تاریخ امروز :20 تیر 1403
عوارض-خود-ارضایی

عوارض خود ارضایی

رابطه جنسی از نیاز ها و غرایز طبیعی در تمامی جانداران است که در رسیدن به ارگاسم و اوج لذت جنسی با مقاربت و نزدیکی کمک می کند. در رابطه جنسی از تماس های بدنی و کلامی برای افزایش شهوت و میل جنسی استفاده می شود که از پیچیده ترین وجوه در انسان ها است.

در حالت کلی میل جنسی ( sexual desire) در افراد بالغ به صورت گرایش جنسی به فرد غیر هم جنس است که این تمایلات سبب افزایش هیجان و جنبه های فیزیولوژیک می شود. همچنین این تمایل می تواند به صورت ناخودآگاه یا در پاسخ به تحریک جنسی شروع شود که پدیده ای کاملا طبیعی است.

عوارض خود ارضایی برای دختر

خود ارضایی در بسیاری از افراد نوعی تمایل به فعالیت جنسی است که می توان آن را نیازی برای برآورد میل جنسی به صورت فردی تعریف کرد. این رویداد به طور معمول، حسی ذاتی در مردان و زنان است که سبب برافروخته شدن محرک های درونی و بیرونی می شود.

به طور معمول طبق تحقیقات کارشناسان، میل جنسی در مردان بیشتر و سر راست تر از زنان در طی یک روز است که یک ارتباط عاطفی می تواند همانند جرقه ای برای آغاز میل جنسی و نزدیکی باشد. اما در زنان لذت جنسی بیشتر از میل جنسی بوده و بسیار پیچیده و انعطاف پذیر تر از مردان میل جنسی خود را بر طرف می کنند که از سایر این تفاوت های میل جنسی می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

بیشتر فکر کردن مردان به رابطه جنسی

بیشتر مردان زیر 60 سال روزانه حداقل یک بار به رابطه جنسی فکر می کنند که این آمار در زنان حدود یک چهارم مردان است. با افزایش سن خیالبافی های جنسی در زنان و هم در محدودی از مردان کمتر می شود که از دلایل سرد مزاجی در زنان است.

عوارض-خود-ارضایی-برای-دختر

در مردان خیال پردازی و برانگیختگی های خودی بسیار بیشتر بوده و فانتز های زیادی نسبت به فعالیت های جنسی دارند. در مردان بالغ به دلیل بیشتر بودن نیاز جنسی، خود ارضایی نیز بسیار زیاد است.

اشتیاق بالا در مردان به فعالیت های جنسی

با توجه به گفته های بالا اشتیاق و هوس برای نزدیکی و فعالیت های جنسی در مردان بیشتر از زنان است. این حالت در مردان طبق نظریه کارشناسان ثابت بوده و حتی در مردان همجنس گرا هم این عادت اثبات شده است.

در دین اسلام رابطه جنسی با فرد غیر هم جنس بدون محرمیت غیر قانونی و حرام است که به این دلیل حدود دو سوم از مردان در حالت کلی خود ارضایی می کنند. ولی دفعات خود ارضایی در زنان بسیار کمتر از مردان بوده و حدود یک سوم است.

متفاوت و لذت بخش بودن ارگاسم برای زنان

برای مردان در طول رابطه جنسی از زمان آمیزش و دخول تا زمان انزال با استفاده از روغن خوب برای رابطه جنسی که حدود چهار دقیقه طول می کشد، هیچ لذتی حاصل نمی شود. اما در زنان حدودا بین 10 تا 11 دقیقه طول می کشد تا ارضا شوند و به ارگاسم برسند که در تمامی این مدت از لحظات اوج لذت را می برند.

پیچیده تر بودن میل جنسی در زنان

در زنان میل جنسی و راه های تحریک بسیار متفاوت و پیچیده است چرا که طی تحقیقات درباره زنان، متوجه شده است که حتی خود آن ها نیز سببی مشخص برای ارضا شدن را نمی دانند. به این دلیل در رابطه جنسی و مقاربت، آمیزش و آماده شدن زن برای دخول طول می کشد و نقش مهمی را در ارضا شدن ایفا می کند.

عوارض-خود-ارضایی-از-نظر-علمی بیشتر بخوانید: عوارض خود ارضایی از نظر علمی

هر گونه مشکل در بین زوجین نیز سبب به هم خوردن زندگی و کاهش میل جنسی می شود که با مشاوره زناشویی نیز می توان این مساله را درمان کرد. مشاوره روانشناسی همچنین در اساس و پایه فردی مخصوصا در افراد درون گرا بسیار تاثیر گذار است.

کم بودن واکنش دارو های مصرفی به میل جنسی در زنان

میل جنسی در مردان بر عکس زنان با دارو ها قابل کنترل است که باعث اختلال در نعوظ می شود. همچنین بعضی از دارو ها سبب کاهش میل جنسی مردان می شود که درمان سختی را درپیش دارد.

میزان تستسترون در رابطه جنسی هم در زنان و هم در مردان با داروهای قابل کنترل است که در مردان زود تر واکنش می دهد. با کاهش تستسترون میل جنسی نیز کاهش پیدا می کند.

چه در زنان و چه در دختران خود ارضایی عوارض های مشخصی دارد که پزشک های متخصص زنان اعلام شده و اقدام به این کار به هیچ وجه توصیه می شود. به نمونه های از این عوارض می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

 • ضعف جسمی
 • ناباروری
 • پاره شدن پرده بکارت در دختران
 • آسیب های روحی
 • افسردگی

عوارض-خود-ارضایی-برای-مردان

عوارض خود ارضایی برای مردان

به دلیل ترشح بیش از حد تستوسترون در بدن مردان نسبت به زنان، میل جنسی نیز زیاد بوده و سبب بروز جنبه های هیجانی و خیال پردازی های جنسی در مردان می شود. رفع نیاز های جنسی از مهم ترین عوامل برای دوری از خود ارضایی در مردان است که عوارض بسیاریط از جمله موارد بیان شده در زیر را در بر می گیرد:

 • نا بینایی
 • ناباروری
 • خستگی
 • ضعف جسمی
 • کاهش تعداد اسپرم
 • اختلال در نعوظ
 • انحنای آلت تناسلی
 • بیماری های روانی
 • افسردگی های مزمن

عوارض خود ارضایی بیش از حد

خود ارضایی بیش از حد در مردان و زنان بسیار مضر و آسیب آور بوده و فعالیت جنسی را مختل می کند. انجام این کار در حالت کلی باعث عدم تعادل ذهنی و جسمی شده و عزت نفس را به دلیل احساس گناه بعد خود ارضایی تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین در مردان به دلیل ترشح مایع منی، باعث کمر درد و انقباض عضله لگن می شود.

با تکرار بیش از حد این کار، با مرور زمان میل جنسی کم شده و لذت جنسی از بین می رود. اعتیاد به رابطه جنسی و خود ارضایی با مشاوره فردی قابل درمان بوده و از عوارض این عمل دور می کند.

عوارض-خود-ارضایی-بیش-از-حد

کلام آخر

مشاوره ازدواج در قبل از وصلت به دلیل راهنمایی کامل زوجین برای زندگی نقش بسیار موثری را ایفا می کند. برای دریافت اطلاعات درباره رابطه زناشویی یا فردی می توانید به سایت روانکده مراجعه کند.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری