تاریخ امروز :20 تیر 1403
ایا-بعد-از-رابطه-جنسی-حتما-باید-غسل-کرد؟

آیا بعد از رابطه جنسی حتما باید غسل کرد؟

غسل در اصطلاح به مجموعه ای از اراده های قلبی و اجرای عملی در خصوص شستن بدن است که عملی عبادی در فقه اسلامی است. این عمل در لغت به معنای شستن بوده و در دو نوع واجب و مستحب در شریعت اسلام پس از جنب شدن با نیت غسل است.

آیا مالش واژن غسل دارد؟

در دین اسلام، غسل جنابت (غسل بعد از رابطه زناشویی ) بسیار واجب است که بعد از جنب شدن انجام می شود. انجام این کار بلافاصله بعد از مقاربت و نزدیکی واجب نبوده و بعد از یک الی دو ساعت نیز می توان انجام داد اما با شرط این که اقدام به انجام اعمالی نیازمند به طهارت مثل روزه، نماز یا لمس آیات قرآن نباشد.

در میان غسل های واجب، مهم ترین آنها غسل جنابت است که در دین اسلام بر هر مسلمان و همچنین طبق گفته مشاوره زناشویی انجام این کار با نیت بعد از جنب شدن واجب است. به نظر فقها زمان جنب برای زوجین با گفته های زیر تعیین می شود که نسبت به اعتقاد فردی و حرف شنوی در فرد، فرق می کند.

از نظر فقها انجام جنابت از دو راه حاصل می شود:

  1.   بیرون آمدن منی، حتی اگر بدون تعداد دخول نرمال و خود ارضایی باشد.(چه در خواب باشید و چه بیدار، چه کم باشد یا زیاد، چه با شهوت باشد یا بی شهوت و با اختیار باشد یا بی اختیار هیچ فرقی نداشته باید غسل انجام شود)
  2.     نزدیکی و آمیزش جنسی و دخول، اگرچه منی بیرون نیاید.(اگر مقاربت و نزدیکی با شهوت انجام بگیرد و دخول انجام شود، انجام غسل جنابت واجب است)

آیا-مالش-واژن-غسل-دارد؟

طبق نظر بسیاری از فقها، رطوبتی که از زنها خارج می شود اگر همراه با شهوت در حد ارگاسم و اوج لذت جنسی باشد در حکم معنی بوده و غسل جنابت باید انجام شود. اما در زوجین به دلیل سرد مزاجی در زنان بعد از هر نزدیکی و معاشقه اگر چه از آنها منی خارج نشود، باید غسل انجام شود.

آیا بلافاصله بعد از رابطه زناشویی باید غسل کرد؟

طبق احکام شرعی بعد از رابطه زناشویی در صورت انجام هر کار شرعی مثل نماز یا دست زدن به آیات قرآن، انجام غسل واجب بوده و باید بعد از مقاربت انجام شود. اما د غیر این صورت می توان بعد از گذر مدتی نیز این عمل را انجام داد که در ماه رمضان این  حکم شرعی در حالت زیر به گفته امام خمینی (ره) است.

شخصی که در ماه رمضان به دلیل اعتیاد به رابطه جنسی جنب شود، دو حالت را دارا است. یا قبل از اذان صبح جنب شده است ا بعد از اذان صبح ور در طول روز مقاربت داشته است. البته جنابت در حالت روزه به وسیله استمنا و جماع نبوده و فقط در حد خارج شدن منی است.

به گفته اما خمینی ( ره) جنب عمدا تا اذان صبح غسل یا اگر وظیفه تیییم خود را به جا نیاورد، روزه اش باطل خواهد شد و طبق گفته مکارم شیرازی بنا بر احتیاط واجب، روزه باطل بوده و اگر توانایی غسل نباشد یا زمانی نباشد، اما از روی عمد هم نباشد روزه صحیح است.

روش-غسل-بعد-از-رابطه-زناشویی-چگونه-است؟

روش غسل بعد از رابطه زناشویی چگونه است؟

بعد از رابطه زناشویی انجام غسل جنابت برای زوجین حتی بدون خارج شدن منی و در زن ها با هرگونه رطوبت، در شریعت اسلام برای مسلمانان واجب است. غسل جنابت به قصد قربت و اطاعت از فرمان الهی با شستن تمام بدن با مراحل اصلی ذکر شده در زیر با آب پاک است:

عوارض-خود-ارضایی-از-نظر-علمی بیشتر بخوانید: عوارض خود ارضایی از نظر علمی

نیت برای غسل جنابت

برای نیت کردن نیازی نیست که به صورت کلامی و بلند به زبان آورده شود، بلکه همین که قلبا می دانید برای چه کار و با چه هدفی به حمام رفته اید یا نیت شما برای انجام چه غسلی است، کفایت کرده و نیازی در تجدید نیت برای هر قسمت از بدن نیست.

شستن سر و گردن به قصد غسل

بعد از نیت کردن برای انجام غسل جنابت، در زیر دوش آب گرم یا سرد که هیچ فرق و نقشی در این حکم ندارد ابتدا باید با دست سر و گردن به منظور و قصد غسل شسته شود.

شستن طرف راست و چپ بدن تا کف پا برای اتمام غسل جنابت

بعد تمام طرف راست بدن از کف سر تا کف پا و سپس سمت چپ دوباره از کف سر تا کف پا شسته شود که برای اطمینان از این کار می توانید در هنگام شستن طرف راست نیمی از طرف چپ و در هنگام شستن طرف چپ نیمی از طرف راست را نیز بشورید.

غسل-نکردن-بعد-از-جنابت-چه-حکمی-برای-فرد-دارد؟

غسل نکردن بعد از جنابت چه حکمی برای فرد دارد؟

از نظر اسلام غسل جنابت بر هر فرد مسلمان بعد از رابطه زناشویی، واجب است که طبق همیشه احکام شرعی علم را برای یافتن دلیل تشویق کرده و نتایج بسیار جالبی حاصل شده است. در زمان آمیزش و خروج منی، جسم و روح متاثر شده و روح به سوی شهوات مادی کشیده می شود که با مشاوره فردی بهتر می توان به این مساله پی برد.

طبق تحقیقات دانشمندان، در بدن انسان دو سلسله اعصاب نباتی وجود دارد که تمام فعالیت های بدن از جمله اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک را کنترل می کند. این دو رشته اعصاب در کل بدن انسان به صورت گسترده وجود دارند که هر کدام وظیفه مختص به خود را دارند:

اعصاب سمپاتیک

اعصاب سمپاتیک یک سیستم عصبی خودمختار است که به همراه اعصاب پاراسمپاتیک و گوارشی تمامی فعالیت های غیر ارادی بدن مثل فشار خون، ضربان قلب، تحریک های جنسی و تنفس را کنترل و تنظیم می کند. در واقع این اعصاب همراه هورمون ها مکانیسم مهم بدن را بدون دخالت قشر مخ کنترل می کند.

اعصاب پاراسمپاتیک

رشته عصبی خودکار در دستگاه عصبی است که در جسم سلولی نورون پیش گره ای در شاخ پهلویی نخاع قرار گرفته است. این سیستم عصبی پاسخ های ویژه ای موضعی ایجاد می کند که ضربان قلب و تنفس را کاهش می دهد.

کلام آخر

ازدواج برای زوجین از مسائل مهم است که امروزه به دلیل انتخاب های نادرست، آمار طلاق بسیار افزایش یافته است. توصیه ما برای شما عزیزان مشاوره ازدواج قبل از تصمیم گیری است که  برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت روانکده مراجعه کنید.

همچنین آموزش و مشاوره مهارت های زندگی در روابط زوجین بسیار موثر بوده و زندگی را پر از آرامش برای طرفین می کند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری