تاریخ امروز :20 تیر 1403

فواید ماری جوانا بر مغز

ماری جوانا در حقیقت از متداول ‌ترین مواد محرک اعتیاد آوری بوده که امروزه بواسطه نوجوانان و جوانان مصرف می گردد‌. لازم به ذکر است درصد نوجوانانی که به  مصرف انواع و اقسام ماری جوانا روی آورده‌اند‎ در طی سالیان‌ گذشته به صورت چشمگیری رو به افزایش بوده و در نتیجه تعداد افراد مصرف کننده که به دنبال ترک ماری جوانا و یا حشیش هستند نیز زیاد شده است.

اعتیاد به ماری جوانا چگونه است؟

علف، ماری جوانا یا حشیش را عموما به صورت سیگار و یا بواسطه پیپ مصرف می نمایند. همچنین بعضی از مصرف‌ کنندگان، آنرا داخل چای یا غذا می ‌ریزند؛ با این حال اما رایج ‌ترین روش مصرف علف یا حشیش در نوجوانان به صورت سیگار دست ساز است.

اعتیاد-به-ماری-جوانا-چگونه-است؟

بدین صورت که آنان عموما تنباکوی وجود داشته در سیگار معمولی را خالی نموده و به جای آن ماری جوانا یا ترکیب تنباکوی سیگار و حشیش را قرار می‌ دهند و به آن چیزی که بدین ترتیب تولید می گردد اصطلاحاً بند گفته می شود. گفتنی است دود بوجود آمده از ماری جوانا دارای بوی تند و مشخصی بوده و عموما طعمی ترش و شیرین را دارا است.

مطلب مرتبط:

از کجا بفهمم شوهرم ماری جوانا مصرف میکنه

دلایل اعتیاد به ماری جوانا

بعضی از افراد اینگونه فکر می نمایند که مصرف ماری جوانا و حشیش آرام ‌بخش بوده چرا که در ارتباط با آن اطلاعات نادرستی از دیگران دریافت نموده ‌اند. همچنین امکان دارد بعضی از جوانان به منظور فرار از تنهایی و یا مشکلاتی که در خانه، مدرسه و یا با دوستانشان دارا هستند به مصرف این ماده مخدر بپردازند.

از دیگر علت های مصرف ماری‌ جوانا علی الخصوص در میان نوجوانان و جوانان این می باشد که آنان دارای این باور غلط بوده که ماری جوانا و حشیش اعتیاد آور نیستند؛ در اصل اما ضروری است تا به این نکته توجه داشت که ماری جوانا و حشیش و به صورت کلی کانابیس‌ها جزو گروه مواد روان گردان به حساب می آیند و بر خلاف گروه مواد مخدر همچون تریاک و هروئین که در گام اول سبب بوجود آمدن اعتیاد جسمانی شده و سپس اعتیاد روانی می آورند.

دلایل-اعتیاد-به-ماری-جوانا

مواد روان گردان از همان گام نخست بر روی اعصاب و روان فرد معتاد اثر گذاشته و وی را دچار وابستگی روانی به آن ماده می‌ نمایند و در عین حال ضروری است تا به این نکته مهم اشاره کرد که سیر ترک اعتیاد افراد مبتلا به سوء مصرف مواد روان ‌گردان، به مراتب سخت‌ تر و طولانی ‌تر است.

مطلب مرتبط:

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است ؟

عوارض مصرف ماری جوانا

این اثرات به دو گروه کوتاه مدت و بلند مدت طبقه بندی می شوند که از اثرات کوتاه مدت آن می توان به احساس کند شدگی زمان، زیاد شدن ضربان قلب، تحریف در ادراک، قرمزی و تورم چشم، اختلال در حافظه و یادگیری، افزایش شدید اشتها، مشکل در تفکر و حل مسائل و از دست دادن هماهنگی حرکتی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: نام قرص های نعشه کننده

در عین حال دود ماری ‌جوانا و حشیش سبب تحریک شدید حلق و بینی و لایه پوششی ریه ‌ها شده و در نتیجه خطر سرفه مزمن و دیگر نشانه ‌های آسیب شناختی حلق و بینی را زیاد می کنند.

لازم به ذکر است در موارد مصرف مزمن و شدید حشیش این امکان وجود دارد تا سینوزیت، فارنژیت و برونشیت به همراه سرفه مداوم ظاهر بشوند. تحقیقات حاکی از این می باشند که مصرف مداوم ماری جوانا در بوجودآمدن بعی از سرطان ‌ها، ناراحتی‌های تنفسی و اختلال در سیستم ایمنی بدن دارای نقش هستند.

عوارض-مصرف-ماری-جوانا

همانطور که در مطالب بالا گفته شد ماری جوانا نیز سایر مواد روان گردان و اعتیاد ور از بسیاری عوارض برخوردار بوده که از دیگر عوارضات شاخص این ماده روان گردان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکل در تفکر و حل مشکلات
 • مشکلات مداوم در یادگیری و حافظه
 • اختلال در هماهنگی
 • از دست دادن کنترل رفتاری
 • واکنش‌های با تأخیر و کندی عکس العمل
 • سرفه خشک
 • تندی و افزایش ضربان قلب
 • گرسنگی
 • خشکی دهان
 • اضطراب
 • پارانویا یا ترس
 • حافظه ضعیف
 • قرمزی چشم‌ها
 • تاری دید

مطلب مرتبط:

از کجا بفهمم شوهرم گل مصرف میکنه

فواید مصرف ماری جوانا

ماری جوانای پزشکی به تسکین درد، حالت تهوع و بهبود اشتها در افراد مبتلا به سرطان و HIV کمک می کند به گونه ای که امروزه بسیاری تحقیقات و پژوهشات از سوی متخصصان و پژوهشگران و محققان در مورد این در حال انجام است تا با بهریه گیری از خواص درمانی این گیاه دارو های بسیاری از خانواده مسکن ها و درمان کننده ها تولید و توزیع شود.

برخی از مطالعات نشان داده اند که ماری جوانای پزشکی اعتیاد را در افراد مبتلا به صرع کاهش می دهد. برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که ماری جوانا به بهبود علائم ام اس مانند سفتی و درد عضلانی و تکرر ادرار کمک می کند.

مطالب مرتبط:

آیا گل اعتیاد آور است

از کجا بفهمم شوهرم اعتیاد داره و حشیش مصرف میکنه

کلام آخر

ما در مطلب بالا به همراه روانکده به بررسی موضوعاتی مانند اعتیاد به ماری جوانا چگونه است؟، دلایل اعتیاد به ماری جوانا، عوارض مصرف ماری جوانا، فواید مصرف ماری جوانا و بسیاری موضوعات دیگر پرداختیم تا با مطالعه این مطلب به سوالات خود بهترین و دقیق ترین پاسخ را یافته باشید.

4/5 - (1 امتیاز)