تاریخ امروز :20 تیر 1403

مواجهه درمانی چیست؟

مواجهه درمانی نوعی درمان است که به افراد کمک می کند بر فعالیت ها یا موقعیت هایی که باعث ترس یا اضطراب می شوند غلبه کنند. این توسط درمانگران و روانشناسان برای کمک به درمان شرایطی مانند اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و فوبیا استفاده می شود.

افراد تمایل دارند از موقعیت هایی که از آن ها می ترسند اجتناب کنند. به گفته انجمن روانشناسی آمریکا، ایده پشت مواجهه درمانی قرار دادن افراد در معرض محرک هایی است که باعث ناراحتی در یک محیط امن می شود و به آن ها کمک می کند اجتناب را کاهش دهند و بر ترس خود غلبه کنند. در این مقاله، همه چیز هایی را که باید در مورد مواجهه درمانی بدانید، از جمله مواردی که برای درمان استفاده می‌ شود، نحوه عملکرد آن و آن چه که تحقیقات در مورد اثربخشی آن می‌ گویند، بیان می ‌کنیم.

مواجهه درمانی تکنیکی است که توسط درمانگران برای کمک به افراد برای غلبه بر ترس و اضطراب با شکستن الگوی ترس و اجتناب استفاده می شود. این کار با قرار دادن شما در معرض محرکی است که باعث ترس در یک محیط امن می شود. به عنوان مثال، فردی که دارای اضطراب اجتماعی است ممکن است از رفتن به مناطق شلوغ یا مهمانی اجتناب کند. در طول مواجهه درمانی، یک درمانگر فرد را در معرض این نوع محیط‌ های اجتماعی قرار می‌ دهد تا به او کمک کند تا در آن ها راحت شود.

تصور می شود که چهار راه اصلی وجود دارد که مواجهه درمانی ممکن است کمک کند:

 • پردازش عاطفی: مواجهه درمانی به شما کمک می کند تا در مورد یک محرک ترسناک باور های واقع بینانه ایجاد کنید.
 • انقراض: مواجهه درمانی می تواند به شما کمک کند تا ارتباط منفی با یک شی یا موقعیت ترسناک را بیاموزید.
 • عادت: قرار گرفتن مکرر در معرض یک محرک ترسناک در طول زمان به کاهش واکنش شما کمک می کند.
 • خودکار کارآمدی: مواجهه درمانی به شما کمک می کند تا نشان دهید که می توانید بر ترس خود غلبه کنید و اضطراب خود را مدیریت کنید.

آیا انواع مختلفی از مواجهه درمانی وجود دارد؟

طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا، برخی از تغییرات بالقوه درمان های مواجهه عبارتند از:

 • قرار گرفتن در معرض in vivo: این شامل مواجهه با ترس شما در زندگی واقعی است. به عنوان مثال، فردی که مبتلا به آراکنوفوبیا است ممکن است با یک عنکبوت تعامل داشته باشد.
 • قرار گرفتن در معرض خیالی یک چیز یا موقعیت به وضوح تصور می شود. برای مثال، ممکن است از شخصی که از پرندگان می ترسد خواسته شود حضور در ساحلی پر از مرغ های دریایی را به تصویر بکشد.
 • قرار گرفتن در معرض واقعیت مجازی: فناوری واقعیت مجازی ممکن است در شرایطی استفاده شود که تجربه علت ترس در واقعیت دشوار است. برای مثال، شخصی که ترس از پرواز دارد ممکن است از شبیه ساز پرواز استفاده کند.
 • قرار گرفتن در معرض بینابینی: این نوع قرار گرفتن در معرض یک احساس فیزیکی ایجاد می کند تا نشان دهد که بی ضرر است، حتی اگر ترس از آن باشد.

مواجهه درمانی می تواند به درمان چه شرایطی کمک کند؟

مواجهه درمانی برای درمان اختلالات اضطرابی از جمله موارد زیر استفاده می شود:

مواجهه درمانی چگونه کار می کند؟

مواجهه درمانی چگونه کار می کند؟

تکنیک ‌هایی که یک درمانگر در طول مواجهه درمانی استفاده می‌کند به شرایط مورد نظر بستگی دارد. در این جا چیزی است که ممکن است تجربه کنید. هنگامی که علت ترس یا اضطراب شما مشخص شد، درمانگر یا روانشناس شما این فرآیند را با قرار دادن شما در معرض محرک های ترسناک آغاز می کند.

اغلب، آن ها از یک رویکرد درجه بندی شده استفاده می کنند، جایی که با قرار دادن شما در معرض یک محرک خفیف ترسناک یا یک نسخه خفیف از محرک شما شروع می کنند. با گذشت زمان، درمانگر شما را در معرض محرک های ترسناک تری در یک محیط امن قرار می دهد. تعداد جلسات و مدت زمان درمان شما به پیشرفت شما بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر از موش می ترسید، درمانگر ممکن است با نشان دادن تصاویری از موش ها در اولین جلسه شما شروع کند. در جلسه بعدی ممکن است یک موش زنده در قفس بیاورند. در جلسه سوم، ممکن است از شما بخواهند موش را نگه دارید.

تحقیقات گسترده منبع مورد اعتماد از اثربخشی مواجهه درمانی برای درمان اختلالات اضطرابی، به ویژه برای درمان فوبیا پشتیبانی می کند. در این جا برخی از یافته های کلیدی آمده است:

 • فوبیا ها: یک بررسی کوچک تحقیقاتی در سال 2020 نشان داد که قرار گرفتن در معرض in vivo موثر ترین درمان برای طیف گسترده ای از فوبیا است. برخی از مطالعات گزارش کردند که 80 تا 90 درصد از شرکت کنندگان منبع مورد اعتماد به درمان پاسخ مثبت دادند.
 • اختلالات اضطرابی در کودکان: بررسی تحقیقاتی دیگری در سال 2020 نشان داد که قرار گرفتن در معرض درمانی در 91 درصد از درمان های موفق اختلال اضطرابی در کودکان استفاده شده است.
 • OCD: یک بررسی تحقیقی در سال 2019 از استفاده از مواجهه درمانی برای درمان OCD حمایت کرد. قرار گرفتن در معرض و پیشگیری از پاسخ یکی از درمان های خط اول برای OCD است. این درمان شامل قرار دادن یک فرد مبتلا به OCD در معرض افکار وسواسی خود و مقاومت در برابر عمل کردن بر روی آن ها است.
 • PTSD: یک مرور تحقیقاتی در سال 2016 نشان داد که مواجهه درمانی یکی از درمان های مورد حمایت تحقیقاتی برای PTSD است. اداره بهداشت و وزارت دفاع سال 2017 و دستورالعمل ‌های انجمن روان ‌شناسی آمریکا در سال 2017، هر دو استفاده از درمان مواجهه طولانی ‌مدت، درمان پردازش شناختی و درمان شناختی رفتاری متمرکز بر ضربه را برای درمان PTSD به شدت توصیه می‌ کنند.
 • اختلالات اضطرابی در افراد مسن: بررسی سال 2017 از مطالعات منبع مورد اعتماد نشان داد که وقتی افراد مسن در معرض مواجهه درمانی قرار گرفتند، اضطراب در افراد مسن کاهش یافت.
 • موارد وحشت زدگی: یک مطالعه کوچک در سال 2018 نشان داد که در معرض مواجهه درمانی قرار گرفتن در معرض سه جلسه تحت هدایت درمانگر در درمان حملات پانیک در یک گروه هشت نفره موثر بود. شش نفر از افراد گروه شاهد کاهش علائم و چهار نفر بهبودی را نشان دادند.
 • اضطراب اجتماعی: مطالعه کوچک دیگری در سال 2019 کاهش قابل توجهی در اضطراب اجتماعی در یک گروه شش نفره از شرکت کنندگانی که لکنت دارند نشان داد. بهبود بیشتر پس از 6 ماه حفظ شد.

چگونه یک متخصص را برای مواجهه درمانی انتخاب کنم؟

مواجهه درمانی نوعی درمان شناختی رفتاری است که معمولا تحت نظارت یک مشاور، روانشناس یا روانپزشک انجام می شود. در این جا چند نکته برای انتخاب متخصص مناسب وجود دارد:

 • جستجوی خود را از منابع معتبر مانند وب سایت های معتبر شروع کنید.
 • به دنبال نظرات سایر افرادی باشید که با متخصص کار کرده اند.
 • از افرادی که به آن ها اعتماد دارید بپرسید که آیا می توانند یک متخصص سلامت روان را که با آن ها کار کرده اند توصیه کنند. همچنین می توانید از یک پزشک مراقبت های اولیه برای ارجاع درخواست کنید.

آیا می توانم نوردهی درمانی را روی خودم انجام دهم؟

مواجهه درمانی معمولا تحت نظارت یک درمانگر یا متخصص پزشکی دیگر انجام می شود. یک بررسی کوچک در سال 2018 از مطالعات شواهدی را نشان داد که نشان می ‌دهد در معرض مواجهه درمانی قرار گرفتن در معرض هدایت‌ شده توسط درمانگر موثر تر از درمان خودراهبر برای درمان علائم OCD است.

تلاش نادرست برای انجام مواجهه درمانی بدون کمک یک متخصص آموزش دیده می تواند منجر به آسیب یا ترس بیشتر شود. شما نباید خودتان سعی کنید یک بیماری جدی مانند PTSD را درمان کنید. می توانید جنبه های مواجهه درمانی را در زندگی روزمره خود بگنجانید تا به شما در غلبه بر فوبیای خفیف کمک کند.

این یک گرایش طبیعی انسان به اجتناب از چیز ها و موقعیت هایی است که از آن ها می ترسد. مجبور کردن خود به تجربه فوبیا ممکن است به شما کمک کند تا از منطقه راحتی خود خارج شوید. به عنوان مثال، اگر اضطراب اجتماعی خفیفی دارید، ممکن است از بودن در اطراف انبوه مردم یا مهمانی ها احساس اضطراب کنید. می توانید سعی کنید خود را مجبور کنید زمان خود را در مکان های شلوغ تر بگذرانید.

مواجهه درمانی تکنیکی است که درمانگران برای کمک به غلبه بر ترس از آن استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده است که مواجهه درمانی می تواند در درمان انواع مختلف اختلالات اضطرابی از جمله PTSD و فوبیا موثر باشد. بهتر است تحت نظر یک متخصص آموزش دیده تحت نوردهی درمانی قرار بگیرید.

آنچه در مورد مواجهه درمانی برای اضطراب باید بدانید

آنچه در مورد مواجهه درمانی برای اضطراب باید بدانید

مواجهه درمانی نوعی رفتار درمانی است که معمولا برای کمک به افراد مبتلا به فوبیا و اختلالات اضطرابی استفاده می شود. این شامل این است که فرد با چیزی که از آن می ترسد، چه در تصورات و چه در زندگی واقعی، اما تحت هدایت یک درمانگر آموزش دیده در یک محیط امن روبرو می شود. می توان از آن برای افراد در هر سنی استفاده کرد و مشخص شده است که موثر است.

افسردگی دیس تایمی چیست؟ بیشتر بخوانید: افسردگی دیس تایمی چیست؟

یادگیری بیشتر در مورد مواجهه درمانی می تواند به شما کمک کند تا تصمیمی آگاهانه در مورد درمان بگیرید و شما را برای آنچه انتظار دارید آماده کند.

نحوه عملکرد مواجهه درمانی

در مواجهه درمانی، فرد در معرض موقعیت، رویداد یا شیئی قرار می گیرد که باعث ایجاد اضطراب، ترس یا وحشت برای او می شود. در طی یک دوره زمانی، قرار گرفتن کنترل شده در معرض محرک توسط یک فرد مورد اعتماد در یک فضای امن می تواند اضطراب یا هراس را کاهش دهد. انواع مختلفی از مواجهه درمانی وجود دارد. آن ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • قرار گرفتن در معرض in vivo: این درمان شامل مواجهه مستقیم با موقعیت یا فعالیت ترسناک در زندگی واقعی است.
 • قرار گرفتن در معرض خیالی: این شامل تصور واضح وضعیت با جزئیات است.
 • قرار گرفتن در معرض واقعیت مجازی: این درمان را می توان زمانی استفاده کرد که قرار گرفتن در معرض in vivo واقع بینانه نباشد، مانند زمانی که فردی ترس از پرواز داشته باشد.
 • قرار گرفتن در معرض بینابینی: این درمان شامل تحریک عمدی یک احساس فیزیکی است که ترسناک است، اما بی ضرر است.

یک بررسی تحقیقی در سال 2015 نشان داد که در این نوع درمان های مواجهه، دارای تکنیک‌ های مختلفی مانند:

 • قرار گرفتن در معرض طولانی مدت (PE): این شامل ترکیبی از قرار گرفتن در معرض in vivo است. به عنوان مثال، ممکن است شخصی بار ها و بار ها با تجسم یک رویداد آسیب زا و صحبت در مورد آن با یک درمانگر به طور هم زمان، و سپس بحث در مورد آن برای به دست آوردن دیدگاه جدیدی در مورد رویداد، آن را بازبینی کند.
 • پیشگیری از مواجهه و پاسخ (EX/RP یا ERP): معمولا برای افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری اجباری (OCD) استفاده می ‌شود، این شامل انجام تکالیف خانگی مانند لمس چیزی که کثیف تلقی می ‌شود و سپس خودداری از انجام رفتار اجباری ناشی از قرار گرفتن در معرض کثیفی است.

اضطراب عمومی

درمان اختلال اضطراب فراگیر (GAD) می ‌تواند شامل قرار گرفتن در معرض خیالی و درون تنی باشد، اما قرار گرفتن در معرض درون تنی چندان رایج نیست. بررسی منبع مورد اعتماد در سال 2015 نشان داد که درمان شناختی رفتاری (CBT) و قرار گرفتن در معرض تخیلی عملکرد عمومی را در افراد مبتلا به GAD در مقایسه با درمان آرام ‌سازی و غیر مستقیم بهبود می ‌بخشد.

تحقیقات زیادی در مورد مواجهه درمانی و GAD وجود ندارد و برای بررسی بیشتر اثربخشی آن نیاز به تحقیقات بیشتری است.

اضطراب اجتماعی

قرار گرفتن در معرض in vivo معمولا برای افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی استفاده می شود. این می تواند شامل مواردی مانند رفتن به یک موقعیت اجتماعی و اجتناب نکردن از برخی فعالیت ها باشد. تحقیقی در سال 2015 نشان داد که قرار گرفتن در معرض با یا بدون درمان شناختی ممکن است در کاهش علائم اضطراب اجتماعی موثر باشد.

اضطراب رانندگی

اضطراب رانندگی

درمان مواجهه با واقعیت مجازی برای کمک به افراد مبتلا به فوبیای رانندگی استفاده شده است. یک مطالعه کوچک در سال 2018 نشان داد که در کاهش اضطراب رانندگی موثر است، اما هنوز باید تحقیقات بیشتری در مورد این فوبیای خاص انجام شود. ممکن است نیاز به استفاده از درمان های دیگر در کنار مواجهه درمانی باشد.

سخنرانی عمومی

درمان مواجهه با واقعیت مجازی برای درمان اضطراب در مورد صحبت کردن در جمع برای بزرگسالان و نوجوانان موثر و درمانی است. یک مطالعه کوچک در سال 2020 نشان داد که پس از یک جلسه 3 ساعته، کاهش قابل توجهی در اضطراب خود ارزیابی در مورد سخنرانی در جمع وجود دارد. این نتایج 3 ماه بعد حفظ شد.

اضطراب جدایی

اختلال اضطراب جدایی یکی از شایع ترین اختلالات اضطرابی در کودکان است. مواجهه درمانی به عنوان بهترین درمان برای آن در نظر گرفته می شود. این شامل قرار دادن کودک در موقعیت های ترسناک و در عین حال تشویق رفتار و تفکر سازگارانه است. با گذشت زمان، اضطراب کاهش می یابد.

اختلال وسواس جبری (OCD)

پیشگیری از مواجهه و پاسخ (ERP) از قرار گرفتن در معرض خیالی و in vivo استفاده می کند و اغلب برای کمک به درمان OCD استفاده می شود. قرار گرفتن در معرض درون تنی در جلسه درمانی و همچنین برای انجام تکالیف انجام می شود و پیشگیری از پاسخ (درگیر نکردن در رفتار های اجباری) بخشی از آن است. یک فرد به جای انجام رفتار هایی که باعث رهایی از اضطراب می شود، اجازه می دهد اضطراب خود به خود کاهش یابد. هنگامی که قرار گرفتن در معرض in vivo خیلی سخت یا غیرعملی است، از نوردهی خیالی استفاده می شود.

در حالی که یک بررسی تحقیقی در سال 2015 نشان داد که ERP موثر بوده است، ERP به تنهایی با بازسازی شناختی قابل مقایسه است. مواجهه درمانی برای OCD زمانی موثر است که توسط یک درمانگر هدایت شود و به طور مستقل انجام نشود. همچنین در هنگام استفاده از نوردهی درون تنی و تخیلی موثر تر است، برخلاف صرفا درون تنی.

اختلال هراس یا پانیک

اختلال هراس یا پانیک

درمان مواجهه درمانی اغلب برای درمان اختلال هراس استفاده می شود. بر اساس یک بررسی تحقیقی 2018 منبع مورد اعتماد از 72 مطالعه، قرار گرفتن در معرض بینابینی و تنظیمات چهره به چهره، به معنی کار با یک متخصص آموزش دیده، با میزان اثربخشی بهتری همراه بود و مردم درمان را بیشتر می پذیرفتند.

مواجهه درمانی چقدر موثر است؟

مواجهه درمانی برای درمان اختلالات اضطرابی موثر است. بر اساس EBBP.org، حدود 60 تا 90 درصد از افراد پس از تکمیل درمان مواجهه خود یا هیچ علامتی یا علائم خفیفی از اختلال اصلی خود ندارند. ترکیب مواجهه درمانی با درمان شناختی رفتاری (CBT)، تکنیک های آرام سازی و سایر درمان ها نیز ممکن است اثربخشی را افزایش دهد.

سایر درمان ها

مانند سایر شرایط سلامت روان، مواجهه درمانی ممکن است همراه با سایر درمان ها استفاده شود. این می تواند به شدت اختلال اضطرابی و علائم شما بستگی داشته باشد. درمانگر شما ممکن است استفاده از مواجهه درمانی را با چیز هایی مانند شناخت درمانی یا تکنیک های آرام سازی پیشنهاد دهد.

مصرف دارو نیز ممکن است برای برخی افراد مفید باشد. با درمانگر یا پزشک خود در مورد این که چه درمان هایی ممکن است همراه با مواجهه درمانی برای شما مفید باشد صحبت کنید.

درباره “مواجهه درمانی ” بیشتر بخوانید: