تاریخ امروز :28 اردیبهشت 1403
چگونه-افکار-مثبت-را-جایگزین-افکار-منفی-کنیم؟

چگونه افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنیم؟

اسیر شدن در دام افکار منفی آسان است. افکار منفی انرژی شما را تخلیه می کنند و شما را از حضور در لحظه حال باز می دارند. هر چه بیشتر تسلیم افکار منفی خود شوید؛ آنها قوی تر می شوند.

یک توپ کوچک را که در روی زمین غلت می‌زند و همانطور که می‌غلتد؛ بزرگ‌تر و سریع‌تر می‌شود را تصور کنید؛ این همان چیزی است که یک فکر منفی کوچک می تواند به آن تبدیل شود.

در این مقاله از روانکده به این پرسش که چگونه از شر افکار منفی خلاص شویم و الگوی تفکر خود را تغییر دهیم؟ پاسخ خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.

افکار مثبت چیست؟

مثبت اندیشی یا نگرش خوش بینانه؛ تمرین تمرکز بر خوب در هر موقعیتی است و می تواند تاثیر زیادی بر سلامت جسمی و روحی شما داشته باشد. این بدان معنا نیست که واقعیت یا مشکلات را نادیده می گیرید؛ بلکه به این معنی است که شما با این انتظار که همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت؛ به خوبی ها و بدی های زندگی نزدیک می شوید!

افکار-مثبت-چیست؟

مطلب مرتبط: اختلال صوری فکر چیست؟

فواید مثبت اندیشی

مطالعات بسیاری به نقش خوش بینی و مثبت اندیشی در سلامت روان و جسم دست یافته‌اند. برخی از مزایای فیزیکی و ذهنی مثبت اندیشی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • احتمال حمله قلبی کمتر
 • فشار خون پایین
 • مدیریت بهتر استرس
 • تحمل درد بهتر
 • خلاقیت بیشتر
 • مهارت بیشتر در حل مسئله
 • تفکر شفاف تر
 • خلق و خوی بهتر
 • افسردگی کمتر و…

مطلب مرتبط: اختلال وسواس فکری اجباری

آثار افکار منفی در زندگی چیست؟

افکار منفی بخشی از ناخوادآگاه ما است که از بدو تولد همراه خود داریم. در نوزادی به ما می گفت چه زمانی برای جلب توجه گریه کنیم و اکنون به ما می گوید که چه زمانی از رانندگانی که راهنما نمی‌زنند؛ عصبانی شویم!

معمولا افکار منفی واقعیت را منعکس نمی کنند و کارشان این است که ذهنمان را با باورها و تفکرات تحریف شده‌ تصاحب کنند و احساس بدی به ما بدهند و واضح است که هر چه احساس بدتری داشته باشیم؛ کمتر احتمال دارد اقدام مثبتی انجام دهیم.

آنها می توانند درک ما را از تجربیات منحرف کنند و حتی باعث آسیب جسمی و روحی، تقویت اختلالات خلقی و اضطراب شوند.

مطلب مرتبط: وسواس فکری چیست؟

13 تکنیک جایگزینی افکار مثبت به جای افکار منفی

وقتی شروع به داشتن افکار منفی می کنید؛ متوقف کردن آنها سخت است و تنها راه برای رها شدن از این مسیر دردناک این است که  تمرکز خود را به افکار مثبت تغییر دهید؛ اما این کار آسانی نیست! افکار منفی شما یک شبه از بین نمی روند؛ اما با تمرین می توانید خود را طوری آموزش دهید که دیدگاه مثبت تری داشته باشید

در ادامه 13 روش برای از بین بردن افکار منفی به شما معرفی می‌کنیم که می توانید آنها را امتحان کنید:

 1. مدیتیشن یا یوگا انجام دهید

یکی از اولین کارهایی که می‌تواند کمک کننده باشد؛ انجام دادن مدتیشن و یوگا است. زیرا در این تمرینات تمرکز شما از افکار منفی دور شده و به تنفس جلب می‌شود. یوگا بسیار آرامش بخش است و به آرامش ذهن کمک می‌کند.

 1. لبخند بزنید

حتی وقتی خودتان را مجبور به لبخند زدن ‌کنید؛ می‌توانید تأثیر آن را در تغییر خلق و خو و کاهش استرس خود مشاهده کنید. همچنین احساس سبکی بیشتری خواهید داشت زیرا برای لبخند زدن به عضلات کمتری نیاز است تا اخم کردن!

 1. اطراف خود را با افراد مثبت پر کنید

با دوستی در ارتباط باشید که بازخورد‌های سازنده و در عین حال دوست‌داشتنی به شما می‌دهند. هنگامی که در یک مارپیچ منفی گیر کرده اید؛ با افرادی صحبت کنید که می توانند مسائل را در چشم انداز قرار دهند و افکار منفی شما را تقویت نمی کنند.

آثار-افکار-منفی-در-زندگی

 1. لحن افکار خود را از منفی به مثبت تغییر دهید

به عنوان مثال؛ به جای این که فکر کنید “برای ما سخت خواهد بود که با شرایط زندگی خود سازگار شویم”؛ اینگونه فکر کنید: “در زندگی خود با چالش هایی روبرو خواهیم شد؛ اما راه حل هایی پیدا خواهیم کرد.”

 1. نقش قربانی را بازی نکنید

شما زندگی خود را خلق می کنید؛ پس مسئولیت کارهایتان را بر عهده بگیرید. به یاد داشته بشید حتی اگر وضعیت زندگی غیرقابل تحمل شود؛ باز هم راه حلی وجود دارد و شما همیشه می‌توانید در صورت لزوم تغییر ایجاد کنید.

دکتر افسردگی در تبریز بیشتر بخوانید: دکتر افسردگی در تبریز

 1. به دیگران کمک کنید

تمرکزتان را از خود دور کنید و کار خوبی برای شخص دیگری انجام دهید. در اینصورت ذهن شما از افکار منفی دور می‌شود . احساس بهتری خواهید داشت.

 1. کمالگرایی را کنار بگذارید

توقف کردن روی اشتباهات خود بسیار آسان است اما احساس وحشتناکی به شما می‌دهد و نمی‌گذارد به جلو حرکت کنید. به یاد داشته باشید که هیچ کس کامل نیست  و بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید  این است که از اشتباهات خود درس بگیرید و به جلو بروید.

 1. آواز بخوانید

حتی اگر شعرها در خاطرتان نمی‌ماند و از آواز خواندن لذت نمی‌برید این کار را امتحان کنید. هر بار که می خوانید احساس بهتری خواهید داشت. وقتی آواز می خوانید؛ احساسات خود را تخلیه می‌کنید و استرس شما به طور شگفت انگیزی تسکین خواهد یافت.

 1. پنج چیز را که در حال حاضر به خاطر آنها سپاسگزار هستید؛ فهرست کنید

سپاسگزار بودن به قدردانی از آنچه در حال حاضر دارید کمک می کند. لیستی از مواردی که به خاطرشان خوشحال و سپاسگذارید تهیه کنید.

 1. نقل قول های مثبت را بخوانید

نقل قول های مثبت را روی رایانه، در یخچال و آینه بچسبانید؛ آنها به عنوان یادآوری برای مثبت ماندن به شما بسیار کمک خواهند کرد. در ادامه چندین نقل قول از نویسنده ای ناشناس را با شما به اشتراک می‌گذاریم :

مراقب افکارت باش؛ آنها به کلمات تبدیل می شوند.

مواظب گفتار خود باش؛ آنها به عمل تبدیل خواهند شد.

حواست به حرکاتت باشه؛ آنها تبدیل به عادت میشوند.

مراقب عادت های خود باش؛ ؛آنها شخصیت تو را میسازند.

 1. محرک های افکار منفی خود را شناسایی کنید

همزمان که بدون قضاوت شروع به مشاهده افکار خود می کنید؛ از فاصله دور به دنبال الگوهایی در این مارپیچ ها بگردید. آیا نقطه مشترکی وجود دارد که این مارپیچ را شروع کند؟ و هنگامی که آن را شناسایی کردید؛ متوقف نشوید. احساسات زیربنایی پشت آنها را جستجو کنید. ببینید آیا مسائل حل نشده  یا زخم‌های بازی در ذهنتان وجود دارد؟

اگر از نظر احساسی مواجهه و حل انها سخت است؛ با یک درمانگر صحبت کنید تا آنها را با هم حل کنید. بهبود زخم‌های کهنه و باز می‌تواند به رفع مارپیچ‌ افکار منفی در دراز مدت کمک کند.

 1. افکار منفی خود را با صدای بلند بخوانید!

جالب است بدانید برخی افراد مشهور توییت های منفی خود را در رسانه های اجتماعی با صدای بلند می خوانند و وقتی می بینند که واقعاً چقدر پوچ و مضحک هستند؛ از احساس منفی تخلیه می‌شوند.

شا نیز زمانی که صدای منفی درون سرتان  را با یک دوست در میان بگذارید؛ خواهید دید که افکار ذهن چقدر می‌توانند مسخره باشند و به آنها خواهید خندید. دراینصورت راحت تر می توانید افکار منفی را رها کنید و چیز مثبتی را جایگزین آنها نمایید.

 1. از مقایسه خود با دیگران دست بردارید

مقایسه کردن خود با افراد دیگر در محیط رسانه های اجتماعی امروزی بسیار آسان است. یک مطالعه نشان داده است که افرادی که زمان بیشتری را در فیس بوک می گذرانند؛ افسرده تر هستند.

تکنیک-جایگزینی-افکار-مثبت

مردم تمایل دارند دستاوردهای خود را به صورت چاپلوسانه از طریق شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و اگر تعداد زیادی لایک و کامنت دریافت نکند؛ این تصور ایجاد می‌شود که دوستان فیسبوکی‌شان آنها را دوست ندارند. دیدن وضعیت بی‌نقص یک فرد در محیط مصنوعی رسانه‌های اجتماعی و مقایسه خود با او می‌تواند ما را با افکاری مخرب و آسیب‌هایی جدی مواجه کند.

مطالب مرتبط: برنامه ریزی چیست؟

کلام آخر

به یاد داشته باشید که ذهن مکان مهم و مقدسی است و باید آن را تمیز و شفاف نگه داریم. افکار منفی می توانند رشد شخصی را متوقف کنند و ما را با وادار کردن به تصمیم گیری بد؛ به سمت بدترین نسخه از خودمان سوق دهند.

هر زمان که مچ خود را در حال پایین آمدن از افکار منفی گرفتید؛ آگاهانه خود را به لحظه حال متصل کنید و افکار را از راه دور تماشا کنید و به خود یادآوری کنید که شما خیلی بلاتر و قوی‌تر از افکار و احساسات خود هستید. با تمرین می توانید افکار مثبت بیشتری به زندگی خود اضافه کنید و از مزایایی که مثبت اندیشی به همراه دارد لذت ببرید.

5/5 - (2 امتیاز)