تاریخ امروز :15 خرداد 1403

دلایل افسردگی شدید چیست؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که چه چیزی باعث افسردگی بالینی می شود؟ شاید برای شما تشخیص داده شده است که افسردگی شدید دارید و این باعث شده است که این سوال برای شما ایجاد شود که چرا برخی افراد افسرده می شوند اما برخی دیگر نه.

افسردگی یک بیماری پیچیده است. هیچ کس دقیقا نمی داند چه چیزی باعث آن می شود، اما ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. برخی از افراد در طول یک بیماری جدی پزشکی دچار افسردگی می شوند. برخی دیگر ممکن است با تغییرات زندگی مانند مرگ یکی از عزیزان دچار افسردگی شوند. برخی دیگر نیز سابقه خانوادگی افسردگی دارند.

دلایل اصلی افسردگی چیست؟

دلایل اصلی افسردگی چیست؟

بسیاری از عوامل می توانند شانس افسردگی را افزایش دهند، از جمله موارد زیر:

 • سو استفاده کردن: آزار جسمی، جنسی یا عاطفی می تواند شما را در آینده در برابر افسردگی آسیب پذیر تر کند.
 • سن: افراد مسن بیشتر در معرض خطر افسردگی هستند. این می تواند توسط عوامل دیگری بد تر شود، مانند تنها زندگی کردن و نداشتن حمایت اجتماعی.
 • دارو های خاص: برخی دارو ها مانند ایزوترتینوئین (برای درمان آکنه)، داروی ضد ویروسی اینترفرون آلفا و کورتیکواستروئید ها می توانند خطر افسردگی را افزایش دهند.
 • تعارض: افسردگی در فردی که آسیب پذیری بیولوژیکی نسبت به آن دارد ممکن است ناشی از درگیری ها یا اختلافات شخصی با اعضای خانواده یا دوستان باشد.
 • مرگ یا از دست دادن عزیزان: غم و اندوه پس از مرگ یا از دست دادن یکی از عزیزان، اگرچه طبیعی است، اما می تواند خطر افسردگی را افزایش دهد.
 • جنسیت: زنان تقریبا دو برابر مردان در معرض ابتلا به افسردگی هستند. هیچ کس مطمئن نیست چرا تغییرات هورمونی که زنان در دوره ‌های مختلف زندگی خود تجربه می‌کنند ممکن است در این امر نقش داشته باشد.
 • ژن ها: سابقه خانوادگی افسردگی ممکن است این خطر را افزایش دهد. تصور می ‌شود که افسردگی یک ویژگی پیچیده است، به این معنی که احتمالا ژن‌ های مختلفی وجود دارد که هر کدام اثرات کوچکی دارند، نه یک ژن که در خطر بیماری نقش دارد.
 • رویداد های مهم: حتی اتفاقات خوب مانند شروع یک شغل جدید، فارغ التحصیلی یا ازدواج می تواند منجر به افسردگی شود. همین طور جا به جایی، از دست دادن شغل یا درآمد، طلاق گرفتن یا بازنشستگی. با این حال، سندرم افسردگی بالینی هرگز فقط یک پاسخ «عادی» به رویداد های استرس زا زندگی نیست.
 • سایر مشکلات شخصی: مشکلاتی مانند انزوای اجتماعی به دلیل سایر بیماری های روانی یا طرد شدن از خانواده یا گروه اجتماعی می تواند در خطر ابتلا به افسردگی بالینی نقش داشته باشد.
 • بیماری ها: گاهی اوقات، افسردگی همراه با یک بیماری بزرگ رخ می دهد یا ممکن است توسط یک بیماری دیگر ایجاد شود.
 • سوء استفاده از مواد: نزدیک به 30 درصد از افرادی که مشکلات سوء مصرف مواد دارند، افسردگی اساسی یا بالینی نیز دارند. حتی اگر مواد مخدر یا الکل به طور موقت احساس بهتری در شما ایجاد کنند، در نهایت افسردگی را تشدید می کنند.

