تاریخ امروز :20 تیر 1403

همه چیز درباره فنتانیل

فنتانیل یک ماده افیونی مصنوعی است که 50 برابر قوی تر از هروئین و 100 برابر قوی تر از مورفین است.  در ادامه به برسی مطلب از روانکده به برسی کلی این ماده ، عوارض ، روش های درمان و…. می پردازیم با ما همراه باشید.

فنتانیل چیست؟

فنتانیل یک ماده افیونی مصنوعی است که 50 برابر قوی تر از هروئین و 100 برابر قوی تر از مورفین است. این یکی از عوامل اصلی مصرف بیش از حد کشنده و غیرکشنده در ایالات متحده آمریکا به شمار می رود. طبق تحقیقات انجام شده دو نوع فنتانیل وجود دارد: فنتانیل دارویی و فنتانیل غیر قانونی . هر دو این موارد دارویی و غیر قانونی به عنوان ماده افیونی مصنوعی در نظر گرفته می شوند.

از  فنتانیل دارویی در بیمارستان ها و مراکز پزشکی برای کاهش درد های شدید وغیر قابل تحمل دردوز های بسیار پایین استفاده می شود این ماده دارویی در اشخاصی که که جراحی های سخت انجام داده اند و در حال شکست سرطان هستند به کار می رود. درصد مصرف فنتالین دارویی بسیار کم بود و در موارد نادر و اضطرای از این ماده استفاده می شود.

اما مصرف بیش از حد فنتانیل مربوط به فنتانیل غیرقانونی است این فنتالین به صورت غیر قانونی تولید و روانه بازار می شود. این ماده به عنوان مواد مخدر در بازار پخش می شود. این ماده از آنجایی که شباهت زیادی به هیروئین دارد مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است. فنتانیل غیرقانونی در اشکال مختلف تولید و روانه بازار می شوند. از جمله انواع فنتالین غیر قانونی که در بازار وجود دارند می توان به حالت های مایع و پودری این ماده اشاره کرد.

فنتانیل چیست؟

فنتانیل پودری شبیه برخی مواد مخدر موجود در بازار سیاه است که این ماده در بیشتر مواقع برای بازدهی بهتر با مواد مخدر دیگر  مانند هروئین، کوکائین و مت آمفتامین مخلوط می شود و به قرص هایی تبدیل می شود که شبیه سایر مواد افیونی تجویزی است. اما شاید بگویید فروش و خرید این دارو ممکن است اسان باشد و همچنین کسی نتواند تشخیص دهید شما از مواد مخدر استفاده می کنید. اما بهتر است بدانید این قرص ها دوز بسیار بالایی دارند از این در بیشتر مواد به مرگ منجرب می شوند.

فنتالین مایع به صورت اسپری بینی ، قطره های چشمی و… یافتمی شوند که در برخی موارد این قطره های چشمی موجب از بین رفتن قدرت بینایی شخص خواهد شد.

مطلب مرتبط: آیا متادون باعث ناباروری می شود؟

فنتانیل و مصرف بیش از حد از آن

این روز ها فنتانیل و سایر مواد افیونی مصنوعی رایج‌ ترین داروهایی هستند که مصرف بیش از اندازه آن ها به مرگ می انجامند . همچنین بهتر است بدانید مصرف بیش از اندازه در برخی کارآمد است و در برخی حتی مصرف دوز بسیار کمتر این ماده کشنده است.  طبق تحقیقات جهانی  روزانه بیش از 150 نفر به دلیل مصرف بیش از حد فنتالین جان خود را از دست می دهند.

جالب است بدانید در سال 2017 حدود 60 درصد از مرگ و میرهای مرتبط با مواد افیونی مربوط به فنتانیل بوده است .

نحوه استفاده از فنتانیل

روش های مختلفی برای مصرف فنتالین وجود دارد. به گونه ای فنتالین دارویی بیشتر مواقع به صورت واکسن در بیمارستان در دوز های کم به بیمار تزریق می شوند. اما شما می توانید حالت قرص و یا حالت قطره ای فنتالین دارویی را مشاهده کنید که در دوز های بسیار پایین وجود دارند و به دلیل ترکیب با برخی دارو ها به طور قطع کشنده نیستند.

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

فنتانیل مورد استفاده غیرقانونی که اغلب با مصرف بیش از حد همراه است در آزمایشگاه ساخته می شود. که این روز ها به این آزمایشگاه ها آشپزخانه گفته می شود. فنتانیل غیرقانونی به ‌صورت پودر ساخته و فروخته می‌شوند، شخص پس از خرید این ماده مخدر آن را روی کاغذ بلاتر می ریزد سپس آن را در قطره چکان‌های چشمی و اسپری‌های بینی قرار دمی دهد. و یا ممکن است فنتالین را با آب و سایر مواد ترکیب کنند و با حالت قرص مصرف کنند.

همچنین به این موضوع توجه کنید که برخی از فروششندگاه برای سود بیشتر فنتالین را با مواد خطرناک و ارزان مخلوط می کنند و به دست مصرف کنندگان می رساند . این موضوع کی از عواملی است که به مرگ منجرب می شوند. چرا که افراد ممکن است از دوز کمتری استفاده کنند و یک آن با افزایش دوز سنگ کوب می کنند.

فنتانیل و مصرف بیش از حد از آن

مطلب مرتبط: لیست کامل دارو های اعصاب و روان

فنتانیل چگونه بر مغز تأثیر می گذارد؟

فنتانیل مانند هروئین، مورفین و سایر مواد مخدر، با اتصال به گیرنده های مواد افیونی که در مغز قرار دارند این گیرنده ها کنترل درد و احساسات را در بر دارند . از جمله تاثیرات فنتانیل در مغز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خوشحالی و شادی بی دلیل
 • خواب الودگی
 • حالت تهوع
 • گیجی
 • یبوست
 • از دست دان تعادل بدن
 • ناتوانی در صحبت
 • احساس ضعف
 • لاغر شدن
 • مشکلات تنفسی
 • بی هوشی و… از جمله مشکلات ناشی از مصرف فنتالین به شمار می روند.

فنتانیل چگونه بر مغز تأثیر می گذارد؟

روش های درمان اعتیاد به فنتانیل

روش های درمان اعتیاد به فنتالین همانند اعتیاد به سایر مواد مخدر است . که در ادامه به چند نمونه از روش های درمان اعتیاد به فنتانیل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تجویز دارو های متادون و بوپورنورفین به جای فنتالین .این دارو ها به مرور اثرات فنتالین در بدن را کاهش می دهند. دقت کنید: به مرور دارو های متادون و بویونورفین تجویز شده نیز با سایر دارو ها جایگزین می شوند و به مرور فرد از شر مصرف دارو های مختلف خلاص می شود.
 • درمان های رفتاری و کمک گرفتن از یک روانپزشک برای ترک اعتیاد فنتانیل می تواند به افراد کمک کند تا نگرش ها و رفتارهای خود را در رابطه با مصرف مواد اصلاح کنند و سپس با آموزش مهارت های زندگی سالم به آنها کمک کند تا بتوانند با اراده مصرف فنتالین را به مرور کنار بگذارند. و…. از جمله مواردی هستند که در ترک اعتیاد به فنتالین تاثیر دارند.

مطالب مرتبط

انواع قرص متادون

مراکز فروش متادون در تهران

کلام آخر

در این مطلب از روانکده به برسی فنتانیل و موضوعات مربوط به آن پرداختیم. امیدواریم این مطلب نیز همانند سایر مطالب برای شما عزیزان مفید واقع گردد. همچنین شما می توانید نظرات ، پیشنهادات و همچنین تجربه شخصی خود را در رابطه با این موضوع با ما به اشتراک بگذارید.

به این مقاله امتیاز دهید