تاریخ امروز :19 تیر 1403
عوارض ترک سیگار چقدر طول می کشد؟

عوارض ترک سیگار چقدر طول می کشد؟

میلیون‌ ها نفر از تجربه شخصی خود می‌ دانند که سیگار کشیدن یک عادت سخت است. دلیل آن اعتیاد آور بودن نیکوتین است. اگرچه میزان بالای نیکوتین به اندازه کوکائین یا هروئین چشمگیر نیست، اما به همان اندازه مواد مخدر غیرقانونی اعتیاد آور است.

ترک نیکوتین بسیار سخت است. به همین دلیل است که بسیاری از افراد سیگاری قبل از این که در نهایت برای همیشه آن را ترک کنند، بار ها تلاش می کنند.

نیکوتین بر تمام نواحی بدن شما تأثیر می گذارد، از قلب و عروق خونی گرفته تا هورمون ها، متابولیسم و ​​مغز. وقتی بدن شما آن را ندارد، به مشکل می خورد و درخواست نیکوتین می کند. اگر نتوانید آن را داشته باشید، از نظر فیزیکی هوس خواهید کرد و در آن زمان تحریک ‌پذیر می ‌شوید.

ترک نیکوتین معمولا فقط یک ماه یا بیشتر طول می کشد، اما شما می توانید برای مدت طولانی در حال مبارزه ذهنی با سیگار باشید.

ترک سیگار به چه شکل است؟

ترک سیگار به چه شکل است؟

بسته به مدت زمانی که سیگار کشیده ‌اید و چند نخ سیگار در روز مصرف می‌ کنید، علائم ترک نیکوتین می‌ تواند از چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد.

ترک نیکوتین شامل علائم فیزیکی، ذهنی و عاطفی است. هفته اول، به خصوص روز های 3 تا 5، همیشه بد ترین است. در آن زمان است که نیکوتین در حال پاک شدن از بدن شماست و بدن شما شروع به سردرد، هوس سیگارو بی خوابی می کند.

بیشتر مشکلات در دو هفته اول پس از ترک اتفاق می افتد. اگر بتوانید بر آن ها غلبه کنید، علائم فیزیکی شروع به از بین رفتن خواهند کرد اما همچنان با چالش های ذهنی و عاطفی مانند اضطراب، افسردگی و تحریک پذیری دست و پنجه نرم خواهید کرد. آن ها نیز پس از چند هفته کاهش می یابند.

علائم فیزیکی ترک سیگار

علائم فیزیکی ترک سیگار

همه افراد متفاوت هستند و علائم ترک به چیز های زیادی بستگی دارد، مانند مدت زمان و چند بسته در روز که سیگار کشیده اید. اما در بیشتر موارد، می ‌توانید انتظار داشته باشید که هنگام ترک سیگار این مشکلات فیزیکی رایج را داشته باشید:

بیشتر بخوانید: نام قرص های نعشه کننده

 • افزایش اشتها: در عرض یک روز یا بیشتر از آخرین سیگار، اشتهای شما برای مدتی افزایش پیدا می کند. سیگار به گیرنده های مغز متصل می شود که باعث افزایش ترشح ناقل عصبی سروتونین و دوپامین از مغز می شود. این دو ماده شیمیایی گرسنگی را کاهش می دهند، بنابراین وقتی از سیستم شما خارج می شوند، می خواهید بیشتر بخورید. بسیاری از مردم همچنین متوجه می شوند که برای پر کردن زمان مصرف سیگار، غذا می خورند و متأسفانه، ممکن است هوس کربوهیدرات ها و شیرینی های بیشتری داشته باشید. 2 هفته اول بد ترین زمان است، بیشتر افراد در تلاش برای ترک سیگار حدود 5 تا 10 پوند وزن اضافه می کنند.
 • هوس ها میل به نیکوتین علامتی است که طولانی ترین مدت با آن دست و پنجه نرم خواهید کرد و می تواند تنها 30 دقیقه پس از آخرین سیگار شما شروع شود. هر هوس فقط 15 تا 20 دقیقه طول می کشد، اما آن ها همچنان ادامه خواهند داشت. شما باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از محرک‌ ها (مانند نوشیدن الکل یا قرار گرفتن در اطراف افرادی که سیگار می‌ کشند) انجام دهید و راه ‌هایی را بیابید که از هر ولع خود خلاص شوید.
 • سرفه: وقتی نیکوتین در اطراف است، سیستم تنفسی شما نمی تواند به خوبی خود را تمیز کند. همان طور که بدن شما این کار را انجام می دهد، احتمالا سرفه ای خواهید داشت که می تواند چند هفته طول بکشد.
 • سردرد و سرگیجه: این ها معمولا خفیف هستند، و اغلب اولین علامت ترک هستند که ظاهر می‌ شوند و اولین علامتی هستند که از بین می روند.
 • خستگی: نیکوتین یک محرک است و شما را تقویت می کند، بنابراین بدون آن احتمالا احساس خستگی خواهید کرد، اما شما همچنین بی قرار خواهید بود و ممکن است دچار بی خوابی شوید.
 • یبوست: در ماه اول، یبوست می تواند یکی دیگر از عوارض جانبی ناخوشایند باشد.

علائم رفتاری ترک سیگار

علائم رفتاری ترک سیگار

مانند علائم جسمانی، میزان تأثیر روانی و عاطفی شما در هنگام ترک سیگار برای همه متفاوت است. اما فرض کنید که با برخی یا همه علائم زیر کناره گیری خواهید داشت:

 • اضطراب: سیگار کشیدن استرس را از بین می برد، بنابراین با ترک سیگار، اضطراب شما به شدت افزایش پیدا می کند. معمولا در حدود 3 روز ظاهر می شود و می تواند چند هفته طول بکشد.
 • افسردگی: می تواند از اولین روزی که سیگار را ترک کردید شروع شود، اما به طور کلی ظرف یک ماه از بین می رود. اما اگر سابقه اضطراب ویا افسردگی دارید، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد و ممکن است برای مدیریت علائم خود به کمک بیشتری از مشاور نیاز داشته باشید.
 • تحریک پذیری: ممکن است هر از چندگاهی که با علائم فیزیکی برخورد می کنید، یک عصبانیت کوتاه داشته باشید حتی خودتان را عصبانی کنید، طبیعی است و باید بگذرد.
 • مه روانی احتمالا به دلیل از بین رفتن نیکوتین و ترک بدنتان، تمرکز سختی خواهید داشت.

زمان خروج نیکوتین از بدن در زمان ترک سیگار

زمان ترک سیگار چند روز است؟

در این جا چیزی است که می توانید پس از اتمام آخرین سیگار خود انتظار داشته باشید:

 • 30 دقیقه تا 4 ساعت: اثرات نیکوتین از بین می رود و شما شروع به هوس کردن یک سیگار دیگر خواهید کرد.
 • 10 ساعت: شما بسیار بی قرار خواهید بود، از نظر بدنی هوس سیگار می کنید و به این فکر می کنید که چگونه زمان را پر کنید. ممکن است غمگین و ناامید شوید.
 • ساعت 24: تحریک پذیری شروع می شود و اشتهای شما افزایش می یابد.
 • 2 روز: با خروج نیکوتین از سیستم شما سردرد خواهید داشت.
 • 3 روز: نیکوتین باید از بین برود. هوس های شما کاهش می یابد اما اضطراب شروع به افزایش می کند.
 • 1 هفته: شما آن را به یک هفته رساندید. برای خود دست بزنید، بد ترین ها را پشت سر گذاشتید. به اجتناب از آن محرک ها ادامه دهید.
 • 2 تا 4 هفته: شما هنوز انرژی زیادی نخواهید داشت، اما مه مغزی پاک می شود و اشتهای شما کم می شود. سرفه، افسردگی و اضطراب شما نیز بهبود می یابد.

 

ترک نیکوتین می تواند سخت و ناراحت کننده باشد. اما این مرحله از ترک سیگار برای همیشه ادامه نخواهد داشت و در صورت آماده شدن، می توانید یاد بگیرید که علائم را به محض ظهور مدیریت کرده و با آن ها کنار بیایید.

سعی کنید جلوی خودتان را بگیرید و نگران این باشید که دیگر سیگار نکشید. فقط روی امروز تمرکز کنید و هر کاری می توانید انجام دهید تا بدون سیگار باقی بمانید.

 

سخن آخر

در پایان، مزایای ترک بسیار بیشتر از هر ناراحتی کوتاه مدتی است که ممکن است در اثر ترک تجربه کنید. پس در راه ترک سیگار نا امید نشوید و دست از تلاش برندارید.

درباره “عوارض ترک سیگار چقدر طول می کشد؟” بیشتر بخوانید: