تاریخ امروز :20 تیر 1403

در جامعه امروزی هر فردی بر اساس سن، تیپ شخصیتی، روحیات، روان و افکار به برخی امور وابستگی بیش از حد و به نوعی اعتیاد داشته و در برخی مواقع نسبت به ترک رفتار اعتیاد آور خود اقدام کرده و یا در برخی مواقع با بی توجهی به این رفتار اعتیاد دار خود رفته رفته خود را در دام مسائل مشکل آفرین گرفتار کرده و این روند به گونه ای بوده که که روز به روز به مشکلات جسمانی، روحی و روانی فرد مبتلا به این بیماری افزوده می شود.

هر فردی در این نوع جامعه امروزی از عاداتی در رفتار، گفتار، افکار و اصول شخصیتی و روزمرگی برخوردار است که به نوعی این جمله را که تمامی افراد در این نوع جامعه امروزی دارای اعتیاد هستند را اثبات می کند.

چرا که برخی افراد به کار های مفیدی مانند کتاب خوانی اعتیاد، برخی افراد به استفاده بیش از حد مواد روان گردان و مخدر، برخی افراد به انجام کار های موفق و روزمره زیاد و بسیاری اعتیاد های مضر و مفید اعتیاد داشته و همین امر باعث شده گفته شود تمامی افراد به گونه ای دارای اعتیاد هستند.

یکی دیگر از اعتیاد هایی که امروزه علاوه بر اعتیاد های گوناگون به ویژه اعتیاد به مواد مخدر وجود داشته و شیوع بیشتری در بین افراد را داراست اعیاد به خود ارضایی به ویژه در بین جوانان و نوجوانان است که لذت و احساس هیجان انگیز این عمل در بین جوانانه باعث شده است که در هر جامعه ای افراد برای تجربه متعدد این احساس رو به اعتیاد به خود ارضایی می کنند.

مطلب مرتبط:

فواید ترک خود ارضایی بر چهره

خود-ارضایی-چیست؟

خود ارضایی چیست؟

خود ارضایی در لغت به معنی راضی ساختن و لذت بردن از امیالی است که هر فرد در طول زندگی به آنها گرایش داشته به گونه که خود ارضایی در عمل به معنی عمل انزال در دختران و پسران به صورتی که خود دختران و پسران آنرا انجام دهند گفته می شود.

بدیهی است که نیاز جنسی از اصلی ترین و در عین حال مهم ترین نیازها نه فقط در انسان، بلکه در حیوانات و حتی گیاهان به شمار می آید و برآورده نشدن آن قادر است موجب وارد آمدن آسیب های روحی و جسمی شود. درست است که طریقه نرمال پاسخ به این غریزه، ارتباط با جنس مخالف است؛ با این حال اما بعضا برخی از افراد به دلایل گوناگونی مثل عدم ازدواج، خودداری همسر از رابطه جنسی، نداشتن رضایت از رابطه جنسی و… تمایل به خود ارضایی پیدا می کنند.

لازم به ذکر است خود ارضایی تا حدودی قادر است به نیاز جنسی پاسخ دهد اما در حقیقت خودارضایی فقط به صورت یک عمل گاه به گاه باقی نمانده و در اغلب اوقات تبدیل به اعتیاد می شود و همین موضوع نیز آنرا مستعد نتایج و پیامد های منفی می کند.

از همان ابتدا خود ارضایی از سوی بسیاری از افراد مانند پیامبران و احکام دینی کاری ناپسند شمرده شده و امروزه نیز با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و علم با انجام گرفتن تحقیقات، پژوهشات و آزمایشات گسترده از سوی محققان، پژوهشگران و پزشکان متخصص در این زمینه نیز خود ارضایی از معیاب و مضرات بسیاری بر روی روان، روح و جسم افراد برخوردار بوده که اعتیاد به خود ارضایی نیز از عوارض چند برابری بر روی افراد برخوردار است.

مطلب مرتبط:

آیا خود ارضایی حرام است

عوارض-خود-ارضایی-از-نظر-علمی بیشتر بخوانید: عوارض خود ارضایی از نظر علمی

ترک-خود-ارضایی-چگونه-است؟

ترک خود ارضایی چگونه است؟

چنانچه فواید ترک خود ارضايي از لحاظ علمی برای آن دسته افرادی که به این امر روی آورده و یا نیز بدان عادت یافته اند آشکار گردد؛ تمایل کمتری به منظور سوق به سمت چنین عملی خواهند داشت. تحقیقات حاکی از این می باشند که فواید ترک خود ارضايی در چهره نیز به وضوح مشخص است؛ لذا توصیه می گردد تا حتما از روش های ترک خود ارضايی که از لحاظ علمی اثبات شده اند؛ استفاده شود تا آثار سوء آن بر ذهن، جسم و روان کم گردد.

ترک اعتیاد به خود ارضایی از سوی خود فرد مبتلا به این رفتار و یا عمل صورت گیرد چرا که اولین راه قدم گذاشتن در مسیر ترک اعتیاد به خود ارضایی کنترل میل جنسی و تلاش برای تغیر زاویه دید خود فرد نسبت به مسائل تحریک کننده است.

در مشاوره های جنسی در حقیقت همواره تاکید بر این است که چنانچه قصد دارید از فواید ترک خود ارضايی بهره بگیرید؛ ضروری است تا عزم و اراده قوی به کار برده و به دور از ناامیدی، اقدامات لازم را انجام بدهید. از مهم ترین این روش ها می توان به : یافتن هدف و دلیل اصلی، کنار گذاشتن وسواس و سرزنش، حذف نمودن محرک های محیطی و ذهنی، ساختن انگیزه و مشغله برای خود، محدود نمودن اوقات تنهایی و کمک گرفتن از مشاور اشاره کرد.

مطلب مرتبط:

راه های ترک خود ارضایی از نظر علمی

فواید-ترک-اعتیاد-خود-ارضایی-چیست؟

فواید ترک اعتیاد خود ارضایی چیست؟

از مهم ترین این فواید می توان به : رشد عضلانی، پیش گیری از عفونت های قارچی و تناسلی، خواب بهتر و با کیفیت تر، بهبود عملکرد انزال و جلوگیری از اختلال نعوظ، استقامت بالاتر جسمانی، بالا رفتن انرژی جسمانی و بهبود کیفیت اسپرم اشاره نمود.

فواید ذهنی ترک خود ارضایی

بارز ترین این فواید عبارتند از : امید بیشتر به زندگی، زیاد شدن اعتماد بنفس، کاهش استرس، افزایش خوشحالی، بیشتر شدن معنویت و مثبت شدگی دیدگاه نسبت به جنس مخالف و دیگران.

بهبود عملکرد و میل جنسی

لازم به ذکر است در صورتی که از انزال حاصله از خود ارضایی، خودداری گردد؛ تستوسترون زیاد شده و ساخت اسپرم نیز با کیفیت بیشتری انجام می گردد؛ علی الخصوص در صورتی که دارای شریک جنسی می باشید؛ انرژی و تمایل زیاد تری به منظور رابطه با وی خواهید داشت. این در حالیست که خود ارضایی های مکرر در حقیقت سبب بالا رفتن عطش جنسی نسبت به خود شده و سرد مزاجی را به دنبال خواهد داشت.

مطلب مرتبط:

مشاوره برای ترک خودارضایی

کلام آخر

ما در مطلب بالا به همراه روانکده به بررسی موضوعاتی مانند خود ارضایی چیست؟، ترک خود ارضایی چگونه است؟، فواید ترک اعتیاد خود ارضایی چیست؟،فواید ذهنی ترک خود راضایی، بهبود عملکرد و میل جنسی و بسیاری موضوعات دیگر پرداختیم تا با مطالعه این مطلب به تمامی سوالات خود دقیق ترین و کامل ترین پاسخ ها را یافته باشید.

3.5/5 - (6 امتیاز)