تاریخ امروز :20 تیر 1403

(HIV) اچ آی وی یک عفونت ویروسی است که سیستم ایمنی بدن را مورد حمله قرار می دهد. اگر این ویروس پیشرفت کند باعث بیماری ایدز می شود. بیماری ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) علاوه بر درگیری و نابودی سیستم ایمنی، باعث اختلال در عملکرد سیستم عصبی مرکزی می شود. ویروس اچ آی وی معمولاً دارای سه مرحله عفونت حاد، دوره نهفتگی و ایدز است. تاکنون واکسن یا درمانی برای بیماری ایدز ساخته نشده است و باید اصول بهداشتی را برای در امان ماندن از این ویروس رعایت کنید و از راه های انتقال آن مطلع باشید. در این مقاله راه های انتقال بیماری ایدر و نیز راه های عدم انتقال ویروس ایدز را بررسی کرده ایم.

ایدز از چه طریقی منتقل می شود؟

به طور کلی ویروس اچ ای وی از 4 طریق مقاربت جنسی، استفاده از سرنگ مشترک و آلوده، تماس خونی و فرآورده های خونی و از طریق مادر به فرزند منتقل می شود:

انتقال ایدز از طریق تماس جنسی محافظت نشده

تماس جنسی محافظت نشده

ترشحات جنسی حاوی مقدر زیادی گلبول سفید می باشند؛ بنابراین اگر ترشحات جنسی فردی که آلوده به ویروس اچ آی وی است وارد مخاط تناسلی فرد سالم شود، ویروس به او منتقل می شود، آمار نشان می دهد احتمال انتقال ویروس در رابطه جنسی از مرد به زن 2 برابر بیشتر از انتقال ویروس از زن به مرد است . در حین رابطه جنسی ویروس ایدز می‌تواند از بریدگی پوست، بافت‌های واژن، راست‌ روده، پوست ختنه‌گاه یا سوراخ آلت تناسلی منتقل شود. این راه انتقال در تمام دنیا بسیار شایع است. درست است که خطر ابتلا به ویروس از طریق روابط جنسی دهانی کمتر از مقاربت جنسی است، اما صفر نیست. عواملی مثل زخم های دهان، خونریزی لثه، زخم های تناسلی و دیگر بیماری های مقاربتی می توانند در رابطه دهانی منجر به انتقال ویروس شوند.استفاده کردن از کاندوم در حین رابطه جنسی برای ایمنی توصیه می شود. با اینکه ویروس اچ آی وی در بزاق فرد مبتلا وجود دارد، بزاق او باعث انتقال ایدز نمی‌شود ولی ممکن است در موقع مسواک زدن مویرگ های لثه پاره شده و خون وارد بزاق شود؛ در این صورت بزاق دهان فرد مبتلا باعث انتقال ویروس اچ آی وی می شود. با توجه به این نکات بوسه فرانسوی (بوسیدن همراه با خوردن لب و زبان) نیز می تواند باعث انتقال بیماری ایدز شود.

مطالب مرتبط: چگونه شروع کننده رابطه باشیم

انتقال ایدز از طریق سرنگ آلوده مشترک

سوزن و سرنگ آلوده مشترک در معتادان تزریقی

در معتادان تزریقی خطر ابتلا به ویروس اچ آی وی بالاست.خطر انتقال بیماری ایدز در حین استفاده از وسایل تزریقی مشترک ۲ برابر بیشتر از مقاربت جنسی است، ضدعفونی کردن وسایل تزریقی می تواند احتمال انتقال ایدز را کم می کند.

انتقال ایدز از طریق خون

خون و هر نوع فرآورده خونی

اگر خون آلوده به ویروس به هر طریقی وارد خون فردی سالم شود او مبتلا به بیماری ایدز می شود. به همین دلیل در خیلی از کشورها از جمله در ایران؛ در مراکز انتقال خون،آزمایشات ارزیابی ویروس اچ آی وی؛ روی خون های اهدایی انجام می شود تا احتمال آلودگی به ویروس ایدز از طریق انتقال خون به حداقل برسد. تماس با هر جسم تیزی که به خون ویروسی آلوده شده است با فرد سالم و ایجاد خراش در بدن او می تواند عامل انتقال ویروس باشد، لذا کارهایی مانند خالکوبی ، حجامت ، سوراخ کردن گوش ،‌ختنه ، عمل های جراحی و خدمات دندانپزشکی و خدمات تزریقات در مراکز درمانی باید به صورت ایمن و با وسایل استریل شده انجام گیرد تا از انتقال بیماری ایدز جلوگیری شود.

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

انتقال ایدز از مادر به نوزاد

مادر به فرزند

در طی حاملگی و به خصوص در اواخر بارداری، در حین زایمان که جنین در تماس با خون و سایر مایعات مادر قرار می گیرد و یا از طریق شیردهی ویروس از مادر مبتلا؛ انتقال می یابد. انتقال ایدز از مادر به فرزند سومین راه شایع سرایت این بیماری است. به همین دلیل مادران مبتلا به ایدر نباید به فرزند خود شیر بدهند و باید برای تغذیه کودک خود از شیرخشک استفاده کنند.

مطالب مرتبط: چه نوع رابطه ای باعث حاملگی می شود؟

با چه کارهایی ایدز منتقل نمی شود؟

با چه کارهایی ایدز منتقل نمی شود؟

بسیاری از افراد از هر نوع ارتباطی با فرد مبتلا به ایدز هراس دارند و این موضوع برای هر دو طرف آزاردهنده است. به همین دلیل نیاز است مردم آگاهی خود را از ویروس اچ آی وی بالا ببرند و بدانند که مجاز هستند چه روابطی با فردی که مبتلا به ویروس ایدز است، داشته باشند تا مبتلا به ویروس نشوند. باید بگوییم که ایدز از طریق روابط اجتماعی معمولی مانند دست دادن، حرف زدن و بغل کردن منتقل نمی‌ شود. کارهایی که ویروس ایدز از طریق آنها سرایت نمی کند عبارتند از:

  • روبوسی معمولی
  • حضور فرد مبتلا در وسایل نقلیه عمومی
  •  اشک و عرق
  • سرفه و عطسه
  • نیش حشرات گزنده مثل پشه
  • لباسشویی یا ظرفشویی مشترک
  • رابطه همکار یا همکاسی
  • از طریق لباس و رختخواب مشترک
  • ظروف غذا و حوله مشترک
  • حمام و استخر و توالت مشترک

مطالب مرتبط: آیا رابطه از پشت باعث حاملگی می شود ؟

کلام آخر

در این مقاله از سایت روانکده راه های انتقال ویروس اچ ای وی را بررسی کردیم و متوجه شدید که ویروس ایدز در ترشحات و بزاق و اشک و ادرار فرد بیمار وجود دارد اما سرایت بیماری فقط از راه خون ، ترشحات جنسی و شیر مادر اتفاق می افتد. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند و اطرافیان آنها باید موارد بهداشتی و محدودیت هایی را رعایت کنند تا جلوی سرایت ویروس را بگیرند.

درباره “راه های انتقال ایدز” بیشتر بخوانید: