تاریخ امروز :19 تیر 1403

جاه طلبی چیست؟

از مهم ترن سوالات کسانی که در رشته روانشناسی تحصیل می کنند این است که فرق میان جاه طلبی ، غرور و زیاده خواهی را بیابند و معنای دقیق جاه طلبی را برسند . با روانکده همراه باشید تا شما را با جاه طلبی و معنای دقیق آن آشنا کنیم.

جاه طلبی چیست؟

اگر بخواهیم به معنای کلی جاه طلبی برسیم ، جاه طلبی به معنای میل شدید رسیدن به یک چیز و یا یک هدف خاص است. کسی که جاه طلب است از یک انگیزه درونی برخور دار است که این انگیزه دورنی به فرد جهت موفقیت در امور کاری، تحصیلی و…. کمک می کند.

افراد جاه طلب انگیزه درونی بسیار شدید دارند که مانند یک انرژی مثبت عمل می کند و بیشتر از هر چیزی به خود و توانایی های خود اعتقاد دارند. و به جای اینکه تکیه بر دیگران مانند پدر ، همسر و… را از سر بگذرانند. به خود تکیه می کنند و به جای توقع از دیگران به خود توقع دارند.

چرا برخی غرور را با جاه طلبی اشتباه می گیرند؟ از آنجایی که افراد جاه طلب به چیزی جز هدف خود فکر نمی کنند ممکن است این موضوع سبب شود تا از بقیه افراد فاصله بگیرند و تمام زمان و انرژی خود را صرف رسیدن به خواسته خود اختصاص می دهند از این رو این افراد در نظر دیگران مغرور به نظر می رسند.

احساس جاه طلبی به فرد کمک می کند تا به طور مصمم با انگیزه دورنی به سمت موفقیت حرکت کند و تمام انرژی، زمان ، انگیزه خود را برای رسیدن به هدف خود قرار دهد.

جاه طلبی چیست؟

جاه طلبی خوب است یا بد؟

یکی از سوالات اساسی وقتی با یک فرد جاه طلب معاشرت می کنند این است که آیا جاه طلب بودن خوب است یا بد؟ همان طور که گفتیم جاه طلبی به معنای دستیابی به اهداف در هر صورت با هر مشکلی است . اما جاه طلبی گاه خوب است گاه بد و حتی بسیار بد.

به عنوان مثال اگر شما فردی جاه طلب هستید و این جاه طلبی در جهت رسیدن به اهداف خوب همانند قبول شدن در بهترین دانشگاه، پولدار شدن از راه درست، ازدواج با یک فرد ایده آل، موفقیت در شغل و… بسیار خوب است اما اگر جاه طلبی شما با زیاده خواهی و غرور بی جا اخت شود موجب می شود این جاه طلبی بسیار بد باشد .

فرق جاه طلبی با آرزو چیست؟

در بسیاری اوقات جاه طلبی با آرزو اشتباه گرفته می شود. چرا که معنای آرزو با جاه طلبی فرق می کند. آرزو به این معنا است که شما خواهان یک چیزی هستید ولی برای محقق شدن این آرزو کاری انجام نمی دهید و تلاش نمی کنید و منتظر کائنات هستید که آرزوی شما را در جهت ازدواج، پولدار شدن و… بر آورده کند.

اما جاه طلبی این گونه نیست ، جاه طلبی یک صفت و یا ساده تر بگوییم نوعی تمایل برای رسیدن به هدف و خواسته است که 24 ساعتی در ذهن شما وجود دارد و پایدار است و تغییر نمیکند. خصوصیت فرد جاه طلب به گونه ای است که وقتی به هدف اولیه خود دست یافت هدف بزرگتری در نظر می گیرد .

تمیل فرد جاه طلب کم نمی شود بلکه حتی ممکن است روز به روز افزایش یابد و فرق کند. افراد جاه طلب همیششه امیدوار هستند و برای رسیدن به هدف خود کم کاری نمی کنند و با امید و انرژی به کار خود ادامه می دهند.

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

در کل جاه طلبی تمایل یا عزم قوی برای رسیدن به یک هدف خاص یا دستیابی به موفقیت است. این یک ویژگی شخصیتی مثبت است که با یک انگیزه شدید مشخص می شود که فرد را برای دستیابی به یک هدف مشخص تحریک می کند.

فرق جاه طلبی با آرزو چیست؟

مزایای جاه طلبی چیست؟

افراد جاه طلب از میل شدید رسیدن به خواسته ها برخوردار هستند. این میل یک ویژگی بسیار مهم و جالب است که در کمتر افراد وجود دارد . جاه طلبی باعث می شود فرد با مقابله با سختی ها و دشواری های کار غلبه کند و از رسیدن به هدف خود نا امید نشود .

طبق تحقیقات دانشمندان در سال 2012 میلادی در رابطه با افراد جاه طلب به این نتیجه رسیده اند کهافراد جاه طلب از قشر موفق هر جامعه ای به شمار می روند چرا که پشتکار، علاقه، تلاش  زیادی نسبت به افراد معمولی دارند. افراد جاه طلب از شغل ها و سمت های خاصی برخوردار هستند و از جمله افراد موفق در جای چجای زندگی به شمار می روند.

  • بر روی هدف خود متمرکز هستند
  • از صرف کردن وقت خود برای چیز های بیهوده اجتناب می کنند.
  • بسیار مصمم هستند .
  • نا امید و افسرده نمی شوند.
  • پر انرژی و خلاق هستند .
  • بدون فکر کاری انجام نمی دهند.
  • اغلب افراد جاه طلب در بهترین دانشگاه ها تحصیل می کنند.
  • از شغل و مرتبه بالایی برخوردار هستند.
  • بی گدار به آب نمی زنند و… از جمله چند نمونه از ویژگی های افراد جاه طلب به شمار می روند.

شاید از نظر برخی ، افراد جاه طلب شخصیت جالبی ندارند ولی این موضوع ربطی به شخصیت افراد ندارند بلکه افراد جاه طلب می توانند الگوی خوبی برای دیگران در رسیدن به اهداف باشند . اگر به دنبال ازدواج با یک شخص هدفمند هستید افراد جاه طلب بهترین گزینه هستند چرا که هدف داشتن در زندگی برای پیشرفت و ترقی لازم است.

مزایای جاه طلبی چیست؟

مطالب دیگر

مضرات وسواس فکری

انواع اهمال کاری

وفاداری چیست؟

کلام آخر

در این مطلب از سایت روانشناسی روانکده  به جاه طلبی در افراد، فرق جاه طلبی با غرور، مزایای جاه طلبی وپرداختیم امیدواریم این مطلب از سایت روانکده همانند دیگر مطالب سایت برای شما عزیزان مفید واقع گردد. همچنین شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)