تاریخ امروز :20 تیر 1403
اختلال شخصیت هیستریونیک

اختلال شخصیت هیستریونیک

در فرد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک، عزت نفس به تایید دیگران بستگی دارد. افراد مبتلا به این اختلال تمایل زیادی برای جلب توجه دارند و اغلب برای جلب توجه رفتاری چشمگیر یا نامناسب دارند.

اختلال شخصیت هیستریونیک چیست؟

اختلال شخصیت هیستریونیک یکی از گروهی از شرایط به نام اختلالات شخصیت نمایشی است. افراد مبتلا به این اختلالات دارای احساسات شدید، نا پایدار و تصورات مخدوش از خود هستند. برای افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک، عزت نفس آن ها به تایید دیگران بستگی دارد. آن ها تمایل زیادی برای جلب توجه دارند و اغلب برای جلب توجه رفتاری دراماتیک یا نامناسب دارند. کلمه هیستریونیک به معنای «دراماتیک یا نمایشی» است.

این اختلال در زنان شایع ‌تر از مردان است و معمولا در اوایل بزرگسالی آشکار می ‌شود.

چه چیزی باعث اختلال شخصیت هیستریونیک می شود؟

چه چیزی باعث اختلال شخصیت هیستریونیک می شود؟

علت دقیق اختلال شخصیت هیستریونیک مشخص نیست، اما بسیاری از متخصصان سلامت روان بر این باور اند که هم عوامل آموخته شده و هم عوامل ارثی در ایجاد آن نقش دارند.

به عنوان مثال، تمایل به اختلال شخصیت هیستریونیک در خانواده ها نشان می دهد که استعداد ژنتیکی برای این اختلال ممکن است ارثی باشد. با این حال، فرزند والدین مبتلا به این اختلال ممکن است به سادگی رفتار آموخته شده را تکرار کند. سایر عوامل محیطی که ممکن است دخیل باشند عبارتند از فقدان انتقاد یا تنبیه در کودکی، تقویت مثبت که فقط زمانی انجام می شود که کودک برخی از رفتار های تایید شده را انجام می دهد و توجه غیرقابل پیش بینی که والدینش به کودک داده اند، که همگی باعث می شوند. سردرگمی در مورد نوع رفتاری که باعث تایید والدین می شود.

علائم اختلال شخصیت هیستریونیک چیست؟

علائم اختلال شخصیت هیستریونیک چیست؟

در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک مهارت های اجتماعی خوبی دارند. با این حال، آن ها تمایل دارند از این مهارت ها برای دستکاری دیگران استفاده کنند تا بتوانند در مرکز توجه قرار گیرند.

فرد مبتلا به این اختلال ممکن است:

 • ناراحت باشند مگر این که آن ها مرکز توجه باشند.
 • لباس تحریک آمیز و یا رفتار نامناسب اغواگرانه یا معاشقه از خود نشان دهند.
 • احساسات خود را به سرعت تغییر دهند.
 • بسیار دراماتیک عمل کنند گویی در مقابل تماشاچیان صحنه ای اجرا می کنند، با احساسات و بیان اغراق آمیز، اما به نظر می رسد فاقد صداقت باشند.
 • بیش از حد به ظاهر و بدن خود اهمیت دهند.
 • به طور مداوم به دنبال اطمینان یا تایید از دیگران باشند.
 • ساده لوح باشند و به راحتی تحت تاثیر دیگران قرار بگیرند.
 • نسبت به انتقاد یا عدم تایید بیش از حد حساس باشند.
 • تحمل نا امیدی کمی دارند و به راحتی از کار های روتین خسته می شوند، اغلب پروژه ها را بدون پایان دادن به آن ها یا پرش از رویدادی به رویداد دیگر شروع می کنند.
 • قبل از اقدام کردن فکر نمی کنند.
 • تصمیمات عجولانه بگیرند.
 • خود محور باشند و به ندرت نسبت به دیگران توجه نشان دهند.
 • در حفظ روابط مشکل دارند، اغلب در برخورد با دیگران ساختگی یا سطحی به نظر می رسند.
 • برای جلب توجه، تهدید یا اقدام به خودکشی می کنند.

 

اختلال شخصیت هیستریونیک چگونه تشخیص داده می شود؟

در صورت وجود علائم، پزشک ارزیابی را با انجام یک شرح حال کامل پزشکی و معاینه فیزیکی آغاز می کند. اگرچه هیچ آزمایش آزمایشگاهی برای تشخیص اختلالات شخصیتی وجود ندارد، پزشک ممکن است از آزمایش‌های تشخیصی مختلفی برای رد کردن بیماری جسمانی به عنوان علت علائم استفاده کند.

اگر پزشک هیچ دلیل فیزیکی برای علائم پیدا نکند، ممکن است فرد را به روانپزشک یا روانشناس، متخصصان مراقبت های بهداشتی که برای تشخیص و درمان بیماری های روانی آموزش دیده اند، ارجاع دهد. روانپزشکان و روانشناسان از ابزار های مصاحبه و ارزیابی ویژه طراحی شده برای ارزیابی یک فرد از نظر اختلال شخصیت استفاده می کنند.

افسردگی دیس تایمی چیست؟ بیشتر بخوانید: افسردگی دیس تایمی چیست؟

اختلال شخصیت هیستریونیک چگونه درمان می شود؟

اختلال شخصیت هیستریونیک چگونه درمان می شود؟

به طور کلی، افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک باور ندارند که به درمان نیاز دارند. آن ها همچنین تمایل دارند احساسات خود را اغراق کنند و از روتین بیزار اند، که پیروی از یک برنامه درمانی را دشوار می کند. با این حال، اگر افسردگی که احتمالا با از دست دادن یا یک رابطه شکست خورده همراه است یا مشکل دیگری ناشی از تفکر و رفتار آن ها باعث ناراحتی آن ها شود، ممکن است به دنبال کمک باشند.

 • روان درمانی (نوعی از مشاوره) به طور کلی درمان انتخابی برای اختلال شخصیت هیستریونیک است. هدف از درمان کمک به فرد برای کشف انگیزه‌ ها و ترس‌ های مرتبط با افکار و رفتارش و کمک به فرد برای یادگیری برقراری ارتباط مثبت با دیگران است.
 • ممکن است از دارو برای درمان علائم ناراحت کننده مانند افسردگی و اضطراب که ممکن است با این اختلال رخ دهد استفاده شود.

عوارض اختلال شخصیت هیستریونیک چیست؟

عوارض اختلال شخصیت هیستریونیک چیست؟

اختلال شخصیت هیستریونیک می تواند بر روابط اجتماعی یا عاشقانه فرد و نحوه واکنش فرد به شکست تاثیر بگذارد. افراد مبتلا به این اختلال نیز نسبت به افراد عادی بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند.

 

آیا می توان از اختلال شخصیت هیستریونیک پیشگیری کرد؟

اگرچه ممکن است پیشگیری از این اختلال امکان پذیر نباشد، اما درمان می تواند به فردی که مستعد ابتلا به این اختلال است اجازه دهد تا راه های موثرتری برای مقابله با موقعیت ها را بیاموزد.

 

چشم انداز افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک چیست؟

بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال می توانند از نظر اجتماعی و محل کار به خوبی عمل کنند. با این حال، کسانی که موارد شدید دارند، ممکن است مشکلات قابل توجهی را در زندگی روزمره خود تجربه کنند.

 

 

درباره “اختلال شخصیت هیستریونیک” بیشتر بخوانید: