تاریخ امروز :23 تیر 1403

راه های ترک خود ارضایی از نظر علمی

خود ارضایی عملی جنسی است که طی آن فرد شخصا اندام جنسی خود را تحریک می کند تا نیاز جنسی خود را رفع کند و به ارگاسم برسد. خود ارضایی یا استمنا در تمام دین های بزرگ گناه می باشد و در علم پزشکی و روانشناسی نیز به این نتیجه رسیده اند که گاهی خود ارضایی عوارض روحی و جسمی شدیدی دارد. در این مقاله از سایت روانکده می خواهیم راه های علمی برای ترک خود ارضایی را بررسی کنیم.

خود ارضایی چیست؟

خود ارضایی عبارت است از تحریک اندام جنسی توسط خود فرد؛ برای اینکه به اوج لذت جنسی برسد. عمل خود ارضایی در اکثر جوامع یک انحراف جنسی به حساب می آید. شاید تصور کنید که خود ارضایی مختص دختران و پسران مجرد است اما جالب است بدانید آمار نشان می دهد در مردان و زنان متاهل نیز خود ارضایی رایج است که می تواند آنها را در رابطه عاطفی و جنسی که با شریک جنسی خود دارند دچار مشکل کند؛ این موضوع نشان می دهد که همیشه دلیل انجام خود ارضایی نداشتن شریک جنسی یا رضایت نداشتن از رابطه جنسی نیست. خود ارضایی می تواند با دیدن فیلم ها و صحنه های جنسی یا مورد آزار جنسی قرار گرفتن؛ در کودکان شروع شود.البته برخی افراد نیز در دوران قبل از ازدواج برای رفع نیازهای جنسی؛ عمل خود ارضایی را انجام می دادند اما چون به آن عادت کرده اند و همچنان بعد از ازدواج نیز گاهی خود ارضایی می کنند. در عمل خود ارضایی نیاز جنسی فرد رفع می شود اما از نظر روحی عطش جنسی او رفع نمی شود و نیاز جنسی بیشتری در خود احساس می کند و با فواصل کم این کار را تکرار می کند و در واقع معتاد خود ارضایی می شود.

مطلب مرتبط: انواع اختلالات جنسی

خود ارضایی چه عوارضی دارد؟

خود ارضایی چه عوارضی دارد؟

رفع کردن نیازهای جنسی به روش روابط جنسی سالم و متعارف باعث می شود فرد از نظر جسمی و ذهنی به آرامش برسد و جسم و روح او در تعادل خواهند بود و زمان طولانی تری نیاز جنسی نخواهد داشت. اما اعتیاد به خود ارضایی و تداوم آن مشکلات جسمی و روحی زیادی را برای افراد به وجود می آورند. به طور کلی خود ارضایی در مردان و زنان  در کنار عوارض روحی مانند افسردگی، احساس گناه، ضعف اعصاب و تمرکز، آشفتگی و اضطراب؛ باعث شدت یافتن عطش جنسی، سرد مزاجی و ضعف جنسی، ریزش مو و عدم ارگاسم در رابطه جنسی طبیعی می شود. برخی عوارض جسمی و روحی خود ارضایی را به صورت جداگانه در مردان و زنان بررسی می کنیم.

عوارض خود ارضایی در مردان چیست؟

معمولا خود ارضایی در مردان با مالیدن زیاد اندام تناسلی انجام می شود و انجام مداوم آن یا فشار و تحریک با شیوه های نادرست عوارضی دارد. از جمله عوارض خودارضایی در مردان عبارتند از:

 • استخوان درد و کمر درد به دلیل تکرار خود ارضایی و دفع مداوم کلسیم بدن در انزال.
 • دچار شدن به بی اختیاری ادراری به دلیل بزرگ شدن پروستات یا سرطان پروستات.
 • شکستگی آلت تناسلی به دلیل مالش غیرطبیعی نیز می تواند اتفاق بیافتد.
 • کوتاه شدن آلت تناسلی (بیماری پیرونی) به دلیل لمس و مالش بیش ازحد آلت تناسلی در طولانی مدت.
 • ایجاد اختلال نعوظ و تاخیر در انزال.
 • کاهش تعداد اسپرم های مایع منی و ضعیف شدن اسپرم ها.
 • بالا رفتن احتمال ابتلا به جنون جوانی یا شیزوفرنی.
 • کاهش تحریک پذیری و برانگیختگی جنسی.

