تاریخ امروز :20 تیر 1403
چگونه ذهن خود را پاک کنیم ؟

چگونه ذهن خود را پاک کنیم؟

آیا مغزتان درگیر است ؟ چشمان خود را ببندید و چند نفس طولانی و عمیق بکشید. نفس خود را در حال ورود و خروج از بدن خود احساس کنید. اتصال پاهای خود را به زمین احساس کنید. روی آن احساسات تمرکز کنید. با دکتر روانکده همراه باشید تا در ادامه شما را با روش های پاک کردن ذهن آشنا کنیم.

آرام کردن ذهن

تصور کنید که در میان ابرها شناور هستید. اگر افکار به سراغتان آمد، بگذارید مانند ابرها از کنارتان عبور کنند. آیا کمی احساس بهتری دارید؟ آرام تر از قبل شده اید؟

اختصاص زمان  حتی فقط چند دقیقه برای پاکسازی ذهن برای سلامت روان شما مهم است. همچنین به شما کمک می کند تمرکز کنید و موثرتر باشید شما با ذهنی روشن، می‌ توانید روی کارهایی که باید انجام دهید کارآمد تر کار کنید.

اثرات مثبت پاکسازی ذهن چیست؟

مانند یک حلقه فیلم، افکار و محرک های منفی می توانند در یک حلقه بی پایان در مغز ما پخش شوند. این به عنوان نشخوار فکری نیز شناخته می شود و لذت بردن از لحظه حال را سخت می کند. به این دلیل که نشخوار فکری باعث افزایش سطح کورتیزول می شود، هورمونی که پاسخ استرس مزمن ما را تحریک می کند.

پاکسازی ذهن از طریق تمرین‌ های کوچک تنفس آگاهانه یا مدیتیشن چندین مزیت بالقوه دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش کورتیزول
 • سطح قند خون را کاهش دهید
 • متابولیسم را ثابت نگه دارید
 • حافظه کوتاه مدت و بلند مدت را بهبود می بخشد

آگاه ماندن از افکار خود منجر به تغییر می شود، و این دقیقاً همان چیزی است که به شما کمک می کند تا انجام دهید. شادی و رشد پایدار با سلامت روان شروع می شود.

برای داشتن اطلاعات بیشتر در رابطه با رهایی از شلوغی ذهن ، کلیک کنید.

اثرات مثبت پاکسازی ذهن چیست؟

عوامل بهم ریختگی ذهن

در اینجا لیستی از موارد رایجی که می توانند باعث درهم ریختگی ذهن شما شوند آورده شده است:

 • قرارها یا جلسات بسیار زیاد
 • تصمیمات خیلی زیاد، بزرگ یا کوچک
 • ایمیل ها و اشتراک ها بسیار زیاد است
 • موارد زیادی در لیست کارهای شما وجود دارد
 • یک تقویم بیش از حد کامل
 • خواندن یا شنیدن بیش از حد اخبار، به ویژه زمانی که اخبار نگران کننده هستند
 • بازخورد رسانه های اجتماعی
 • دغدغه های فکری

چگونه ذهنی آرام داشته باشیم؟

چیزهای زیادی در طول روز برای جلب توجه ما رقابت می کنند. ایمیل‌ های بی‌ پایان، مراقبت ‌ها، انجام وظایف یا تهیه غذا وجود دارد ، این فهرست ادامه دارد. پاکسازی ذهن برای تقویت مجدد خود و تکمیل وظایف خود به بهترین شکل ممکن ضروری است.

اگر به دنبال ایده هایی برای شروع کار هستید، به این پنج راه ساده نگاهی بیندازید تا ذهن خود را آرام  کنید و راحت تر باشید:

دکتر افسردگی در تبریز بیشتر بخوانید: دکتر افسردگی در تبریز

فهرستی از کارها تهیه کنید، نوشتن آنچه که باید انجام دهید به شما کمک می کند ذهن خود را  سازماندهی کنید. انجام این کار به شما امکان می دهد افکار خود را روی کاغذ خالی کنید و فضایی را در ذهن خود آزاد کنید.

نه گفتن را یاد بگیرید ،همیشه نمی توانید بله بگویید. ما زمان و منابع محدودی داریم. در واقع تعهدی که نمی توانید به آن پایبند باشید بسیار بدتر از نه گفتن است. در کار و زندگی، باید اولویت بندی کنیم و تصمیم بگیریم.

همچنین بد نیست که نیازهای خود را اولویت بندی کنید بهتر است بدانید نه گفتن استرس شما را کاهش می دهد و زمان ارزشمندی برای خودتان باقی می گذارد. اگر اول از خودتان مراقبت نکنید، نمی توانید به دیگران کمک کنید.

کارها را به تعویق نیندازید به تعویق انداختن کار فقط استرس شما را افزایش می دهد و شما را از کارهای دیگر دور می کند. کارهای تاخیری می توانند فضایی در ذهن شما اشغال کنند و احساس گناه را افزایش دهند. اگر کار چیزی ناخوشایند است، سعی کنید آن را به قسمت های مختلف تقسیم کنید، یا استراحت های مکرر داشته باشید.

اگر از خانه کار می کنید، یک مکان آرام پیدا کنید و در را ببندید. از تنظیمات ایمیل، تلفن و چت‌های خود استفاده کنید تا اعلان‌ها را خاموش کنید و به دیگران اطلاع دهید که برای مدتی مشغول هستید. اگر در دفتر کار می کنید به همکاران خود بگویید که به فضایی بدون وقفه نیاز دارید. ایجاد مرزها کاملا سالم است.

چگونه ذهنی آرام داشته باشیم؟

سعی کنید استراحت کنید ، ریتم شبانه روزی یا ساعت درونی بدن شما به حفظ تناسب اندام ذهنی و سلامتی شما کمک می کند. گاهی اوقات کار کردن در زمانی که بدن ما نمی‌خواهد ، مانند اواخر شب، یا صبح خیلی زود. ممکن است فکر کنید که خیلی سرتان شلوغ است و وقت ندارید. تحقیقات نشان می‌دهد که نمی‌ توانید برای پاک کردن ذهن خود وقت نگذارید.

برای داشتن اطلاعات بیشتر در رابطه با ذهن آگاهی یعنی چه؟  کلیک کنید.

اما دور شدن از چیزی که در حال حاضر روی آن کار می کنید به شما کمک می کند فضایی برای هر نوع استراحتی که در طول روز نیاز دارید پیدا کنید. به علاوه، وقتی به آن بازگردید، توجه شما را افزایش می دهد. اگر احساس می کنید گیر کرده اید، این استراتژی ها را امتحان کنید:

 • قدم زدن
 • به موسیقی گوش دهید، می تواند مزایای شگفت انگیزی داشته باشد
 • فصلی از کتاب مورد علاقه خود را بخوانید
 • دودل
 • یک مدیتیشن هدایت شده انجام دهید یا تنفس آگاهانه را امتحان کنید
 • چرت بزن
 • ورزش بدنی، هوای تازه و خواب راه‌های فوق‌العاده‌ای برای دور کردن چیزها از ذهن و بهبود حافظه هستند. استراحت بیشتر به افزایش اثربخشی شما کمک می کند.
 • مدیتیشن می تواند به شما در تمرین ذهن آگاهی و غلبه بر احساسات منفی کمک کند. استفاده از اپلیکیشن ها، تمرین تکنیک ها را آسان می کند. اگر مشکل خواب دارید، تمرین مدیتیشن در پایان روز یا برنامه شبانه شما کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد.

تمرین ذهن آگاهی با اولویت قرار دادن وظایف، تغذیه سالم و خواب کافی می تواند روش های مؤثر برای راه‌ اندازی مجدد ذهن باشند.  تمرین آرام کردن ذهن برای داشتن زندگی آرام و لذت بخش بسیار ضروری است . با اهمیت دادن به خود و نظم دادن به ذهن خود می توانید به چیز های والاتری دست یابید و از زندگی لذت ببرید.

کلام اخر

ما در این مطلب از روانکده به برسی موضوع فراشناختی چیست؟ پرداختیم امیدواریم این مطلب از سایت روانکده همانند دیگر مطالب سایت برای شما عزیزان مفید واقع گردد. همچنین شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)