تاریخ امروز :20 تیر 1403
آدامس نیکوتین چیست؟

آدامس نیکوتین چیست؟

آدامس نیکوتینی برای کمک به افراد در ترک سیگار استفاده می شود. آدامس نیکوتینی باید همراه با برنامه ترک سیگار استفاده شود که ممکن است شامل گروه های حمایتی، مشاوره یا تکنیک های خاص تغییر رفتار باشد. آدامس نیکوتین در دسته ای از دارو ها به نام کمک های ترک سیگار قرار دارد. این دارو با ارائه نیکوتین به بدن شما برای کاهش علائم ترک تجربه شده در هنگام ترک سیگار و به عنوان یک فعالیت خوراکی جایگزین برای کاهش میل به سیگار عمل می کند.

آدامس نیکوتین چگونه باید استفاده شود؟

آدامس نیکوتین از راه دهان به عنوان آدامس استفاده می شود و نباید آن را قورت داد. دستورالعمل های روی برچسب بسته خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. از آدامس نیکوتینی دقیقا طبق دستور استفاده کنید. کم تر یا بیشتر از آن استفاده نکنید و یا غیر از آن چه روی برچسب بسته بندی گفته شده یا بدون توصیه پزشک تان استفاده نکنید.

 • اگر اولین سیگار خود را بیش از 30 دقیقه پس از بیدار شدن از خواب می کشید، از آدامس 2 میلی گرمی استفاده کنید. افرادی که اولین سیگار خود را ظرف 30 دقیقه پس از بیدار شدن از خواب می کشند باید از آدامس 42 الی میلی گرمی استفاده کنند.
 • آدامس نیکوتینی ممکن است به طور منظم با جویدن یک آدامس هر 1 تا 2 ساعت در 6 هفته اول و سپس یک آدامس هر 2 تا 4 ساعت به مدت 3 هفته و سپس یک آدامس هر 4 تا 8 ساعت به مدت 3 هفته استفاده شود. اگر هوس شدید یا مکرر دارید، می توانید قطعه دوم را ظرف یک ساعت بجوید. برای افزایش شانس ترک سیگار، حداقل 9 تکه آدامس نیکوتینی را در 6 هفته اول هر روز بجوید.
 • آدامس نیکوتینی را به آرامی بجوید تا زمانی که بتوانید طعم نیکوتین را بچشید یا احساس سوزن سوزن شدن خفیفی در دهان خود داشته باشید. سپس جویدن را متوقف کنید و آدامس را بین گونه قرار دهید. وقتی سوزن سوزن شدن تقریبا برطرف شد (حدود 1 دقیقه)، دوباره جویدن را شروع کنید. آن را حدود یک دقیقه نگه دارید تا نیکوتین جذب بدن شما شود. سپس این فرآیند «جویدن» و «نگه داشتن» را تا زمانی که سوزن سوزن شدن متوقف شود (معمولا حدود 30 دقیقه) تکرار کنید، گاهی اوقات جایی که آدامس را در دهان خود «نگه می دارید» تغییر دهید. این روش را حدود 30 دقیقه تکرار کنید. 15 دقیقه قبل و در حین جویدن آدامس نیکوتینی از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 • برای بهترین نتیجه، مطمئن شوید که با دوز مناسب شروع کنید. آدامس نیکوتین دارای دو قوت (2 میلی گرم و 4 میلی گرم) است. دوز مناسب برای شما بستگی به این دارد که معمولا اولین سیگار خود را هر روز چه زمانی می کشید و در حال حاضر چقدر سیگار می کشید. اگر اولین سیگار خود را در عرض 30 دقیقه پس از بیدار شدن مصرف کردید، باید با دوز 4 میلی گرم شروع کنید. با گذشت زمان (معمولا بین 8 تا 12 هفته)، می‌ توانید دوز مصرفی و تعداد دفعات مصرف آن را کاهش دهید تا زمانی که استفاده از آدامس را به طور کامل متوقف کنید.
 • از یک آدامس هر 1 تا 2 ساعت در 6 هفته اول تلاش برای ترک سیگار استفاده کنید. سعی کنید از قبل به این فکر کنید که چه زمانی ممکن است هوس سیگار پیدا کنید و سپس قبل از بروز ولع از یک آدامس استفاده کنید. برای اطمینان از این که بدن شما نیکوتین کافی برای کاهش علائم ترک مصرف می کند، بهتر است حداقل 9 تکه آدامس در روز برای 6 هفته اول استفاده کنید.
 • اگر از آدامس همراه با چسب نیکوتین استفاده می کنید، ممکن است نیازی به استفاده مکرر از آدامس نداشته باشید، زیرا زمانی که هوس کردید یا انتظار دارید از آن استفاده کنید. بیش از 24 تکه آدامس در روز استفاده نکنید. پس از 6 هفته استفاده، می توانید مصرف را به 1 عدد در هر 2 الی 4 ساعت و سپس 1 عدد هر 4 الی 8 ساعت کاهش دهید.
 • اگر کم تر از 10 نخ سیگار در روز مصرف می‌ کنید یا هر روز سیگار نمی‌ کشید، با پزشک یا سایر ارائه ‌دهندگان مراقبت‌ های بهداشتی در مورد دوز آن صحبت کنید. آن ها ممکن است از شما بخواهند که با دوز کم تر شروع کنید و کم تر از آدامس استفاده کنید.
 • 15 دقیقه قبل یا در حین استفاده از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. غذا ها و نوشیدنی های اسیدی مانند نوشابه و قهوه نیز می توانند از عملکرد آدامس جلوگیری کنند.
 • دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه داری کنید. آدامس نیکوتین ممکن است نیکوتین کافی برای بیمار کردن کودکان و حیوانات خانگی داشته باشد. آدامس را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید و پس از اتمام جویدن یک تکه، آن را در کاغذ بپیچید و بلافاصله در سطل زباله بیندازید. در صورت مصرف یا بلع تصادفی، فورا با اورژانس تماس بگیرید.
 • آدامس نیکوتینی را خیلی سریع نجوید، بیش از یک تکه آدامس را در یک زمان نجوید. جویدن مداوم آدامس یکی پس از دیگری ممکن است باعث سکسکه، سوزش سر دل، حالت تهوع یا سایر عوارض جانبی شود.
 • بیش از 24 قطعه در روز نجوید.
 • پس از 12 هفته استفاده باید مصرف آدامس نیکوتینی را متوقف کنید. اگر بعد از 12 هفته همچنان احساس نیاز به استفاده از آدامس نیکوتین دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

چه اقدامات احتیاطی برای استفاده از آدامس نیکوتین را باید رعایت کنم؟

قبل از استفاده از آدامس نیکوتینی به پزشک و داروساز خود بگویید که چه دارو های تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی را مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. حتما به یکی از موارد زیر اشاره کنید: انسولین، دارو های آسم، دارو های افسردگی، دارو های فشار خون بالا و سایر دارو ها برای کمک به ترک سیگار.

اگر دچار حمله قلبی، بیماری قلبی، ضربان قلب نامنظم، زخم، دیابت یا فشار خون بالا که با دارو کنترل نمی شود، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر زیر 18 سال سن دارید یا اگر در رژیم غذایی با محدودیت سدیم هستید.

اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در دوران شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین استفاده از آدامس نیکوتین باردار شدید، استفاده از آن را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید. هنگام استفاده از آدامس نیکوتینی، سیگار نکشید یا از سایر محصولات نیکوتینی استفاده نکنید زیرا ممکن است مصرف بیش از حد نیکوتین رخ دهد.

چه دستورات غذایی خاصی را باید رعایت کنم؟

مگر این که پزشک به شما دستور دیگری بدهد، رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید.

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه باید بکنم؟

به محض یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید. از 2 تکه آدامس به طور هم زمان یا یکی پس از دیگری برای جبران دوز فراموش شده استفاده نکنید.

آدامس نیکوتین می تواند چه عوارض جانبی داشته باشد؟

آدامس نیکوتین می تواند چه عوارض جانبی داشته باشد؟

اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، استفاده از آدامس نیکوتینی را متوقف کنید و فورا با پزشک خود تماس بگیرید یا تحت درمان فوری پزشکی قرار بگیرید:

 • مشکلات دهان، دندان یا فک
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • ضعف
 • ضربان قلب سریع، تپنده یا نامنظم
 • مشکل در تنفس
 • کهیر
 • تاول در دهان

آدامس نیکوتین ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. در صورت بروز هرگونه مشکل غیرعادی در حین مصرف این دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: نام قرص های نعشه کننده

در مورد نگهداری و دفع آدامس نیکوتین چه چیز هایی باید بدانم؟

این دارو را در ظرفی که در آن آمده، محکم بسته و دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید. تکه های استفاده شده از آدامس نیکوتین را در کاغذ بپیچید و در سطل زباله بیندازید. آدامس نیکوتینی را در دمای اتاق و دور از نور، گرما و رطوبت اضافی (مانند حمام) نگهداری کنید.

دارو های غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آن ها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید. درعوض، بهترین راه برای دور انداختن دارو های تان از طریق یک برنامه بازپس گیری دارو است. با داروساز خود صحبت کنید یا با بخش زباله بازیافت محلی خود تماس بگیرید تا در مورد برنامه های بازپس گیری در جامعه خود مطلع شوید.

مهم است که تمام دارو ها را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و استنشاق ها) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آن ها را به راحتی باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌ های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید جایی که بالا و دور (دور از دید و دسترس) آن ها باشد.

برای شما مهم است که فهرستی مکتوب و اطلاعاتی از تمام دارو های تجویزی و بدون نسخه که مصرف می ‌کنید و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌ های غذایی را داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می ‌کنید یا در بیمارستان بستری می ‌شوید، باید این فهرست را همراه داشته باشید. همچنین اطلاعات مهمی است که باید در مواقع اضطراری همراه خود داشته باشید.

ترکیب آدامس را با تکه های نیکوتینی در نظر بگیرید. شما می توانید این کار را زمانی که برای اولین بار مصرف دارو را شروع می کنید، یا در صورت ادامه داشتن علائم ترک، انجام دهید. چسب‌ ها می ‌توانند سطح ثابتی از نیکوتین را در بدن برای کمک به کاهش ترک اعتیاد فراهم کنند، در حالی که می‌ توان از آدامس برای تسکین سریع ‌تر هوس‌ ها استفاده کرد.

اگر هنگام استفاده از آدامس نیکوتین هوس شدید دارید، مطمئن شوید که از دوز کافی قوی استفاده می کنید و به اندازه کافی از آدامس استفاده می کنید. در صورت نیاز می توانید یک تکه دوم آدامس را در عرض یک ساعت بجوید. اگر به طور منظم سیگار می کشید، بهتر است حداقل 9 تکه آدامس در روز برای 6 هفته اول استفاده کنید و می توانید تا 24 آدامس در روز استفاده کنید. همچنین می توانید همان طور که در بالا توضیح داده شد، چسب نیکوتین را اضافه کنید.

اگر در حین استفاده از آدامس سیگار بکشم چه؟

در صورت سیگار کشیدن نیازی به قطع استفاده از آدامس ندارید. سیگار های تان را دور بیندازید و با تلاش برای ترک سیگار به مسیر خود بازگردید. به استفاده از آدامس طبق دستور ادامه دهید.

اگر طعم آدامس را دوست نداشته باشم چه؟

به یاد داشته باشید که آدامس نیکوتین یک دارو است، نه یک آب نبات. خبر خوب این است که آدامس در طعم های مختلف (نعنا، دارچین، گیلاس و طعم های دیگر) وجود دارد. اگر چیزی را که با آن شروع می کنید دوست ندارید، طعم دیگری را امتحان کنید.

آیا آدامس نیکوتین به دندان مصنوعی می چسبد؟

آدامس نیکوتین بدون قند است، اما ممکن است به دندان مصنوعی، کلاهک دندان یا بریج های جزئی بچسبد. در این موارد، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا داروساز خود در مورد سایر دارو های ترک سیگار که ممکن است برای شما موثر تر باشند، سوال کنید.

 

درباره “آدامس نیکوتین ” بیشتر بخوانید:

5/5 - (1 امتیاز)