تاریخ امروز :20 تیر 1403

فراشناختی چیست؟

فراشناخت به تفکر درباره تفکر اشاره دارد ، فراشناخت دانشی است که شما از فرآیندهای شناختی خود یعنی تفکرتان دارید. این توانایی شما برای کنترل فرآیندهای فکری خود از طریق استراتژی های مختلف، مانند سازماندهی، نظارت و تطبیقمی دهد.  علاوه بر این، این توانایی شما است که در مورد وظایف یا فرآیندهایی که انجام می‌دهید فکر کنید و استراتژی ‌های لازم را در تعاملات بین فرهنگی خود انتخاب و استفاده کنید.  در ادامه با روانکده همراه باشید.

تعریف کلی فراشناخت

فراشناخت جزء مهمی از یادگیری موفق در نظر گرفته می شود. این امر شامل خود تنظیمی و انعکاس نقاط قوت، ضعف و انواع استراتژی هایی است که ایجاد می کنید. این یک پایه ضروری در رهبری هوشمند فرهنگی است زیرا بر نحوه تفکر شما در یک مشکل یا موقعیت و استراتژی هایی که برای رسیدگی به موقعیت یا مشکل ایجاد می کنید تأکید می کند.

بسیاری از مردم عادت می‌ کنند که مربیان و مشاورانی در مورد فرهنگ‌ ها اطلاعاتی در اختیارشان بگذارند تا جایی که به مربی و یا مشاور وابسته می شوند. با این حال، آنها باید بیاموزند که خودشان در موقعیت ‌های فرهنگی از طریق راهبردهای فراشناختی مانند سازگاری، نظارت، خود تنظیمی و خود بازتابی متخصص باشند. رهبران باهوش فرهنگی می توانند از فراشناخت برای کمک به خود و آموزش خود برای تفکر از طریق تفکرشان استفاده کنند.

تعریف کلی فراشناخت

انواع فراشناخت

فراشناخت به سه جزء تقسیم می شود: دانش فراشناختی، تجربه فراشناختی و راهبرد های فراشناختی است که در ادامه به برسی این سه مورد می پردازیم.

 • دانش فراشناختی

دانش فراشناختی شامل فرآیندهای یادگیری و باورهای شما در مورد نحوه یادگیری شما و اینکه فکر می ‌کنید دیگران چگونه یاد می‌گیرند، وظیفه یادگیری و نحوه پردازش اطلاعات، و استراتژی ‌هایی که توسعه می‌ دهید و زمانی که از آنها استفاده خواهید کرد. برای مثال شما در عرض چند ماه بتوانید یک زبان جدید یاد بگیرید. در اینجا نحوه تفکر شما با استفاده از دانش فراشناختی است.

 • فرآیند یادگیری

به عنوان مثال من در یادگیری هنر جدید بسیار مهارت دارم و فکر می کنم که می توانم این کار را در مدت زمانی که به من داده شده است به صورن حرفه ای انجام دهم . اما برای این کار بایستی موارد زیر را برای کیفیت یادگیری در نظر بگیرم :

 • چه مدت می توانم اطلاعاتی را برای شروع یادگیری یک هنر خاص دریافت کنم؟
 • چقدر طول می کشد تا این هنر خاص را یاد بگیرم؟
 • چه اطلاعاتی برای یادگیری این هنر جدید در دسترس من است؟
 • آیا این مهارت شبیه به مهارت هایی است که قبلا یاد گرفته ام؟
 • آیا می توانم این مهارت را به موقع یاد بگیرم؟
 • یادگیری این مهارت برای من چقدر سخت خواهد بود؟
 • برای یادگیری این هنر خاص باید چه کار کنم؟

استراتژی ها: فکر می کنم یادگیری یک هنر جدید در حدود سه  ماه طول می کشد، اما من فقط یک  ماه فرصت دارم تا آماده شوم. بهتر است راه های دیگری برای رسیدن به این هدف پیدا کنم. فکر کنم بفهمم آموزش تسریع شده ای هست که بتوانم در آن  شرکت کنم. شاید باید به استخدام یک معلم خصوصی فکر کنم، یا شاید فقط بر یادگیری اصول اولیه مهارت مورد نظر تمرکز کنم.

برای داشتن اطلاعات بیشتر در رابطه با درمان بین فردی یا IPT چیست؟ که ارتباط با فراشناختی دارد ، کلیک کنید.

 • تجربه فراشناختی

تجربه نشان داده است که بدون داشتن احساسات نمی توان دانش داشت.  برای مثال در فراشناخت، احساسات و عواطفی وجود دارد که با اهداف و وظایف یادگیری مرتبط است. این اجزای فراشناخت از تجربه فراشناختی صحبت می کند که پاسخ درونی شما به یادگیری است.

احساسات و عواطف شما به عنوان یک سیستم بازخورد برای کمک به شما در درک پیشرفت و انتظارات، و درک و ارتباط شما از اطلاعات جدید با اطلاعات قدیمی و … عمل می کند.

انواع فراشناخت

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

برای مثال، وقتی مهارت جدیدی یاد می گیرید، ممکن است خاطرات، اطلاعات و تجربیات قبلی زندگی خود را به یاد بیاورید تا به شما در یادگیری کمک کند. در انجام این کار، پاسخ های درونی شما که همان تجربیات شما از زندگی است که این تجربیات می توانند ناامیدی، شادی یا رضایت و یا … باشد.

هر یک از این پاسخ‌ های می‌ تواند در یادگیری یک مهارت جدید تاثیر گذار باشند و تمایل شما را برای ادامه دادن تعیین کند. برای فراشناخت، توانایی پرورش نگرش مثبت و احساسات مثبت نسبت به یادگیری است.

 • راهبردهای فراشناختی

استراتژی های فراشناختی همان چیزی است که شما برای نظارت بر پیشرفت خود در ارتباط با یادگیری و وظایف در دست ، طراحی می کنید. که می تواند گفت همان برنامه ریزی است. این مکانیسمی است برای کنترل فعالیت های فکری شما و اطمینان از رسیدن به اهدافتان.

استراژدی های فراشناختی

افرادی مانند این رهبر در به کارگیری استراتژی هایی خوب هستند که توجه آنها را بر روی هدف مورد نظر متمرکز می کند. آن‌ ها تعاملات و موقعیت‌های فرهنگی را جستجو می ‌کنند و از آن ها نتیجه می‌ گیرند، و خود را با شرایطی که همه چیز آن‌ طور که انتظار داشتند پیش نمی‌رود، وفق می‌ دهند.

رهبران باهوش فرهنگی نیز فرآیندهای یادگیری خود را کنترل و هدایت می کنند. آنها انگیزه بالایی برای یادگیری فرآیند فراشناختی ایجاد کرده اند، یا به این دلیل که می دانند این یک مزیت است،  یا به این دلیل که دیگران به آنها می گویند برای آنها خوب  است.

دانش اطلاعات واقعی و مهارت های اساسی، پایه ای برای توسعه فراشناخت فراهم می کند. فراشناخت رهبران را قادر می سازد تا بر اطلاعات مسلط شوند و مشکلات را آسان تر حل کنند.

استراژدی های فراشناختی

هنگامی که یک رهبر بر مهارت های اساسی مورد نیاز برای تعاملات بین فرهنگی تسلط داشته باشد، می تواند فعالانه در تعامل شرکت کند زیرا مجبور نیست به سایر پویایی ها و خواسته های موقعیت توجه کند. رهبران باهوش فرهنگی قادر به تمرین فراشناخت هستند و از استفاده از آن در زندگی روزمره خود هراسی ندارند.

برای کسانی که فاقد مهارت‌های بین ‌فرهنگی اولیه هستند، ممکن است درگیر شدن در تعامل برای آنها دشوار باشد . آنها بیشتر مشغول یافتن اطلاعات صحیح ، مهارت های مناسب و حقایق درست مورد نیاز برای حل مشکل هستند. در چنین شرایطی، این نوع از رهبران زمان کمی را صرف توسعه مهارت‌ های فراشناختی خود می ‌کنند و نتیجه احتمالاً یک راه ‌حل ناکارآمد برای یک مشکل است.  از این می توان گفت فراشناختی می تواند به عنوان حلال مشکلات و یک استراژدی قدرتمند عمل کند.

کلام آخر

ما در این مطلب از روانکده به برسی موضوع فراشناختی چیست؟ پرداختیم امیدواریم این مطلب از سایت روانکده همانند دیگر مطالب سایت برای شما عزیزان مفید واقع گردد. همچنین شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

3.9/5 - (9 امتیاز)