تاریخ امروز :7 اسفند 1402
چگونه متادون را ترک کنیم؟

چگونه متادون را ترک کنیم؟

قطع ناگهانی مصرف متادون می تواند منجر به سندرم ترک شود که اگرچه به ندرت تهدید کننده زندگی است، اما می تواند بسیار ناخوشایند باشد که ممکن است خطر عود را افزایش دهد. ایمن ترین راه برای ترک متادون این است که با یک مشاور بر اساس یک برنامه کاهش یافته که به تدریج دوز دارو را کاهش می دهد، کار کنید. کاهش تدریجی به کاهش شدت علائم ترک و جلوگیری از عود کمک می کند.

برای افرادی که از دارو سوء استفاده کرده اند، تکمیل ترک در یک برنامه سم زدایی پزشکی و سپس درگیر شدن در بازتوانی رسمی سوء مصرف مواد، بهترین شانس موفقیت را ارائه می دهد.

متادون چگونه استفاده می شود؟

متادون چگونه استفاده می شود؟

متادون یک داروی افیونی طولانی اثر است که به بسیاری از افرادی که با اعتیاد به مواد افیونی مانند هروئین دست و پنجه نرم می کنند، کمک می کند. این به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی با کمک دارو که شامل مشاوره و مشارکت در برنامه های حمایت اجتماعی است، استفاده می شود.

زمانی که متادون طبق دستور مصرف شود، می تواند علائم ترک مواد افیونی را کاهش دهد، میل به مواد افیونی را کاهش دهد و مقدار قابل توجهی از تحمل متقابل را نسبت به سایر مواد افیونی القا کند که ممکن است برخی یا همه اثرات سرخوشی مواد مخدر مانند هروئین، اکسی کدون را مسدود کند. هیدروکودون در برخی موارد، فرمولاسیون خاصی از متادون ممکن است برای کنترل درد تجویز شود.

اگرچه متادون کاربرد های درمانی متعددی دارد، اما استفاده از متادون می ‌تواند منجر به اعتیاد شود. بر اساس نظرسنجی ملی در مورد مصرف مواد مخدر و سلامت، در سال 2017، حدود 261000 نفر از افراد 12 ساله و بالا تر حداقل یک بار در زندگی خود گزارش دادند که از متادون برای اهداف غیر تجویزی استفاده کرده ‌اند.

متادون مسئول 3194 مرگ ناشی از مصرف بیش از حد در سال 2017 یا حدود 1 مورد در هر 100000 نفر بود. در سال 2014، 1٪ ​​از کل دارو های مخدر تجویز شده برای درد را به خود اختصاص داد، اما مسئول 23٪ از کل مرگ و میر های مخدر با نسخه بود.

این دارو یک ماده کنترل شده بر اساس برنامه دوم است، به این معنی که پتانسیل سوء مصرف قابل توجهی دارد و می تواند وابستگی فیزیولوژیکی در مصرف کنندگان ایجاد کند. افرادی که در مصرف متادون سوء استفاده می کنند یا آن را طبق تجویز مصرف می کنند، ممکن است به آن وابسته شوند و هنگامی که سعی می کنند مصرف آن را متوقف کنند، علائم ترک را تجربه می کنند.


مطالب مرتبط: انواع قرص متادون


عوارض ترک متادون چند روز است؟

اگرچه ممکن است متادون برای کاهش علائم ترک در افرادی که به هروئین یا مسکن ‌های تجویزی معتاد شده‌ اند استفاده شود، استفاده از متادون خود ممکن است منجر به وابستگی و سندرم ترک مرتبط شود.

مانند سایر مواد افیونی، علائم ترک متادون عبارتند از:

 • بی قراری و اضطراب
 • افسردگی
 • بی خوابی
 • خمیازه
 • افزایش اشک یا آبریزش چشم
 • آبریزش بینی
 • تعریق
 • لرز، رعشه یا غاز
 • درد عضلانی یا درد مفاصل
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • گرفتگی شکم
 • اسهال

عوارض ترک متادون ممکن است 2 تا 4 روز طول بکشد تا در طی 10 روز ظاهر شوند و محو شوند. بسیاری از مردم سعی می کنند به تنهایی از ترک متادون کنار بیایند. اگرچه ترک مواد افیونی ممکن است در بیشتر موارد تهدید کننده زندگی نباشد، اما می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. همچنین در صورت عدم درمان می تواند منجر به هوس و بازگشت به مصرف مواد مخدر شود.

 

علاوه بر این، سایر عوارض سلامتی ممکن است در ارتباط با بیماری ترک ایجاد شود که ممکن است به مراقبت فوری پزشکی نیاز داشته باشد، از جمله:

 • کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت ناشی از استفراغ و اسهال.
 • آسپیراسیون از تنفس محتویات معده به ریه ها، که می تواند باعث عفونت ریه شود.

 

فقدان مراقبت های پزشکی برای مدیریت اثرات ترک و هر گونه مسائل مهم سلامتی و همچنین احتمال قوی عود به دلیل ناراحتی، را به یک روش غیرعاقلانه سم زدایی تبدیل می کند.

صرف نظر از این که چگونه فردی به متادون وابسته می شود، ایمن ترین راه برای ترک این است که به آرامی دوز آن را در طول زمان کاهش دهیم. کاهش دادن می تواند به جلوگیری از علائم شدید ترک و کاهش خطر مشکلات پزشکی بالقوه مرتبط با ترک کمک کند. برنامه ای برای کاهش دوز متادون به بهترین وجه توسط پزشک معالج شما تعیین و به طور بالقوه تنظیم می شود.

بهترین روش ترک متادون بدون درد

بهترین روش ترک متادون بدون درد

سم زدایی پزشکی می تواند در مراکز سم زدایی مستقل، بیمارستان ها یا مراکز توانبخشی بستری به عنوان بخشی از یک برنامه بزرگ تر برای درمان اعتیاد به مواد افیونی انجام شود. در طول سم زدایی پزشکی، افرادی که تحت ترک اعتیاد هستند تحت نظارت متخصصان مراقبت های بهداشتی قرار می گیرند و در صورت لزوم ممکن است برای رفع علائم خاص، دارو هایی به آن ها داده شود.

در حالی که سم ‌زدایی پزشکی می‌ تواند به فرد کمک کند ترک را با خیال راحت و آسوده کامل کند، اما به مسائل اساسی که در ایجاد سوء مصرف مواد اجباری و اعتیاد کمک کرده است، کمک چندانی نمی ‌کند. به این دلایل، سم زدایی باید در حالت ایده آل با درمان اعتیاد جامع همراه باشد که شامل رفتار درمانی و درمان های تکمیلی، مانند جلسات 12 مرحله ای است. این ترکیبی از رویکرد های درمانی با هدف تغییر رفتار های ناسازگار و کمک به ایجاد سیستم ‌های حمایت اجتماعی و روش ‌های بهتر مقابله با استرس است.


مطالب مرتبط: از کجا بفهمم شوهرم متادون مصرف می کند؟


دارو های مورد استفاده در سم زدایی پزشکی

پزشک ممکن است دارو هایی را برای در حین ترک یا علاوه بر کاهش متادون برای کمک به کاهش علائم در صورت بروز آن ها تجویز کند. این داروها عبارتند از:

 • کلونیدین : می تواند به درمان علائمی مانند فشار خون بالا، حالت تهوع، گرفتگی عضلات و ضربان قلب سریع کمک کند.
 • دارو های مسکن بدون نسخه (به عنوان مثال، تیلنول، آسپرین، یا ایبوپروفن) می توانند به مدیریت سردرد، درد عضلانی و درد استخوان کمک کنند.
 • بیسموت ساب سالیسیلات (پپتو بیسمول) : می تواند به اسهال کمک کند.
 • بنادریل یا ترازودون : می‌تواند به افراد مبتلا به بی ‌خوابی در طول دوره ترک کمک کند تا به خواب بروند.

 

اگر شما یا شخصی که می شناسید علاقه مند به ترک متادون هستید، همین امروز به دنبال یک برنامه سم زدایی باشید یا یک مشاور را پیدا کنید که می تواند به شما در کاهش مصرف دارو کمک کند.

4.5/5 - (8 امتیاز)

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *