تاریخ امروز :19 تیر 1403
نحوه عملکرد مسکن

نحوه عملکرد مسکن چگونه است؟

مسکن‌ها، داروهایی هستند که برای تسکین درد و التهاب استفاده می‌شوند. انواع مختلفی از مسکن‌ها وجود دارند که به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

1. مسکن‌های بدون نسخه: این نوع مسکن‌ها بدون نیاز به نسخه پزشک، در داروخانه‌ها قابل تهیه هستند. رایج‌ترین نوع مسکن‌های بدون نسخه، استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن هستند.

2. مسکن‌های نسخه‌ای: این نوع مسکن‌ها فقط با نسخه پزشک قابل تهیه هستند. مسکن‌های نسخه‌ای معمولاً قوی‌تر از مسکن‌های بدون نسخه هستند و برای دردهای شدیدتر استفاده می‌شوند.

نحوه عملکرد مسکن‌ ها

مسکن‌ها با مسدود کردن مسیرهای درد در مغز و نخاع، عمل می‌کنند. این داروها به گیرنده‌های خاصی در مغز و نخاع متصل می‌شوند و از ارسال سیگنال‌های درد به مغز جلوگیری می‌کنند.

انواع مختلف مسکن‌ ها

استامینوفن: استامینوفن یک مسکن بدون نسخه است که برای تسکین درد و تب استفاده می‌شود. استامینوفن در دوزهای بالا می‌تواند برای کبد مضر باشد.

ایبوپروفن: ایبوپروفن یک مسکن بدون نسخه است که برای تسکین درد، التهاب و تب استفاده می‌شود. ایبوپروفن می‌تواند در برخی افراد باعث ناراحتی معده و خونریزی گوارشی شود.

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

ناپروکسن: ناپروکسن یک مسکن بدون نسخه است که برای تسکین درد، التهاب و تب استفاده می‌شود. ناپروکسن می‌تواند در برخی افراد باعث ناراحتی معده و خونریزی گوارشی شود.

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs): NSAIDs مانند ایبوپروفن و ناپروکسن، با مسدود کردن آنزیم سیکلوکسیژناز (COX)، عمل می‌کنند. COX آنزیمی است که در تولید پروستاگلاندین‌ها نقش دارد. پروستاگلاندین‌ها موادی هستند که باعث درد، التهاب و تب می‌شوند.

داروهای مخدر: داروهای مخدر مانند کدئین و مورفین، قوی‌ترین نوع مسکن‌ها هستند. این داروها برای دردهای شدید، مانند دردهای ناشی از سرطان یا جراحی، استفاده می‌شوند. داروهای مخدر می‌توانند اعتیادآور باشند.

عوارض جانبی مسکن‌ ها

مسکن‌ها می‌توانند عوارض جانبی مختلفی داشته باشند. رایج‌ترین عوارض جانبی مسکن‌ها عبارتند از:

  • ناراحتی معده
  • خونریزی گوارشی
  • سردرد
  • سرگیجه
  • خواب آلودگی

نکات مهم در مصرف مسکن‌ ها

قبل از مصرف مسکن، حتماً با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید، مسکن‌ها را فقط طبق دستور پزشک یا داروساز مصرف کنید، از مصرف بیش از حد مسکن‌ها خودداری کنید، اگر باردار هستید یا شیر می‌دهید، قبل از مصرف مسکن با پزشک خود مشورت کنید.

با مصرف صحیح مسکن‌ها می‌توانید درد خود را تسکین داده و کیفیت زندگی خود را ارتقا دهید.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری