تاریخ امروز :20 تیر 1403
چگونه می توانیم عزت نفس خود را حفظ کنیم؟

چگونه می توانیم عزت نفس خود را حفظ کنیم؟

احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده است که گاهی حس کنید؛ چیزی ندارید که به آن افتخار کنید و انسان بی ارزشی هستید؛ اگر غالبا چنین احساسی نسبت به خود داشته باشید؛ عزت نفس خود را از دست خواهید داد و دیگر انگیزه ای برای زندگی نخواهید داشت و چیزی شما را خوشحال نخواهد کرد. برای موفقیت و رضایتمندی در زندگی به عزت نفس نیاز دارید؛ در این مقاله از سایت روانکده راهکارهایی جالب برای حفظ عزت نفس به شما معرفی خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

اهمیت عزت نفس در زندگی چیست؟

عزت نفس یک ویژگی بسیار مهم در انسان می باشد که در موفقیت ها و حتی شکست های ما نقش بزرگی دارد. افرادی که عزت نفس دارند؛ شناخت کاملی از خود و توانایی ها و نقص های خود دارند و همه ی آنها را پذیرفته اند و برای خودشان احترام و ارزش قائلند. در مقابل عزت نفس پایین؛ مانع بزرگی برای حرکت در مسیر اهداف و خواسته ها می باشد. نداشتن عزت نفس باعث می شود:

 • احساس کنید ارزشمند نیستید.
 • توانایی برقراری ارتباط مؤثر با دیگران نخواهید داشت.
 •  در زندگی شخصی و اجتماعی فرصت های زیادی را از دست خواهید داد.
 • نمی توانید از حقوق خود در مقابل دیگران دفاع کنید.
 • به خودتان احترام نمی گذارید و در نتیجه دیگران نیز برای شما احترامی قائل نخواهند شد.

مطلب مرتبط: چه کارهایی عزت نفس را از بین می برد

البته افرادی که عزت نفس بالایی دارند نیز ممکن است در شرایطی که اتفاقات بد و تلخی را تجربه می کنند؛ آرامش و عزت نفس خود را از دست بدهند؛ لذا باید بتوانیم با روش ها و تمرین هایی یاد بگیریم که چطور در هر شرایطی عزت نفس خود را حفظ کنیم.

با داشتن عزت نفس می توانید کارهایی را که دوست دارید انجام دهید و در تمام بخش های زندگی خود به فردی تبدیل شوید که آرزویش را دارید. بنابراین باید همیشه برای حفظ عزت نفس خود تلاش کنید.

مطلب مرتبط: انواع پرسشنامه های عزت نفس

فواید داشتن عزت نفس چست؟

داشتن عزت نفس بالا فواید بسیار زیادی دارد و می تواند نحوه زندگی شما را دگرگون کند. زیرا با برخورداری از عزت نفس قوی؛ شما به هر چیزی که در درون خود دارید عشق می ورزید و دیگر ضعف ها و شکست ها و عوامل بیرونی تاثیری روی ارزشمندی درونی شما نخواهند داشت.  برخی از مهم ترین مزایای عزت نفس در زندگی:

 • در زمان شکست؛ موفقیت های گذشته به شما کمک می کنند تا انگیزه تلاش داشته باشید.
 • نیازی به تایید شدن توسط دیگران ندارید و کارهایی را که دوست دارید بدون اهمیت دادن به نظر و قضاوت دیگران انجام می دهید.
 • به این باور می رسید که باید از نظر روحی و جسمی از خودتان مراقبت کنید.
 • کمال گرایی را از شما دور می کند و می توانید بدون نیاز به برترین بودن؛ در انجام کارها تلاش کنید و آنها را به نتیجه برسانید.
 • بدلیل داشتن شناخت کامل از خود و توانایی ها و مهارت هایتان؛ می دانید چگونه راحت تر می توانید به اهداف خود برسید.
 • گفتگوهای درونی شما با خودتان مثبت خواهد شد و باورهای محدود کننده خود را کنار خواهید گذاشت؛ لذا این ذهن آگاهی در زندگی به شما قدرت و انرژی خواهد داد.
 • عواطف و احساسات و شرایط روحی خودتان را می شناسید و به راحتی آنها را درک می کنید؛ به این ترتیب آگاهانه تر تصمیم می گیرید و می دانید در هر موقعیت چگونه خود را کنترل و مدیریت کنید.
 • با دیگران روابط مؤثر و سالم برقرار می کنید و در روابطی که دارید مطابق با ارزش ها و اصولی که دارید رفتار می کنید.
 • خودتان را با دیگران مقایسه نمی کنید چون خود را فردی با ارزش و قابل احترام می دانید و از چیزی که هستید رضایت دارید.

مطلب مرتبط: تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

مقایسه خود با دیگران و گفتگوهای درونی منفی قاتل عزت نفس هستند

راه های حفظ عزت نفس در زندگی چیست؟

برای داشتن عزت نفس در زندگی کافی است خودتان باشید و خودتان را زندگی کنید و عادت های ذهنی و رفتاری مثبتی را در خود ایجاد کنید تا همیشه بتوانید عزت نفس خود را حفظ کنید.

عزت نفس دادنی نیست؛ بدست آوردنی ست

آیا-رابطه-خشن-خطرناک-است-یا-می-تواند-باعث-سقط-جنین-شود؟ بیشتر بخوانید: آیا رابطه خشن خطرناک است یا می تواند باعث سقط جنین شود؟

ناتائیل براندن

در اینجا ما 5 روش برای حفظ عزت نفس در زندگی به شما معرفی می کنیم تا با داشتن ارزیابی مثبت از خودتان، در تمام بخش های زندگی اعم از تحصیل، ازدواج و شغل خود احساس رضایت کنید:

 • با افرادی وقت بگذرانید که به شما حس خوبی می دهند

در زندگی خود افراد و دوستانی را پیدا کنید که با شما خوب رفتار می کنند و باعث می شوند نسبت به خودتان احساس بهتری داشته باشید و از افرادی که با شما تحقیر آمیز رفتار می کنند و حس بدی به شما می دهند دوری کنید.

 • دیدی واقع گرانه به خود داشته باشید و توقعاتی را که از خودتان دارید متعادل کنید

اگر توقعات شما از خودتان زیاد باشید نمی توانید از داشته ها و موفقیت های خود لذت ببرید؛ پس خودتان را همانطور که هستید و با تمام نواقصی که دارید؛ بپذیرید و برای بهتر شدن تلاش کنید؛ اما توقع نداشته باشید که بهترین باشید.

داشتن دید واقع گرانه به خود و انجام کارهای مورد علاقه عزت نفس را حفظ می کنند

 • اهدافی را مشخص کنید و با برنامه ریزی در مسیر آنها حرکت کنید

با توجه به علایق و توانایی هایی که دارید در زندگی هدف هایی را تعیین کنید و برای رسیدن به آنها برنامه ریزی کرده و تلاش کنید و به خاطر تلاش هایی که در این مسیر دارید به خودتان افتخار کنید.

 • کارهایی انجام دهید که باعث می شوند به خودتان افتخار کنید

مهربان و دلسوز باشید و به دیگران کمک کنید؛ در این صورت حس خوبی نسبت به خود خواهید داشت، زیرا انجام کارهای خوب؛ حتی اگر کوچک هم باشند؛ تاثیر مثبتی روی عزت نفس دارند.

 • مهارت جدیدی یاد بگیرید

با یاد گرفتن هر مهارتی مثل: نقاشی، موسیقی، دوچرخه سواری، گلدوزی و … حس بهتری نسبت به خودتان پیدا می کنید و شناخت بیشتری نسبت به چیزهایی که شما را خوشحال می کنند؛ کسب خواهید کرد.

مطلب مرتبط: چه چیزی عزت نفس را بالا می برد؟

کلام آخر

در این مقاله متوجه شدید که در طول زندگی ممکن است اتفاقاتی را تجربه کنید که تصورات مثبتی که از خود دارید را کاهش دهند و روی ادامه زندگی تاثیر منفی بگذارند. پس نیاز است با تمرین عادت ها و راهکارهای حفظ عزت نفس که به شما معرفی کردیم؛ عزت نفس را در وجود خود نهادینه کنید تا در تمام شرایط بتوانید به عزت نفس قوی خود تکیه کنید و از زندگی لذت ببرید.

4.3/5 - (64 امتیاز)