تاریخ امروز :20 تیر 1403

رابطه زناشویی در ماه آخر بارداری

برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری جزو آن دسته از مواردی است که دغدغه خیلی از زن و شوهر ها می باشد و این سوال همیشه در ذهن زوج ها است که آیا رابطه جنسی و نزدیکی در دوران بارداری به خصوص هفته های آخر مشکلی ایجاد می کند یا خیر ؟ پس تا اخر این مقاله با روانکده همراه باشید تا این موضوع را بررسی کنیم.

رابطه جنسی در ماه آخر بارداری چه ضرر هایی دارد؟

اگر بخواهیم از جنبه پزشکی این مورد را بررس کنیم داشتن رابطه جنس در هفته های آخر ضرر زیادی ندارد. اما چون تغییرات فیزیکی که در آن دوران در بدن مادر ایجاد شده همان حس و حال قدیمی که می گرفتید را نمی دهد.

رابطه زناشویی در ماه آخر بارداری

افزایش گردش خون که سبب بالا رفتن لذت جنسی می شد در این بازه زمانی به سستی و آرامی انجام می گیرد  و اگر رحم برای زایمان آماده باشد، احتمال این که خون ریزی جزئی اتفاق بی افتد وجود دارد و دور از انتظار نیست.

این نکته را بدانید که شرایط فقط برای مادران فرق نکرده و آقایان هم در آن بازه تفاوت هایی را در بن همسرشان حس می کنند که ممکن است برایشان جالب نباشد که از این دسته تفاوت ها می توان به حس کردن دهانه رحم در آن زمان اشاره کرد

قبل از شروع بارداری بهتر است نظر همسر خود را در این باره بدانید

پوزیشن های مناسب برای هفته آخر بارداریپ

خیلی از زوجین در این باره حساسیت زیادی به خرج می دهند و وسواس زیادی به دلیل حساسیت ماجرا دارند اما بگذارید خیالتان را در این باره راحت و آسوده کنم. هیچ چیز اضافی لازم نیست هر پوزیشن و حالتی که قبلا در دوران بارداری انجام می دادید را حال همی می توانید بدون هیچ مشکلی انجام دهید.

مطلب مرتبط: رابطه جنسی زیاد چه عوارضی دارد

برای برخی از زوجین، پوزیشنی از سمت عقب  یا زن روی مرد و برای برخی دیگر موقعیت پهلو را دوست دارند. می توانید پوزیشن های مختلفی را امتحان کنید اما به یاد داشته باشید که شکم و رحم مادر نباید در زیر فشار باشد.

این نکته را هم به به یاد داشته باشید اگر رابطه برقرار کردید و برایتان خوش آیند نبود پرخاش نکنید و حرف های منفی نزنید. لبخند بر لب داشته باشید، می توانید از روش های دیگر همچون نوازش، بوسیدن، رقص آرام و … استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که این شرایط دائمی نیست و موقتی است و در بازه زمانی کوتاهی حل می شود.

آیا رابطه جنسی در هفته آخر باعث زایمان می شود

شاید بله و شاید خیر. خبر خوب این که اگر رحم و دهانه رحم آماده و زایمان قریب الوقوع باشد، رابطه جنسی در هفته 40 می تواند به تسریع امور کمک کند.  اما اگر شرایط مهیا و دهانه رحم کاملاً آماده نباشد، تغییری در اوضاع رخ نمی دهد.

میل به داشتن رابطه جنسی در زمان بارداری

داشتن رابط جنسی در بارداری کاملا امری طبیعی است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد ولی یک سری موارد وجود دارد که رعایت کردن آن ها ضروری است.

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

البته

لازم به ذکر است که در دوران بارداری ممکن است یک سری عوامل سبب کاهش میل جنسی شود و زوجین آنچنان رغبت به برقراری رابطه جنسی نشان ندهند.

 1. وضعیت سلامت جسمی و روانی و عوارض دوران بارداری
 2. باورها و ویژگی‌های فرهنگی زوجین
 3. نحوه برخورد آنها با تغییرات فیزیکی زنان طی بارداری
 4. ترس از صدمه به جنین در زمان نزدیکی

البته میل به برقرای جنسی در هر فرد متفاوت است . بعضی از خانم ها با حامله شدن میل به برقراری رابطه در آن ها کاهش میابد و در بعضی خانم ها افزایش می باید.این بسته به هر زوج متفاوت است.

مطلب مرتبط: آیا نداشتن رابطه باعث تنگی واژن می شود؟

رابطه زناشویی در ماه آخر بارداری

محدودیت های موجود در رابطه جنسی در زمان بارداری

یک سری موارد وجود دارد که اگر این ویژگی ها را در خود مشاهده کردید از دکتر خود راهنمایی بگیرید و از نزدیکی دوری کنید.

 • جفت سرراهی
 • نارسایی دهانه رحم
 • زایمان های مکرر
 • چند قلو بودن
 • درد های زایمانی
 • پاره شدن کیسه آب
 • دیابت و حاملگی های پر خطر
 • درد در آمیزش های جنسی
 • خونریزی و ترشح ها در واژن
 • وجود تبخال در واژن
 • باز شدن زود هنگام گردن رحم
 • اگر چنین مواردی را در خود مشاهده کردید قبل از نزدیکی از پزشک خود راهنمایی بگیرید

نزدیکی و رابطه جنسی پس از زایمان

دوران پس از زایمان که یک بازه ۶ هفته ای را شامل می شود که اصطلاحا Postpartum period نام دارد. در این بازه به دلیل مواردی که اشاره خواهد شد تمایلی به نزدیکی وجود نخواهد داشت

مطلب مرتبط: آیا رابطه دهانی باعث انتقال ایدز می شود

 1. افسردگی پس از زایمان
 2. درد پستان
 3. تغییرات هورمونی
 4. خستگی ناشی از بارداری
 5. خون ریزی طبیعی
 6. بهبودی اپیزیوتومی
 7. بهبودی برش های شکمی

رابطه زناشویی در ماه آخر بارداری

این مواردی که ذکر شد ممکن تا شش هفته طول بکشد به همین دلیل تا جای ممکن در این بازه زمانی از نزدیکی خودداری کنید و با پزشک خود در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی داشتن رابطه جنسی در هفته آخر بارداری پرداختیم و تمام جوانب آن را مورد بررسی قرار دادیم. شما چه تجربیاتی در این زمینه دارید با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. همچنین برای دریافت مشاوره می توانید با روانکده در تماس باشید.

درباره “رابطه زناشویی در ماه آخر بارداری” بیشتر بخوانید: