تاریخ امروز :21 تیر 1403
تفاوت سیگار های طعم دار با سیگار های معمولی

تفاوت سیگار های طعم دار با سیگار های معمولی

کشیدن سیگار های طعم‌ دار، به ‌ویژه منتول ‌ها، جذابیت زیادی دارد، اما می ‌تواند آسیب بیشتری نسبت به سیگار کشیدن معمولی به شما وارد کند. سیگار های طعم دار مانند هر سیگار معمولی دیگری هستند، اما با افزودنی های طعم دهنده. محبوبیت هزاره ها، سیگار های طعم دار و سیگار های الکترونیکی به سرعت محبوبیت یافت و در نتیجه توسط چندین کشور به دلیل اثرات نامطلوب آن ها بر سلامت عمومی ممنوع شد.

برخی از شکایات رایج یا اثرات کوتاه مدت کشیدن سیگار معمولی این است که باعث تحریک گلو، خس خس سینه، بوی بد دهان و بهداشت ناسالم دندان و دهان می شود. طعم هایی که سیگار ارائه می دهد همان چیزی است که مصرف کنندگان را جذب می کند.

آن ها از گیاهی و میوه ای گرفته تا شکلات و آب نبات را شامل می شوند که می توانند ترجیحات تعداد زیادی از مردم را برآورده کنند. این امر جنبه «بوی بد» کشیدن سیگار معمولی را با طعم و بوی معطر آن که خوشایند تر از تنباکو است، از بین می برد.

علاوه بر این، یک جزء رایج در سیگار های طعم ‌دار، منتول یا نعناع است که برای ایجاد یک اثر خنک‌ کننده در گلو هنگام استنشاق تنباکو استفاده می ‌شود، زیرا انتهای عصبی را تحریک می‌ کند که دمای خنک را حس می‌ کند. بنابراین، سوزش گلو و سرفه ای که با کشیدن یک سیگار معمولی تجربه می شود تا حد زیادی کاهش می یابد.

این ها مزایای اصلی سیگار های طعم دار هستند که باعث می شود مردم آن ها را نسبت به سیگار های معمولی انتخاب کنند. با این حال، برخی از خطرات بالقوه مرتبط با سیگار های طعم دار نیز وجود دارد. سیگار منتول می تواند برای سلامتی شما مضر باشد.

دلایل مضر بودن سیگار های طعم دار

در حالی که منتول خود یک ماده بی ضرر است که در کبد پردازش می شود و از بدن دفع می شود، اثر خنک کنندگی که در گلو به جا می گذارد در واقع می تواند بیشتر مضر باشد تا مفید. برخی از مطالعات نشان داده اند که به دلیل این اثر خنک کنندگی، افراد تمایل دارند دود بسیار بیشتری را در یک بار کشیدن نسبت به سیگار های غیر منتول مصرف کنند. این به معنای مصرف بیشتر تنباکو، قطران، نیکوتین، مونوکسید کربن و سایر مواد سمی و سرطان زا است که همه سیگار ها حاوی آن هستند.

مصرف مقدار بیشتری از این مواد همچنین می ‌تواند به معنای معتاد شدن سریع ‌تر و در نتیجه کشیدن سیگار بیشتر نسبت به سیگار های غیر منتول باشد. بنابراین، در حالی که اثرات ظاهری سیگار کشیدن منتول آرامش ‌بخش‌ تر به نظر می ‌رسد، اثرات طولانی ‌مدت آن بیشتر از یک سیگار معمولی متفاوت نیست و همچنین می ‌تواند در برخی موارد بد تر باشد.

اما اگر تعمیم دهیم و بگوییم که سیگار های منتول مضر تر از سیگار های غیر منتول هستند، اشتباه است. مرگ و میر سیگار به عوامل مختلفی بستگی دارد: شدت و مقدار دود گرفته شده در یک بار کشیدن که از فردی به فرد دیگر بستگی دارد  و همچنین طراحی سیگار و فیلتر آن که میزان دود قابل استنشاق را با یک بار کشیدن تنظیم می کند که از برندی به برند دیگر متفاوت است.

افسردگی دیس تایمی چیست؟ بیشتر بخوانید: افسردگی دیس تایمی چیست؟

بهترین جایگزین برای سیگار

بهترین جایگزین برای سیگار

یکی دیگر از جایگزین های محبوب برای سیگار ها که قابل ذکر است سیگار های الکترونیکی هستند که حاوی تنباکو نیستند اما در عوض نیکوتین مایع را می سوزانند که همچنین حاوی افزودنی های طعم دهنده است. هنوز تحقیقات زیادی باید روی این دستگاه ها انجام شود، اما مصرف مداوم نیکوتین به هر شکلی برای سلامت جسمی و روانی مضر است.

سیگار به هر شکلی، خواه غیر منتول، منتول یا سیگار های الکترونیکی، تخریب هورمونی در بدن ایجاد می کند و به شدت با تعدادی از بیماری های تهدید کننده زندگی مانند انواع سرطان ها، دیابت نوع 2، دستگاه تنفسی مرتبط است. اختلالات، مشکلات بینایی و به طور کلی کاهش امید به زندگی.

در واقع، سیگار عامل خطر شماره یک بیماری های قلبی عروقی است که قابل اجتناب است. مشکلات ناباروری و سیستم ایمنی ضعیف نیز در افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری است. حتی از نظر سلامت روان، در حالی که سیگار معمولا برای کاهش استرس و کمک به آرامش افراد شناخته شده است، نشان داده شده است که سطح اضطراب را افزایش می دهد و سیگاری ها در معرض افزایش خطر افسردگی بالینی هستند.

همان طور که می بینیم، هیچ جایگزین ایمن برای سیگار وجود ندارد و نکته مهم این است که انواع مختلف سیگار همچنان خطرات سلامتی کم و بیش یکسانی دارند. نظارت بر مصرف دخانیات و نیکوتین بسیار مهم است و اگر متوجه شدید که به محصولات تنباکو معتاد شده اید و می خواهید آن را ترک کنید، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا یک گروه حمایتی تماس بگیرید تا نه تنها به شما در مسیر ترک سیگار کمک کند، بلکه به شما کمک کند با علائم ترک به روشی ایمن و سالم و کاهش احتمال عود رو به رو شوید.

برای ترک سیگار بهترین و ایمن ترین راه مراجعه حضوری یا آنلاین به مشاوره های متخصص در این زمینه است. مشاوره می تواند ابتدا با شناخت شما و دلایل روی آوردن شما به دخانیات بهترین راه را برای شما برای ترک سیگار پیشنهاد دهد. توصیه ما مراجعه و استفاده از مشاوره های آقای روانکده است که هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری در شهر تهران می توانید استفاده کنید و نتایج فوق العاده ای را بعد از مدت زمان کوتاهی را مشاهده کنید.

درباره “تفاوت سیگار های طعم دار با سیگار های معمولی” بیشتر بخوانید: