تاریخ امروز :2 اسفند 1402
انواع-اهمال-کاری

انواع اهمال کاری

نتایج مطالعات محققان نشان می‌دهد که اهمال کاری نوعی رفتار خود‌خرابکارانه است و در واقع عوامل روانی همچون: بی انگیزگی، ترس از شکست یا اضطراب بر خودکنترلی برای انجام کاری غلبه می‌کنند و موجب می‌شوند فرد کارها را به تعویق بی‌اندازد. در این مقاله از روانکده انواع اهمال کاری و راه های غلبه بر آنها را بررسی خواهیم کرد.

اهمال کاری چیست؟

اهمال کاری عبارت از به تعویق انداختن کارهای باالویت و فوری و در عوض تمرکز روی کارهای بااهمیت کمتر، لذت بخش تر و ساده تر می‌باشد که پیامدهای منفی بسیاری دارد.

برخلاف تصور عموم؛ اهمال کاری چیزی بیش از تنبلی یا مدیریت ضعیف زمان است و برای حل این مشکل عمیق باید روی آن کار کنید.

اکثر افراد ترجیح می دهند از انجام کاری اجتناب کنند تا اینکه به خاطر اشتباه انجام دادن آن کار تحقیر شوند!

افرادی که کاری را به تعویق می اندازند و فعالانه کار دیگری را انتخاب می کنند؛ تنبل نیستند و اغلب دلایل خود را دارند؛ حتی اگر منطقی نباشند!

اهمال-کاری-چیست؟

مطلب مرتبط: اهمال کاری چیست؟

دلایل اهمال کاری چیست؟

«کسی که اهمال کاری را بخشی از سبک زندگی خود قرار داده است؛ ترجیح می دهد دیگران فکر کنند که او کم تلاش است تا ناتوان!»

برخی از رایج ترین دلایلی که باعث اهمال کاری می شوند عبارتند از:

 • کمال گرایی
 • ترس از شکست
 • ترس از انتقاد
 • اجتناب
 • عزت نفس پایین
 • افسردگی
 • مشکل در تمرکز
 • بیش فعالی
 • عقب انداختن کار تا آخرین لحظه
 • وظیفه گریزی
 • مقاومت در برابر چالش ها
 • مشکل در تصمیم گیری
 • مشکل در تعیین اهداف
 • کمبود انرژی
 • تعهد به انجام چند وظیفه و پرمشغله بودن
 • رویاپردازی
 • دمدمی مزاجی و مشکل در الویت بندی وظایف

خطرات اهمال کاری چیست؟

دلیل به تعویق انداختن کار هر چه باشد؛ شما را از دستیابی به پتانسیل کامل خود در روابط، شغل و فراتر از آن باز می دارد و منجر به کاهش عزت نفس و حتی افسردگی و از دست دادن شغل می شود. از دیگر اثرات مخرب اهمال کاری عبارتند از:

 1. از دست دادن زمان گرانبها: وقتی متوجه شوید که اگر آن قدم اول را برداشته بودید؛ شرایط می توانست بسیار متفاوت باشد؛ از خودتان ناامید خواهید شد و با پشیمانی و درماندگی زندگی خواهید کرد؛ زیرا زمان را نمی‌توان به عقب برگرداند.
 2. هدر دادن فرصت ها: مطالعات نشان داده‌اند که افراد در هر سال حدود 55 روز را به دلیل اهمال کاری از دست می دهند. این فرصت‌ها می‌توانستند زندگی شما را تغییر دهند؛ اما شما آنها را از دست دادید. بیشتر فرصت ها فقط یک بار به دست می آیند و هرگز تضمینی برای شانس دوم ندارید. پس به خودتان لطف کنید و به محض اینکه خودشان را نشان دادند، آنها را دو‌دستی بگیرید.
 3. نرسیدن به اهداف: همه ما تمایل زیادی به بهتر کردن زندگی خود داریم و به همین دلیل اهدافی را تعیین می کنیم. اهمال کاری مانع دستیابی به اهدافتان می‌شود و امکان بهبود زندگی شما را کاهش می دهد.
 4. اتخاذ تصمیمات ضعیف: تصمیم‌گیری ضعیف یکی از بدترین اثرات اهمال‌کاری است. به تعویق انداختن کارها احساسات منفی را افزایش می‌دهد و این احساسات می‌توانند ما را به سمت تصمیم‌گیری‌های بد سوق دهند. پس به جای عجله در تصمیم گیری ها و تعلل؛ همه احتمالات را بنویسید و بعد از تجزیه و تحلیل مزایا و معایب هر کدام تصمیم بگیرید.
 5. به خطر انداختن سلامتی: از جمله اثرات اهمال کاری؛ مشکلات سلامت روان مانند استرس و اضطراب است و این موضوع بر سایر بخش‌های زندگی شما تأثیر می‌گذارد. همچنین افراد اهمال کار معمولا معاینات پزشکی را به تعویق می اندازند و ورزش نمی‌کنند و سلامتی خود را به خطر می‌اندازند.

مطلب مرتبط: تعریف کمال گرایی ؟

انواع-اهمال-کاری

انواع اهمال کاری و روش‌های مختلف تعلل در افراد

انواع مختلفی از اهمال کاری وجود دارد که می تواند به دلایل مختلف رخ دهد و به نتایج متفاوتی منجر شود. انواع اصلی اهمال کاری به شرح زیر می‎‌باشند:

 • اهمال کاری خفیف، متوسط و شدید

تفاوت بین این نوع اهمال‌کاری در شدت اهمال کاری افراد است؛ از نظر اینکه چند وقت یکبار و برای چه مدتی کارها را به تعویق می‌اندازند.

 • اهمال کاری حاد و مزمن

تفاوت بین این نوع اهمال کاری در این است که اهمال کاری حاد محدود به یک دوره زمانی کوتاه است؛ در حالی که اهمال کاری مزمن در طولانی مدت ادامه دارد.

 • اهمال کاری اضطربی و لذت طلبانه

تفاوت بین این نوع اهمال‌کاری در این است که اهمال‌کاری اضطربی علیرغم تمایل به کار کردن و با  آگاهی از غیرمنطقی و آسیب زا بودن تأخیرانجام می‌گیرد؛ در حالی که اهمال‌کاری لذت‌گرایانه به‌طور داوطلبانه به دلیل اولویت دادن به فعالیت‌های لذت‌بخش است.

 • اهمال کاری فعال و منفعل

تفاوت بین این نوع اهمال‌کاری در این است که اهمال‌کاری فعال تاخیر عمدی است که منجر به نتایج مثبت می‌شود؛ در حالی که اهمال‌کاری منفعل تاخیر غیرارادی است که منجر به نتایج منفی می‌شود.

 • اهمال کاری در حوزه‌ای خاص (به عنوان مثال: تحصیل، محل کار یا زمان خواب)

تفاوت این نوع اهمال کاری در حوزه ای است که اهمال کاری در آن رخ می دهد؛ به عنوان مثال تأخیر در انجام وظایف تحصیلی، تأخیر در انجام وظایف محل کار و تأخیر در رفتن به رختخواب نمونه هایی از این نوع اهمال کاری هستند.

علاوه بر این؛ اهمال کاری یک فرد را می توان بر اساس ترکیبی از چندین نوع مختلف اهمال کاری طبقه بندی کرد. به عنوان مثال؛ یک فرد را می توان به عنوان یک اهمال کننده تحصیلی خفیف و مضطرب، یا به عنوان یک اهمال کننده لذت گرای شدید و مزمن طبقه بندی کرد.

مطلب مرتبط: بهترین راه های کاهش اضطراب

مقابله-با-اهمال-کاری

مقابله با اهمال کاری

ما باید با اهمال کاری مبارزه کنیم و درک انواع مختلف اهمال کاری می تواند در این راه مفید باشد؛ زیرا انواع مختلف اهمال کاری می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و راه حل های متفاوتی را طلب کند.

به عنوان مثال؛ راه حلی که به یک اهمال گر مضطرب کمک می‌کند ممکن است در مورد یک اهمال‌گر لذت‌گرا مؤثر نباشد و به طور مشابه؛ یک تکنیک ضد اهمال کاری که به اهمال کار قبل از خواب کمک می کند؛ ممکن است به کسی که از اهمال کاری تحصیلی رنج می برد کمکی نکند و برعکس.

بنابراین اگر می‌خواهید اهمال کاری شخصی خود را کاهش دهید؛ قبل از هر چیزی ابتدا با استفاده از اطلاعات این مقاله؛ نوع اهمال کاری خود را مشخص کنید.

10 نکته وجود دارد که می تواند به شما در مدیریت اهمال کاری کمک کند:

 1. برای کارها مهلت انجام تعیین کنید.
 2. حجم کار خود را با انجام یک کار به جای پرداختن به چندین کار به طور همزمان کم کنید.
 3. فهرستی از حجم کاری و مسئولیت های هر روز تهیه کنید.
 4. در مورد زمان واقع بین باشید.
 5. پروژه های بزرگ را به کارهای کوچک و واقع بینانه تقسیم کنید.
 6. پیاده روی، حرکات کششی یا ورزش کنید.
 7. به ریتم های روزانه توجه داشته باشید و اگر در زمان‌های معینی از روز برای تمرکز مشکل دارید؛ در آن زمان روی کارهای چالش برانگیز یا خسته کننده کار نکنید.
 8. از عوامل حواس پرتی مانند محیط های پر سر و صدا اجتناب کنید.
 9.  پس از اتمام هر کار به خود پاداش کوچکی بدهید.
 10. اگر پروژه ای را به موقع انجام ندادید یا نتوانستید به طور موثر روی آن تمرکز کنید؛ خودتان را تنبیه نکنید.

کلام آخر

ممکن است در ابتدا تأثیرات اهمال کاری چندان بد به نظر نرسد؛ اما با گذشت زمان این تأثیرات می‌توانند باعث ایجاد استرس، اضطراب، رویاهای شکست خورده و اعتماد به نفس پایین شوند. پس به جای ادامه دادن به اهمال کاری؛ با توسعه مهارت‌های مدیریت زمان و رعایت نکات مطرح شده در این مطلب اهمال کاری خود را درمان کنید تا به بتوانید به اهداف زندگی دست یابید.

درباره “انواع اهمال کاری” بیشتر بخوانید:

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *