تاریخ امروز :20 تیر 1403

مدت زمان ترک اکسی کدون چقدر است ؟

اکسی کدون هیدروکلراید، یک مسکن قوی مخدر است که می ‌تواند منجر به استفاده نادرست و وابستگی شود و منجر به علائم ناخوشایند ترک شود. در ادامه با روانکده همراه باشید تا شما را بیشتر با مخدر اکسی کدون و چگونگی ترک ان آشنا کنیم.

اکسی کدون چیست؟

اکسی کدون یک داروی مخدر قوی و نیمه مصنوعی است که برای درمان دردهای متوسط ​​تا شدید ناشی از آسیب های تروماتیک، آرتریت و سرطان تجویز می شود. اما برخی از افراد ممکن است از این دارو سوء استفاده کنند زیرا می تواند باعث ایجاد یک احساس سرخوشی شود که شبیه به مقدار زیاد ناشی از هروئین است. از این رو این دارو پتانسیل بالایی برای سوء استفاده و وابستگی دارد.

اکسی کدون یک آگونیست کامل اپیوئیدی است، به این معنی که با اتصال به گیرنده‌های اپیوئیدی مو واقع در مغز و سرتاسر بدن شما کار می ‌کند. این گیرنده‌ها عمدتاً مسئول کنترل درد، افسردگی ، سرخوشی و آرام‌ بخشی هستند.

استفاده نادرست طولانی مدت از اکسی کدون می تواند منجر به وابستگی فیزیکی شود. وابستگی می تواند با بسیاری از عوارض جانبی از جمله ترک همراه باشد.

بهتر است بدانید بدن شما در یک دوره زمانی طولانی استفاده از اکسی کدون می تواند خطر مصرف بیش از حد و در نتیجه مرگ داشته باشد.

اکسی کدون چیست؟

وابستگی، اعتیاد و ترک اکسی کدون

وابستگی می تواند به دلیل مصرف مزمن یک ماده رخ دهد، حتی اگر طبق دستور پزشک استفاده شود. وابستگی یک سازگاری فیزیولوژیکی بدن با یک ماده است که در آن بدن آنقدر به وجود دارو در سیستم عادت می کند که وقتی افراد مصرف خود را کاهش دهند یا ترک کنند، علائم ترک ظاهر می شوند.

به عبارت دیگر، فرد احساس می کند برای احساس و عملکرد طبیعی به این دارو نیاز دارد. با وابستگی فیزیولوژیکی قابل توجه، فرد ممکن است به نوشیدن اجباری یا استفاده از مواد مخدر ادامه دهد تا از علائم ترک ناخواسته جلوگیری کند.

اعتیاد به اکسی کدون نیز همانند سایر مخدر ها وابستگی ایجاد می کند و فرد را به دام می اندازد.

علائم ترک اکسی کدون

ترک مصرف داروهای مخدر مانند اکسی کدون به طور کلی از نظر پزشکی خطرناک تلقی نمی شود، اما علائم می تواند بسیار ناراحت کننده و سخت باشد.

مردم اغلب ترک مواد افیونی را به‌عنوان احساس ترکیبی از گاستروانتریت (التهاب پوشش روده)، آنفولانزای شدید، اضطراب، و دیسفوری (خلق بسیار پایین) توصیف می‌کنند.

علائم رایج ترک اکسی کدون عبارتند از :

  • بی قراری.
  • درد عضلانی و استخوانی.
  • بیخوابی.
  • اسهال
  • لرز
  • افزایش حساسیت به درد.
  • افزایش ضربان قلب یا فشار خون.
  • ضعف.

زمانی ترک مواد مخدر بستگی به نوع اپیوئیدها دارد  ترک اکسی کدون، اثرات طولانی مدت را ایجاد می کند. آخرین دوز، پس از 72 الی 96 ساعت به اوج خود می رسد و پس از حدود 2 هفته به تدریج فروکش می کند.

در حالی که علائم معمولاً پس از 14 روز برطرف می شوند، برخی ممکن است علائم ترک طولانی مدت مانند خلق و خوی ضعیف، هوس، بی خوابی و درد را تجربه کنند که می تواند هفته ها یا ماه ها طول بکشد.

بهتر است بدانید تجربه کناره گیری برای همه متفاوت است. شروع، بزرگی، ویژگی و مدت علائم شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارتند از: مقدار، مدت و نوع اپیوئید مصرفی. آیا سابقه انصراف قبلی دارید. سلامت کلی شما؛ و اینکه آیا شما هر گونه اختلال همزمان پزشکی، جراحی یا روانپزشکی مانند افسردگی یا اختلال دوقطبی دارید.

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

ترک اعتیاد اکسی کدون

اداره خدمات بهداشت روانی و سوء مصرف مواد به دلیل نگرانی ‌های ایمنی و احتمال رنج شدید، بستری شدن در بیمارستان یا شکل دیگری از مراقبت‌های پزشکی 24 ساعته را برای افرادی که در حال ترک مواد مخدر هستند توصیه می ‌کند.

عوارضی مانند کم آبی شدید بدن، درد کنترل نشده، تشدید اضطراب یا بیماری های زمینه ای قلبی، یا خودکشی. نظارت، حمایت و داروهای ارائه شده توسط سم زدایی پزشکی به شما کمک می کند تا حد ممکن ایمن و راحت بمانید.

برای درمان اعتیاد به اکسی کدون موارد زیر را به کار می گیرند:

مشاوره. این به شما کمک می کند تا مسائلی را که منجر به اعتیاد شده است، را حل کنید.

درمان های رفتاری درمان شناختی رفتاری ، مدیریت اقتضایی ، مصاحبه انگیزشی مهارت هایی را به شما می آموزد تا به شما در ایجاد تغییرات مثبت رفتاری کمک کند.

خانواده درمانی. این به بهبود و ترمیم روابط خانوادگی که ممکن است تحت تأثیر اعتیاد قرار گرفته باشد کمک می کند.

آموزش حرفه ای. این می تواند به شما کمک کند بعد از بازتوانی شغل پیدا کنید.

درمان ترک اکسی کدون

مدیریت پرونده. مدیریت پرونده می‌ تواند به خدمات اجتماعی کمک کند ، به شما کمک می ‌کند غذا، سرپناه، حمایت از درآمد یا کمک‌های حقوقی را تامین کنید  بنابراین می‌توانید روی بهبودی تمرکز کنید.

مراقبت های بعد. بهبودی یک فرآیند مادام العمر است. پس از درمان، شرکت در درمان و حمایت مداوم برای کمک به هوشیار ماندن و متعهد به بهبودی می ‌تواند مفید باشد.

درمان باید بر اساس نیازهای منحصر به فرد شما شخصی سازی شود، به این معنی که به مصرف مواد و همچنین مشکلات پزشکی، روانی، اجتماعی، حرفه ای و قانونی که ممکن است با آن مواجه باشید، رسیدگی می کند.

مراکز اعتیاد آمریکا گزینه های درمانی فردی و جامعی را ارائه می دهد که می تواند به شما یا عزیزتان کمک کند تا بر اعتیاد به اکسی کدون غلبه کنید و کنترل زندگی خود را دوباره به دست بگیرید. اگر شما یا شخصی که برایتان مهم است با سوء استفاده یا اعتیاد مبارزه می ‌کنید.

حتما برای درمان افرادی که مبتلا به مصرف اکسی کدون هستند ، بهتر است ان ها را هر چه سریع تر با مراکز درمانی آشنا کنیم و در طی مدت زمان معالجه آن ها را همراهی کنید.

کلام آخر

ما در این مطلب از روانکده به برسی موضوع مدت زمان ترک اکسی کدون چقدر است ؟ پرداختیم امیدواریم این مطلب از سایت روانکده همانند دیگر مطالب سایت برای شما عزیزان مفید واقع گردد. همچنین شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

به این مقاله امتیاز دهید