تاریخ امروز :7 اسفند 1402
مضرات-وسواس-فکری

مضرات وسواس فکری

وسواس های فکری و عملی میتواند روی روح و جسم هر فرد تاثیر داشته باشد و آثار بسیار مخربی بر روی آنها داشته باشد. در یک کلام و به زبان ساده وسواس به ا اختلال های طولانی مدت و مزمن و یع است که فرد در آن دچار رفتار و افکاری میشود که حس می کند بر روی آنها کترل ندارد و احساس میکند که نیاز دارد بصورت متداولی ان رفتار یا کار و فکر را انجام دهد.

مضراتت-وسواس-فکری

این بیماری ها میتواند به دلیل اینکه در طول زندگی خود حتی در سطح روزمره درگیر این افکار و رفتار هستند از دیگر کار های روزمره خود باز می مانند و حتی ممکن است روابط اجتماعی فرد را نیز برهم زنند دیده شده که بعضی از افراد از رویارویی فکر دارای وسواس فکری عملی با دیگران خجالت می‌کشند. در یک کلام زندگی خود را مختل کند. بیشتر این بیماران هم میتوانند رفتار های خود را حس کنند و از این افکار و اعمال به سطوح آمده باشند در این مرحله است که بیمار دوست دارد از چنگال این بیماری رهایی یابند ولی بیشتر افراد نمی دانند چگونه و از کجا باید شروع کنند. با ما در سایت روانکده همراه باشید تا به عوامل آسیب زا وسواس هایی فکری و راه های درمان آن بپردازیم.

درمان وسواس فکری

بیمار وقتی به جایی میرسد که خود را در چنگال این بیماری میبیند و سعی میکند که از آن رهایی یابد باید در ابتدا و در اولین قدم به متخصص روانشناس مراجعه کند. متخصص هم در اولین اقدامات خود سعی خواهد که از پیشروی وسواس و ریشه دواندن در درون  فرو افکار ریشه ای فرد جلوگیری کند بعد آن که توانست رفتار فرد را کنترل کند و از پیشروی وسواس جلوگیری کند در این مرحله است که باید شروع به کم کردن و از بین بردن این وسواس ها با روش ها و متد های مختلفی شود.

خطرات سلامت جسمانی وسواس

وسواس همچنین می تواند اثرات منفی بر سلامت جسمانی فرد داشته باشد. هنگامی که فردی نسبت به یک هدف یا فعالیت خاص وسواس پیدا می کند، ممکن است از سلامت جسمانی خود غافل شود و به مسائلی مانند خستگی، سوء تغذیه و کم آبی بدن منجر شود. این می تواند منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی، از جمله سیستم ایمنی ضعیف، مشکلات گوارشی، و حتی مشکلات قلبی شود.

در برخی موارد، وسواس نیز می تواند منجر به اعتیاد شود. اعتیاد زمانی رخ می دهد که فردی به یک ماده یا رفتار خاص وابسته شود، حتی اگر مضر باشد. به عنوان مثال، فردی که وسواس کاهش وزن دارد ممکن است به قرص های لاغری معتاد شود، حتی اگر خطرناک باشند و مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کنند. به طور مشابه، فردی که به یک سرگرمی یا فعالیت خاص وسواس دارد، ممکن است به هجوم آدرنالینی که از آن دریافت می‌کند معتاد شود، و او را به سمت ریسک‌هایی سوق دهد که می‌تواند منجر به آسیب یا مرگ شود.

مضرات وسواس فکری

خطرات رابطه وسواسی

وسواس همچنین می تواند تأثیر قابل توجهی بر روابط فرد با دیگران داشته باشد. هنگامی که شخصی نسبت به هدف یا فعالیت خاصی وسواس پیدا می کند، ممکن است از روابط خود با دوستان و خانواده غافل شود و منجر به احساس انزوا و تنهایی شود. علاوه بر این، وسواس می تواند باعث شود که فرد بیش از حد مالکیت یا حسادت کند و منجر به درگیری و تنش در روابط آنها شود.

در برخی موارد، وسواس حتی می تواند منجر به تعقیب یا آزار و اذیت شود. هنگامی که شخصی به شخص دیگری دلبسته می شود، ممکن است شروع به دنبال کردن او کند، پیام های ناخواسته برای او ارسال کند یا رفتار نامناسب دیگری انجام دهد. این می تواند فوق العاده ترسناک باشد و می تواند آسیب روانی قابل توجهی به فرد تحت تعقیب یا آزار و اذیت وارد کند.

4/5 - (2 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *