تاریخ امروز :19 تیر 1403

رمز موفقیت در کار

همه ما به دنبال موفقیت در اهداف شخصی و کاری خود هستیم؛ اغلب می‌شنویم که تا زمانی که شادی، عشق یا پول را قربانی نکنید موفق نخواهید شد؛ اما مسیر موفقیت نباید به این شکل باشد.

البته گاهی اوقات موفقیت مستلزم کنار گذاشتن جنبه‌هایی از زندگیمان است و ما مجبوریم یک چیز را به خاطر چیز بهتری رها کنیم؛ اما همیشه اینطور نیست. در این مقاله از روانکده شما را با نکاتی در مورد چگونگی موفقیت در کار آشنا خواهیم کرد.

گام های مهم برای رسیدن به موفقیت در کار

جف بزوس موسس و مدیر عامل آمازون، یکی از موفق ترین خرده فروشان آنلاین در جهان است و قطعا بزوس با در نظر گرفتن رموز خود به چنین موفقیتی دست یافته است.

گام اول) احاطه کردن اطراف خود با افراد مناسب همیشه باید اولویت شما باشد

بدون یک تیم خوب و همگام، هرگز به موفقیت نخواهید رسید. افراد، ایده‌ها و دیدگاه‌های فردی آن‌ها در توسعه محصول یا خدمات عالی بسیار مهم هستند. افراد مناسب انرژی خوبی به خود ساطع می کنند و به عنوان الهام بخش برای دیگران عمل می کنند.

همچنین مراقب افرادی که شما را احاطه کرده اند، دوستان و خانواده تان باشید و کسانی را که مملو از منفی نگری هستند و عقاید شما را نفی می کنند از اطراف خود حذف کنید؛ همچنین روی ارتقاء هوش هیجانی خود کار کنید و همکاری با دیگران را یاد بگیرید.

گام دوم) همیشه ذهنیتی باز برای یادگیری همه چیز داشته باشید

آماده و باز بودن برای یادگیری چیزهای جدید دومین راز موفقیت در کار است؛ اما لزوماً به این معنا نیست که شما باید همه چیز را بپذیرید.

وقتی چیزهای جدیدی بیاموزید و افق های خود را گسترش دهید؛ کار شما نوآورانه می شود. کتاب بخوانید، با مردم صحبت کنید و سعی کنید به سوالات دشوار پاسخ دهید.

مطلب مرتبط: راه های درمان خیانت

گام سوم) برای یک مسیر طولانی آماده باشید

به خاطر داشته باشید که راه موفقیت هرگز آسان و کوتاه نیست و نخواهد شد! معمولاً به آسانی نمی ‌توان به اهداف؛ به ویژه اهداف بلندمدت رسید. موفقیت آهسته می آید و راه رسیدن به آن طولانی و پر از موانع است و باید پایدار باشید و تسلیم نشوید؛ در این صورت قطعا در کار به موفقیت خواهید رسید.

گام های مهم برای رسیدن به موفقیت در کار

رازهای موفقیت در کسب و کار

اگر به تازگی به شغل رویایی خود دست یافته اید یا به دنبال ارتقاء شغلی هستید؛ در نظر داشته باشید که موفقیت و مولد بودن در شغل شما به چیزی بیش از مشارکت نیاز دارد و مستلزم این است که در مورد عملکرد خود فعال باشید؛ در واقع اینکه شما چگونه کار خود را انجام می دهید به اندازه کاری که انجام می دهید مهم است.

در چشم انداز شغلی رقابتی امروز، کارفرمایان به دنبال افرادی هستند که بتوانند ایده های تازه را روی میز بیاورند و ابتکار عمل داشته باشند، پروژه های جدید را شروع کنند، راه حل های جدیدی ارائه دهند و فرصت های جدیدی برای کسب و کار ایجاد کنند.

مطلب مرتبط: استرس چیست؟

هنگامی که تمایل و طرز فکر درست را داشته باشید؛ می توانید شروع به بالا رفتن از نردبان کنید. در ادامه 11 راز برتر موفقیت شغلی را برایتان آورده‌ایم:

 1. نگرش مثبت داشته باشید

سعی کنید همیشه در هر شرایطی دیدگاه متعادلی داشته باشید و در مقابل مشکلات و برای گله و شکایت از همکاران، رئیس یا شغل خود مقاومت کنید و دائما به دنبال کانال‌های مناسب برای پیشنهاد بهبود و حل مشکلات باشید.

 1. یک بازیکن تیمی باشید

معمولا کسانی که مایلند اهداف شخصی خود را برای اهداف کلی بخش یا شرکت کنار بگذارند؛ توسط سازمان ها ارزش گذاری می شوند. مطمئن باشید با بازی تیمی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرید و اغلب سریعتر از بازیکنانی که رویکردی خود محور دارند پیشرفت می کنید.

افسردگی دوقطبی بیشتر بخوانید: افسردگی دوقطبی

 1. انتقادپذیر باشید

ناآگاهی از نقاط قوت و ضعف خود می‌تواند موجب لغزش ما شود؛ هرچند دیدن نقاط قوت و ضعف سایر افرادی که با آنها کار می کنیم می تواند آسان باشد؛ اما همیشه انتقاد از خودمان سخت تر است.

رازهای موفقیت در کسب و کار

اگر در فهمیدن اینکه چگونه می توانید در محل کار خود پیشرفت کنید با مشکل مواجه هستید؛ از یک همکار نزدیک یا مدیر خود بخواهید تا بازخورد صادقانه ای ارائه دهد؛ اما برای شنیدن حقیقت و به دنبال آن تغییر عادات یا رفتار آماده باشید.

بازخوردها ایده‌های ارزشمندی برای رشد و آنچه باید روی آن کار کنید؛ به شما ارائه می‌دهند؛ پس سعی کنید هر انتقادی را با ظرافت بپذیرید.

 1. به انجام وظایف اضافی تمایل داشته باشید

در کار خود همیشه برای مسئولیت‌های اضافی داوطلب شوید و به یاد داشته باشید افرادی که در محل کار خود برتر هستند؛ اغلب فراتر از آنچه از آنها خواسته می شود، عمل می کنند و به این ترتیب بیشتر به چشم می‌آیند.

 1. بین کار و زندگی تعادل داشته باشید

موفقیت در کار به معنای سرمایه گذاری بیش از حد زمان و انرژی در کار نیست؛ در این صورت خیلی زود دچار فرسودگی شغلی خواهید شد. داشتن تعادل کار و زندگی سالم کلید موفقیت و شادی در کار است.

داشتن یک تعادل سالم بین کار و زندگی به معنای تلاش نکردن نیست؛ بلکه صرفاً به این معناست که برای عزیزان خود و همچنین شارژ و مراقبت از خود وقت بگذارید.

 1. ارزیاب عملکرد خود باشید

یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به موفقیت شغلی، ارزیابی عملکرد خود است. یک راه ایده آل برای انجام این کار؛ تعیین اهداف قابل سنجش و برنامه ریزی دقیق و مشخص کردن جدول زمانی برای دستیابی به آنها می‌باشد.

وظایف را به کارهای هفتگی یا حتی روزانه تقسیم کنید و در پایان هفته یک فرم کوچک را برای ارزیابی اینکه به کجا می روید و آیا نیاز به تغییر استراتژی دارید یا خیر پر کنید؛ در این صورت بطورمدارم بهبود خواهید یافت.

مطلب مرتبط: مواد غذایی مناسب برای تقویت حافظه

 1. نیازها را پیش بینی کنید

برای موفقیت در شغل و رسیدن به موفقیت شغلی دلخواهتان باید به خوبی از نیازهای مدیر، تیم و مشتری آگاه باشید؛ به این طریق همیشه می‌توانید یک قدم از همکاران و رقبای خود جلوتر باشید و با ابتکار عمل کارها را به موقع انجام دهید.

 1. روی مهارت ارتباطی خود کار کنید

امروزه ارتباطات کلید موفقیت یک کارمند و یک سازمان در هر شغلی است. با همکاران و مشتری‌های کسب و کار خود فعالانه ارتباط برقرار کنید و زمانی که یک کار انجام شد به رئیس خود اطلاع دهید و به سمت کارهایی که باید بعدا انجام شود بروید.

 1. عملگرا باشید

ارزش عمل بسیار بیشتر از گفتار صرف است. به جای اینکه در مورد تمام کارهایی که می توانید انجام دهید لاف بزنید و سپس عملاً هرگز آنها را انجام ندهید؛ باید درعمل توانایی‌های خود را نشان دهید.

 1. اعتماد به دست آورید

یکی از مهم ترین نکات موفقیت این است که اعتماد رئیس و همکاران خود را جلب کنید؛ در این صورت می‌توانید با خیال راحت و بدون نگرانی روی موارد ضروری تمرکز کنید.

در انجام تعهدات خود و وظایفی که به شما محول می‌شود؛ زمانبندی لازم را رعایت کرده و به وعده های خود عمل کنید تا به عنوان فردی مورد اعتماد شناخته شوید.

 1. راه حل بسازید

همیشه سعی کنید در کار خود ارائه دهنده راه حل باشید، نه ایجاد کننده مشکل. به خاطر داشته باشید که رهبران و کارمندان بزرگ مشکلات را حل می کنند. با هر نقشی و در هر کاری که حضور دارید؛ سعی کنید تا آنجا که می توانید از صمیم قلب کمک کنید.

رازهای موفقیت در کسب و کار

کلام آخر

در این مطلب با بسیاری از ویژگی ها و رفتارهایی که می توانند به شما در پیشرفت شغلی کمک کنند آشنا شدید. با در نظر گرفتن گام‌های موفقیت شغلی جف بزوس و 11 راز موفقیت شغلی دیگر که در اختیارتان قرار دادیم؛ می توانید خود را در مسیر موفقیت واقعی قرار دهید و به اهداف شغلی نهایی خودتان برسید.

3/5 - (1 امتیاز)