تاریخ امروز :20 تیر 1403

ماری جوانا چیست؟

از آن جایی که ماری جوانا یکی از پر مصرف ترین مواد مخدر موجود در دنیا است که در این مطلب شما با اینکه ماری جوانا چیست؟ از چه چیزی تشکیل شده است و… آشنا می کنیم. با روانکده همراه باشید.

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا مخلوطی از گل‌های خشک شده کانابیس ساتیوا به رنگ خاکستری سبز است. که برخی از مردم ماری جوانا را در سیگارهای دستی به نام مفاصل می کشند. ماری جوانا از مدل های  قوی‌ تری که از گیاه  سینسمیلا و رزین‌ های غلیظ حاوی دوزهای بالا از جمله روغن حشیش عسل‌ مانند، جوانه‌های مومی و خرد کننده ‌های کهربایی سخت تشکیل شده اند. این رزین ها به طور قابل توجهی در میان کسانی که از ماری جوانا برای تفریح ​​و درمان استفاده می کنند استفاده می شود.

گیاه ماری جوانا با تغییر در ذهن افراد مانند یک روان گردان عمل می کند. این گیاه حاوی بیش از 500 ماده شیمیایی و همچنین بیش از 100 ترکیب شیمیایی مرتبط با THC به نام کانابینوئید است.

همان طور که گفتیم ماری جوانا یکی از پر مصرف ترین مواد مخدر در جهان است. طبق اخرین تحقیقات در مورد ماری جوانا و افسانه های گذشته شکافی رو به رشد وجود دارد. عده ای فکر می کنند که ماری جوانا بی خطر است اما این یک طرز فکر غلط است چرا که بدن ما داروی قانونی را از داروی غیرقانونی نمی شناسد بلکه تنها روی مغز و بدن شما تاثیر می گذارند.

مطلب مرتبط: فواید ماری جوانا بر مغز

ماری جوانا چیست؟

انواع اسامی رایج ماری جوانا در میان عموم

ماری‌ جوانا از گیاه شاهدانه هندی به دست می‌آید که جوانه نامیده می شوند ماری جوانا بیشتر در ریشه گیاه شاهدانه یافت می شود و بسیار کمتر در دانه‌ها، برگ‌ها و ساقه‌های گیاه یافت می‌شود. علف هرز، گیاه، گلدان، علف، غنچه، گانجا، مری جین و تعداد زیادی از اصطلاحات عامیانه دیگر نیز از جمله اسامی رایج ماری جوانا در میان عموم هستند. گیاه ماری جوانا معمولاً به رنگ های سبز، قهوه ای یا خاکستری یافت می شوند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید حشیش رزین خرمایی، قهوه ای یا سیاه است که خشک شده و به شکل میله، چوب یا توپ فشرده می شود. گیاه ماری جوانا زمانی که  دود می شود،  بوی متمایز و شیرینی می دهند.

ماری جوانا

همان طور که می دانید گیاهان نیز مانند حیوانات دارای ویژگی هایی هستند که در طبیعت از آنها محافظت می کند. گیاهان می‌توانند رنگ‌ها یا طرح‌هایی داشته باشند که آنها را از شکارچیان استتار کند و یا می‌توانند حاوی سمومی باشند که هنگام خوردن، حیوانات و یا انسان ها را بیمار می‌کند و یا ظرفیت ذهنی آنها را تغییر می‌دهد . این ها روش هایی است که برخی از گیاهان برای حفاظت از خود بروز می دهند. در رابطه با گیاه ماری جوانا بهتر است بدانید  THC مکانیسم حفاظتی این گیاه است.

بیش از 400 ماده شیمیایی در ماری جوانا و حشیش وجود دارد. شیمیایی ای که در گیاه ماری جوانا باعث مسمومیت بالا در میان مصرف کنندگان می شود THC که مخفف کلمه تتراهیدروکانابینول است وظیفه مسمومیت و تغییر حالت مصرف کننده را بر عهده دارد. THC اثرات تغییر دهنده ذهنی را ایجاد می کند. این امر سبب می شود که ماری جوانا به عنوان یک ماده مخدر شناخته شود.

مطلب مرتبط: آیا ماری جوانا اعتیاد آور است ؟

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

مسمومیت چیست؟

مسمومیت به معنای مسموم کردن با وارد کردن یک ماده سمی به بدن است. هر ماده ای که مسموم کننده باشد باعث تغییراتی در بدن و ذهن می شود. از لحاظ علمی موادی مه مسمومیت ایجاد می کنند می توانند اعتیاد یا وابستگی ایجاد کنند و باعث شوند فرد بی دلیل تمایل به مصرف آن مواد یا دارو را داشته باشد حتی اگر به او آسیب برسانند. برخی بر این باور هستند که چون ماری جوانا یک گیاه است از این رو بی ضرر است. این طرز فکر بسیار غلط و اشتباه است. چرا که برای مثال شوکران نیز همانند ماری جوانا گیاه است ولی مصرف نوک سوزن از این گیاه به مرگ می انجامد.

نکته مهم در رابطه با ماری جوانا این است که سوزاندن برگ‌ها و جوانه‌های خشک شده و استنشاق دود ماری جوانا به ریه‌ها قطعا طبیعی نیست و همانند کشیدن سیگار می‌تواند برای بدن شما مضر و اعتیاد آور باشد. ماری جوانا یک ماده مخدر مانند الکل، کوکائین یا اکستازی است که مانند برخی دارو ها عوارض جانبی دارد که می تواند مضر باشد.

ماری جوانا

کاربرد های ماری جوانا در پزشکی

در مورد کاربردهای پزشکی ماری جوانا، می توان گفت این ماده حاوی ماده شیمیایی دیگری به نام CBD مخفف کلمه کانابیدیول است. این ماده اغلب با ایجاد مزایای پزشکی مرتبط است.

عوارض مصرف ماری جوانا

ماری‌ جوانا را می‌توان مانند سیگار دود کرد و همچنین می توان آن را با غذا مخلوط کرد و به عنوان چای خورد یا دم کرد این مدل از ماری جوانا ، ماری جوانای خوراکی نامیده می شوند. گاهی اوقات کاربران سیگار برگ را باز می کنند و تنباکو را خارج می کنند و آن را با ماری جوانا پر می کنند و اینگونه مصرف می کنند. وقتی فردی از ماری جوانا استفاده می کند معمولاً در عرض چند دقیقه اثر آن را احساس می کند. از جمله احساسات افراد پس از مصرف ماری جوانا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • احساسات آنی و یهویی
  • افزایش ضربان قلب
  • کاهش هماهنگی و تعادل
  • تغییر در حالت ذهنی

تعییر در حالت ذهنی به گونه ای است که فرد رویا را از حقیقت تشخیص نمی دهد. احساسات گفته شده در لیست بالا در مدت سی دقیقه به بیشترین مقدار خود یعنی به وج می رسد.

هنگامی شخص از ماری جوانای بیشتری استفاده می کند یک مفصل ضربه شدیدی به ریه‌ها وارد می‌کند. جدای از ناراحتی ناشی از گلودرد و سرماخوردگی قفسه سینه، مشخص شده است که کشیدن بیش از اندازه ماری جوانا  سرطان ‌زا است و بسیار عوارض بدی دارد. عواقب روانی مصرف ماری جوانا به اندازه عوارض جسمی بسیار خطرناک است. شاید برایتان جالب باشد بدانید مصرف کنندگان ماری جوانا حافظه و استعداد ذهنی ضعیف تری نسبت به افراد غیر مصرف کننده دارند.

مطلب مرتبط: از کجا بفهمم شوهرم ماری جوانا مصرف میکنه

عوارض مصرف ماری جوانا

کلام آخر

در این مطلب از سایت روانکده به برسی کلی ماری جوانا، کاربرد پزشکی ماری جوانا، عوارض مصرف ماری جوانا و … پرداختیم امیدواریم این مطلب از سایت روانکده همانند دیگر مطالب سایت برای شما عزیزان مفید واقع گردد. همچنین شما می توانید نظرات خود را در رابطه با این موضوع با ما به اشتراک بگذارید.

به این مقاله امتیاز دهید