تاریخ امروز :20 تیر 1403

چه غذایی برای ترک اعتیاد خوب است

تغذیه در حقیقت از اصول مهم زندگی سالم است. در عین حال فرد معتاد به موجب مصرف مواد مخدر دچار بی نظمی در عادات غذایی می گردد.

از عوارض اعتیاد به مواد مخدر در اصل همان اثرات منفی اعتیاد بر روی تغذیه است که از جمله این عوارض می توان به بی اشتهایی، بی نظمی عادات غذایی، تهی شدن ذخایر کبدی، سوء جذب، غیر فعال شدن ویتامین ها، زیاد شدن دفع مواد غذایی به موجب افزایش ادرار و اسهال اشاره نمود.

محققین ترک اعتیاد بر این باورند که پس از تصمیم فرد به ترک اعتیاد و مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد، تغذیه دارای نقش اساسی در کمک به فرد معتاد به منظور ترک اعتیاد است.

لازم به ذکر است مصرف مواد غذایی مناسب و مفید، سبزیجات و میوه های سالم و تازه برای بدن فرد معتاد به مواد مخدر ضروری هست. در حقیقت آن فردی که اقدام به ترک اعتیاد می نماید در صورتی که شرایط جسمی خود را با تغذیه مناسب تقویت نماید؛ مسیر ترک اعتیاد برایش آسان تر خواهد شد. در ادامه این مطلب از روانکده قصد داریم بیشتر راجع به نقش تغذیه در ترک اعتیاد صحبت کنیم.

چه غذایی برای ترک اعتیاد خوب است

بهترین مواد غذایی برای کمک به ترک اعتیاد

گفتنی است غذا های دارای پروتیئن های حیوانی و گیاهی همچون گوشت مرغ و ماهی و سفیده تخم مرغ ضمن ترمیم نمودن بافت ماهیچه های آسیب دیده بدن به دنبال مصرف مواد مخدر سبب تنظیم نمودن هورمون های موثر بدن در بهتر شدن خلق و خو و کم شدن احساس درد و ناراحتی می گردد.

همچنین مصرف نمودن غلات همچون نان سبوس دار به فراهم نمودن فیبر بدن، رفع یبوست و مشکل گوارشی حاصله از سوء مصرف مواد مخدر کمک می نماید.

لازم به ذکر است بهره گیری از میوه و سبزیجات سالم و تازه در مهیا نمودن ویتامین های مورد نیاز بدن لازم است. در اصل بهترین زمان به منظور مصرف میوه 1 ساعت پیش از وعده های غذایی است. میوه هایی مثل آناناس، کیوی، سیب، موز، پرتغال و… با هدف فراهم نمودن ویتامین های بدن بسیار ضروری هستند.

مطلب مرتبط: فواید ترک سیگار

در عین حال مصرف نمودن مواد قندی، مواد حاوی کافئین و چربی همچون انواع و اقسام شیرینی، شکر، شکلات، نوشابه و انواع غذاهای چرب مثل فست فودها ضروری است تا به کمترین میزان خود برسد و به هنگام احتیاج به مصرف مواد شیرین می توانید از میوه های شیرین همچون سیب و موز بهره بگیرید. توصیه می گردد از آب رسانی به بدن نیز غافل نگردید.

ضروری است تا در حالت عادی 8 لیوان آب در روز مصرف نمایید تا دفع آب بدن جبران گردد. لازم به ذکر است مصرف کافی آب به روند سم زدایی بدن کمک می نماید.

مولتی ویتامین به منظور ترک اعتیاد

در حقیقت از اثرات زیان بار مصرف مواد مخدر، عدم جذب مواد غذایی و دفع آنان از بدن میباشد؛ لذا با هدف فراهم نمودن ویتامین های مورد نیاز بدن در روند ترک اعتیاد به مولتی ویتامین ها نیاز وجود دارد.

در اصل بهره گیری از مولتی ویتامین ها در رژیم غذایی افرادی که در دوره ترک اعتیاد هستند دارای نقش مهمی است. البته ضروری است تا به این مورد توجه داشت که مصرف روزانه 1 عدد مولتی ویتامین با تجویز و نظر پزشک موثر بوده و امکان دارد مصرف بیش از اندازه آنان آسیب رسان باشد.

