تاریخ امروز :20 تیر 1403

چگونه به دیگران فضای شخصی بدهیم؟

 

دانستن اینکه چگونه به کسی فضا بدهید و چرا فضای شخصی مهم است ؟ بخشی عادی از یک رابطه سالم است. بر اساس یک سری از نظرسنجی‌ های اخیر، 10 درصد از بزرگسالان برای اینکه بتوانند یک رابطه سالم داشته باشند جدا از هم زندگی می کنند . این موضوع قدری عجیب است اما در برخی از روابط می تواند کارآمد باشد. در این مطلب از روانکده به برسی موضوع چگونه به دیگران فضای شخصی بدهیم، می پردازیم. با ما همراه باشید.

فضای شخصی چیست؟

گاهی اوقات ما به فضایی از دوستان، خانواده و همکاران نیاز داریم. به طور عجیبی، ما به ندرت به همکاران و دوستان خود می گوییم که به فضایی شخصی  نیاز داریم .

با این حال، اگر افرادی که زندگی دو نفره دارند ، اگر که تصمیم بگیرند با هم زندگی نکنند، منطقی است که به شخص مقابل مدتی زمان و فضای شخصی بدهیم ، تا وی به درستی برای زندگی خود تصمیم بگیرد. بهتر است بدانید همه گاهی اوقات به فضا نیاز دارند. و برخی از ما به فضای بیشتری نسبت به دیگران نیاز داریم.

پس اگر طرف مقابل شما از شما درخواست کرد مدتی به او اجازه دهید فکر کند و یا تصمیم بگیرد ، به این معنی است که طرف مقابل شما از شما می خواهد به وی فضای شخصی بدهید تا به دور از مزاحم و درگیری فکر کند و آرامش داشته باشد.

چرا فضای شخصی مهم است؟

فضای شخصی فراتر از روابط عاشقانه است. ممکن است بعد از گذراندن زمان زیاد با یک دوست، همکاران یا خانواده احساس آشفتگی کنید. گاهی اوقات زمانی که کسی احساس می کند ، خیلی زیاد خود را در اختیار دیگران قرار داده است ، برای اینکه بتواند عواطف و احساسات خود را کنترل کند و به حالت نرمال بازگردد نیازمند فضای شخصی یا همان فاصله گرفتن از اطرافیان است.

چرا فضای شخصی مهم است؟

وقتی شما یا یکی از اطرافیانتان نیاز به فضا دارید، بایستی به صراحت خواسته خود را بیان کنید ، این موضوع خجالت آور نیست بلکه به این معنی است که شما به زمان نیاز دارید تا بتوانید روابط بهتری داشته باشید. گاهی اوقات عزت نفس پایین، عدم کنترل زندگی، یا اضطراب ، ناتوانی در کنترل احساسات ، ناتوانی در تصمیم گیری موجب می شود ، شما نیاز به یک فضای شخصی داشته باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

یک نکته مهم وجود دارد و آن این است که برخی از افراد نیاز به فضای شخصی دارند تا متوجه موضوع چرا من عزت نفس ندارم؟  بشوند . از این به طور قطع می توان گفت فضای شخصی برای رشد شخصیت بسیار کارآمد است.

فضای شخصی به چه معناست

شاید با خود فکر کنید هنگامی که شخصی از شما فضا می خواهد به این معنی است که دیگر شما را دوست ندارد. اما این تصور غلط است چرا که آن ها فقط به زمان نیاز دارند تا کار هایی  که آن ها را خوشحال می کند یا دوباره آن ها را سر زنده می کند را انجام دهند. افرادی که نیاز به فضای شخصی دارند می خواهد موارد زیر را در خود تقویت کنند:

 • خودمختاری
 • کنترل بر خود
 • آزادی برای مراقبت از خود
 • قدرت
 • اعتماد به نفس
 • توانمندسازی
 • وقت آزاد
 • بهبود رفاه
 • تصمیم گیری درست و ….

چگونه به کسی فضای شخصی بدهیم

چگونه به کسی فضای شخصی بدهیم

شاید با خود بگویید چگونه بفهمیم طرف مقابل ما نیاز به فضای شخصی دارد و یا چگونه به وی فضای شخصی بدهیم؟ یکی از راه هایی که می توانید متوجه شوید طرف مقابل شما نیاز به فضای شخصی دارد ، این است که خود فرد خواستار این است که چند روزی به او وقت دهید تا فکر کند .

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

هنگامی که متوجه شدین، فرد مقابل شما به فضای شخصی نیاز دارد بهتر است این سوالات را از اول بپرسید تا در مدتی که می خواهد سپری کند مزاحم افکار وی نشوید:

 • بپرسید که چقدر زمان نیاز دارند

دانستن محدودیت زمانی می تواند به شما کمک کند اگر عصبی هستید آرام شوید. چرا که این گونه متوجه خواهید شد که  شما مجبور نخواهید بود برای همیشه از هم جدا باشید.

 • به هیچ وجه توضیح نخواهید

ممکن است احساس آسیب یا طرد شدن کنید. اما پرسیدن اینکه چرا آن ها به زمان تنهایی نیاز دارند، اوضاع را بدتر می کند.

 • از آن ها تشکر کنید

قدردانی به آنها نشان می دهد که از نیازها، اهداف شخصی و علایق آنها حمایت می کنید.

 • به درخواست آنها احترام بگذارید

هنگامی که متعهد به دادن فضا هستید، از قول خود عقب نشینی نکنید. به آنها اطمینان دهید که رابطه شما خوب خواهد بود، حتی اگر زمانی را بایستی از آن ها دور باشید.

چگونه به کسی فضای شخصی بدهیم

 • آنها را به انجام کارهای مورد علاقه خود تشویق کنید

شاید مدتی از زمانی که آنها درخواست فضا کرده بودند می گذشت. آنها را تشویق کنید تا به برخی از چیزهایی که دوست دارند بازگردند. این به آن‌ها کمک می‌کند که احساس کنند برای دنبال کردن اهداف خود آزاد هستند.

 • از ارسال پیامک دائمی خودداری کنید

سعی کنید به هیچ وجه مزاحمتی برای فرد ایجاد نکنید تا شخص مقابل شما هر چه سریع تر به رابطه گرمتان بازگردد.

با رعایت مواردی که گفته شد می توانید روابط خود را بهبود بخشید و به خواسته های طرف مقابل خود احترام بگذارید تا ارزش خود بالا ببرید .

دادن فضای شخصی به دیگران می تواند در شما نیز تغییراتی ایجاد کند به طوری که این گونه می توانید از احساسات خود مطمئن شوید ، بتوانید به خود سر و سامان  دهید و بهتر از قبل خودتان را نشان دهید.  این دلایل گفته شده می تواند دلیل منطقی برای فضای شخصی دادن به دیگران باشد. همچنین شما می توانید با فضای شخصی دادن به دیگران به درک کنترل استرس چیست ؟ و چگونه است دست یابید.

کلام آخر

ما در این مطلب از روانکده به برسی موضوع چگونه به دیگران فضای شخصی بدهیم  به صورت تخصصی پرداختیم امیدواریم این مطلب از سایت روانکده همانند دیگر مطالب سایت برای شما عزیزان مفید واقع گردد. همچنین شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

2.8/5 - (20 امتیاز)