مطلب مرتبط: علت بی میلی مردان به رابطه زناشویی چست؟

عوارض خود ارضایی در زنان چیست؟

خود ارضایی در خانم ها می تواند با دست یا وسایل دیگری برای تحریک ناحیه جنسی انجام گیرد و عادت به این کار می تواند عوارض جدی داشته باشد.برخی از این عوارض به صورت زیر است:

 • آنورگاسمی و ارضا نشدن زن در رابطه جنسی با شریک جنسی.
 • وارد شدن آسیب هایی مثل پارگی رگ ها یا اعصاب قسمت های داخلی ناحیه تناسلی به دلیل فشار یا تحریک با شیوه های نادرست.
 • بر هم خوردن تعادل هورمونی و سیکل قاعدگی و بیشتر شدن خونریزی.
 • ایجاد تنبلی یا سندرم تخمدان پلی کیستیک.
 • عفونت و قارچ در ناحیه تناسلی.

مطلب مرتبط: چرا زنان به رابطه جنسی بی میل می شوند؟

عوارض-خود-ارضایی-از-نظر-علمی بیشتر بخوانید: عوارض خود ارضایی از نظر علمی

چگونه خود ارضایی را ترک کنیم؟

چگونه خود ارضایی را ترک کنیم؟

زمانی که فرد تصمیم می گیرد خود ارضایی را ترک کند؛ باید در نظر داشته باشد که این رفتار را به یکباره نمی توان کنار گذاشت و او باید اراده داشته باشد و با انجام تمریناتی به مرور خود ارضایی را کنار بگذارد. مغز و ذهن فردی که خود ارضایی می کند به این عمل ناپسند عادت کرده است و برای ترک خود ارضایی باید ذهن خود را با کارهای سالم و جدیدی مشغول کند تا از فکر کردن به خود ارضایی دور بماند. چند مورد از کارهایی که برای ترک خود ارضایی موثر خواهند بود عبارتند از:

 1. ورزش یا شنا برای تخلیه انرژی و هیجان و کنترل ذهن بسیا مفید است.
 2. گرفتن دوش آب سرد زمانی که ذهنتان تمایل به خود ارضایی دارد.
 3. استفاده از رژیم غذایی کاهش دهنده میل جنسی که طبع سردی دارند و از غذاهای با طبع گرم دوری کند.
 4. مشغول کردن ذهن به کارهای مفید و سالم مثل خواندن کتاب یا مجله.
 5. اگر در موقع حمام وسوسه می شود خود ارضایی کند؛ مدت زمان حمام کردن را کوتاه کند.

اگر با انجام این کارها موفق به ترک خود ارضایی نشدید؛ مشاوره با روانشناس سکسولوژیست و متخصص سلامت جنسی می تواند در ریشه یابی علت خود ارضایی و ترک خود ارضایی برای شما راه گشا باشد.

 فواید ترک خود ارضایی چیست؟

 فواید ترک خود ارضایی چیست؟

با ترک خود ارضایی هورمون های بدن به سطح نرمال و طبیعی خود برمی گردند و به این ترتیب اکثر مشکلات جسمی مثل ریزش مو؛ که به دلیل خود ارضایی با آن ها درگیر بودید رفع می شوند. همچنین با بازگشت به زندگی جنسی سالم؛ مشکلات عدم رضایت جنسی شما در رابطه جنسی طبیعی حل می شود و از نظر روانی و عاطفی نیز به آرامش می رسید؛ به این ترتیب مشکلات افسردگی و آشفتگی ناشی از خود ارضایی نیز برطرف می شوند .

مطلب مرتبط: چرا شوهرم زود ارضا می شود؟

کلام آخر

در این مطلب به تعریف خود ارضایی و معرفی عوارض چالش برنگیز آن که زندگی فردی و اجتماعی را مختل می کنند؛ پرداختیم و شما را با راهکارهای ساده ترک خود ارضایی آشنا کردیم.

درباره “راه های ترک خود ارضایی از نظر علمی” بیشتر بخوانید: