تاریخ امروز :20 تیر 1403
تعریفی دقیق از  رابطه استعداد و تلاش

استعداد یا تلاش؟

در سراسر جهان این باور وجود دارد که موفقیت به طور قابل توجهی با شایستگی در ارتباط است و به همین دلیل است که وقتی فردی ثروتمند، مشهور یا شاد به نظر می رسد؛ در او به دنبال  ویژگی های مثبت خاصی مانند استعداد یا تلاش می‌گردیم.

در این مقاله از روانکده بررسی می‌کنیم که استعداد یا تلاش؛ کدام یک برای موفقیت اهمیت بیشتری دارد؟

تعریف استعداد

منظور از استعداد؛ مهارت‌ها، توانایی‌ها یا تخصص استثنایی است. در نظر داشته باشید که استعداد تا حدی از طریق تلاش نیز قابل توسعه یافتن می‌باشد.

تعریف تلاش

منظور از تلاش؛ پشتکار، تمرکز و سخت کوشی است. برخی افراد نسبت به دیگران و از سنین پایین استعداد بسیار قوی تری برای رفتار تلاش دارند!

به همین دلیل فکر کردن به اینکه شخصی ممکن است تا 30 سالگی نسبتاً تنبل بوده باشد؛ اما در اواخر زندگی خود به شدت پرهیجان و سخت کوش شود ؛ یا برعکس: فردی فوق العاده پرتلاش که به طور ناگهانی آرام و منفعل ‌شود؛ سخت است.

مطلب مرتبط: آشنایی با دلایل ترس از نه شنیدن

نقش استعداد و تلاش در موفقیت چیست؟

در واقع  استعداد و تلاش به عنوان کاتالیزور موفقیت شناخته می‌شوند؛ اما کاملاً بدیهی است که عواملی که با استعداد یا تلاش مرتبط نیستند؛ همچون: امتیاز، جایی که متولد می‌شوید، چه کسی هستید و… برخی از افراد را «خوش‌شانس‌تر» از دیگران می‌کنند.

در واقع جنسیت، نژاد، ملیت و وضعیت اجتماعی-اقتصادی در بدو تولد؛ همگی پتانسیل افراد را تقویت می‌کنند. هر چه ممتازتر باشید؛ برای دستیابی به سطوح بالای موفقیت به استعداد و تلاش کمتری نیاز خواهید داشت و بالعکس.

تعریفی دقیق از  رابطه استعداد و تلاش

ما در این مطلب به دنبال پاسخ به این سوال هستیم که؛ استعداد یا تلاش: کدام یک مهمتر است؟ تحقیقات علمی شواهد زیادی برای ارزیابی تأثیر نسبی این دو عامل بر شغل، دستاوردها و وضعیت افراد ارائه کرده است. یافته‌های علمی نشان می‌دهند که:

·      نقش استعداد در موفقیت:

قابل تعمیم ترین شاخص استعداد؛ هوش انسانی است که به توانایی یادگیری و استدلال فرد اشاره دارد. مطالعات زیادی انجام شده که آیا آزمون‌های هوش جنبه‌های مختلف موفقیت شغلی، مانند عملکرد تحصیلی، عملکرد شغلی، دستیابی به موقعیت اجتماعی-اقتصادی و موفقیت کارآفرینی را پیش‌بینی می‌کنند یا خیر.

این تحقیقان نشان می دهند که حدود 15 درصد از موفقیت شغلی را می توان به استعداد هوش نسبت داد؛ اما این عدد درمورد مشاغل پیچیده افزایش می یابد.

جنبه دیگری از استعداد که مورد بررسی قرار گرفته؛ هوش هیجانی یا توانایی مدیریت احساسات خود و دیگران است. این تحقیقات نیز بیان می‌کنند که حدود 9 درصد از موفقیت شغلی ممکن است به EQ نسبت داده شود.

لازم به ذکر است که استعداد اغلب در انتخاب هاست و تحقیقات نشان می دهند که انتخاب مشاغلی که با علایق طبیعی شما هماهنگ باشد؛ موفقیت شغلی شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد و به همین دلیل خودآگاهی؛ که در بیشتر معیارهای هوش هیجانی گنجانده شده است؛ موضوعی بسیار حیاتی می‌باشد.

·       نقش تلاش در موفقیت:

جاه طلبی و انگیزه به عنوان عوامل تعیین کننده تفاوت های فردی در عملکرد شغلی، درآمد، تحرک اجتماعی و موفقیت شغلی شناخته می‌شوند.

تلاش می تواند تحت تأثیر عوامل موقعیتی بیرونی قرار بگیرد و همچنین عمیقاً وابسته به عوامل درونی است. از آنجایی که میانگین همبستگی بین معیارهای تلاش و معیارهای موفقیت شغلی به ندرت از 0.30 تجاوز می کند؛ می توانیم نتیجه بگیریم که کمتر از 9 درصد از موفقیت یک فرد معمولاً به جاه طلبی و انگیزه او نسبت داده می شود.

آیا-رابطه-خشن-خطرناک-است-یا-می-تواند-باعث-سقط-جنین-شود؟ بیشتر بخوانید: آیا رابطه خشن خطرناک است یا می تواند باعث سقط جنین شود؟

البته وقتی به موفقیت‌های خارق‌العاده افرادی مثل سرنا ویلیامز، آنگلا مرکل، جف بزوس و مایلز دیویس که زندگی شخصی، تفریح و خواب خود را فدا کرده اند تا برای موفقیت شغلی بهینه شوند نگاه می‌کنیم؛ ممکن است نتیجه متفاوت باشد؛ اگرچه آنها احتمالاً فاقد استعداد نبودند.

مطلب مرتبط: چه رابطه ای بین دایره امن و اعتماد به نفس وجود دارد؟

در واقع استعداد و تلاش تفکیک ناپذیرند؛ اما یک مرور کلی از شواهد علمی نشان می‌دهد که تلاش مهمتر از استعداد است.

تعریفی دقیق از  رابطه استعداد و تلاش…

در طول زندگی به ما آموخته اند که “استعداد” قابلیت های طبیعی یک فرد است و ما به این باور رسیدیم که اگر فردی در ریاضیات “استعداد” داشته باشد؛ به طور خودکار در آن “مسلط” است.

اما به گفته دکتر آنجلا داکورث (دکتری روانشناسی) : “استعداد” صرفاً سرعتی است که ما با آن به مهارت‌های خود دست می‌یابیم و موفقیت زمانی اتفاق می‌افتد که شما از مهارت‌های به‌دست‌آمده استفاده کنید.

از سوی دیگر؛ “تلاش” با پشتکار پایدار، تمایل به یادگیری، شکست و رشد استعدادهایمان ارتباط دارد.

دکتر آنجلا مجموعه ای از فرمول های ساده را بیان می کند که رابطه استعداد و تلاش را مشخص می کند.

مهارت = استعداد * تلاش

عملکرد = مهارت * تلاش

اگر معادلات عملکرد و مهارت را ساده ترکیب کنیم؛ فرمول زیر به دست می‌آید:

عملکرد = استعداد * تلاش* تلاش

تعریفی دقیق از  رابطه استعداد و تلاش

در اینجا می بینید که وقتی سعی می کنیم عملکرد را تعریف کنیم؛ تلاش دو بار ظاهر می شود. تلاش تمرینی است که شما انجام می دهید تا استعداد طبیعی را به یک مهارت توسعه یافته تبدیل کنید و باز هم  سخت تلاش می‌کنید تا آن مهارت را به کار ببرید.

مطلب مرتبط: چرا داشتن عزت نفس مهم است؟

چرا تلاش مهمتر از استعداد است؟

  • با توجه به معادله بالا؛ واضح است که تلاش در واقع بیشتر از استعداد به موفقیت کمک می کند.
  • حتی در هنگام داشتن یک استعداد؛ برای پیشرفت و ارزش بخشیدن به آن استعداد؛ تلاش نیاز است.
  •  تلاش ارزشمندتر از استعداد است؛ چون بدون استعداد می توانید موفق شوید اما بدون تلاش نه.
  • «سخت کوشی خود یک استعداد است و اگر برای انجام برخی کارها تلاش کنید؛ روزی در آن کار با استعداد خواهید شد!»
  • استعداد طبیعی جایگزین سخت کوشی نیست؛ اما سخت کوشی می تواند کمبود استعداد طبیعی را جبران کند.
  • بنابراین به نظر می رسد که بهترین دستور برای موفقیت داشتن یک استعداد ذاتی ارزشمند و همچنین تمایل به کار سخت لازم برای توسعه آن مهارت است.

کلام آخر

استعداد طبیعی برای شروع به شما کمک می‌کند؛ اما کافی نیست. اگر می‌خواهید در بلندمدت موفق شوید؛ همه چیز به تلاش شما بستگی دارد. تلاش کردن به شما نتیجه می دهد و درک تأثیر متقابل استعداد و تلاش شانس شما را برای دریافت نتایج مثبت افزایش می دهد.

4.9/5 - (36 امتیاز)