چه غذایی برای ترک اعتیاد خوب است

گفتنی است ویتامین C به کنترل نمودن علائم ترک اعتیاد همچون درد های عضلانی و ناراحتی های عصبی مثل استرس و اضطراب کمک می نماید. در عین حال ویتامین های گروه B به پاکسازی و سم زدایی بهتر بدن از مواد مخدر موقع دوره سم زدایی کمک می نماید.

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

لازم به ذکر است این گروه ویتامینی به ساخت سلول های خونی جدید در بدن، بهبود کارکرد دستگاه گوارشی و نیز تبدیل قند مازاد بدن به انرژی کمک می نماید. ویتامین E  نیز با بهبود دادن به عملکرد سلول های خونی سبب کم شدن آسیب های حاصله از مواد شیمیایی در بدن شده و با بهبود بخشیدن به سلول های پوستی سبب ترمیم یافتن آسیب های پوستی حاصله از مصرف مواد مخدر می گردد.

مطلب مرتبط: موثر ترین مراحل ترک سیگار

تحقیقات جاکی از این بوده که ویتامین D دارای نقشی اساسی در سلامت روحی و روانی افراد است. در حقیقت این ویتامین به ساخت سروتونین در بدن کمک نموده و سروتونین نیز سبب کم شدن ابتلای افراد به افسردگی می گردد.

گفتنی است از آنجایی که فرد معتاد دچار آسیب های روحی و روانی حاصله از مصرف مواد مخدر می گردد؛ بنا بر این مصرف نمودن کافی این ویتامین در حین روند ترک اعتیاد کمک بسیاری به بهبود سلامت روحی و روانی فرد معتاد می نماید.

آمپول های تقویتی برای ترک اعتیاد

همانگونه که می دانید آمپول ب کمپلکس یا نوروبیون داروی شناخته شده در بین مردم با هدف کمک به درمان بعضی از بیماری ها و تقویت نیروی جسمانی است. در اصل این آمپول ترکیبی از ویتامین های گروه B است که پیش تر راجع به نقش مثبت ویتامین های گروه B در ترک اعتیاد صحبت کردیم. لازم به ذکر است مصرف نمودن به اندازه این آمپول در ترک اعتیاد قادر است مفید و کمک کننده باشد به شرطی که تحت نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد تجویز و استفاده گردد.

نوشیدنی های مفید به منظور ترک اعتیاد

گفتنی است مصرف نمودن بعضی از نوشیدنی ها و دم نوش های خانگی قادرند به روند ترک اعتیاد در افراد کمک نمایند. در ادامه این مطلب قصد داریم به نوشیدنی هایی اشاره نماییم که به صورت طبیعی میتوان آنان را تهیه نمود.

لازم به ذکر است آب انار از غنی ترین منابع ویتامین های گروه B و C و اسید فولیک بوده که یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می گردد و از بهترین نوشیدنی ها با هدف فراهم نمودن این ویتامین ها آب انار است که به روند ترک اعتیاد و پیشگیری از سرطان کمک فراوانی می نماید.

در حقیقت از آسیب های مصرف مواد اعتیاد آور کم شدن آب بدن و آسیب های پوستی هست و در عین حال زیاد بودن آب بدن برای مراحل سم زدایی بسیار لازم است که آب هندوانه قادر است بهترین نوشیدنی با هدف تامین نمودن آب بدن و کمک به سم زدایی باشد.

مطلب مرتبط: آدامس نیکوتین چیست؟

چه غذایی برای ترک اعتیاد خوب است

همانگونه که می دانید مصرف شیر سالم و تازه برای سلامتی بسیار مفید و ضروری است. در عین حال از خواص شیر، سم زدایی از بدن است؛ لذا به هنگام آلودگی هوا نیز مصرف شیر توصیه می گردد. لازم به ذکر است برای آن دسته افرادی که در پروسه ترک اعتیاد هستند.

مصرف نمودن روزانه شیر یا موقع خواب می تواند مفید باشد؛ با این حال اما افرادی که در حال ترک اعتیاد هستند؛ امکان دارد به موجب مشکلات گوارشی که در اثر مصرف مواد اعتیاد آور بدان دچار شده اند در هضم شیر دچار مشکل شوند؛ لذا توصیه می گردد شیر با نظر و مشورت پزشک مصرف گردد.

نتیجه گیری

در این مقاله به مواد غذایی مناسب برای ترک اعتیاد پرداختیم و تمام جوانب آن را مورد بررسی قرار دادیم. نظر شما در این باره چیست؟ با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. همچنین برای دریافت مشاوره می توانید با روانکده در تماس باشید.

به این مقاله امتیاز دهید