تاریخ امروز :20 تیر 1403

از کجا بفهمم شوهرم ماری جوانا مصرف میکنه

یکی از بالا های خانمان سوز اعتیاد است. اعتیاد به مواد مخدر می تواند یک زندگی را به کل نابود کند. فردی که مخدر  مصرف می کند کم کم کنترل و هوشیاری اش را از دست می دهد.

همچنین با مصرف زیاد این مورد  فرد دچار سرخوشی حداکثر می شود در نتیجه زمانی که مصرف را کنار می گذارد، علائمی او را در بر می گیرد که می توان متوجه شد که فرد اعتیاد دارد و ماری جوانا مصرف می کند یا خیر. در ادامه این مطلب با روانکده همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

اعتیاد به ماری جوانا

ماری جوانا نوعی گیاه مخدر است که منبع آن شاهدانه است و از شاهدانه تولید می شود معمولا گیاهانی که از شاهدانه استخراج می شوند اعتیاد آور هستند که متساانه امروزه روز استفاده این دسته از گیاهان بین جوانان رواج یافته است.

از کجا بفهمم شوهرم ماری جوانا مصرف میکنه

نحوه استفاده و مصرف این گیاه بسته به سلیقه متفاوت است اما به طور رایج  به شکل سیگار مصرف می شود.

در برخی موارد، رفتار فرد مصرف کننده آنچنان نشان دهنده نیست و مانند افراد عادی دیگر به نظر می رسد یکی از بارزترین نشانه های مصرف ماری جوانا، ضعف حافظه و تصمیم گیری و عدم تمرکز است.

حافظه مصرف کننده به سرعت تحت تأثیر قرار می گیرد و ممکن است به زودی از تصمیم هایی که می گیرد پشیمان شود  چون ماری جوانابیشتر روی روان فرد تاثیر می گذارد و اعتیادی که به وجود می آورد اعتیاد روانی است.

مطلب مرتبط: علائم افسردگی شدید در مردان

بعد از مصرف، ماری جواناوارد خون می شود و توسط خون به مغز پمپاژ می شود.مغز سرعت انتشار و نمایان کردن اثرات ماری جوانارا سریع تر می کند و به آن سرعت می بخشد  و ممکن است فرد در ابتدا احساس راحتی زیادی کند..

اما لازم به ذکر است علائمی که مواد مخدر از خود بروز می دهد به بعضی از ویژگی ها همچون مقدار مصرف، بازه زمانی مصرف، جنسیت، وزن و…بستگی دارد.

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است

متاسفانه به دلیل گیاهی بودن ماری جوانا اکثر جوانان فکر می کنند که این ماده بی خطر است و هیچ ضرری به بدن نمی رساند اما این باور غلط است.

۴۰۰ نوع ماده اعتیاد آور در گیاه اعتیاد آور وجود دارد.

تتراهیدروکانابینول  ترکیبی است که سبب ایجاد سرخوشی در انسان می شود و خوشی کاذبی را به انسان منتقل می کند که جزو اصلی تری دلایل گرایش نوجوان و جوانان به این گیاه است.

مطلب مرتبط: آیا استامینوفن اعتیاد آور است ؟

نحوه مصرف ماری جوانا

علف، ماری جوانا یا حشیش را عموما به صورت سیگار و یا بواسطه پیپ مصرف می نمایند. همچنین بعضی از مصرف‌کنندگان، آنرا داخل چای یا غذا می ‌ریزند؛ با این حال اما رایج ‌ترین روش مصرف علف یا حشیش در نوجوانان به صورت سیگار دست ساز است.

از کجا بفهمم شوهرم ماری جوانا مصرف میکنه

بیشتر بخوانید: نام قرص های نعشه کننده

بدین صورت که آنان عموما تنباکوی وجود داشته در سیگار معمولی را خالی نموده و به جای آن ماری جوانا یا ترکیب تنباکوی سیگار و حشیش را قرار می‌دهند و به آن چیزی که بدین ترتیب تولید می گردد اصطلاحاً بند گفته می شود. گفتنی است دود بوجود آمده از ماری جوانا دارای بوی تند و مشخصی بوده و عموما طعمی ترش و شیرین را دارا است.

عوارض ماده مخدر ماری جوانا

بعد از این که ماری جوانادر بدن پخش شد. سیستم دفاعی بدن به کار می افتد و سعی می کند سموم موجود در آن را از بین ببرد. اما به دلیل موجود بعضی از مواد شیمیایی سبب ایجاد واکش هایی در عروق و مغز می شود که نتیجه آن خماری شدن فرد است.

که این خماری شدن خودش هم علائمی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • سردرد
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • خستگی
 • طپش نامنظم قلب
 • خشکی دهان و چشم
 • مشکل در تمرکز
 • بی قراری

 عوارض طولانی مدت مواد مخدر و ماری جوانا

 • مشکلات کبدی
 • ابتلا به پانکراتیت
 • آسیب به عضله قلب
 • سایر مشکلات قلبی عروقی
 • التهاب اعصاب محیطی
 • زخم معده
 • التهاب لوزالمعده
 • انواع سرطان
 • اختلال در عملکرد سیستم ایمنی
 • پوکی استخوان
 • آسیب مغزی
 • کاهش جذب ویتامین
 • مشکلات بهداشت روان مانند اضطراب و افسردگی

از کجا بفهمم شوهرم ماری جوانا مصرف میکنه

مطلب مرتبط: افسردگی در نوجوانان

علائم رفتاری مصرف کننده ماری جوانا

پیش تر در باره علادم ظاهری فردی که ماری جوانامصرف کرده را مورد بررسی قرار دادیم اما در این بخش می خواهیم به علائم رفتاری آن بپردازیم.

معتادان به ماری جوانااحتمالاً زمان زیادی را بین حالت بیداری و خماری می گذرانند  و رفتار آن ها معمولا رابطه مستقیمی با بر طرف شدن وابستگی آن ها به مواد مخدر دارد. مصرف ماری جوانا سبب اختلالات اضطرابی و پرخاشگری و گوشه گیری در  بیمار می شود. مصرف مواد مخدر می تواند منجر به افسردگی شدیدی  شود. در حقیقت ، مصرف کردن طیف گسترده ای از اختلالات و مشکلات سلامت روان را به وجود می آورد و امکان دچار شدن فرد به آن افزایش میابد.

مواد مخدر حافظه کوتاه مدت را مختل می کند. به گونه ای که مصرف بیش از حد سبب می شود فرد مصرف کننده شب گذشته را به کلی فراموش کند و آن را به خاطر نیاورد. در پایان ، ممکن است این مشکلات موقتی تبدیل به مشکلات دائمی شود و همیشه ماندگار شود. از  سایر مشکلات ناشی از مصرف مواد مخدر می توان به مواردی همچون اختلالات جنسی مانند اختلال نعوظ در مردان اشاره کرد.

تاثیر مواد مخدر در روانشناسی

مواد مخدر  بر عملکرد مغز، خلق و خو، تفکر و رفتار تأثیر می گذارد که به همین دلیل ماری جوانایا در کل مواد مخدر را می توان جزو بیماری های روانی نیز حساب کرد .

برای بسیاری از افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند سرگرمی و سر خوشی بی نظیری را برای آن ها فراهم می کند. اما این تازه شروع کار است. ماری جوانا به سیستم عصبی آسیب می رساند و به راحتی رفتار را تغییر می دهد. در برخی موارد، منجر به درد عاطفی و آسیب جسمی می شود که سبب بروز پریشانی و ناراحتی زیادی می شود

مطلب مرتبط: مهم ترین علائم افسردگی

روش های درمان اعتیاد

اعتیاد به ماری جوانا مانند اکثر اعتیاد های دیگر قابل درمان است و با پیشرفت علم و فناوری رفته رفته راه و روش های درمان افزایش می یابد اما اولین قدم در حوزه ترک اعتیاد تمایل صادقانه به ترک آن است.

بعد از آن باید مرحله سم زدایی و خماری از ماری جوانا شروع شود که مشکلات جسمی و روحی متعددی را با خود به همراه می آورد. اما بعد از پایان  این مراحل که معمولا به آن مرحله توان بخشی هم می گویند. رفته رفته با زندگی روزمره خو می گیرد و به آن عادت می کند

نتیجه گیری

در این مقاله درباره مواد مخدر و ماری جوانا صحبت کردیم و مواردی را بیان کردیم که به راحتی می توان فهمید که فرد ماری جوانا مصرف کرده است یا خیر. نظر شما در این باره چیست آیا در دور اطراف شما فردی وجود دارد که مواد مخدر  مصرف کرده یا کشیده باشد؟ نظرات و تجربیات خودتان در علیرضا نیکنم با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

به این مقاله امتیاز دهید