تاریخ امروز :20 تیر 1403

از کجا بفهمم شوهرم گل مصرف میکنه

یکی از بالا های خانمان سوز اعتیاد است. اعتیاد به مواد مخدر می تواند یک زندگی را به کل نابود کند. فردی که مخدر گل  مصرف می کند کم کم کنترل و هوشیاری اش را از دست می دهد.

همچنین با مصرف زیاد این مورد فرد دچار سرخوشی حداکثر می شود در نتیجه زمانی که مصرف را کنار می گذارد، علائمی او را در بر می گیرد که می توان متوجه شد که فرد اعتیاد دارد و گل مصرف می کند یا خیر. در ادامه این مطلب با روانکده همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

اعیتاد به مواد مخدر

یکی از بیماری هایی که جزو دسته پیش رونده ها به حساب می آید می توان به مواد مخدر به خصوص تریاک و گل و شیشه اشاره کرد. یعنی اثراتی که این دسته از مواد روی بدن انسان می گذارد رفته رفته بیشتر می شود. هر چه قدر نیاز به مصرف و کشیدن در فرد افزایش می یابد به طبع آن تهیه و مصرف آن هم افزایش می یابد.

از کجا بفهمم شوهرم گل مصرف میکنه

ماده مخدر گل

در حقیقت گل براساس اسامی ای که فروشنده ها با توجه به قسمت هایی از گیاه و درجه خلوص و روش تولید آنان روی این ماده می گذارند؛ اسم های گوناگونی همچون حشیش، علف، ماری جوانا و … دارد.

این در حالیست که که ماده ی اولیه تمامی آنان همان گیاه شاهدانه یا کانابیس است. لازم به ذکر است این ماده ی مخدر گاهی از برگ، ساقه، گل و قسمت های مختلف گیاه تهیه می گردد و در غلظت های گوناگونی در بازار و میان جوانان عرضه می شود. لذا گل یا همان ماری جوانا از شاهدانه ساخته شده و به شکل دود کردنی و یا خوراکی مصرف می گردد. این گیاه موقعی که دود می شود؛ دارای بوی بسیار بدی است.

نحوه اعتیاد به مصرف گل

لازم به ذکر است مصرف نمودن گل در دفعات اول موجب سرخوشی و زیاد شدن تمرکز  و توهم های گذرا و لذت بخش می گردد و این مورد سبب تشویق جوانان و نوجوانان به مصرف بیشتر این ماده می گردد؛ با این حال اما بعد از چندین بار مصرف و ایجاد وابستگی، این نتایج کاملا معکوس می شود.

در حقیقت اغلب افراد بر این باور می باشند که این ماده مخدر اعتیاد آور نبوده و می توان آنرا به آسانی کنار گذاشت که این یک باور غلط است. گفتنی است گل بسیار اعتیاد آور بوده و در مراحل نخستین به فرد احساس سرخوشی می دهد اما با گذر زمان چنانچه فرد مصرف را کنار گذارد؛ دچار استرس مزمن، عصبی بودن و پرخاشگری می گردد.

ماده موجود در گیاه شاهدانه در اصل همان THC بوده که این ماده در بخش های مختلف شاهدانه با غلظت های گوناگونی موجود است و موجب رخ دادن تغییراتی در مغز می شود و عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهد؛ لذا مغز قدرت تحلیل و کنترل هیجانات را از دست می دهد.

عوارض ماده مخدر گل

موقعی که مصرف گل سبب اعتیاد و وابستگی در فرد می گردد؛ نشانه هایی که در ابتدا سبب اشتیاق افراد به مصرف گل می شوند؛ به صورت معکوس و شدیدتر بروز می نمایند و سبب می شوند تا تمرکز فرد مختل شده و توانایی یادگیری را در افراد کاهش می دهند و به حافظه ی بلند مدت و کوتاه مدت افراد آسیب وارد می نمایند.

در حقیقت اعتیاد به گل و مصرف نمودن دائمی آن موجب اختلال در عملکرد های طبیعی فرد می شود و با گذر زمان، فرد تمایل به انجام هیچ کاری را ندارد و در کار و روابط اجتماعی نیز دچار مشکل می گردد.

در حالت کلی عوارض مصرف گل به دو گروه عوارض کوتاه مدت و بلند مدت طبقه بندی می شوند.

از کجا بفهمم شوهرم گل مصرف میکنه

از عوارض کوتاه مدت آن می توان به:

 • پایین آوردن حافظه و مهارت های رانندگی و روابط جنسی
 • خشکی دهان
 • عدم تشخیص رویا و واقعیت
 • نداشتن تمرکز
 • رفتار های خشونت بار و داشتن اضطراب
 • قرمزی و خون آلودی حدقه چشم
 • خواب آلودگی
 • پر خوری
 •  سرفه های پشت سر هم

اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: نام قرص های نعشه کننده

عوارض بلند مدت مصرف گل نیز عبارتند از:

 • خنثی بودن در برابر مشکل ها
 • احساس ترس زیاد
 • امکان رخ دادن سرطان
 • اختلالات جنسی
 •  تخریب سیستم ایمنی بدن
 • آسیب پذیری در مقابل بیماری ها
 • ایجاد مشکل در نتفس و ریه
 • ناباروری
 • بی انگیزگی
 • افسردگی

مطلب مرتبط: یک سی سی متادون چند گرم تریاک است؟

علائم رفتاری مصرف کننده گل

پیش تر در باره علادم ظاهری فردی که گل مصرف کرده را مورد بررسی قرار دادیم اما در این بخش می خواهیم به علائم رفتاری آن بپردازیم.

معتادان به گل احتمالاً زمان زیادی را بین حالت بیداری و خماری می گذرانند  و رفتار آن ها معمولا رابطه مستقیمی با بر طرف شدن وابستگی آن ها به مواد مخدر دارد. مصرف گل سبب اختلالات اضطرابی و پرخاشگری و گوشه گیری در  بیمار می شود.

مصرف مواد مخدر می تواند منجر به افسردگی شدیدی  شود. در حقیقت ، مصرف کردن طیف گسترده ای از اختلالات و مشکلات سلامت روان را به وجود می آورد و امکان دچار شدن فرد به آن افزایش میابد.

مواد مخدر حافظه کوتاه مدت را مختل می کند. به گونه ای که مصرف بیش از حد سبب می شود فرد مصرف کننده شب گذشته را به کلی فراموش کند و آن را به خاطر نیاورد. در پایان ، ممکن است این مشکلات موقتی تبدیل به مشکلات دائمی شود و همیشه ماندگار شود. از  سایر مشکلات ناشی از مصرف مواد مخدر می توان به مواردی همچون اختلالات جنسی مانند اختلال نعوظ در مردان اشاره کرد.

تاثیر مواد مخدر در روانشناسی

مواد مخدر  بر عملکرد مغز، خلق و خو، تفکر و رفتار تأثیر می گذارد که به همین دلیل گل یا در کل مواد مخدر را می توان جزو بیماری های روانی نیز حساب کرد .

برای بسیاری از افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند سرگرمی و سر خوشی بی نظیری را برای آن ها فراهم می کند. اما این تازه شروع کار است. گل به سیستم عصبی آسیب می رساند و به راحتی رفتار را تغییر می دهد. در برخی موارد، منجر به درد عاطفی و آسیب جسمی می شود که سبب بروز پریشانی و ناراحتی زیادی می شود

مطلب مرتبط: چگونه نوشیدن الکل را ترک کنیم؟

روش های درمان اعتیاد

اعتیاد به گل مانند اکثر اعتیاد های دیگر قابل درمان است و با پیشرفت علم و فناوری رفته رفته راه و روش های درمان افزایش می یابد اما اولین قدم در حوزه ترک اعتیاد تمایل صادقانه به ترک آن است.

از کجا بفهمم شوهرم گل مصرف میکنه

بعد از آن باید مرحله سم زدایی و خماری از گل شروع شود که مشکلات جسمی و روحی متعددی را با خود به همراه می آورد. اما بعد از پایان  این مراحل که معمولا به آن مرحله توان بخشی هم می گویند. رفته رفته با زندگی روزمره خو می گیرد و به آن عادت می کند

نتیجه گیری

در این مقاله درباره مواد مخدر و گل صحبت کردیم و مواردی را بیان کردیم که به راحتی می توان فهمید که فرد گل مصرف کرده است یا خیر. نظر شما در این باره چیست آیا در دور اطراف شما فردی وجود دارد که مواد مخدر  مصرف کرده یا کشیده باشد؟ نظرات و تجربیات خودتان در علیرضا نیکنم با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

درباره “از کجا بفهمم شوهرم گل مصرف میکنه” بیشتر بخوانید: