تاریخ امروز :20 تیر 1403

از کجا بفهمم شوهرم اعتیاد داره و حشیش مصرف میکنه

یکی از بالا های جانوس خانواده اعتیاد است. اعتیاد به مواد مخدر می تواند یک زندگی را به کل نابود کند.. فردی که مخدر  مصرف می کند کم کم کنترلش را از دست می دهد.

همچنین با مصرف زیاد این مورد  فرد دچار سرخوشی حداکثر می شود در نتیجه زمانی که مصرف را کنار می گذارد، علائمی را دچار می شود که می توان متوجه شد که فرد اعتیاد دارد و حشیش مصرف می کند یا خیر. در ادامه این مطلب با روانکده همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

اعیتاد به مواد مخدر

یکی از بیماری هایی جوز دسته پیش رونده ها به حساب می آید می توان به مواد مخدر به خصوص حشیش، تریاک و شیشه اشاره کرد. یعنی اثراتی که نوع مواد روی بدن انسان می گذارد رفته رفته بیشتر می شود. هر چه قدر نیاز به مصرف و کشیدن در فرد افزایش می یابد به طبع آن تهیه و مصرف آن نیز در اولیت بالایی قرار می گیرد.

از کجا بفهمم شوهرم اعتیاد داره و حشیش مصرف میکنه

ماده مخدر حشیش

قبل از پرداختن به سایر موضوعات باید در مورد حشیش اطلاعات کافی داشته باشیم و بدانیم در کل حشیش چیست و چگونه به دست می آید.

حشیش صمغی است که از گل، برگ و ساقه گیاه شاهدانه به دست می آید.

محل رشد گیاهان شاهدانه در مناطق گرمسیری است و در این مناطق تراکم بیشتری دارد و و از دو نوع شاهادانه ماده و نر تشکیل شده اند. وقتی پروسه و فرایند رشد گیاه به اتمام رسید شکوفه داد، برگهای حاصل از آن  غده های پر از صمغ دارند که حشیش می دهند.

این صمغ حاوی تتراهیدروکانابینول است. شاهدانه بیشترین میزان THC را دارد. دانشمندان بر این باورند که استفاده مداوم THC دلیل اصلی اعتیاد آور بودن حشیش است.

حشیش رایج ترین ماده مخدر در جهان به شمار می رود که غیرقانونی بوده و محل رشد و پرورش و فروش آن کشور مراکش است. بر اساس تئوری سازمان اجرایی قانون مواد مخدر آمریکا، 140 میلیون نفر در سراسر جهان از این ماده مخدر استفاده می کنند و به آن معتاد هستند. این دارو در فارسی به بنگ، منگ یا چارس معروف است.

علائم ظاهری مصرف کننده حشیش

در برخی موارد، رفتار فرد مصرف کننده آنچنان نشان دهنده نیست و مانند افراد عادی دیگر به نظر می رسد یکی از بارزترین نشانه های مصرف حشیش ، ضعف حافظه و تصمیم گیری و عدم تمرکز است.

حافظه مصرف کننده به سرعت تحت تأثیر قرار می گیرد و ممکن است به زودی از تصمیم هایی که می گیرد پشیمان شود  چون حشیش بیشتر روی روان فرد تاثیر می گذارد و اعتیادی که به وجود می آورد اعتیاد روانی است.

مطلب مرتبط: علائم افسردگی شدید در مردان

بعد از مصرف، حشیش وارد خون می شود و توسط خون به مغز پمپاژ می شود.مغز سرعت انتشار و نمایان کردن اثرات حشیش را سریع تر می کند و به آن سرعت می بخشد  و ممکن است فرد در ابتدا احساس راحتی زیادی کند..

اما لازم به ذکر است علائمی که مواد مخدر از خود بروز می دهد به بعضی از ویژگی ها همچون مقدار مصرف، بازه زمانی مصرف، جنسیت، وزن و…بستگی دارد.

عوارض مواد مخدر

بعد از این که حشیش در بدن پخش شد. سیستم دفاعی بدن به کار می افتد و سعی می کند سموم موجود در آن را از بین ببرد. اما به دلیل موجود بعضی از مواد شیمیایی سبب ایجاد واکش هایی در عروق و مغز می شود که نتیجه آن خماری شدن فرد است .

بیشتر بخوانید: نام قرص های نعشه کننده

که این خماری شدن خودش هم علائمی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • سردرد
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • خستگی
 • طپش نامنظم قلب
 • خشکی دهان و چشم
 • مشکل در تمرکز
 • بی قراری

از کجا بفهمم شوهرم اعتیاد داره و حشیش مصرف میکنه

 عوارض طولانی مدت مواد مخدر و حشیش

 • مشکلات کبدی
 • ابتلا به پانکراتیت
 • آسیب به عضله قلب
 • سایر مشکلات قلبی عروقی
 • التهاب اعصاب محیطی
 • زخم معده
 • التهاب لوزالمعده
 • انواع سرطان
 • اختلال در عملکرد سیستم ایمنی
 • پوکی استخوان
 • آسیب مغزی
 • کاهش جذب ویتامین
 • مشکلات بهداشت روان مانند اضطراب و افسردگی

مطلب مرتبط: افسردگی در نوجوانان

علائم رفتاری مصرف کننده حشیش

پیش تر در باره علادم ظاهری فردی که حشیش مصرف کرده را مورد بررسی قرار دادیم اما در این بخش می خواهیم به علائم رفتاری آن بپردازیم.

معتادان به حشیش احتمالاً زمان زیادی را بین حالت بیداری و خماری می گذرانند  و رفتار آن ها معمولا رابطه مستقیمی با بر طرف شدن وابستگی آن ها به مواد مخدر دارد. مصرف حشیش سبب اختلالات اضطرابی و پرخاشگری و گوشه گیری در  بیمار می شود. مصرف مواد مخدر می تواند منجر به افسردگی شدیدی  شود. در حقیقت ، مصرف کردن طیف گسترده ای از اختلالات و مشکلات سلامت روان را به وجود می آورد و امکان دچار شدن فرد به آن افزایش میابد.

مواد مخدر حافظه کوتاه مدت را مختل می کند. به گونه ای که مصرف بیش از حد سبب می شود فرد مصرف کننده شب گذشته را به کلی فراموش کند و آن را به خاطر نیاورد. در پایان ، ممکن است این مشکلات موقتی تبدیل به مشکلات دائمی شود و همیشه ماندگار شود. از  سایر مشکلات ناشی از مصرف مواد مخدر می توان به مواردی همچون اختلالات جنسی مانند اختلال نعوظ در مردان اشاره کرد.

تاثیر مواد مخدر در روانشناسی

مواد مخدر  بر عملکرد مغز، خلق و خو، تفکر و رفتار تأثیر می گذارد که به همین دلیل حشیش یا در کل مواد مخدر را می توان جزو بیماری های روانی نیز حساب کرد .

از کجا بفهمم شوهرم اعتیاد داره و حشیش مصرف میکنه

برای بسیاری از افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند سرگرمی و سر خوشی بی نظیری را برای آن ها فراهم می کند. اما این تازه شروع کار است. حشیش به سیستم عصبی آسیب می رساند و به راحتی رفتار را تغییر می دهد. در برخی موارد، منجر به درد عاطفی و آسیب جسمی می شود که سبب بروز پریشانی و ناراحتی زیادی می شود

مطلب مرتبط: مهم ترین علائم افسردگی

روش های درمان اعتیاد

اعتیاد به حشیش مانند اکثر اعتیاد های دیگر قابل درمان است و با پیشرفت علم و فناوری رفته رفته راه و روش های درمان افزایش می یابد اما اولین قدم در حوزه ترک اعتیاد تمایل صادقانه به ترک آن است.

بعد از آن باید مرحله سم زدایی و خماری از حشیش شروع شود که مشکلات جسمی و روحی متعددی را با خود به همراه می آورد. اما بعد از پایان  این مراحل که معمولا به آن مرحله توان بخشی هم می گویند. رفته رفته با زندگی روزمره خو می گیرد و به آن عادت می کند

نتیجه گیری

در این مقاله درباره مواد مخدر و حشیش صحبت کردیم و مواردی را بیان کردیم که به راحتی می توان فهمید که فرد حشیش مصرف کرده است یا خیر. نظر شما در این باره چیست آیا در دور اطراف شما فردی وجود دارد که مواد مخدر  مصرف کرده یا کشیده باشد؟ نظرات و تجربیات خودتان در علیرضا نیکنم با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

به این مقاله امتیاز دهید