تاریخ امروز :20 تیر 1403
تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

عزت نفس سالم و اعتماد به نفس می تواند به شما کمک کند زندگی رضایت بخشی داشته باشید. عزت نفس و اعتماد به نفس با هم همپوشانی دارند، اما متفاوت هستند. عزت نفس به این اشاره دارد که آیا برای خود ارزش قائل هستید یا خیر. عزت نفس شما در نتیجه تجارب زندگی و تعامل شما با افراد دیگر ایجاد می شود و تغییر می کند.

اعتماد به نفس اعتقاد شما به خود و توانایی های تان است. این می تواند بسته به شرایط تغییر کند. طبیعی است که در برخی شرایط کاملا اعتماد به نفس داشته باشید و در برخی دیگر اعتماد به نفس کم تری داشته باشید.

مقدار سالمی از عزت نفس برای داشتن اعتماد به نفس برای رویارویی با چالش های زندگی و مشارکت در کار هایی که برای تان لذت بخش و با ارزش است، ضروری است.

چقدر عزت نفس یا اعتماد به نفس پایین می تواند بر شما تاثیر بگذارد؟

بسیاری از مردم عزت نفس پایین یا اعتماد به نفس پایین را تجربه می کنند. برخی فقط در شرایط خاص تحت تاثیر قرار می گیرند، اما برای برخی دیگر می تواند محدود کننده یا ناتوان کننده باشد.

اگر عزت نفس پایین یا اعتماد به نفس پایینی دارید، ممکن است متوجه شوید که تجربیات منفی یا نا امید کننده فردی بر احساس شما نسبت به خودتان تاثیر می گذارد. این می تواند باعث ایجاد یک چرخه خود تداومی از تفکر منفی شود که در آن انتظارات منفی برای آینده شما را از تلاش منصرف می کند. این منجر به نتایج نا امید کننده می شود.

به عنوان مثال، اگر اعتماد به نفس ندارید و برای یک تکلیف نمره پایینی دریافت می کنید، ممکن است فکر کنید، چه چیز دیگری می توانم انتظار داشته باشم؟ من احمق هستم.

اگر عزت نفس سالمی دارید و نمره پایینی دریافت می ‌کنید، ممکن است فکر کنید، تعجب می‌ کنم کجا اشتباه کردم؟ می ‌فهمم تا دفعه بعد بهتر عمل کنم. اگرچه ممکن است از نمره پایین نا امید شوید، اما به عنوان یک فرد احساس نمی کنید که کم شده اید.

اعتماد به نفس پایین می تواند منجر به موارد زیر شود:

عزت نفس پایین ممکن است باعث شود که یک صدای درونی انتقادی قوی ایجاد کنید (یک منتقد درونی) که تمایل دارد وقتی احساس ناراحتی یا قضاوت دیگران می کنید، خود را با صدای بلند بیان کند. این منتقد درونی می‌ تواند با ایجاد احساس غم و اندوه، اضطراب یا خشم باعث ناراحتی شخصی قابل توجهی شود. باور منتقد درونی شما می تواند باعث شود:

 • به چیز های منفی در مورد خود فکر کنید
 • باور کنید افکار منفی شما همیشه درست هستند
 • قدرت ها و توانایی های خود را نادیده بگیرید
 • روی اشتباهات و شکست های خود تمرکز کنید در حالی که نکات مثبت را نادیده می گیرید
 • انتظار بدترین ها را داشته باشید
 • از چالش ها یا موقعیت هایی که احساس می کنید ممکن است توسط دیگران مورد قضاوت قرار بگیرید، اجتناب کنید
 • فکر کنید که لیاقت لذت یا تفریح ​​را ندارید.

این می تواند زندگی شما را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهد، مانند کاهش عملکرد دانشگاه شما به دلیل ترس یا منفی. همچنین می تواند در روابط شخصی شما اختلال ایجاد کند و ارتباط را دشوار کند.

راه هایی برای افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس

افسردگی دیس تایمی چیست؟ بیشتر بخوانید: افسردگی دیس تایمی چیست؟

راه هایی برای افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس

در این جا مواردی وجود دارد که می توانید برای درک بهتر نیاز های خود و ایجاد عزت نفس و اعتماد به نفس خود انجام دهید.

پذیرش خود را تمرین کنید

پذیرفتن بیشتر خود به شما کمک می کند تا بدون توجه به موقعیت، نسبت به خود و دیگران احساس خوبی داشته باشید. هرکسی اشتباه می کند. هنگامی که پذیرش خود را تمرین می کنید، می توانید:

 • تصدیق کنید که اشتباهات بخشی از یادگیری هستند
 • راه هایی را که ممکن است بتوانید مشکلات را به شیوه ای متفاوت حل کنید یا تغییر دهید تا به نتیجه ای متفاوت برسید، شناسایی کنید
 • از رفتار خود انتقاد کنید و سعی کنید بدون انتقاد از خودتان آن را تغییر دهید.

خودتان را بشناسید

به تجربیات یا افکاری که باعث افزایش یا کاهش اعتماد به نفس یا عزت نفس شما می شود توجه کنید. نقاط قوت، توانایی ها و دستاورد های خود را شناسایی کنید. صادق باشید و هر چیزی را که به آن افتخار می کنید، هرچقدر هم که کوچک باشد، به خود یاد آوری کنید. به این فکر کنید که آن ها برای شما چه معنایی دارند و چرا برای شما مهم هستند. به این فکر کنید که دوست دارید چه چیزی را در مورد خود تغییر دهید یا بهبود دهید و چگونه می توانید این کار را انجام دهید.


مطالب مرتبط: افزایش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان


تفکر خود را دوباره برنامه ریزی کنید

به زبانی که هنگام صحبت با خود یا توصیف خود برای دیگران استفاده می کنید، توجه کنید. ما اغلب نسبت به دیگران مهربان تر و سخاوتمند تر از خودمان هستیم. منتقد درونی خود را بشناسید و به چالش بکشید. روی پیام ‌هایی تمرکز کنید که باعث می‌ شوند برای خودتان ارزش قائل شوید و پیام ‌هایی را که باعث می‌ شوند درباره ارزش یا توانایی ‌تان فکر منفی کنید، رد کنید. تفکر خود را با خود گفتاری مثبت و جملات تاکیدی دوباره برنامه ریزی کنید.

قاطع تر باش

یاد بگیرید که نیاز های خود را بیان کنید. از این که از دیگران خواسته های خود را بخواهید یا به آن چه که نمی خواهید نه بگویید، احساس گناه نکنید.

تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنید

ممکن است تصمیم بگیرید که می خواهید تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنید تا عزت نفس و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. به این فکر کنید که چه چیزی را می توانید تغییر دهید تا احساس شما را نسبت به خودتان بهبود بخشد. برای مثال، ممکن است بخواهید در تحصیل، شغل یا روابط خود تغییراتی ایجاد کنید یا مهارت های جدیدی را توسعه دهید. برنامه ریزی کنید تا بتوانید:

 • اهداف خاصی را شناسایی کنید که شما را به چالش می کشد.
 • هر هدف را به مراحل دست یافتنی تقسیم کنید.
 • بعد از هر مرحله بر موفقیت خود افتخار کنید.
 • اطراف خود را با تاثیرات و آدم های مثبت احاطه کنید.

وقت خود را با افرادی بگذرانید که شما را آن گونه که هستید دوست دارند. از افرادی که دائما منفی یا منتقد هستند، دوری کنید اما از تماس واقعی اجتماعی کنار نکشید.

به خودت جایزه بده

با تمرین برای ایجاد عزت نفس و اعتماد به نفس، دستاورد های خود را جشن بگیرید. زمانی را اختصاص دهید تا با تجربیات و فعالیت هایی که برای تان ارزش قائل هستید رفتار کنید.

با دیگران به اشتراک بگذارید

اگر می توانید، به یک دوست خوب بگویید چه کار می کنید. تشویق و بازخورد آن ها در مورد تغییراتی که ایجاد می کنید می تواند حمایت ارزشمندی باشد. همچنین می توانید به دیگران کمک کنید تا خود را توانا و ارزشمند ببینند.

درباره “تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس” بیشتر بخوانید: