تاریخ امروز :25 اردیبهشت 1403
5 راه افزایش اعتماد بنفس

5 راه افزایش اعتماد بنفس

5 راه افزایش اعتماد بنفس : اعتماد بنفس یکی از نیاز های ضروری انسان است که باید تقویت شود و بهبود یابد، برای مثال افرادی که دارای اعتماد بنفس کمتری هستند شکست بیشتری را نیز تجربه می کنند و ممکن است راه های موفقیت خود را نادیده بگیرند.

عدم داشتن اعتماد بنفس

نداشتن اعتماد بنفس باعث می شود موفقیت های شما در زندگی کم رنگ تر شود و بر روی زندگی شغلی و عاطفی شما تاثیر مستقیم دارد و در بیشتر مواقع علت شادی و غم و اندوه شما اعتماد بنفس شما است و این امر نشان دهنده اهمیت بالای اعتماد بنفس در زندگی است.

5 راه افزایش اعتماد بنفس

1 – مثبت فکر کنید

شما باید سعی کنید در همه حال مثبت فکر کنید، همیشه نیمه پر لیوان را ببینید منظور این نیست که کار های کورکورانه انجام دهید و امیدوار باشید منظور این است که در کنار معایب بخش مثبت را نیز بررسی کنید و فقط جوانب منفی را بررسی نکنید چون این کار باعث می شود کار های خود را نیمه کاره رها کرده و یا حتی شروع نکنید که این خیلی خطرناک است و موفقیت شما در زندگی را از شما می گیرد.

مثال : برای مثال اگر برای مصاحبه کاری می روید نگران صحبت کردن و یا نگران نتیجه مصاحبه نباشید، چرا ؟ چون این نگرانی در رفتار شما تاثیر منفی خواهد گذاشت و می تواندحتی باعث خرابی مصاحبه شما شود. پس باید ریلکس باشید و خود را نترس جلوه کنید.

 

2 – زبان بدن خود را تقویت کنید

زبان بدن یکی از مهم ترین مورد ها در تقویت اعتماد بنفس می باشد، چون بدن از خود به صورت ناخودآگاه نشانه هایی نشان می دهد که نمایانگر این است که فرد مقابل از اعتماد بنفس کافی برخوردار نیست.

برای مثال : عدم اعتماد بنفس افراد در بدن می تواند به شکل های زیر خود را نشان دهد.

  1. جویدن لب و ناخن ها
  2. لرزش پا ها و دست ها
  3. تند و یا شکسته شکسته حرف زدن
  4. عدم راحتی در نشستن
  5. نگاه کردن به اطراف و هراسان بودن

و خیلی موارد دیگر که نسبت به مکان و شرایط می تواند متفاوت باشد، پس زبان بدن بسیار مهم است.

5 راه افزایش اعتماد بنفس

افسردگی دوقطبی بیشتر بخوانید: افسردگی دوقطبی

3 – قاطعانه و جسور حرف بزنید

یکی از اکثر مواردی که همه مردم در آن مشکل دارند جسورانه و قاطعانه صحبت کردن است که موضوع بسیار مهمی است.

جسورانه صحبت کردن یعنی اینکه شما از جواب و یا سوال خود هراسی نداشته باشید و خود را سرزنش نکنید اگر قبل از حرف زدن هراس و یا خودخوری می کنید شما دارای اعتماد بنفس کافی نیستید و باید در اولین فرصت با روانشناس صحبت کرده و مشکل را برطرف کنید، چون اگر درمان خود را شروع نکنید باعث می شود این رفتار تبدیل به عادت شما شود و در آخر شخصیت شما را شکل دهد و این یعنی دیگر دیر شده، پس اعتماد بنفس به هنگام صحبت کردن را جدی بگیرید.

4 – لیست کار روزانه درست کنید

اکثر افرادی که اعتماد بنفس کافی ندارند باعث می شود تا کار های خود را به کامل انجام ندهند پس باید لیست کار روزانه بنویسند.

زمانی که شما لیست کار روزانه می نویسید مغز به صورت غیر ارادی خود را وادار می کند تا کار های نوشته شده در لیست را انجام دهد و این کار باعث می شود تا کار های روزانه خود را انجام دهید و در نهایت چون حس خوبی به اینکه تمامی کار هار روزانه خود را انجام داده اید دارید باعث می شود اعتماد بنفس خود را نیز تقویت کنید.

پس همیشه یک چک لیست از کار های روزانه داشته باشید و حتما در روز تایین شده کار ها را انجام دهید.

5 راه افزایش اعتماد بنفس

5 – همیشه تمیز لباس بپوشید

و در آخر از دلایل مهم افزایش اعتماد بنفس پوشش یک فرد می باشد که خیلی مهم است.

همیشه تمیز و شیک لباس بپوشید و از رنگ های مورد علاقه خود و یا از رنگ های شاد استفاده کنید چون باعث می شود در پیش خود حس خوب و ارزشمندی داشته باشید و در نهایت این کار باعث می شود اعتماد بنفس شما نیز افزایش یابد.

نتیجه

نتیجه می گیریم که اگر اعتماد بنفس ندارید می توانید خود را تقویت کنید و نتیجه دیگری که می گیریم این است که تمامی راه حل های افزایش اعتماد بنفس در وجود خودتان پنهان شده است و شما باید آن ها را عملی کنید.

درباره “5 راه افزایش اعتماد بنفس” بیشتر بخوانید: