تاریخ امروز :20 تیر 1403

با خیانت چگونه رفتار کنیم

یکی از مواردی که د رابطه مانند موریانه می ماند خیانت کردن است.خیانت، عشقی که داربطه وجود دارد را کاملا از بین می برد. خیانت کردن فرق نمی کند در چه سطحی از رابطه باشید چه دوستی چه نامزدی و چه ازدواج هیچ توجیح و دلیل موجهی ندارد که بتوان آن را شست و جبران کرد.

خیانت کردن می تواند هم از طرف پسر و هم ازطرف دختر صورت بگیرد، فردی که مورد خیانت قرار می گیرد در گردباد شوک عاطفی قرار می گیرد و این شرایط وقتی بدتر می شود که کسی که خیانت می بیند علاقه زیادی به طرف مقابل داشته باشد.

و این سوال ها جلو می آید که او چرا به من خیانت کرد ؟ و الان من چه گونه با او رفتار کنم و اگر او ابراز ندامت و پشیمانی کرد چه کنم؟ در ادامه این مقاله با روانکده همراه باشید تا این موارد را ببا هم مورد بررسی قرار دهیم و به جواب تک تک سوال ها برسیم.

خیانت کردن

اول از همه بهتر است تعریف درستی از خیانت کردن داشته باشیم و بدانیم که به چه رفتار و به چه چیز هیی خیانت کردن می گویند. هر فردی با چهار چوب و خط قرمز های خود زندگی می کند و برای خود معیار های خاصی دارد که این معیار ها می تواند در هر فرد متفاوت باشد.

با خیانت چگونه رفتار کنیم

شاید معیار های یک نفر برای خیانت چت و گفت و گو با جنس مخالف باشد حتی یک سلام و علیک ساده با همکار و در معیار یکی این ها خیانت نیست و فقط رابطه جنسی را خیانت می داند اما تعریف درست از خیانت چیست؟

علم روانشناسی خیانت را این گونه معنا می کند که

هر بی‌تعهدی که نسبت به آن با یکدیگر عهد و پیمان دارید و طرف مقابل از آن بی‌خبر است خیانت محسوب می‌شود.

پس فکر کردن به جنس مخالف ، گفت و گو و قرار گذاشتن با او حتی اگر  هیچ رابطه جنسی هم وجود نداشته باشد خیانت محسوب می شود و هیچ ربطی به چهارچوب و حد مرز های شما ندارد. بی تعدی خط قرمز یک رابطه سالم است حتی اگر فقط ذهنی باشد.

تعهد در رابطه

با توجه به مواردی که در پاراگراف بالا به آن پرداخته شد برای این بتوان فردی را به خیانت متهم کرد باید در قبال آن تعدی به آن داشت که از آن به عنوان اهرم بتوان استفاده کرد. برای مثال وقتی زوجین با یکدیگر ازدواج می کنند هم به صورت قانونی و هم شرعی و عرفی این پیمان را می بندند که به یکدیگر خیانت نکنند.

در دروان نامزدی درست است که به صورت قطعی عهدی بین یکدیگر بسته نشده اما به عنوان دو فرد که در آینده ای نزدیک قرار است با یکدیگر ازدواج کنند و وارد ربطه رسمی و عاطفی شوند به یک دیگر متعهد هستند  باید به آن چهارچوب ها پایبند باشند.

اما در جامعه امروزی که روابط دوستی بین دختر پسر افزایش یافته کمی شرایط را دشوار کرده است. چون در این نوع رابطه ها هیچ یک از طرفین نسبت به هم تعدی ندارند کاملا آزاد هستند فقط یک احساسی بینشان شکل گرفته و پرورش یافته است.

با خیانت چگونه رفتار کنیم

پس فرقی نمی کند رابطه عاطفی شما تازه شکل گرفته باشد یا سالیان سال از روی آن گذشته باشد در هر یک احتمال خیانت وجود دارد اما باید در هر صورت مطمئن شوید که عهد و پیمانی بین شما بسته شده باشد این گونه خیالتان راحت تر می شود.

چند وقت پیش با فرد جوانی گفت و گو می کردم که با دختری دوست شده بود بعد از گذشت مدتی از خیانت و بی عهدی طرف مقابل دم می زد. من به او گفتم که تو که از بی عهدی حرف میزنی دقیقا چه عهد و پیمانی بین شما وجود داشت که از عدم رعایت آن حرف میزنی؟ ادز ابتدا هم چیزی بین شما وجود نداشته.

آیا خیانت باید علنی شود

بعضی از افراد هستند که با وجود این که خیانت طرف مقابلش کاملا مشهود است  اما متاسفانه زمان خود را صرف این می کند که خیانت را به او اثبات کند ولی فرد زیر بار نمی رود و آن را انکار می کند پس بهتر است زمان خود را هدر نکنید چون فردی که خود را به خواب زده باشد را نمی توان بیدار کرد.

در این شرایط این مورد را بدانید که اصل ماجرا یعنی خیانت پا برجاست چنین اتفاقی رخ داده است، حال شما باید بررسی کنید که در این شرایط چه کاری را می خواهید انجام دهید و ریشه اصلی رخ دادن این اتفاق چیست؟ لازم به ذکر است که امکان ادامه رابطه خیانت دیده هم وجود دارد به شرطی که فردی که خیانت می کند کار و اشتباه خود را بپزیرد و تلاش کند که اشتباهات خود را جبران کند.

در برابر خیانت چه کنیم

یک سری سوال ها وجود دارد که باید به این سوال ها جواب دهید مطمئن باشید تا حدی به شما کمک می کند

  • آیا از خیانت او مطمئن هستید؟

کورکورانه به شخصی که در مورد سفرهای مخفیانه ای که دارد با شما صحبت می کند اعتماد نکنید. انسان ها به طور طبیعی تمایل دارند در مورد چیزهایی که وجود ندارند بال و پر دهند. بنابراین، قبل از اینکه به این نتیجه برسید که او به شما خیانت کرده است، دو دو تا چهار تا کنید و مطمئن شوید.

هرکسی ممکن است گاهی در ذهن خود به جنس مخالف فکر کند، اما آیا این امر مداوم است یا فقط یک فکر غیرارادی زودگذر است؟ خیانت یک چیز بسیار جدی است. خیانت به این معناست که او با فرد دیگری رابطه دارد یا به او فکر می کند و از هر دو موقعیت استفاده می کند، از جمله شما و فرد دیگر.

با خیانت چگونه رفتار کنیم

خیانت هم به این معناست که او در افکار خود گم شده است، فرد دیگری را دیگری می خواهد، اما نمی خواهد شما  را هم از دست بدهد. پس مطمئن شوید که او واقعاً خیانت کرده است.

  • آیا ارزش و اهمیتی برای او دارید؟

یک سنجش در رابطه تان انجام دهید و از این مورد اطلاع یابید که آیا رابطه شما یک طرفه است یا دو طرفه؟ لگر رابطه شماغ یک طرفه باشد تصمیم و عکسالعملی که شما می گیرید هیچ تاثیری روی او و کارهایش نمی گذارد چون او تصمیم خود را گرفته است. و حال توپ در میدان شماست و این شمایید که باید تصمیم بگیرید.

در تصمیم گری سعی کنید بایک فرد عاقل و روانشاس گفت و گو کنید کورکورانه و فقط از وی احساس تصمیم گیری نکنید

  • ایا هنوز هم به او علاقه دارید؟

اگر به او علاقه مند هستید و دوستش دارید به بهبود بخشیدن رابطه تان تلاش کنید. با او صحبت کنید تلاش کنید به رابطه برگردد. اما این که چشمانتان را روی حقیقت ببندید. سعی کنید مشکلات را حل کنید و منطقی جلو بروید.

بهتر است اول از همه ریشه خیانت را پیدا کنید و آن را حل کنید و بفهمید چرا خیانت شکل گرفته و دلیل آن چیست. بازگشت به رابطه قبلی چشم پوشی از مشکلات معنا نمی شود.

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

در این شرایط بعد پیدا کردن مشکل بهتر است به اندازه و سهم خود برای برگداندن رابطه تلاش کنید و از او هم بخواهید تلاش کند برای مثال 50 درصد کار را شما انجام دهید و بگذارید 50 درصد کار را هم او انجام دهد .

پایان دادن به رابطه

حال با توجه به موارد ذکر شده تصمیم گیرنده شما هستید می خواهید رابطه را دامه دهید یا نه، البته بهتر است گفت و گویی هم با طرف مقابل داشته باشید. اگر طرف مقابل شما دائما در حال خیانت کردن و لاشی بازی است ماندن در آن رابطه کار درستی و نیست و فقط اتلاف وقت است و در نتیجه فقط به خودتان صدمه می زنید.

بهتر است با او رو در رو شوید بی رو در وایستی همه حرف ها و دغدغه های خود را بزنیدو او را بابت نگرانی هایی که دارید روشن کنید. به او بگویید که اگر شرایط فعلی پا برجا باشد قصد خاتمه دادن به رابطه را دارید. به او فرصت بدهید که تا کمی خودش ر اصلاح کندو پس از چند روز رفتار او را بررسی کنید و نسبت به شرایط تصمیم قطعی را بگیرید.

با خیانت چگونه رفتار کنیم

بخشیدن طرف مقابل

اگر تصمیم بر این گرتفید که او را ببخشید و آن را فراموش کنید این بدانید که کار راحتی را پیش رو ندارید زیرا قلب شکسته و اعتماد از دست رفته چیزی نیست که به راحتی بتوان ترمیم و درست کرد.ام غیر ممکن نیست و با توجه به یک سری موارد با صرف زمانی نسبتا طولانی مدت می توان فردی که خیانت کرده است را بخشید.

  • کمی به خودتان زمان و فرصت بدهید

این مورد را بدایند که بخشیدن لازم نیست در بازه زمانی کوتاهی اتفاق بی افتد. بخشش فرآیندی زمان بر است. اگر شروع به انجام این کار کردید زیاد به خودتان سخت نگیرید و با خود مهربان باشید

طبق آزمایشاتی که روی عده ای از مردم انجام شد در این مورد بخشش صد در صدی شکل نمی گیرد طبق مطالعه در بازه 17 ماه بخشش طرف مقابل تقریبا 50 درصد صورت می گیرد اما همین هم قابل قبول است چون افسردگی را از بین می برد و باعث افزایش عزت نفس می شود.

  • نمیه پر لیوان را ببینید

در مورد کار های خوبی که می کند بی اندیشید آیا رفتار های مشترکی با هم دارید که با انجام دادن آن به صروت مشترک حس خوبی دریافت کنید.

  • به راحتی در مورد خط قرمز های رابطه صحبت کنید

از طرفند بی طرفی استفاده کیند . به عبارت دیگر از او چیزی بپرسید. نظر او درباره وفاداری چیست؟ آیا او پشیمان است و می خواهد آن را تغییر دهد؟ اگر چنین است، چه سند و مدرکی برای اثباتش وجود دارد؟ لازم نیست آخیلی سریع به او اعتماد کنید. چون اعتماد فرایندی نیست که یک روزه شکل بگیرد.

کسب اعتماد پروسه ای طولانی مدت است اما از بین بردن آن فقط چند دقیقه زمان می خواهد. اما مطمئن شوید. سعی نکنید که از اعتماد به عنواه اهرم فشار استفاده کنید. بگذارید جبران کند و به شما نشان دهد که قابل اعتماد است.

چگونه از عشق سابق خود انتقام بگیریم

حال میرسیم به موضوع اصلی، یعنی بهترین راه حل برای انتقام گرفتن از عشق سابق چیست؟

حس انتقام بعد از شکست عشقی کاملا عادی و نرمال است اما به نظر شما انتقام گرفتن می تواند احساسی که شما دارید را کاملا برطرف کند یا خیر؟

در جواب این سوال باید گفت خیر، حس خوشایندی که بعد از انتقام به شما دست می دهد کاملا موقتی و نا پایدار است. باید از راهی جلو بروید که حس خوشایند شما کاملا پایدار باشد و طرف مقابلتان حسرت این را بخورد که چرا شما را از دست داده و حس پشیمانی به او دست بدهد.

با خیانت چگونه رفتار کنیم

این راه چیست؟ بهتر است روی خودتان سرمایه گذاری کنید و به پیشرفت و بهتر شدنن خودتان تلاش کنید. به بیان کاملا ساده یعنی باید روی حال خوبتان کار کنید خود را خوشحال تر و شاد ازگدشته نشان دهید

روی خودتان کار کنید

در قدم اول باید سعی کنید زندگیتان را بهتر کنید شاید این نوع دیدگاه آنچنان برای شما جالب نباشد اما سعی کنید با این روش و دیگاه جلو بروید زیرا بهترین و بی دردسر ترین راهی است که می توانید انتقام خود را از طرف مقابل بگیرید.

باید این حس را در طرف مقابل ایجاد کنید که بدون او زندگی خیلی بهتر و شاد تری دارید و او مرتکب اشتباه بزرگی شده که شما را رها کرده است. این نکته حائزاهمیت است که کارهایی که برای خوشحالی انجام می دهید باید روی خودتان و ویژگی های خودتان باشد.

به زبان ساده برای این که خوشحال شوید روی خودتان کار کنید نه روی افراد دیگر

بعد از شکست عشقی چه کار های انجام دهیم

سعی کنید بعد از شکست عشقی طرف را کلا کنار بگذارید. گوشه گیری نکنید و و با دوستان و آشنایانتان قرار بگذارید، معاشرت کنید و خش بگذرانید.

کار هایی که به آن ها علاقه دارید را انجام بدید، به خرید بروید لباس های تازه و زیبایی بخرید و اگر در توانتان بود استوری هایی هم از حال خوبتان بگذارید تا او بداند که شما دارید زندگی خودتان را به بهترین شکل پیش می برید.

مطلب مرتبط: چگونه با دوست دختر خود حرف بزنیم

گفت و گو با روانشناس

بعد از تمام این راه هایی که مورد بررسی قرار دادیم آخرین راه حل مشاوره و گفت و گو با روانشناس است. سعی کنید با روانشناس حرف بزنید و دغدغه ها و احساسات خود را با او در میان بگذارید. مطمئن باشید به دلیل تجربه بالایی که دارند می توانند بهترین راه حل را برای شما پیشنهاد می کند.

 

نتیجه گیری

در این مقاله در باره عکس العمل های مناسب در برابر خیانت را با هم مورد بررسی قرار دادیم و از تمام جوانب به بررسی آن پرداختیم. شما چه تجربیاتی در این زمینه دارید؟ با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. همچنین برای دریافت مشاوره می توانید با روانکده در تماس باشید.

درباره “با خیانت چگونه رفتار کنیم” بیشتر بخوانید:

به این مقاله امتیاز دهید