تاریخ امروز :20 تیر 1403

نقش زبان بدن در ارتباطات

زبان بدن استفاده از رفتار، عبارات و رفتارهای فیزیکی برای برقراری ارتباط غیرکلامی است. رفتارهای غیرکلامی می تواند به افراد اجازه دهد تا در آرامش باشند، اعتماد و ارتباط با دیگران ایجاد کنند. با این حال، آن ها همچنین می توانند دیگران را گیج کنند، تنش ایجاد کنند و حتی محیطی ناراحت کننده ایجاد کنند. در ادامه با روانکده همراه باشید تا شما را با زبان بدن و تاثیر آن با نوع ارتباط با دیگران را آشنا کنیم.

زبان بدن

توانایی درک زبان بدن شخصاً برای من همیشه جالب بوده است، زیرا در موقعیت‌ هایی بوده‌ ام که علی‌ رغم آنچه یک نفر می‌گوید، زبان بدن او چیزی متفاوت و یا برعکس را منتقل می ‌کند. ارتباط غیرکلامی می تواند بر کلمات ما تأثیر بگذارد، زیرا می تواند پیام ما را تکرار کند، با کلمات ما در تضاد باشد، بیانیه ما را تقویت کند، معنای چیزی را که می خواهیم بگوییم جایگزین کند و آنچه را که می خواهیم بگوییم تکمیل کند.

زبان بدن چیزی است که معمولاً طبیعی است و اغلب به صورت غریزی و نه آگاهانه انجام می شود. ما به عنوان انسان، خود را با روش‌ های مختلفی از جمله شفاهی، صوتی بیان می‌کنیم  که این روش به لحن، سرعت و تن صدای فرد بستگی دارد. لحن صدای فرد می‌تواند نشان‌ دهنده احساسات مختلفی از جمله طعنه، خشم، محبت، اعتماد به نفس، ترس و.. باشد .

برای داشتن اطلاعات بیشتر در رابطه با زبان بدن دروغگو کلیک کنید.

زبان بدن

اما در رابطه با ارتباط غیر کلامی می توان گفت ، زبان بدن به نوع نگاه ، نوع ایستادن ، حرکت دست ها و … از جمله زبان های بدن هستند که می توانند در صداقت سخن افراد تاثیر گذدار باشند. برای مثال :

حالات چهره

شش حالت جهانی وجود دارد که در آن افراد از ویژگی‌های چهره برای انتقال احساسات اولیه از جمله تعجب، شادی، خشم، ترس، غم و انزجار استفاده می‌ کنند. حالات صورت نقش برجسته ای در مکالمات، بازی می کنند، زیرا افراد می توانند حالات چهره را درک کنند و نسبت به آن پاسخ مناسب دهند.

حرکت و وضعیت بدن

حرکت و وضعیت بدن شما شامل جنبه هایی مانند نشستن، راه رفتن، ایستادن، تحمل و حتی برخی حرکات ظریف است.

ژست ها شامل اعمالی مانند تکان دادن، اشاره و حتی استفاده از دست ها هنگام صحبت کردن است. اغلب  صحبت کردن با دست ها نشان دهنده علاقه فرد به موضوع بحث است و هنگامی استفاده  از دست برای صحبت رایج است که  فرد علاقه بسیار زیادی به ادامه با شما را دارد. و دوست دارد اطلاعات و ایده های خود را به گوش جمع برساند .

همچنین می توان گفت کسانی که با دست صحبت می کنند ، به پردازش بهتر اطلاعات در مغز و ارائه بسیار جالب گفتمان موثر است. به طور خلاصه کسانی که از دست در هنگام صحبت استفاده می کنند ، به سخنان خود بسیار مسلط هستند و از دانش بسیار زیادی بر خوردار هستند.

ارتباط چشمی

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

حس بصری نوعی ارتباط غیر کلامی ضروری است زیرا شما می توانید چیزهای زیادی از جمله صداقت، خصومت، جذابیت و محبت را از طریق چشمان خود ببینید. تماس چشمی همچنین نقش اساسی در حفظ مکالمات دارد، زیرا می تواند همدلی، نگرانی و حتی میزان مشارکت آن ها در گفت و گو را نشان دهد.

جالب است بدانید دو اندام اصلی که به خواندن چهره دیگران کمک می کنند چشم ها و دهان هستند. ااز این رو اگر بنا به بیماری هایی که وجود فرد مستلزم به استفاده از ماسک کند ، می تواند از طریق ارتباط چشمی ، با دیگران ارتباط غیر کلامی برقرار کند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید عشق یکی از زیبا ترین احساساتی است که از طریق ارتباط چشمی برقرار می شود. از این رو می توان گفت زبان بدن تاثیر بسزایی در زندگی افراد برقرار می کند.

در کل زبان بدن شکلی از ارتباط غیرکلامی است که شامل اعمال و رفتارهایی مانند:

  • حالات چهره
  • حرکات
  • وضعیت بدن
  • حرکت سر
  • ارتباط چشمی

استفاده از زبان بدن در تماس تصویری

ای روز ها برای تعاملات بین فردی بیشتر از ویدیو کنفرانس استفاده می شود ، به گونه ای که استفاده از ویدئوکنفرانس به دلیل همه گیر شدن به طور تصاعدی افزایش یافته است. اما متاسفانه ویدیو کنفزانس  محدودیت هایی دارد ، ا این حال، راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانیم همچنان زبان بدن مثبت را در طول ارتباط آنلاین منتقل کنیم، از جمله این راه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حالت خود را صاف کنیم
  • سعی کنید تکیه دهید و دو دست خود را به هم بچسبانید تا بتوانید اعتماد به نفس خود را به فرد مقابل خود نشان دهید.
  • از طریق دست ها و حرکات بالاتنه، فضایی برای بیان ایده ها باقی گذاریم.
  • همیشه در حال برقراری و حفظ تماس چشمی باشیم
  • توانایی تشخیص و استفاده از ویژگی های صورت برای افزایش بیان اطلاعات

در نتیجه، زبان بدن نقش اساسی در همه اشکال ارتباط دارد زیرا می تواند به شکستن موانع و همچنین ایجاد ارتباط بهتر با افراد دیگر کمک کند.

برای داشتن اطلاعات بیشتر درباره اهمیت زبان بدن کلیک کنید.

استفاده از زبان بدن در تماس تصویری

نقش زبان بدن در زندگی

زبان بدن بخش غیر کلامی ارتباط است. در یک مکالمه بی سر و صدا در مورد هر دو طرف ارتباط برقرار می کند، شما اساساً بدون کلمات با هم ارتباط برقرار می کنید، بنابراین می تواند گفت این ارتباط ، یک ارتباط  جهانی است، به این معنی که باید بسیار مناسب با موقعیت باشد، در غیر این صورت می تواند طرف مقابل را آزرده خاطر کند.

تمامی زبان های بدن برای همه انسان ها جهانی است و مردم می توانند آن ها را آگاهانه یا ناخودآگاه انجام دهند تا افکار و احساسات خود را به چیزهای بی شماری منتقل کنند. زبان بدن تقریباً نیمی از چیزی است که ما در تلاش برای برقراری ارتباط هستیم.

با این حال، زبان بدن می تواند تا حد زیادی به زمینه بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، یک فرد همیشه نیازی به گفتن شفاهی “نه” ندارد تا بگوید چیزی اشتباه است یا اینکه با صحبت های یک فرد مخالف است. در عوض، آنها می توانند سر خود را از یک طرف به سمت دیگر تکان دهند تا همان چیزی را به اشتراک بگذارند.

با این وجود، همه ما هر روز از اشکال مختلف زبان بدن در ارتباط استفاده می کنیم که سپس توسط دیگران تفسیر می شود. اگر دانش آموزی در کلاس روی صندلی خود خمیده شود و تماس چشمی غیرمستقیم برقرار کند، این به مربی نشان می دهد که او خسته شده است. از این رو بهتر است حواسمان بیشتر به زبان بدن افراد باشد تا بتوانیم به درک درستی از طرف مقابل برسیم.

کلام آخر

ما در این مطلب از روانکده به برسی نقش زبان بدن در ارتباطات پرداختیم امیدواریم این مطلب از سایت روانکده همانند دیگر مطالب سایت برای شما عزیزان مفید واقع گردد. همچنین شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

2.5/5 - (4 امتیاز)