تاریخ امروز :20 تیر 1403

علائم اضطراب چیست؟

 

اضطراب به حس نا خوش آیندی گفته میشود که بعضی از مواقع همه به آن دچار میشویم و این حس میتواند ناشی از انواع مختلف احساسات مانند نا امیدی و ترس و وحشت حاصل شود. با ما در سایت علیرضا نیک نام همراه باشید تا بیشتر و دقیق تر به مقوله اضطراب بپردازیم

اضطراب یک احساس فیزیولوژی و ادراکی است به این معنی که ما آن را با روان و جسممان میتوانیم حس کنیم. اضطراب در طولانی مدت می‌تواند آسیب های متعددی به روان و جسم ما وارد کند و زندگی شخص را مختل کند البته این احساس میتواند به کمک پزشک متخصص کم و کنترل شود.

بروز نشانه استرس و اضطراب می تواند دلایل متنوعی داشته باشد. عوامل ارثی و ژنتیکی، حوادث کودکی، عوامل زیست شناختی و جسمانی (اختلال در سیستم هورمونی)، عوامل محیطی و اجتماعی از جمله مواردی هستند که می‌توانند سبب ایجاد استرس و اضطراب در فرد شود.

علامت ها و نشانه های استرس شدید

در این مطلب چند نمونه از نشانه های اضطراب شدید را برایتان آورده ایم.

نگرانی

  1. انسان توانایی پیش بینی دارد و میتواند حوادث پیش رو رو با توجه به زمان حال و تجرییات گذشته پیش بینی کنند همین افکار پشت سر هم و سنجیدن موقعیت های مختلف و حدس زدن موقعیت های پیش رو می‌تواند انسان را به نگرانی و استرس دچار کند.

احساس ترس

هرکس میتوان ترس بخصوصی داشته باشد که سبب ایجاد اختلال در زندگی فرد شود  این ترس ها می‌توانند مادر زادی یا اکتسابی باشندچند نمونه از این ترس ها عبارتند از ترس از حیوانات یا حشرات، ترس از رویدادهای طبیعی مثل زلزله، سیل، طوفان، ترس از قرار گرفتن در جاهای مرتفع، شرایط خاص مثل هواپیما و آسانسور، ترس از تنها بودن در خانه و ترس از خون، تزریق و آسیب.

کمال گرایی چیست و چگونه می‌توانیم بر آن غلبه کنیم؟ بیشتر بخوانید: کمال گرایی چیست و چگونه می‌توانیم بر آن غلبه کنیم؟

مطلب مرتبط: اختلال روان پریشی مشترک چیست؟

مشکل تمرکز

نگرانی های ممتد بر روی یک مسئله باعث می‌شود که نتواند حتی بر روی مسائل اساسی خودش نیز تمرکز کند

 

اضطراب یک بیماری روانی رایج است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. با نگرانی، ترس و عصبی بودن بیش از حد مشخص می شود و می تواند در فعالیت های روزانه، روابط و کیفیت کلی زندگی اختلال ایجاد کند. در اینجا برخی از رایج ترین علائم اضطراب آورده شده است.

علائم اضطراب چیست؟
علائم فیزیکی اضطراب

ضربان قلب سریع: ضربان قلب سریع یکی از علائم رایج اضطراب است. این می تواند باعث شود که احساس کنید قلب شما در حال تپش یا تپیدن است و می تواند بسیار ناراحت کننده باشد.
تنگی نفس: اضطراب می تواند باعث شود که احساس کنید هوای کافی دریافت نمی کنید، که می تواند منجر به تنگی نفس یا مشکل در تنفس شود.
عرق کردن: عرق کردن یکی از علائم فیزیکی رایج اضطراب است. ممکن است متوجه شوید که بیشتر از حد معمول عرق می کنید، حتی زمانی که به خودتان فشار نمی آورید.
لرزش: اضطراب می تواند باعث لرزش یا لرزش بدن شما شود که می تواند بسیار محسوس و ناراحت کننده باشد.
تنش عضلانی: اضطراب می تواند باعث منقبض شدن ماهیچه ها شود که منجر به سفتی، درد یا حتی درد شود.
سردرد: سردرد یکی از علائم شایع اضطراب است و می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.
مشکلات معده: اضطراب می تواند باعث انواع مشکلات معده از جمله تهوع، استفراغ، اسهال و درد معده شود.
سرگیجه: اضطراب می تواند احساس سبکی سر یا سرگیجه در شما ایجاد کند که می تواند بسیار منحرف کننده باشد.
خستگی: اضطراب می تواند باعث شود که شما احساس خستگی یا خستگی کنید، حتی اگر کار سنگینی انجام نداده باشید.

علائم احساسی اضطراب

نگرانی بیش از حد: یکی از علائم بارز اضطراب، نگرانی بیش از حد است. این می تواند در مورد هر چیزی باشد، از کار یا مدرسه گرفته تا روابط یا سلامت.
ترس: اضطراب می تواند باعث ترس یا ترس در شما شود، حتی زمانی که دلیل واضحی برای ترس وجود ندارد.
عصبی بودن: اضطراب می تواند باعث ایجاد احساس عصبی یا پریشان شود که می تواند بسیار ناراحت کننده باشد.
تحریک پذیری: اضطراب می تواند باعث شود که شما احساس تحریک پذیری کنید یا به راحتی آزرده شوید، و ممکن است بی دلیل متوجه شوید که با دیگران برخورد می کنید.
بی‌قراری: اضطراب می‌تواند باعث بی‌قراری یا احساس «در حاشیه بودن» شود که می‌تواند آرامش یا آرام شدن را دشوار کند.

به این مقاله امتیاز دهید