ارتباط افسردگی با ساختار مغز

ارتباط افسردگی با ساختار مغز

محققان به تفاوت ‌هایی در مغز افرادی که افسردگی بالینی دارند در مقایسه با افرادی که این بیماری را ندارند اشاره کرده ‌اند. به عنوان مثال، به نظر می رسد هیپوکامپ، بخش کوچکی از مغز که برای ذخیره خاطرات حیاتی است، در برخی افراد با سابقه افسردگی نسبت به افرادی که هرگز افسرده نشده اند، کوچک تر است.

هیپوکامپ کوچک تر گیرنده های سروتونین کم تری دارد. سروتونین یکی از بسیار مواد شیمیایی مغز است که به عنوان انتقال ‌دهنده ‌های عصبی شناخته می‌ شوند و اجازه می ‌دهند تا در میان مدار هایی که مناطق مغز درگیر در پردازش احساسات را به هم متصل می ‌کنند، ارتباط برقرار کنند.

دانشمندان نمی دانند چرا هیپوکامپ ممکن است در برخی از افراد مبتلا به افسردگی کوچک تر باشد. برخی از محققان دریافته اند که هورمون استرس کورتیزول در افراد افسرده بیش از حد تولید می شود. این محققان بر این باورند که کورتیزول یک اثر سمی یا کوچک کننده بر رشد هیپوکامپ دارد.

برخی از کارشناسان فکر می کنند افراد افسرده ممکن است به سادگی با هیپوکامپ کوچک تر متولد شوند و بنابراین تمایل به افسردگی دارند. بسیاری از مناطق دیگر مغز و مسیر های بین مناطق خاص وجود دارد که تصور می ‌شود با افسردگی درگیر هستند و احتمالا هیچ ساختار یا مسیر منفردی مغز به طور کامل افسردگی بالینی را نشان نمی ‌دهد.

یک مسئله که مسلم است این است که افسردگی یک بیماری پیچیده با عوامل موثر بسیاری است. آخرین اسکن‌ ها و مطالعات ساختار و عملکرد مغز نشان می ‌دهد که دارو های ضد افسردگی می ‌توانند «اثرات نوروتروفیک» داشته باشند، به این معنی که می ‌توانند به حفظ سلول ‌های عصبی کمک کنند، از مرگ آن ‌ها جلوگیری کنند و به آن‌ ها اجازه ایجاد ارتباطات قوی ‌تری را بدهند که در برابر استرس‌ های بیولوژیکی مقاومت کنند.

همان طور که دانشمندان درک بهتری از علل افسردگی به دست می آورند، متخصصان سلامت قادر خواهند بود تشخیص های تطبیقی بهتری انجام دهند و به نوبه خود، برنامه های درمانی موثر تری را تجویز کنند.

ارتباط افسردگی با ژنتیک

ارتباط افسردگی با ژنتیک

می دانیم که گاهی اوقات افسردگی در خانواده ها ایجاد می شود. این نشان می دهد که حداقل یک پیوند ژنتیکی جزئی با افسردگی وجود دارد. کودکان، خواهران و برادران و والدین افراد مبتلا به افسردگی شدید تا حدودی بیشتر از افراد عادی در معرض ابتلا به افسردگی هستند.

ژن ‌های متعددی که به روش‌ های خاصی با یکدیگر در تعامل هستند احتمالا به انواع مختلف افسردگی که در خانواده‌ ها وجود دارد کمک می ‌کنند. با این حال، علیرغم شواهدی مبنی بر ارتباط خانوادگی با افسردگی، بعید است که تنها یک ژن «افسردگی» وجود داشته باشد، بلکه ژن‌ های زیادی وجود داشته خواهند داشت که هر کدام در تعامل با محیط تاثیرات کوچکی بر افسردگی دارند.

آیا دارو های خاصی می توانند باعث افسردگی شوند؟

آیا دارو های خاصی می توانند باعث افسردگی شوند؟

در برخی افراد، دارو ها ممکن است منجر به افسردگی شوند. به عنوان مثال، دارو هایی مانند باربیتورات‌ ها، بنزودیازپین ‌ها و داروی آکنه ایزوترتینوئین (که قبلا با نام Accutane، اکنون Absorica، Amnesteem، Claravis، Myorisan، Zenatane فروخته می ‌شوند) گاهی با افسردگی به ‌ویژه در افراد مسن‌ تر مرتبط شده ‌اند.

افسردگی دیس تایمی چیست؟ بیشتر بخوانید: افسردگی دیس تایمی چیست؟

به همین ترتیب، دارو هایی مانند کورتیکواستروئید ها، اپیوئید ها (کدئین، مورفین) و آنتی کولینرژیک هایی که برای تسکین گرفتگی معده مصرف می شوند، گاهی اوقات می توانند باعث تغییرات و نوسانات خلقی شوند. حتی دارو های فشار خون به نام مسدود کننده های بتا نیز با افسردگی مرتبط است.

ارتباط بین افسردگی و بیماری ها

ارتباط بین افسردگی و بیماری ها

در برخی افراد، یک بیماری باعث افسردگی می شود. بیماری هایی که برای مدت بسیار طولانی ادامه دارد و معمولا نمی توان به طور کامل درمان کرد. با این حال، این بیماری ها را اغلب می توان از طریق رژیم غذایی، ورزش، عادات سبک زندگی و برخی دارو ها کنترل کرد.

برخی از نمونه‌ های این بیماری‌ ها که ممکن است باعث افسردگی شوند عبارتند از دیابت، بیماری قلبی، آرتریت، بیماری کلیوی، HIV و ایدز، لوپوس و ام اس. کم کاری تیروئید همچنین ممکن است منجر به احساس افسردگی شود.

محققان بر این باورند که درمان افسردگی ممکن است گاهی اوقات به بهبود بیماری پزشکی موجود نیز کمک کند.

ارتباط افسردگی با درد های مزمن

ارتباط افسردگی با درد های مزمن

زمانی که درد برای هفته ها تا ماه ها باقی بماند، به آن « درد مزمن» می گویند. درد مزمن نه تنها به شما آسیب می رساند، بلکه خواب شما، توانایی شما برای ورزش و فعال بودن، روابط شما و بهره وری شما را در محل کار مختل می کند. آیا می توانید ببینید که چگونه درد مزمن ممکن است شما را غمگین، منزوی و افسرده کند؟

کمکی برای درد مزمن و افسردگی وجود دارد. یک برنامه چند وجهی پزشکی، روان درمانی، گروه‌ های حمایتی و غیره می‌ تواند به شما در مدیریت درد، کاهش افسردگی و بازگرداندن زندگی ‌تان به مسیر درست کمک کند.

آیا افسردگی اغلب با غم و اندوه رخ می دهد؟

آیا افسردگی اغلب با غم و اندوه رخ می دهد؟

غم و اندوه یک واکنش معمول و عادی برای از دست دادن است. از دست دادن هایی که ممکن است منجر به غم و اندوه شود شامل مرگ یا جدایی یکی از عزیزان، از دست دادن شغل، مرگ یا از دست دادن یک حیوان خانگی مورد علاقه یا دیگر تغییرات در زندگی، مانند طلاق، بازنشستگی و ..

 

سخن آخر

هر کسی می تواند غم و اندوه و از دست دادن را تجربه کند، اما همه افراد افسردگی بالینی را تجربه نمی کنند، افسردگی با اندوه متفاوت است زیرا افسردگی شامل طیف وسیعی از علائم دیگر مانند احساس کم ارزشی، افکار منفی در مورد آینده و خودکشی است، در حالی که غم و اندوه شامل احساسات کم عمق و زود گذر می شود. اگر حس می کنید افسردگی دارید باید با یک مشاوره زبده در این زمینه صحبت کنید تا هر چه زود تر حال تان بهتر شود.

آیا خود یا عزیزان تان تجربه ای درمورد افسردگی دارید؟ چگونه از شر افسردگی راحت شدید؟ می توانید با به اشتراک گذاشتن تجربات خود به دیگران مبتلا به این اختلال نیز کمک کنید.

 

 

درباره “دلایل افسردگی شدید ” بیشتر بخوانید: