تاریخ امروز :21 تیر 1403
انواع پرخاشگری

انواع پرخاشگری

 

پرخاشگری ناراحتی و پریشانی افراد است که که متقابلا موجب ناراحتی اطرافیان شده و سلامت روانی خود و دیگران را مختل میکند پرخاشگری تا کنون به دو دسته تقسیم شده است:

  • پرخاشگری خالص یا عاطفی
  • پرخاشگری ناخالص یا ابزاری

پرخاشگری عاطفی نوعی برانگیختگی عاطفی مثلا زمانی که فرد مورد اهانت و توهین قرار می گیرد پرخاشگری ابزاری به پرخاشگری گفته میشود ک که دلیل آن رسیدن به هدفی خاص می باشد مثلا کی میخواهد شغل دیگری را به دست آورد و دروغی راجب وی به دیگران میگوید. با سایت روانکده همراه باشید.

انواع پرخاشگری

پرخاشگری از دید کانر

۱ پرخاشگری پیدا -پنهان

پرخاشگری پیدا با یک عمل مقابله جوی و فیزیکی مشخص میشود مثل جنگ یا تهدید افراد به صورت مستقیم است

پرخاشگری پنهان به اعمال پرخاشگرانه گفته میشود و مخفی هستند مثل خب چینی و تفرقه افکنی یا فرار از مدرسه

مطلب مرتبط: راه های مقابله با پرخاشگری

۲پرخاشگری فعالانه – واکنشی

رفتاری اجباریست که به منظور رسیدن به یک هدف انجام میشود و با یک عامل بیرونی کنترل میشود

۳ پرخاشگری سودمند – خصمانه

برای فرد پرخاشگر سودی ب همراه دارد

و به میزان ناراحتی فرد مورد پرخاش قرار گرفته ربطی ندارد

کمال گرایی چیست و چگونه می‌توانیم بر آن غلبه کنیم؟ بیشتر بخوانید: کمال گرایی چیست و چگونه می‌توانیم بر آن غلبه کنیم؟

ولی در مقابل پرخاشگری خصمانه هیچ سودی برای طرف ندارد و فقط با هدف اذیت کردن طرف مقابل و رنجش اوست

۴پرخاشگری عاطفی -غارتگرانه

این پرخاش به نوعی تهدید گفته میشود که میتواند توسط یک فرد یا حتی یک اجتماع صورت گیرد و هدف آن دفاع است

پرخاشگری غارتگرانه به پرخاشگری گفته میشود که با انگیزه و هدف قبلی انجام میشود و با متناسب با عکس العمل فرد و کنترل حرکت انجام میشود

۵پرخاشگری دفاعی – مجرمانه

این دفاعیست در مقابل پرخاش دیگران است ولی پرخاش مجرمانه پرخاش بی خود بی جهت ب فرد دیگریست

پرخاشگری پدیده پیچیده ای است که می تواند به طرق مختلف بروز کند. می تواند فیزیکی، کلامی یا حتی غیرمستقیم باشد. درک انواع مختلف پرخاشگری به منظور شناسایی و مدیریت موثر آنها بسیار مهم است. در این مقاله به بررسی برخی از رایج ترین انواع پرخاشگری می پردازیم.

پرخاشگری فیزیکی:

پرخاشگری فیزیکی قابل تشخیص ترین شکل پرخاشگری است. این شامل استفاده از نیروی فیزیکی برای آسیب رساندن به دیگران است. این می تواند به شکل ضربه زدن، مشت زدن، هل دادن یا حتی اعمال خشونت آمیز جدی تر مانند حمله باشد. پرخاشگری فیزیکی هم در انسان و هم در حیوانات دیده می شود و می تواند در پاسخ به طیف وسیعی از محرک ها از جمله ناامیدی، خشم، ترس یا میل به قدرت رخ دهد.

پرخاشگری کلامی:

پرخاشگری کلامی نوعی پرخاشگری است که شامل استفاده از زبان برای آزار دادن یا ارعاب دیگران است. این می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، مانند فریاد زدن، صدا زدن، توهین، تهدید یا کنایه. پرخاشگری کلامی می تواند به عنوان راهی برای ابراز تسلط، ابراز ناامیدی یا خشم یا جلب توجه استفاده شود. این می تواند به ویژه در روابط بین فردی مضر باشد، جایی که می تواند اعتماد و احترام را از بین ببرد.

پرخاشگری منفعل:

پرخاشگری منفعل نوعی از پرخاشگری است که شامل ابراز خصومت به روش غیرمستقیم تر است. این می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، مانند پنهان کردن اطلاعات، ارائه درمان بی سر و صدا، یا حتی انجام یک کار مخرب به بهانه مفید بودن. پرخاشگری منفعل اغلب به عنوان راهی برای جلوگیری از تعارض استفاده می شود، اما می تواند برای روابط بسیار مضر باشد زیرا می تواند سردرگمی و بی اعتمادی ایجاد کند.

پرخاشگری جنسی:

پرخاشگری جنسی نوعی پرخاشگری است که شامل استفاده از رفتار جنسی برای اعمال قدرت یا کنترل بر دیگران است. این می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، مانند تجاوز جنسی، تجاوز جنسی، آزار جنسی، یا حتی لمس کردن یا اظهار نظر ناخواسته. پرخاشگری جنسی یک مشکل جدی است که می تواند اثرات روانی و عاطفی طولانی مدت بر قربانیان داشته باشد.

تهاجم ارضی:

تجاوز سرزمینی نوعی تجاوز است که شامل دفاع از قلمرو یا دارایی خود می شود. این را می توان در حیوانات و همچنین انسان مشاهده کرد و می تواند به روش های مختلفی مانند غرغر کردن، گاز گرفتن یا حمله به مهاجمان ظاهر شود. در انسان‌ها، تهاجم سرزمینی را می‌توان در اختلافات بر سر مالکیت یا فضای شخصی مشاهده کرد، و به ویژه زمانی که به خشونت تبدیل می‌شود، می‌تواند آسیب‌رسان باشد.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری