تاریخ امروز :20 تیر 1403
چگونه فردی با عزت نفس باشیم؟

چگونه فردی با عزت نفس باشیم؟

عزت نفس ارزشی است که به خودمان می دهیم و یک ویژگی درونی است و ارتباطی با مسائل بیرونی ندارد. افکار و باورهای دورنی ما عزت نفس مان را کم و زیاد می کنند. برای افزایش عزت نفس باید افکار و باورهایمان را تغییر دهیم. در این مقاله از سایت روانکده با ما همراه باشید تا راهکارهایی برای تبدیل شدن به فردی با عزت نفس را به شما ارائه دهیم.

چه کسانی عزت نفس پایینی دارند؟

چه کسانی عزت نفس پایینی دارند؟

عزت نفس پایین پیامدهای رفتاری و عملکردی بسیاری با خود به همراه دارد؛ برخی از مهم ترین نشانه ها در افرادی که عزت نفس پایینی دارند عبارتند از:

 • به انتقادهای افراد واکنش خوبی نشان نمی دهند و رفتارهای تدافعی دارند.
 • نقص در عملکرد و تلاش را؛ نقص در وجود خود تعبیر می کنند.
 • انتقاد را توهین و تحقیر قلمداد می کنند.
 • خود را ارزشمند و مستحق تعریف نمی دانند و به تعریف و تمجید دیگران حساسیت نشان می دهند.
 • احساس پوچی می کنند و تعریف های دیگران را تمسخر قلمداد می کنند.
 • توانایی های خود را باور ندارند و ناامید هستند و به دنبال اهداف خود نمی روند و از پتانسیل های خود استفاده نمی کنند.
 • فکر می کنند با دیگران خیلی متفاوت هستند و حتی در جمع هم احساس تنهایی می کنند.
 • پیوسته احساس گناه و شرم دارند.
 • از پیشرفت و موفقیت دیگران اذیت می شوند و جلوی موفقیت آنها سنگ اندازی می کنند.
 • به مسائل دید منفی دارند و خوبی ها را وظیفه و بدی ها را جنایت می دانند.
 • برای تمام مشکلات خود دیگران را مقصر می دانند و حس قربانی بودن دارند.
 • از همه چیز در زندگی گله و شکایت دارند.
 • اغلب خودخوری می کنند و برای مسائل خود را سرزنش می نمایند.
 • احساس افسردگی و سرخوردگی دارند.
 • گرفتار انتخاب های نادرست و روابط ناسالم می شوند.

مطلب مرتبط: چه کارهایی عزت نفس را از بین می برد

چرا عزت نفس مهم است؟

چرا عزت نفس مهم است؟

عزت نفس به معنای ارزش و اهمیت دادن به وجود خود بوده و اهمیت زیادی برای رسیدن به موفقیت دارد. داشتن عزت نفس سالم به شما کمک می کند با طرز فکر و نگرش و رفتارهای مثبت و اطمینان خاطر به سمت اهداف خود حرکت کنید و با چالش های زندگی روبرو شوید و شاد باشید. اما بدون عزت نفس انگیزه ای برای غلبه بر احساسات منفی و شکست ها نخواهید داشت و از رسیدن به موفقیت بازخواهید ماند.

ویژگی افراد با عزت نفس چیست؟

ویژگی افراد با عزت نفس چیست؟

عزت نفس در رفتار، چهره و حرکات فرد مشاهده میشود. افراد با عزت نفس از نیروی خلاقیت خود استفاده می کنند و ایده های جدیدی را در ذهن خود پرورش می دهند. کسانی که عزت نفس سالمی دارند از اشتباه کردن نمی ترسند بلکه اشتباهات خود را می پذیرند و برای اصلاح آنها تلاش می کنند.

از سلامت روان برخوردارند و با دیگران همدرد و همدلی می کنند، جرأت و شهامت ابراز وجود دارند، با اقتدار و اعتماد به نفس صحبت می کنند و با خود و دیگران در صلح هستند.

دروغ گویی، پنهان کاری؛ ریاکاری و تملق از ویژگی های افراد باعزت نفس نمی باشد. آنها به خود متکی هستند و به هیچ قیمتی به خواری و بندگی دیگران تن نمی دهند.

آیا-رابطه-جنسی-در-ایام-خاص-دینی-مانند-ماه-محرم،-رمضان-یا-شب-قدر-حرام-است؟ بیشتر بخوانید: آیا رابطه جنسی در ایام خاص دینی مانند ماه محرم، رمضان یا شب قدر حرام است؟

می توانند احساسات خود را بروز دهند، گریه کنند، فریاد بکشند و لبخند بزنند و هیجانات مختلفی داشته باشند. در مقابل چالش های زندگی صبور و شکیبا هستند، در میان دیگران فردی بسیار تأثیرگذار هستند و در تمام کارهای خود انگیزه و اشتیاق دارند.

مطلب مرتبط: چرا من عزت نفس ندارم؟

چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم؟

چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم؟

از آنجایی که عزت نفس کاملا درونی است؛ برای اغلب مردم ناشناخته می باشد و برای افزایش عزت نفس در خود؛ به جای تغییر باورهایشان؛ به دنبال تغییر عوامل بیرونی می روند؛ مثلا با انجام جراحی های متعدد زیبایی به دنبال افزایش جذابیت های ظاهری هستند، یا بیش از حد توانشان تلاش می کنند تا به موقعیت های اجتماعی دست یابند. اما نکته جالب این است که حتی با رسیدن به موفقیت و خواسته های خود؛ باز هم احساس خوشحالی و رضایت درونی ندارند.

عزت نفس در سنین کودکی در فرد شروع به شکل گیری می کند و تحت تأتیر تشویق ها و تأییدهای والدین تقویت می شود و بذرهای عزت نفس کاشته می شود. همراه با بزرگ شدن؛ نقش خود فرد در افزایش عزت نفس بیشتر می شود.

هر فرد برای داشتن سلامت روانی در زندگی؛ علاوه بر اعتماد به نفس اجتماعی، به احساس ارزشمندی درونی در سطح متعادلی نیاز ضروری دارد. راهکارهایی برای داشتن عزت نفس بالا:

 • مواردی را پیدا کنید که به آنها علاقه دارید و مهارت کسب کرده ید؛ این موارد می تواند شامل: آشپزی، خیاطی، موسیقی، خوانندگی یا هر کار دیگری باشد.
 • با افرادی که شما را تحسین می کنند و  به شما حس خوبی می دهند و مثبت اندیش هستند رابطه برقرار کنید.
 • قاطع باشید و به نیازها و نظرات دیگران احترام بگذارید و از آنها نیز بخواهید با شما همین رفتار را داشته باشند.
 • نه گفتن را به روش های گوناگون تمرین کنید و در زمان هایی که تمایلی به انجام کاری ندارید قاطعانه (نه) بگویید.
 • با جملات مثبت با خود صحبت کنید زیرا ضمیر باطنی تان آنها را باور می کند.

به یاد داشته باشید برای تقویت عزت نفس باید بارها و بارها تکنیک های افزایش عزت نفس را در تمام شرایط زندگی تمرین کنید.

مطلب مرتبط: چه چیزی عزت نفس را بالا می برد؟

کلام آخر

عزت نفس یک عامل بسیار مهم برای رسیدن به موفقیت و لذت بردن از زندگی می باشد. گاهی کمبود عزت نفس به بازخوردها و آسیب های دوران کودکی مربوط می شود که باید به صورت عمیق و ریشه ای درمان شود تا بتوانید به عنوان فردی با عزت نفس بالا؛ که دید مثبتی به خود و زندگی دارد؛ در مسیر موفقیت و شادی گام بردارید.

به این مقاله امتیاز دهید