروری اما ناکافی برای داشتن یک اختلال پارافیلیک است. پارافیلیا به خودی خود، بدون ناراحتی یا آسیب احتمالی یا واقعی، لزوما نیازی به مداخله بالینی ندارد.

 

انواع پارافيليا

DSM-5 8 ​​مورد از شایع ترین اختلالات پارافیلیک را شرح می دهد:

 

اختلال تریسام

تحقیقات نشان می دهد که رابطه جنسی سه نفری یکی از محبوب ترین فانتزی های جنسی است، اما این موضوع توجه علمی زیادی به خود جلب نکرده است.

 

راه حل مشکلات رابطه زناشویی

مشکلات جنسی می تواند تاثیر مخربی بر هر رابطه ای داشته باشد. پاملا استفنسون کانولی، ستون نویس گاردین به علل احتمالی آن ها نگاه می کند و راه حل هایی را پیشنهاد می کند.

5 مشکل رایج جنسی ( نحوه برخورد با آن ها)

5 مشکل رایج جنسی ( نحوه برخورد با آن ها)

 1. کاهش میل جنسی و ناتوانی جنسی

از دست دادن میل جنسی یا کاهش میل جنسی می تواند به ویژه برای زنان در زمان های خاصی از زندگی رایج باشد. اگر احساس افسردگی می کنید، باردار هستید یا اخیرا زایمان کرده اید، همه این ها می توانند عوامل رایجی باشند که ممکن است بر میل جنسی شما تاثیر بگذارند.

سایر عوامل روانی یا فیزیکی می توانند بر مردان و زنان تاثیر بگذارند. دیابت، اختلالات هورمونی، افسردگی، خستگی و همچنین اعتیاد (مواد مخدر یا الکل) همگی مسائلی هستند که می توانند منجر به کاهش میل جنسی شوند. مشکلات رابطه یا تجربیات جنسی گذشته نیز می تواند بر تمایل شما برای مقاربت تاثیر بگذارد.

در حالی که کاهش میل جنسی لزوما دلیلی برای نگرانی نیست، اگر نگران هستید که ممکن است بر روابط شما تاثیر بگذارد، باعث نا امیدی، مشاجره شود یا حتی باعث شود که احساس کنید ممکن است از هم جدا شده باشید، زمان آن رسیده است که به دنبال کمک باشید.

روان درمانی این فرصت را می دهد که با یک مشاور آموزش دیده صحبت کنید که می تواند به شما در کشف و غلبه بر اختلالات جنسی کمک کند. یک مشاور روان ‌جنس‌ گرا که در طیف وسیعی از مشکلات جنسی با افراد در هر سنی آگاه است، می‌ تواند به شما کمک کند تا نیاز ها و تمایلات جنسی خود را بهتر بشناسید و از طریق افکار منفی که ممکن است بر توانایی شما برای لذت بردن از رابطه جنسی و صمیمیت تاثیر بگذارد، کار کند.

مشاوره رابطه می تواند شکل دیگری از گفتار درمانی باشد که می تواند به شما و شریک زندگی شما کمک کند تا نحوه برقراری ارتباط فیزیکی و کلامی خود را کشف کنید. مشاوره رابطه با کمک به شما برای شناسایی زمینه هایی که ممکن است بر توانایی شما برای احساس امنیت، آرامش و توانایی لذت بردن از رابطه جنسی تاثیر بگذارد، می تواند به شما کمک کند تا از نیاز های یکدیگر آگاهی بیشتری پیدا کنید و با همکاری یکدیگر راه حلی مناسب پیدا کنید.

گفتار درمانی تنها گزینه هایی برای کمک به کنترل میل جنسی شما نیستند. یوگا می تواند نه تنها بر سلامتی و احساس تندرستی، بلکه بر میل جنسی شما نیز تاثیر شگفت انگیزی داشته باشد. طبق یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی جنسی، تمرین منظم یوگا می تواند سطح میل جنسی زنان را بهبود بخشد. این مطالعه نشان داد که زندگی جنسی 75 درصد از شرکت کنندگان به طور قابل توجهی بهبود یافته است، به ویژه برای زنان 40 ساله و بالا تر.

اگر استرس، اضطراب یا افسردگی بر میل جنسی شما تاثیر می گذارد، هیپنوتیزم درمانی می تواند کمک کند. یک هیپنوتراپیست بالینی ممکن است بتواند به شما کمک کند تا علائم مرتبط را مدیریت کنید و همچنین اعتماد به نفس یا احساس ارزشمندی شما را بهبود بخشد. هیپنوتیزم می تواند به برخی از افراد کمک کند تا با ضمیر ناخودآگاه خود ارتباط برقرار کنند و به رویداد ها یا مسائلی بپردازند که ممکن است بر خلق و خو، عزت نفس یا لذت آن ها در زندگی تاثیر بگذارد.

آن چه می خوریم می تواند چیزی باشد که در مورد سلامت و تندرستی کلی خود نادیده می گیریم. متخصصان تغذیه می توانند نکات و توصیه های طبیعی، سالم و ساده ای را برای کاهش سطح استرس خود از طریق عادات غذایی ارائه دهند. به یاد داشته باشید که به طور منظم غذا بخورید، کربوهیدرات های تصفیه شده را برای غذا ها نگه دارید و پروتئین کافی را در رژیم غذایی خود قرار دهید، همگی می توانند تاثیر شگفت انگیزی بر احساس ما داشته باشند.

اگر نگران اختلال نعوظ بالقوه یا ناتوانی جنسی هستید، صحبت با مشاور می تواند اولین قدم برای یافتن گزینه ای باشد که برای شما مناسب است. مراجعه به مراکز مشاوره معتبر و گذراندن زمانی با یک مشاور می تواند تاثیر گذار باشد.

در مردان بالای 40 سال رایج است، این معمولا جای نگرانی نیست، با این حال، اگر مشکل ادامه داشت، مشاور عمومی شما بهترین راه برای تماس است. اغلب به دلیل استرس، اضطراب، خستگی یا میزان نوشیدنی‌ های الکلی، مشکلات نعوظ نیز می ‌تواند ناشی از مشکلات جسمی یا عاطفی باشد.

اعتیاد جنسی

2. اعتیاد جنسی

عوارض-خود-ارضایی-از-نظر-علمی بیشتر بخوانید: عوارض خود ارضایی از نظر علمی

در حالی که مردم مدتی است در مورد معتاد جنسی بودن شوخی می کنند، سازمان بهداشت جهانی (WHO)  اخیرا اعتیاد جنسی را به عنوان یک وضعیت سلامت روان پذیرفته است. همچنین به عنوان رفتار جنسی اجباری شناخته می شود، بسیاری از کارشناسان امیدوارند که این شناخت رسمی به رفع شرم و نگرانی کمک کند که ممکن است افراد را از جستجوی کمک و حمایت باز دارد.

اما چگونه می توان فهمید که معتاد جنسی هستید؟ و چگونه آن را درمان کنید؟ مشاور و نایب رئیس انجمن درمان اعتیاد جنسی و اجبار (ATSAC)، ایان بیکر، توضیح می دهد که چگونه تشخیص اعتیاد جنسی به اندازه ارزیابی میزان تماشای فیلم های مستهجن یا دفعات خودارضایی آسان نیست.

«نمی توان گفت شما معتاد به سکس هستید، زیرا روزی یک ساعت فیلم پورن تماشا می کنید. من این جا نیستم که بگویم خودارضایی اشتباه است اما باید بدانید چگونه بر سایر بخش ‌های زندگی شما تاثیر می ‌گذارد. آیا دوستان خود را ترک می کنید؟ آیا از آن برای مدیریت بدخلقی یا اضطراب استفاده می کنید؟»

نشانه ‌های اعتیاد به رابطه جنسی می‌ تواند شامل جستجوی مکرر رابطه جنسی معمولی، داشتن روابط متعدد، استفاده بیش از حد از پورنوگرافی، تجربه احساس گناه پس از رابطه جنسی، افکار وسواسی در مورد رابطه جنسی یا برنامه ‌ریزی برای ملاقات ‌های جنسی باشد.

اگر نگران این هستید که رابطه جنسی، خودارضایی یا هرزه‌ نگاری چگونه بر سایر بخش ‌های زندگی ‌تان تاثیر می‌ گذارد، مکان ‌های مختلفی وجود دارد که می‌ توانید برای کمک به آن ها مراجعه کنید که یکی از آن ها مشاوره است.

کار با یک مشاور روابط می تواند به شما کمک کند تا رفتار هایی را که ممکن است بر سایر بخش های زندگی شما تاثیر بگذارد، شناسایی کرده و بپذیرید و تغییر دهید. درمان روانی جنسی (همچنین به عنوان درمان جنسی شناخته می شود) می تواند به شما در بهبود صمیمیت فیزیکی با شریک زندگی خود کمک کند.

اگر متوجه شده اید که مشکل دارید و به دنبال ایجاد تغییرات مثبت هستید، کار با هیپنوتیزم برای اعتیاد به رابطه جنسی می تواند گزینه دیگری باشد. هیپنوتیزم بالینی با کمک به شما برای تغییر الگو های فکری و رفتار هایی که ممکن است برای شما مشکل ایجاد کند، از قدرت پیشنهاد استفاده می کند تا به شما کمک کند نحوه تفکر و واکنش خود را نسبت به موقعیت های خاص تغییر دهید.

با در نظر گرفتن محرک های بالقوه، تجربیات گذشته و شیوه زندگی، هیپنوتیزم مشاور شما می تواند جلسات شما را متناسب با شما تنظیم کند و به شما کمک کند از چرخه منفی که در آن گرفتار شده اید خارج شوید.

انزال زودرس

3. انزال زودرس

زود انزالی (معروف به انزال سریع یا زودرس) یک مشکل رایج انزال است. در حالی که هیچ مدت زمان استاندارد یا مناسبی برای دوام رابطه جنسی وجود ندارد، یک مطالعه نشان داد که میانگین زمانی که طول می کشد تا یک مرد پس از شروع آمیزش دخول انزال کند حدود پنج دقیقه و نیم است. علل شایع مشکلات انزال می تواند شامل افسردگی، استرس، اضطراب در مورد عملکرد و مشکلات روابط و همچنین مسائل فیزیکی مانند دارو ها، مشکلات پروستات یا تیروئید باشد.

دستورالعمل ‌های بین ‌المللی می‌ گوید انزال در عرض یک دقیقه پس از به عنوان انزال زودرس در نظر گرفته می‌ شود. در حالی که مطالعات نشان داده اند که انزال زودرس می تواند تاثیری بر همه طرف های درگیر داشته باشد، شایان ذکر است که راه درست یا غلطی برای رسیدن به ارضای جنسی متقابل وجود ندارد.

این کاملا به شما (و شریک زندگی شما) بستگی دارد که آن چه را که از آن راضی هستید پیدا کنید. اگر زمان سپری شده برای شما باعث ناراحتی یا آشفتگی عاطفی شما می شود، می توانید به دنبال مشاوره باشید. صحبت با یک مشاور متخصص می تواند به شما در شناسایی و درمان شرایط بالقوه فیزیکی و زمینه ای کمک کند. پزشک عمومی شما ممکن است بتواند گزینه‌ های دارویی مانند مهار کننده ‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) را ارائه دهد.

اگر در مورد درخواست مشاوره حرفه ای مطمئن نیستید، تعدادی از گزینه های خودیاری وجود دارد که می توانید آن ها را نیز امتحان کنید (اگرچه صحبت با یک متخصص همیشه توصیه می شود). گزینه های خودیاری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • برای کاهش حس، از کاندوم های ضخیم استفاده کنید.
 • خودارضایی تا دو ساعت قبل از مقاربت
 • در حین رابطه جنسی استراحت کنید تا حواس خود را پرت کنید و این تجربه را طولانی تر کنید.

زوج درمانی می تواند گزینه دیگری برای کسانی باشد که در یک رابطه طولانی مدت هستند. یک درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا ارتباطات خود را بهبود بخشید، در مورد مسائلی که ممکن است باعث استرس یا ناراحتی شما شود صحبت کند و همچنین به شما کمک کند در لحظه هوشیار تر شوید.

یکی دیگر از گزینه های تکمیلی که مطالعات نشان داده اند ممکن است به کمک طب سوزنی کمک کند. با استفاده از سوزن های ظریف برای متعادل کردن سطوح انرژی در بدن، طب سوزنی می تواند برای کمک به درمان عملکرد جنسی، کاهش استرس و متعادل کردن سطوح هورمونی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می ‌توان از تکنیک‌ هایی برای افزایش عملکرد جنسی و تقویت میل جنسی استفاده کرد.

درد هنگام رابطه جنسی

4. درد هنگام رابطه جنسی

احساس درد یا ناراحتی در حین یا بعد از رابطه جنسی اغلب نشانه این است که چیزی اشتباه است و نباید نادیده گرفته شود. این درد ممکن است ناشی از عفونت، بیماری، مشکل جسمی یا روانی باشد. اگر درد یا ناراحتی را تجربه می کنید، مهم است که با پزشک عمومی خود صحبت کنید یا به کلینیک مراجعه کنید.

برای زنان، تغییر سطح هورمون در دوران یائسگی می ‌تواند باعث خشکی واژن در یک سوم زنان شود که ممکن است منجر به درد شود، همچنین گرگرفتگی ناراحت ‌کننده، مشکل در خواب و سایر علائم از نشانه های یائسگی است.

درمان جایگزینی هورمونی (HRT)  یا SSRI ممکن است دو گزینه ای باشد که به شما پیشنهاد می شود. استفاده از روان کننده ها و کرم های مرطوب کننده بدون نسخه از داروخانه ها نیز ممکن است کمک کننده باشد.

برای مردان، درد در حین رابطه جنسی (همچنین به عنوان دیسپارونی شناخته می شود) کم تر شایع است، اما ممکن است در حین یا بعد از انزال رخ دهد. از آن جایی که علل می توانند جسمی یا روانی باشند، همیشه ارزش دارد قبل از امتحان درمان های مکمل یا جایگزین با یک متخصص پزشکی مشورت کنید. هیپنوتیزم درمانی برای مدیریت درد می تواند به برخی افراد کمک کند تا الگو های فکری خود را در اطراف درد تغییر دهند و به آن ها کمک کند تا درد را به روشی متفاوت درک کنند.

کسالت یا میل جنسی متفاوت

5. کسالت یا میل جنسی متفاوت

احساس بی حوصلگی در اتاق خواب یا داشتن میل جنسی بسیار متفاوت می تواند تاثیر قابل توجهی بر روابط و احساس رفاه ما داشته باشد. میل جنسی متفاوت می تواند باعث شود که شرکای خود احساس گناه کنند که ممکن است نیمه دیگر خود را راضی نکنند یا نگران باشند که شریک زندگی آن ها دیگر آن ها را جذاب نداند.

مشاور Graeme صحبت با شریک زندگی خود را به عنوان یکی از بهترین راه حل ها توصیه می کند. صحبت کردن با همسرتان در مورد رابطه و جنبه جنسی بسیار مهم است. اگر شما درباره احساس خود بحث نکنید، در هنگام نسبت دادن افکار و احساسات به شریک زندگی خود، سوء تفاهم ناگزیر ظاهر می شود.

صحبت کردن در مورد آن می تواند دشوار باشد، اما در درازمدت صادق بودن در مورد احساس تان به شما این امکان را می دهد که در مورد این که چه چیزی می تواند تغییر کند و چه چیزی نمی تواند، راحت تر باشد. مهم است که بدانید عنصری از واقعیت وجود دارد که نمی توانید آن را تغییر دهید. میل جنسی بخش دیگری است که باید در رابطه ادغام شود و نیاز به مذاکره و سازش دارد.

در حالی که مشاوره رابطه و بازدید از متخصصان مراقبت های بهداشتی می تواند مفید باشد، به یاد داشته باشید که این رابطه شماست، بنابراین فقط شما و شریک زندگی تان می دانید که چگونه می توانید بر روی مشکلات کار کنید. وقتی صحبت کردن با یکدیگر دشوار است، کمک بیرونی می ‌توانند کمک کننده باشد.

اگر نگران این هستید که میل جنسی متفاوت شما ممکن است باعث ایجاد مشکل شود، چندین راه طبیعی برای افزایش میل جنسی شما وجود دارد. یکی از گزینه ها، گیاه درمانی، می تواند به شما کمک کند تعادل خود را بازیابی کنید، با بیماری و استرس مقابله کنید (هر دو می توانند بر میل جنسی شما تاثیر بگذارند). ردیابی آن چه می خورید همچنین می تواند به شما در مقابله با علائم استرس، بهبود جریان خون و ترشح اندورفین کمک کند.

سعی کنید بادام و گردو بیشتری بخورید تا مصرف مواد معدنی خود را افزایش دهید و به مبارزه با استرس کمک کنید یا خوراکی های شیرین معمولی خود را با شکلات تلخ تغییر دهید. این اسید آمینه حاوی فنیل اتیلامین، ترشح اندورفین را افزایش می دهد و می تواند به طور طبیعی به تقویت میل جنسی شما کمک کند.

اطمینان از خواب کافی نیز می تواند به افزایش میل جنسی شما کمک کند. سعی کنید با همسرتان یک دیگر را ماساژ دهید. این نه تنها می تواند به کاهش تنش و کاهش سطح استرس کمک کند، بلکه می تواند به شما کمک کند تا احساس نزدیکی به یکدیگر کنید و ممکن است به عنوان یک کاتالیزور ساده برای فعالیت های شلوغ تر عمل کند.

بی حوصلگی و روتین نگران کننده ممکن است در اتاق خواب شما مستقر شود؟ مشاور «جو» توضیح می دهد که چرا و چگونه بی حوصلگی جنسی ممکن است رخ دهد و چه کاری می توانید انجام دهید تا از آن عبور کنید. توماس، روان درمانگر رابطه جنسی و رابطه، در مورد میل جنسی و جستجوی خود در روابط بیشتر توضیح می دهد.

میل جنسی به تنهایی اتفاق نمی افتد. ما در یک فرهنگ به شدت جنسی‌ شده زندگی می‌ کنیم، با این حال افراد بیشتری از زندگی جنسی خود ناراضی هستند و مطمئن نیستند که در مورد آن چه کنند.

«حضور بودن و همیشه در تماس با خود واقعی‌ مان دشوار و گیج‌ کننده است. این یک کشف مداوم است بین این که چه کسی هستید، چه کسی فکر می کنید باید باشید و چه کسی می خواهید بشوید.»

میل جنسی جنبه ای از تمایلات جنسی یک فرد است. به طور قابل توجهی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و همچنین بسته به شرایط به عنوان یک زمان خاص متفاوت است. دائما در حال حرکت و پیچیده است. این می تواند از طریق تخیلات جنسی یا درک فردی که به نظر فرد جذاب است، برانگیخته شود.

میل جنسی می تواند از حالت بسیار مثبت، به خنثی و به شدت منفی تغییر کند. این طبیعی است که میل ما در زمان های مختلف زندگی مان بالا و پایین شود. مسئله اصلی این است که اگر این باعث ناراحتی شما می شود، بتوانید درباره آن بحث کنید و راهی برای کاهش این ناراحتی پیدا کنید.

 

درباره “انواع اختلالات جنسی” بیشتر بخوانید: