تاریخ امروز :20 تیر 1403
تمرینات پرورش خلاقیت

تمرینات پرورش خلاقیت

برای اینکه خلاق باشید، باید بتوانید چیزها را به روشی جدید یا از منظری متفاوت ببینید. بعلاوه؛ شما باید بتوانید امکانات جدید یا جایگزین های جدید ایجاد کنید. در این مقاله از روانکده تمرینات مفیدی برای پرورش خلاقیت به شما معرفی خواهیم کرد.

خلاقیت چیست؟

خلاقیت به عنوان تمایل به تولید یا شناسایی ایده‌ها، جایگزین‌ها یا امکاناتی تعریف می‌شود که ممکن است در حل مشکلات، برقراری ارتباط با دیگران و سرگرم کردن خود و دیگران مفید باشد.

تمرینات پرورش خلاقیت

مطلب مرتبط: چگونه از اشتباهاتمان درس بگیریم؟

توانایی ایجاد جایگزین یا دیدن چیزها به طور منحصر به فرد تنها با تغییر اتفاق نمی افتد و با  انعطاف‌پذیری، تحمل ابهام، غیرقابل‌پیش‌بینی بودن و لذت بردن از چیزهای ناشناخته مرتبط است.

ویژگی های شخصیت خلاق

آزمون‌های خلاقیت نه تنها تعداد جایگزین‌هایی را که افراد می‌توانند ایجاد کنند، بلکه منحصربه‌فرد بودن آن گزینه‌ها را نیز اندازه‌گیری می‌کند. در ادامه برخی از خصیصه‌های افراد خلاق را بررسی می کنیم:

  • انرژی زیادی دارند، اما اغلب ساکت و آرام هستند.
  • تمایل دارند باهوش و در عین حال ساده لوح به نظر بیایند.
  • ترکیبی از بازیگوشی و نظم؛ یا مسئولیت پذیری و بی مسئولیتی را دارند.
  • گرایش های متضادی در پیوستار بین برون گرایی و درون گرایی دارند.
  • متواضع هستند و در عین حال غرور خاصی دارند.
  • تا حدی از کلیشه های جنسیتی فرار می کنند و به آندروژنی گرایش دارند.
  • افراد سرکش و مستقل هستند.
  • نسبت به کار خود بسیار پرشور هستند.
  • به دلیل گشاده رویی و حساسیتی که دارند؛ اغلب رنج و لذت فراوانی را تجربه می‌کنند.

چگونه خلاق تر باشیم؟

خلاقیت به معنای یافتن راه های جدید برای حل مشکلات و نزدیک شدن به اهداف است و مهارتی محدود به هنرمندان، نوازندگان، نویسندگان یا متفکران “راست مغز” نیست. خلاقیت یک مهارت مفید برای تمام افراد است. رعایت 5 نکته زیر می توانند در بهبود خلاقیت به شما کمک کنند:

1.     از همکاری و یادگیری غافل نشوید

کنجکاوی شما را به سمت خلاقیت سوق می دهد و می توانید به طور سیستماتیک خلاق تر و نوآورتر شوید. مغز انسان به ‌گونه‌ای کار می کند که وقتی به اندازه کافی مطالعه می کنید یا با متخصصان صحبت می کنید و ورودی های کافی دارید، ایده های جدید در آن ظاهر می شوند.

در واقع؛ همکاری و یادگیری از دیگران ممکن است همان چیزی باشد که برای تقویت خلاقیت خود به آن نیاز دارید.

2.     کاری را که دوست دارید انجام دهید

اگر برای تولید ایده ها گیر کرده اید یا مطمئن نیستید چکار باید بکنید؟  در نظر داشته باشید که زندگی شما به تعادل نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که خلاقیت شما آسیب نمی بیند.

آلبرت انیشتین در نامه ای به پسرش؛ در مورد علاقه او به نواختن پیانو می‌نویسد: کاری را انجام بده که تو را خوشحال می کند؛ وقتی کاری را با چنان لذتی انجام می‌دهی که متوجه گذر زمان نشوی بیشترین یادگیری حاصل می‌شود. در ادامه می‌گوید: من گاهی چنان درگیر کارم می شوم که غذای ظهر را فراموش می کنم!

عشق و خلاقیت در هم تنیده شده اند. سرگرمی‌هایی مانند نواختن ساز، دویدن، جمع‌آوری یادگاری‌هاو … می‌تواند به شما کمک کند آرام شوید و با استرس مبارزه کنید و در عین حال خلاقیت‌تان را تقویت کنید.

3.     استراحت کنید

همانطور که در کار فضیلت وجود دارد؛ استراحت نیز اهمیت دارد و نباید هیچ کدام را نادیده بگیرید. گاهی اوقات بهترین ایده‌های شما زمانی به وجود می‌آیند که مغزتان را در حال تلاش برای ارائه ایده آشفته نیست! یک استراحت خوب به شما کمک می کند تا خلاق تر شوید.

مطلب مرتبط: انواع افسردگی

ممکن است زمانی که خواب هستید یا زیر دوش آواز می‌خوانید یا در حال رانندگی، ورزش، پیاده روی، خرید، نشستن در هواپیما یا تماشای غروب خورشید یک ایده عالی به ذهنتان برسد.

4.     روحیه و خلق و خوی خود را تقویت کنید

فقدان ایده یا ناتوانی در حل یک مشکل می تواند بسیار ناامید کننده باشد؛ مگر اینکه برای سکوت کامل ارزش قائل باشید!

از هر روشی که روحیه شما را بهبود می‌بخشد می‌توانید استفاده کنید. برای مثال استیو جابز از موسیقی برای تغییر روحیه و حفظ خلاقیت خود استفاده می‌کند. موسیقی می تواند روحیه و خلاقیت را تقویت کند.

تمرینات پرورش خلاقیت

آیا-رابطه-جنسی-در-ایام-خاص-دینی-مانند-ماه-محرم،-رمضان-یا-شب-قدر-حرام-است؟ بیشتر بخوانید: آیا رابطه جنسی در ایام خاص دینی مانند ماه محرم، رمضان یا شب قدر حرام است؟

5.     ریسک کنید

برای داشتن مهارت‌های خلاقانه‌ باید برای ارتقای توانایی‌هایتان ریسک کنید. اگرچه ممکن است تلاش‌های شما هر بار به موفقیت منجر نشوند؛ اما موجب می‌شوند برخی از مهارت ها و استعدادهای خلاقانه اولیه شما توسعه یابند و مهارت‌هایی را بسازید که در آینده به شما کمک خواهند کرد.

به عنوان مثال؛ به اشتراک گذاشتن آثار خود در یک دوره نویسندگی خلاق ممکن است ترسناک باشد؛ اما نقدی که از سوی همکلاسی ها و معلمان دریافت می کنید می تواند بسیار ارزشمند باشد.

تمریناتی برای تقویت خلاقیت

تمرین خلاقیت؛ تلاشی ابداعی است که بر ایجاد مهارت‌های خلاقانه مانند حل مسئله، ارتباط و نوآوری متمرکز است. تمرین‌های خلاقیت می‌توانند چند وجهی باشند و از کاغذ و قلم، مصالح ساختمانی، اشیاء یافت شده یا هر آیتم دیگری برای ابداع ایده‌های جدید و گسترش تفکر خلاق می‌توانید استفاده کنید. چند مورد از تمرینات خلاقیت عبارتند از:

·        از منظری جدید به مسائل نگاه کنید

خلاقیت شامل شکستن الگوهای تثبیت‌شده برای نگاه متفاوت به مسائل است.

برای نمونه می‌توانید یکی از روابط چالش برانگیز خود (با یک عزیز، دوست یا همکار) را انتخاب کنید و از دیدگاه آن شخص به مسائل نگاه کنید. لزوماً مجبور نیستید آن را به عنوان حقیقت بپذیرید؛ اما این تمرین نه تنها مغز شما را تمرین می‌دهد؛ بلکه به شما کمک می‌کند نگاه کردن به مسائل را به روش‌های جدید و متفاوت توسعه دهید.

·        از صنایع دیگر الهام بگیرید

ایده از کپی کردن  کاری که رقیب قبلا انجام داده است به وجود نمی آید. بنابراین به دنبال نوآوری در صنایع مختلف باشید.  در مورد اینکه چگونه می توانید آنچه را که برای کسب و کارهای خارج از صنعت شما مفید بود به حوزه خود منتقل کنید و آن ایده ها را بهبود ببخشید؛ تحقیق کنید. الهام گرفتن از صنایع دیگر راهی جذاب برای تقویت خلاقیت شماست.

·        آزاد نویسی

هر روز صبح چند دقیقه در جریانی از آگاهی بنویسید. این نوع آزاد نویسی؛ که در آن شما هر آنچه را که به ذهنتان می رسد به طور مداوم و بدون توقف می نویسید؛ راهی عالی برای کشف برخی از ایده های ناخودآگاه شما است که می تواند به راه حل های نوآورانه برای چالش ها منجر شود.

·        تکنیک گلوله برفی را امتحان کنید

احتمالا برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که یک ایده عالی مستقیماً به ایده دیگری منتهی شود. شما می توانید با استفاده از “تکنیک گلوله برفی” زمانی که در حال تولید ایده برای یک پروژه هستید از این مزیت استفاده کنید؛ بدین صورت که اگر ایده ای برای کار فعلی شما مناسب نیست آن را کنار بگذارید تا بعداً روی آن کار کنید یا آن را در پروژه آینده اجرا کنید.

·        تست گیره کاغذ

تست گیره یک تمرین تفکر است که معمولاً با چند نفر همزمان انجام می شود. در این فعالیت گروه‌ها یک جعبه گیره کاغذ و کاغذ دریافت می‌کنند و سعی می‌کنند تا حد امکان کاربردهای بیشتری برای آن‌ها پیدا ‌کنند. سپس گروه ها ایده های خود را با بقیه همکاران خود به اشتراک می گذارند. این نوآوری می تواند منجر به افزایش تعداد ایده های اصلی در پروژه های کاری شود.

تمرینات پرورش خلاقیت

·        تغییر کاربری محصولات

از اشیاء روی میز خود مانند منگنه ها، پوشه ها، نوار، تصاویر و کاغذ برای ایجاد یک محصول جدید استفاده کنید. این فعالیت برای گروه ها نیز عالی است. پس از اینکه هر فرد یا تیم محصول جدید را ایجاد کرد؛ می تواند خلاقیت خود را از نظر منحصر به فرد بودن، نبوغ و کاربردی بودن مقایسه کند.

مطلب مرتبط: چاکرا چیست و چه کاربردی دارد؟

·        بلوک های ساختمانی

از بلوک های ساختمانی برای ایجاد مدل هایی از خانه ها، مشاغل یا محصولات استفاده کنید. اگر این کار را به صورت گروهی انجام می دهید؛ ببینید چه کسی می تواند پیچیده ترین، دقیق ترین یا منحصر به فرد ترین اشیاء را بسازد. آگاهی بصری که در طول این فعالیت کسب می‌کنید؛ می‌تواند توانایی شما را برای ارائه طرح‌های متفکرانه برای همه نوع پروژه‌ کاری بهبود بخشد.

·        تصویر یک شی را دوباره و دوباره بکشید

به مدت یک هفته یا بیشتر هر روز تصویر یک شی مانند لیوان قهوه را بکشید. وقتی هر روز شی مورد نظر را بررسی می کنید؛ ببینید چه جزئیات یا ظرافت های جدیدی را متوجه می شوید. این تمرین می‎‌تواند توجه شما را به جزئیات بهبود بخشد و به شما کمک کند تا به عناصر جدید در کار خود توجه کنید.

کلام آخر

توانایی تفکر خلاق مهارتی بسیار مهم است که در بسیاری از زمینه‌ها به عنوان کلید موفقیت و رشد شخصی ما عمل می‌کند. با این حال؛ اغلب اوقات سخت است که خلاقیت خود از حالت خفته آزاد  کنیم.

از طریق ادغام تمرینات بهبود خلاقیت با برنامه معمول خود می‌توانید به طور منظم عضلات خلاق‌تان را منعطف کنید.

درباره “تمرینات پرورش خلاقیت” بیشتر بخوانید: