تاریخ امروز :20 تیر 1403

ترک اعتیاد باعث زودانزالی میشود؟

در حقیقت مشکلات جنسی بعد از ترک اعتیاد، از معضلاتی بوده که برای اغلب افراد رخ می دهد و حتی قادر است علتی باشد برای شروع مجدد اعتیاد. عموما بهره گیری از مواد مخدر موجب بهبود کیفیت روابط جنسی می گردد و این موضوع خود از علت هایی بوده که فرد را به مصرف بیشتر ترغیب می‌ نماید.در ادامه این مطلب با روانکده همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم

گفتنی است بهره گیری طولانی ‌مدت از مواد مخدر و یا کنار گذاشتن استفاده از آنان می‌تواند موجب رخ دادن مشکلاتی در برقراری رابطه جنسی بشود. لازم به ذکر است این مشکلات جنسی عموما افزون بر تحت تأثیر قرار دادن اعتماد به ‌نفس فرد، موجب نارضایتی شریک جنسی شده و می‌ تواند سبب رخ دادن مشکلاتی همچون تمایل به مصرف مجدد باشد.

ترک اعتیاد باعث زودانزالی میشود؟

 

تاثیرات مواد مخدر در ارتباطات جنسی

در اصل مواد مخدر با به وجود آوردن تغییر در ترشح هورمون‌ها موجب رخ دادن تغییراتی در شرایط جسمی فرد می گردند. این تغییرات در حقیقت بسیاری از عملکرد های بدن همچون خواب، اشتها و نیز برقراری رابطه جنسی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

عموما در ابتدای بهره گیری از همه مواد مخدر، عملکرد جنسی فرد بهبود می یابد. این بهبود عموما به شکل دیر انزالی و افزایش مدت برانگیختگی و نیز لذت بیشتر در رابطه جنسی خود را نشان داده و تبدیل به انگیزه ‌ای به منظور بهره گیری بیشتر از این مواد می‌شود. گفتنی است هر کدام از انواع مواد اعتیادآور به طریقه خاصی موجب رخ دادن تغییرات در کیفیت رابطه جنسی فرد می‌ گردد. از مهم ‌ترین دلایل این حوزه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش حساسیت

لازم به ذکر است تریاک و مشتقات آن موجب کم شدن حساسیت در همه نقاط بدن می گردد و به همین دلیل است که می‌ تواند درد را تسکین بدهد. در حقیقت این کاهش حساسیت موجب می گردد تا گیرنده ‌های موجود در اندام تناسلی نیز حساسیت خود را از دست داده و به عبارتی شرایطی مشابه با بهره گیری از دارو های بی‌ حسی موضعی را بوجود آورند که سبب طولانی ‌تر شدن مدت ‌زمان برقراری روابط جنسی می گردد. در عین ‌حال بهره گیری طولانی ‌مدت از این مواد سبب می گردد تا فرد مشکلاتی همچون سرد مزاجی یا اختلال در نعوظ را تجربه نماید.

مطلب مرتبط: راه های ترک سیگار

  • افزایش برانگیختگی

اعتیادآورهای محرک همچون شیشه و کوکائین عموما موجب افزایش میل جنسی و توانایی بدن برای فعالیت جنسی می‌ گردند. این گروه از مواد اعتیادآور با زیاد کردن دوپامین و سروتونین در مغز سبب می گردند تا تمایل و در عین ‌حال توانایی فرد به منظور برقراری رابطه جنسی زیاد شده و در کنار آن به موجب افزایش ترشح دوپامین، مصرف‌کننده لذت بیشتری نیز از رابطه جنسی خواهد برد.

  • افزایش اعتماد به نفس

لازم به ذکر است تریاک و دیگر مواد مخدری که موجب رخ دادن آرامش و کند شدن فعالیت دستگاه عصبی می گردند؛ عموما سبب از بین رفتن مهار رفتاری در فرد شده و در نتیجه سبب می شود تا فرد، راحت ‌تر کارهایی که از انجام آنان خجالت می‌کشیده را انجام بدهد؛ درعین‌حال مواد محرک سبب زیاد شدن اعتماد به ‌نفس و میل به برقراری رابطه در فرد می ‌شوند.

 

مشکلات جنسی بعد از فرآیند ترک اعتیاد

  1. زود انزالی

گفتنی است از رایج ‌ترین مشکلات جنسی بعد از ترک اعتیاد برای آقایان، زود انزالی است. زود انزالی سبب می گردد تا مدت کمی بعد از شروع رابطه یا حتی قبل از دخول، فرد به ارگاسم رسیده و این مسئله سبب رخ دادن نارضایتی در شریک جنسی نیز خواهد شد.

مطلب مرتبط: آیا پرفنازین اعتیاد آور است ؟

همانگونه که ذکر گردید؛ از اصلی‌ترین تأثیرات بهره گیری از مواد مخدر، افزایش مدت برانگیختگی و بالا رفتن توانایی جنسی را می توان نام برد؛ لذا زودانزالی از جمله مواردی بوده که موجب رخ دادن نارضایتی در شریک جنسی و نیز کم شدن اعتماد به ‌نفس در فرد شده و سبب شکل‌گیری این وسوسه می گردد که به منظور بهبود این شرایط، دوباره به سراغ بهره گیری از مواد مخدر برود.

عوارض-خود-ارضایی-از-نظر-علمی بیشتر بخوانید: عوارض خود ارضایی از نظر علمی

  1. بی میلی جنسی

به علت مشکلات فیزیولوژیکی حاصله از مصرف مواد مخدر و نیز مشکلاتی همچون زود انزالی، تدریجا تمایل فرد به منظور برقرار نمودن رابطه جنسی کاهش پیدا کرده و یا به صورت کامل از بین می‌ رود. در حقیقت سرد مزاجی یا مشکلاتی که در نعوظ برای آقایان رخ می دهد از جمله دیگر مشکلات جنسی بعد از ترک اعتیاد به شمار می آیند.

  1. ناباروری

بهره گیری از بعضی مواد محرک همچون ماری ‌جوانا سبب رخ دادن مشکلات جدی ‌تری همچون ناباروری در فرد شده و یا با بوجود آوردن اختلال در چرخه ‌های قاعدگی بانوان، احتمال بارداری را کم می کنند.

ترک اعتیاد باعث زودانزالی میشود؟

شروع مجدد روابط جنسی

رخ دادن نارضایتی در ارتباط جنسی، از مشکلاتی بوده که بعد از ترک اعتیاد برای فرد بوجود می آید. این نارضایتی قادر است تأثیر بسیاری در شروع مصرف دوباره داشته باشد و لذا افزایش آگاهی و آموزش دادن به زوجین در حوزه راهکار هایی با هدف کاهش این مشکلات مهم است. توصیه می گردد بدون شرم راجع به مشکلات خود در جلسات بازپروری با مشاور صحبت نموده و از او برای این موضوع طلب راهکار نمایید.

تغییر دادن انتظارات

ضروری است تا شما و شریک جنسیتان انتظارات خود را از رابطه جنسی تغییر دهید. توجه کنید که آنچه تاکنون تجربه نموده ‌اید؛ اگرچه تجربه لذت‌بخشی بوده است؛ اما تفاوت زیادی با رابطه طبیعی داشته و ضروری است تا شما از حالا خود را برای یک رابطه طبیعی آماده نمایید.

این موضوع اگرچه امکان دارد از نظر زمان و کیفیت ضعیف‌ تر از تجربه پیشین شما باشد اما وضعیت سالمی بوده که می‌ تواند بدون بروز مشکل خاصی ادامه یابد.

محدودیت در برقراری روابط جنسی

عموما توصیه متخصصین بر این است که در هفته ‌های نخستین بعد از ترک، در برقراری رابطه جنسی محدودیت ‌هایی را لحاظ کنید و تا جای ممکن از برقراری رابطه جنسی کامل اجتناب نمایید؛ چراکه در این شرایط مشکلات جنسی در بالاترین حد خود قرار دارند و تجربه یک رابطه جنسی نامطلوب می‌تواند سبب رخ دادن مشکلات بسیاری شود. برای مثال فرد به یک ذهنیت منفی دست پیدا کرده و بدین نتیجه می‌ رسد که دیگر هرگز امکان بهبود یافتن نخواهد داشت.

مطلب مرتبط:  نحوه مصرف متادون برای ترک تریاک

پیش نوازی ها

در حقیقت از روش های مفید به منظور کاهش مشکلات جنسی بعد از ترک اعتیاد این است که به معاشقه اهمیت بیشتری بدهید. بهره گیری از تکنیک‌هایی مثل ماساژ جنسی می‌تواند تاثیر زیادی بر بهبود کیفیت رابطه دارا باشد. توصیه می گردد تا جای ممکن در ارتباط با تمایلات جنسی خود با همسرتان صحبت نموده و از او بخواهید به تمایلاتتان موقع برقراری رابطه جنسی توجه داشته باشد.

ترک اعتیاد باعث زودانزالی میشود؟

همچنین توجه به‌ ظاهر، قبل از برقراری رابطه جنسی، بهره گیری از کلمات محبت‌ آمیز و نیز آشنایی با نقاط حساس بدن همسر ازجمله راهکارهای دیگری هستند که قادرند سبب بهبود کیفیت رابطه جنسی شما بشوند.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی عوارض اعتیاد بر انزال را بررسی کردیم و درباره آن مطالبی را عرض کردیم. نظر شما در این باره چیست؟ با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

درباره “ترک اعتیاد باعث زودانزالی میشود؟” بیشتر بخوانید: