تاریخ امروز :20 تیر 1403

سم زدایی بدن از مواد مخدر در خانه

اعتیاد در لغت به معنای عادت و وابستگی بیش از حد به یک ماده، فعل، رفتار، افکار و یا هر چیز دیگری است که زندگی و حال و آینده فرد را تحت تاثیر قرار داده و بدون وجود آن ماده، رفتار، افکار و یا هر چیزی که فرد به آن معتاد شده است زندگی غیر قابل ادامه دادن است.

اعتیاد در جوامع امروزی برخلاف گذشته تنها عادت به مصرف و وابستگی بیش از حد به مواد مخدر و محرک ها گفته نمی شود بلکه امروزه با افزایش روند پیشرفت علم، فناوری و تکنولوژی و به نوعی باز شدن راه پیشرفت به ناممکن ترین روش های ممکن جنبه ها و زمینه های اعتیاد به شدت در حال افزایش هستند.

به گونه ای که امروزه تنها اعتیاد به مواد مخدر و محرک های عصبی تنها جزو جنبه های اعتیاد محسوب نمی شوند بلکه اعتیاد بنابه تعریف آن به هر نوع وابستگی و عادت شدید به هر چیزی گفته می شود و بر اساس آن امروزه می توان گفت 90 درصد افراد جوامع معتاد محسوب می شوند.

به گونه ای برخی افراد در زمینه های مختلف زندگی روزمره دچار اعتیاد شده اند مانند اینکه برخی به ، برخی به پیشرفت بیش از حد، برخی به تلاش بیش از حد، برخی به تنهایی بیش از حد، برخی به دروغ گویی بیش از حد، برخی به صداقت بیش از حد و برخی…

به همین دلیل است که از سوی بسیاری متخصصان انسان و رفتار شناسی، پژوهشگران، محققان و دانشمندان فعال در این زمینه توصیه های زیادی در مورد حفظ تعادل در تمامی زمینه های زندگی از سوی افراد شده است تا دچار اعتیاد به برخی اعمال، رفتار، افکار و گفتار ها نشوند چرا که اعتیاد به گونه ای است که به چیزی که به اعتیاد آن دچار شوید حت اگر عمل و افکار خوب و مفیدی هم باشد در انتها در پایان کار عوارض و نتایج ناخوشایندی به همراه خواهد داشت.

مطالب مرتبط:

تغیرات چهره بعد از ترک سیگار

ترک سیگار با نمک

مدت-زمان-فرآیند-سم-زدایی

مدت زمان فرآیند سم زدایی

در حقیقت مدت زمان سم زدایی متغیر بوده و به عوامل گوناگونی همچون ماده مصرفی، دوز و مدت زمان مصرف مواد وابسته است؛ با این حال اما عموما مابین چند روز الی چند هفته (به استثنای بنزودیازپین) به طول می انجامد.

موارد نیازمند به سم زدایی

گفتنی است تعدادی از داروهای خاص، بدون استثناء نیازمند خدمات سم زدایی بدن از مواد با داروهای روانپزشکی زیر نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد بوده و ترک اینگونه مواد سبب می گردد تا شما به صورت خطرناکی تحریک پذیر یا دچار حملات خطرناک صرع و تشنج بشوید.

از مهم ترین این موارد می توان به بنزودیازپین ها، باربیتورات و الکل اشاره نمود. همچنین شواهدی مبنی بر این وجود دارد که داروهای آرام بخش و خواب آور غیر بنزودیازپین همچون امبین و لونستا نیز محتاج سم زدایی زیر نظر پزشک می باشند.

لازم به ذکر است در فرآیند ترک مواردی مثل مسکن ها (مشتمل بر دارو های غیر قانونی مثل هروئین)، شبه افیون ها (مثل هیدرو کدون و اکسی کدون و نیز برند های تجاری آنان مشتمل بر لورتی، ویکودین، نورکو، اکسی کنتین و پرکوست) و نیز محرک ها (مشمتل بر کوکائین، مت آمفتامین، و داروهای تجویزی همچون آدرال و ریتالین)، بهره گیری از خدمات سم زدایی شدیدا توصیه می گردد.

مطالب مرتبط:

آیا سیگار اعتیاد آور است؟

لیست دارو های مثبت کننده تست اعتیاد

روش های گوناگون سم زدایی بدن از مواد مخدر

عموما اغلب برنامه ‌های پاکسازی مواد مخدر از بدن شامل کنترل دارویی می گردند. گفتنی است برنامه های جامع سم زدایی سریع یا تدریجی، تشکیل یافته از روش های غیر سنتی و نیز مواردی مثل : تراپی هنرهای خلاقانه، طب سوزنی، بیوفیدبک، یوگا و مدیتیشن، ورزش و نیز تغذیه سالم می باشند.

نحوه-سم-زدایی-مواد-مخدر-از-بدن

نحوه سم زدایی مواد مخدر از بدن

در حقیقت نخستین گام به سمت بهبودی و کم شدن شدت علائم ترک اعتیاد، پاکسازی بدن از مواد مخدر است. گفتنی است در مراکز سم زدایی ترک اعتیاد، از قرص های سم زدایی بدن با هدف خارج شدن مواد مخدر بهره گرفته می ‌شود. قرص ‌های سم زدایی، در اصل همان داروهای روانپزشکی تجویز شده بواسطه پزشک متخصص سم زدایی هستند.

لازم به ذکر است این داروها در طول مراحل پاکسازی بدن از مواد مخدر به تدریج کم شده تا موقعی که وابستگی بیمار از نظر فیزیکی به مواد اعتیادآور به صورت کاملی از بین برود.

گفتنی است درمان اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، اکثرا با پاکسازی مواد از بدن آغاز می گردد. در حقیقت در این روش با مدیریت نمودن نشانه های حاصله از ترک مواد مخدر، سموم موجود از بدن خارج می‌ گردند.

در واقع خدمات سم زدایی را می ‌توان با خدمات بستری ترک اعتیاد بیمار و یا نیز به شکل سرپایی انجام داد و عموما مشتمل بر سه مرحله ارزیابی، تثبیت و ورود به مرحله درمان است. شدیدا توصیه می گردد تا با هدف ترک الکل، مواد مخدر یا بنزودیازپین، زیر نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد و نیز کادر پزشکی عمل پاکسازی بدن از مواد مخدر صورت گیرد وگرنه امکان دارد تا مرگبار باشد.

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

همانگونه که ذکر شد؛ سم زدایی مواد از بدن به شکل یکباره و بی نظارت پزشک متخصص امکان دارد تا عواقب جدی و خطرناکی برای بیمار به همراه داشته باشد. همچنین گفتنی است سم زدایی، تنها روش درمان نبوده و ضروری است تا بعد از تکمیل نمودن مراحل خدمات سم زدایی مواد از بدن، وارد برنامه ترک اعتیاد زیر نظر روانپزشک و خدمات روانشناسی ترک اعتیاد شد.

مطالب مرتبط:

خوردن کاربن برای تست اعتیاد

آیا لورازپام اعتیاد آور است

نحوه سم زدایی سریع مواد از بدن

بهتر است با متخصص ترک اعتیاد به روش سم زدایی در ارتباط با پیدا کردن برنامه مناسب به منظور پاکسازی بدن از مواد مخدر، که با شرایطتان مطابق است صحبت نمایید. لازم به ذکر است موقع سم زدایی سریع و به هنگام پشت سر گذاشتن نشانه های ترک، تحت بیهوشی قرار می‌گیرید.

در حقیقت از این فرآیند به عنوان روش بدون درد ترک نام برده می ‌شود؛ به گونه ای که افراد دچار بیماری اعتیاد قادرند به آسانی در طی مرحله ترک به خواب بروند. در واقع فرض بر این است که در این روش، سم وجود داشته در بدن افراد به جای چند روز یا چندین هفته، ظرف چندین ساعت خارج می گردد.

لازم به ذکر است قطع مصرف ماده مخدر به تدریج و زیر نظر کلینیک های تخصصی، بهترین روشی بوده که ترک بی بازگشت را در پی دارد. در حقیقت سم زدایی بدن از مواد مخدر به سه روش تدریجی و نیز سم زدایی سریع و فوق سریع بواسطه دکتر ترک اعتیاد انجام شده که هر یک بر حسب شرایط فرد انتخاب می گردند.

سم-زدایی-سریع-و-فوق-سریع

سم زدایی سریع و فوق سریع

در واقع سم زدایی سریع و فوق سریع در اعتیاد غالبا برای آن دسته افرادی مناسب بوده که اخیرا درگیر استفاده از مواد مخدر شده‌اند. گفتنی است این روش برای افرادی که دوز مصرفی آنان بیش از 1 گرم باشد، قابل استفاده نیست. لازم به ذکر است در بهره گیری از این شیوه سم زدایی، محدودیت‌های دیگری نیز وجود دارد؛ مثلا برای افرادی که دچار بیماری‌ های قلبی و عروقی و یا نیز بیماری ‌هایی مثل دیابت می باشند؛ نمی توان از این روش بهره گرفت.

مطالب مرتبط:

آیا شیشه اعتیاد آور است ؟

چه غذایی برای ترک اعتیاد خوب است

سم زدایی بدن از مواد مخدر در خانه

در اصل سم زدایی بدن از مواد مخدر در خانه امکان پذیر نیست؛ چراکه روش های گوناگون سم زدایی در خانه، کاملاً غیر پزشکی بوده و با هدف اینکه نتیجه مثبتی از سم زدایی گرفته شود؛ ضروری است تا به کلینیک تخصصی سم زدایی مراجعه نمود.

گفتنی است در صورتی که مصرف مواد مخدر بیمار کم باشد و یا نیز در موارد ادامه پروسه درمان زیر نظر و تائید پزشک می توان فقط در مواردی همچون : مواد محرک مثل خانواده کانابیس ها مشتمل بر ماریجوانا، گل، حشیش در دوز خیلی پایین، قرص یا تریاک در دوز خیلی پایین و نیز مصرف کم مواد مخدر، در خانه سم زدایی نمود.

مطالب مرتبط:

اعتیاد چیست؟

آیا ترامادول اعتیاد آور است ؟

آیا گل اعتیاد آور است

آیا الکل اعتیاد آور است

کلام آخر

ما در مطالب بالا به همراه روانکده به بررسی تمامی نکات و روش های سم زدایی مواد مخدر مانند مدت زمان فرآیند سم زدایی، موارد محتاج به سم زدایی، روش های گوناگون سم زدایی بدن از مواد مخدر، خدمات سم زدایی مواد مخدر از بدن ، خدمات سم زدایی سریع مواد از بدن، سم زدایی سریع و فوق سریع، سم زدایی بدن از مواد مخدر در خانه پرداختیم تا شما با مطالعه این مطلب به تمامی سوالات خود کامل ترین پاسخ ها را بیابید.

به این مقاله امتیاز دهید