تاریخ امروز :20 تیر 1403
چه راه هایی برای تعریف از دیگران وجود دارد

چه راه هایی برای تعریف از دیگران وجود دارد

چطور است که به راحتی می توانیم از دیگران انتقاد کنیم؛ اما زمانی که می خواهیم از کسی تعریف کنیم دست و دلمان میلرزد و نمی توانیم این کار را انجام دهیم؟ تقریبا همه انسان ها با دیدن زیبایی ها و خوبی ها شگفت زده می شوند و می خواهند آن ویژگی ها را تحسین کنند اما چرا بعضی ها می توانند لب به تعریف و تمجید بگشایند و برخی از انجام این کار عاجزند!

در این مقاله از سایت روانکده به سؤالات بالا پاسخ می دهیم و نحوه درست تعریف کردن از دیگران را به شما می آموزیم.

چرا تعریف کردن از دیگران برایمان سخت است؟

دلیل اول) به ندرت اتفاق می افتد که دیگران از ما تعریف کنند؛ لذا تعریف کردن برای ما کمی ناملموس و ناشناخته است و گاهی که مورد تمجید و تعریف قرار می گیریم؛ گمان می کنیم طرف مقابل کارش به ما افتاده و یا دارد چاپلوسی می کند!

چه راه هایی برای تعریف از دیگران وجود دارد

مطلب مرتبط: چگونه میتوانیم زمان را در سخنرانی مدیریت کنیم؟

حتی ممکن است برای خودتان هم پیش آمده که داشتید از عزیزی تعریف می کردید و او در جواب به شما گفته : خب… کارت را بگو! باز چی شده؟ و …

دلیل دوم) کسی که عزت نفس پایینی داشته باشد نمی تواند از دیگران تعریف کند؛ چون یا فکر می کند با تعریف از دیگران و گفتن حسن و خوبی آنها جایگاه خود را در برابر آنها پایین تر می آورد و یا اینکه خود را شایسته تعریف کردن از کسی نمی داند؛ به همین دلیل ترجیح می دهد همیشه از دیگران انتقاد کند و آنها را پایین نگه دارد تا حس پوچی درونی خود را التیام بخشد.

چرا از دیگران تعریف کنیم؟

احتمالا به این فکر می کنید که اصلا چرا باید از دیگران تعریف کنیم و این کار چه نفعی برای ما دارد؟ در ادامه دلایل اهمیت تعریف کردن از دیگران را با شما در میان می گذاریم:

 • تعریف از دیگران کلید نفوذ در قلب آنهاست.
 • با تعریف و تمجید از افراد می توانید رابطه بهتر و صمیمی تری با آنها داشته باشید.
 • با تعریف و قدردانی از دیگران اعتماد به نفس و نشاط را در آنها افزایش می دهید.
 • تعریف از افراد باعث ایجاد حس همدلی و خوش بینی بین شما می شود.
 • بعد از تعریف از دیگران خودتان نیز احساس خوبی خواهید داشت.
 • تعریف از دیگران نشان دهنده مناعت طبع، بزرگواری شماست.
 • تعریف کردن از دیگران یک گام بزرک در جهت افزایش عزت نفس شماست.
 • با حسن گویی از دیگران به افزایش اعتماد به نفس آنها کمک می کنید.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که تعریف کردن و تعریف شنیدن از مهارت های برقراری ارتباط مؤثر می باشند که باید آنها را بیاموزیم.

مطلب مرتبط: نحوه رفتار با کودکان خجالتی

چه راه هایی برای تعریف از دیگران وجود دارد

تعریف چه تفاوتی با چاپلوسی دارد؟

مرز باریکی بین تعریف کردن از دیگران و چاپلوسی وجود دارد که باید به خوبی این مرز را بشناسید. تعریف کردن بر پایه صداقت است و با نیت خیرخواهی و برای قدردانی و انتقال حس خوب در مخاطب انجام می شود و معمولا منافع مالی و غیرمادی به دنبال ندارد؛ اما چاپلوسی یعنی با هدف رسیدن به منافعی خاص از فردی تعریف و تمجیدهایی بی اساس و دروغین داشته باشیم تا نظر او را به خود جلب نماییم.

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

فردی که مخاطب چاپلوسی قرار می گیرد؛ درصورتی که شناخت کافی از خودش داشته باشد؛ خیلی زود متوجه می شود که تعریف های فرد با او مناسبت ندارند و بی اساس هستند و او برای رسیدن به منافع شخصی اش در حال چاپلوسی است. چاپلوسی یک خصلت بسیار بد و نوعی سوء استفاده است و معمولا هیچکس از انسان چاپلوس خوشش نمی آید.

در مقابل تعریف صادقانه معمولا به دل افراد می نشیند و یک مهارت بسیار مهم و دوست داشتنی می باشد که انسان ها را به هم نزدیک تر می کند.

شیوه درست تعریف و تمجید از دیگران چیست؟

ما باید یاد بگیریم چطور از دیگران تعریف کنیم که دچار سوء تفاهم نشوند؛ چون ممکن است نوع تعریف شما به گونه ای باشد که فرد تصور کنید در حال تمسخر و تحقیر او هستید و یا قصد چاپلوسی دارید.

مطلب مرتبط: نحوه برخورد با دوست دختر لجباز

اگر در تعریف کردن از دیگران سه گام زیر را رعایت کنید و وارد جزئیات شوید؛ تعریف شما بسیار تأثیرگذار خواهد بود:

 1. نام شخص را به زبان بیاورید.
 2. از ویژگی خاص او واقع بینانه و بدون بزرگنمایی تعریف کنید.
 3. دلیل قدردانی و تعریف کردن خود را بیان کنید.

مثال: همسرم تو زن بسیار صبوری هستی؛ چون همه مشکلات زندگی مشترکمان را با خوشرویی تحمل می کنی و من از تو سپاسگذارم که کنارمی.

برای اینکه بتوانیم تعریفی درخور و درست از دیگران داشته باشید؛

 • در وهله اول باید در ارتباطات خود با دیگران نگاهتان را عمیق تر و دقیق تر کنید تا نکات مثبت مثل زیبایی ها،توانایی ها و موفقیت های آنها را ببینید.
 • عزت نفس و ظرفیت های روحی خودتان را تقویت کنید تا بتوانید از توانمندی ها و خوبی های دیگران لذت ببرید و آنها را تحسین کنید.
 • یکی از راه های دلنشین تعریف کردن از دیگران این است که به جای تعریف رو در رو؛ از او نزد خانواده یا دوستش تعریف کنید. زمانی که آن فرد تعریف شما را به گوش او برساند؛ بسیار خوشحال خواهد شد.
 • با جملاتی منحصر به فرد و لحنی مناسب و مؤدبانه از دیگران تمجید و تعریف کنید.
 • به صورت غیرمستقیم از دیگران تعریف کنید؛ مثلا وقتی در مورد انتخاب چیزی از او راهنمایی بخواهید؛ در واقع غیر مستقیم به او می گویید انتخابش را قبول دارید!

چه راه هایی برای تعریف از دیگران وجود دارد

 • سعی کنید به جای تعریف از ظاهر و زیبایی فرد که ویژگی هایی گذرا هستند؛ روی تمجید از شخصیت، دستاوردها و انتخاب های او تمرکز کنید.
 • افراط نکنید؛ اگر هر روز از ویژگی های کسی تعریف کنید؛ دیگر برایش جذاب نخواهد بود و از طرفی ممکن است فرد خود بزرگ بینی و اعتماد به نفس کاذب شود.
 • در زمان مناسب که فرد کار شایسته ای انجام داده است او را مورد تعریف و تشویق قرار دهید؛ مثلا بعد از یک موفقیت کاری یا یک سخنرانی خوب و حرفه ای و …
 • فراموش نکنید؛ اقداماتی مثل اهمیت دادن به دیگران و حتی لبخند و نگاه محبت آمیز نوعی تعریف کردن از آنهاست.

کلام آخر

در این مطلب با اهمیت تعریف کردن از دیگران و فواید آن روی خودتان و تعریف شونده آشنا شدید و یاد گرفتید که چگونه از ویژگی های مثبت طرف مقابلتان تعریف کنید و با دادن هدیه ای کلامی دیگران را خوشنود نمایید.

درباره “چه راه هایی برای تعریف از دیگران وجود دارد” بیشتر بخوانید: