تاریخ امروز :20 تیر 1403

با افزایش روند تحقیقات انواع شخصیت ها و در کنار آنها انواع اختلالات شخصیتی و بیماری های فردی مثل افسردگی در بین عموم مردم شناسایی و در برخی موارد راه های درمان، کنترل و یا پیشگیری این نوع اختلالات و بیماری ها برای بیماران توصیه شد که بسیاری از این نوع راه های درمان، کنترل و یا پیشگیری هنوز به طور کامل و قطعی نمی توان توصیه و تجویز شد چرا که در هر شخصیت و بیماری فردی انواعی از چالش ها و مشکلات پیش روی بیماران و پزشکان معالج قرار دارده است.

در جامعه امروزی هر فردی با هر خلق و خو و تیپ شخصیتی به دنبال پیشرفت و رشد در زمینه های مورد علاقه و کاری خود است که برای رسیدن به اهداف خود از هر مزیت و ویژگی جسمی، روحی و شخصیتی خود بهره می گیرد.

از چالش های مشکل آفرین در هر جامعه و فردی ابتلا به برخی بیماری های شخصی و روحی مانند افسردگی را می توان نام برد که در صورت عدم سعی و تلاش برای بهبود وضعیت فردی و درمان افسردگی می توان تمام طول زندگی فرد را همراه با بیهودگی و منزوی بودن تحت تاثیر قرار دهد.

در این مطلب با روانکده به بررسی تمامی راه های درمان افسردگی خواهیم پرداخت تا شما با خواندن این مطلب به تمامی سوالات خود در این زمینه پاسخی مفید و دقیق را بدست آورده باشید.

درمان افسردگی

فسردگی هم مانند تمامی بیماری ها و مشکلات روحی و فردی در طول تاریخ رفته رفته شناسایی و از سوی پزشکان و متخصصان تحقیقات و پژوهشات بسیاری را به خود اختتصاص داد به گونه ای که با رشد و توسعه علم و تحقیقات راه های بسیاری برای کنترل و درمان این بیماری برای افراد افسرده توصیه شد.

روش-های-درمان-افسردگی

بیماری افسردگی امروزه با بسیاری دیگر از بیماری ها و اختلال های شخصیتی ترکیب و مشکلات و چالش های بسایر را برای افراد مبتلا بوجود می آوردبه گونه ای که افراد مبتلا به اختلال شخصیتی دو قطبی نیز حالت و بیماری افسردگی را فارغ از بیماری شاخص افسردیگ در کنار سیدایی تجربه می کنند.

امروزه به انجام تحقیقات و پژوهشات گسترده از سوی پزشکان و متخصصان فعال در این زمینه راه ها، روش ها و متد های درمانی بسیاری برای درمان افسردگی یافت و توصیه شده اند که در ادامه به بررسی روش های درمان انواع افسردگی می پردازیم.

سریعترین راه درمان افسردگی

بیماری روحی و روانی افسردگی در افراد مبتلا تمامی کار ها، فعالیت، افکار و تصمیمات فرد را تحت الشعاع قرار داده و همین مسئله باعث می شود افراد مبتلا به افسردگی هدف و شیوه زندگی خاص و مفیدی نداشته باشند.

به گونه ای که تمامی روز هی هفته در تمامی ساعات روز و شب در اهداف و فعالیت های شخصی درجا زدن و ساکن بودن را تجربه می کنند در صورت که به این مشکل و چالش واقف هستند توانایی انجام هیچ گونه حرکت و مثبت و فعالیتی را در خود مشاهده نمی کنند.

به همین دلیل از اصلی ترین و سریع ترین راه های درمان افسردگی تغیر سبک زندگی افراد مبتلا آن هم فقط و فقط از سوی خودشان است که با انجام کوچک ترین کار مفید و خوشایند رفته رفته انگیزه و روحیه مضاعفی برای رشد و رهایی از بیماری افسردگی را در خود خواهند دید.

از جمله فعالیت های تغیر دهنده سبک زندگی می توان به انجام فعالیت های روتین صبحگاهی و روزانه طبق برنامه، پییاده روی با انگیزه و هدف، حضور پرشور و با علاقه در جمع، انتخاب اهداف کوچک و تصمیم برای اتمام تمام و کمال آن هدف و… اشاره کرد.

درمان افسردگی با طب سنتی

طب سنتی از دیرباز در بین تمامی جوامع به شیوه ها و گونه های مختلفی صورت گرفته و نتایج مطلوبی را هم برای افراد به همراه داشته است به گونه ای که امروزه طب سنتی به عنوان یکی از علوم در تمامی جوامع از کاربرد های بسیاری برخوردار بوده و همین مسئله نیز در درمان افسرگی نیز دخیل بوده است.

درمان-افسردگی-با-طب-سنتی

از جمله راه های درمان افسردگی به کمک طب سنتی می توان به انواع متد ها جوامع مختلف مانند طب سنتی چینی با استفاده از گیاهان دارویی کی ایکس اس که ترکیبی از انواع گیاهان دارویی چینی است، گیاه ریشه شیرین نعناع، گیاه جنسینگ، گیاه تاتوره، گیاه بنگ دانه، گیاه اسطوخودوس و… اشاره کرد که استفاده اصولی و با برنامه آنها تاثیر به سزایی در درمان افسردگی در افراد دارد.

درمان افسردگی در نوجوانان

در بین تمامی جوامع گروهی از افراد که امروزه بیشتر در معرض افسردگی قرار می گیرند نوجوانان هستند ابتلا به این بیماری از دلایل بسیاری مانند ایجاد مشکل در مدسه، گریختن و فرار کردن، سو مصرف مواد مخدر و الکل، عزت نفس پایین، تلفن های هوشمند، رفتار بی پروا، مشاهده خشوت، مشکلات خانوادگی و در بسیاری موارد طلاق والدین برخوردار است.

دکتر افسردگی در تبریز بیشتر بخوانید: دکتر افسردگی در تبریز

درمان-افسردگی-در-نوجوانان

به همین دلایل پزشکان، متخصصان و والیدن به دنبال روش ها و متد های تاثیر گذار در درمان بیماری افسردگی فرزندان نوجوان و جوان خود هستند که از اصلی ترین و مهم ترین روش های درمان افسردگی نوجوانان می توان به ارتباط گیری اصولی و درست والدین با فرزندان و دست به دست هم دادن والدین و نوجوانان در تغیر سبک زندگی خود اشاره کرد چرا که تغیر سبک زندگی مهم ترین روش درمان افسردگی است.

درمان افسردگی در بانوان

از دیر باز بنابه دلایل و عوامل مختلفی زنان و بانوان بیشتر از مردان دچار انواع افسردگی و درگیری با این بیماری ها می شوند که از دلایل و علل ابتلا به این بیماری در زنان می توان به سابقه‌ فامیلی یا شخصی از وجود افسردگی، تغییرات شدید در زندگی، آسیب‌های فیزیکی و یا استرس، برخی بیماری‌های فیزیکی خاص و برخی داروها، زایمان و… اشاره کرد که باعث ابتلا به انواع افسردگی از جمله افسردگی شدید، آتیپیک و افسردگی خویی یا خفیف شوند که زندگی روزمره و طول عمر بانوان را تحت تاثیر قرار می دهند.

درمان-افسردگی-در-بانوان

به همین دلیل از دیرباز پزشکان و متخصصان فعال در این زمینه همواره به دنبال کشف و اختراع راه های درمان افسردگی در زنان بوده اند که از جمله روش ها و متد های درمان افسردگی زنان می توان به دارو درمانی، روان درمانی، بستری شدن در بیمارستان، تغیر سبک زندگی، و سایر راه های درمانی ابداعی مانند شوک درمانی و تحریک مغناطیسی جمجمه و… اشاره کرد که هر کدام از این روش ها باید زیر نظر پزشک و متخصص این زمینه و با همراهی والدین و خانواده صورت بگیرد.

درمان افسردگی در مردان

مردان نیز همانند سایر افراد جامعه در معرض ابتلا به بیماری افسردگی در جوامع امروزه هستند چرا که فشارات همه جانبه وارده به مردان در مدیریت زندگی و خانواده رفته رفته مردان را به دام افسردگی می کشاند.

درمان-افسردگی-در-مردان

افسردگی در مردان از دلایل مختلفی مانند فشارات همه جانبه از سوی جامعه، کار، خانواده، ارتباطات با خانواده، شیوه برقراری ارتباط با دیگران، طلاق، فشارات کاری، فشارات بیکاری،فشارات بازنشستگی و… برخوردار است که باعث بروز علائم متفاوتی در مردان می شود.

از راه های درمان افسردگی در مردان بهترین، مهم ترین و اصلی ترین راه درمانی علاوه بر روش های دیگر تجدید نظر و تغیر سبک زندگی است که باعث کم کم برخاستن فرد از دام افسردگی و به همین دلیل چندین برابر شدن روحیه و انگیزه فرد در مدیریت ادامه روند زندگی می شود.

مطالب مرتبط:

انواع افسردگی

همه چیز درباره دارو های ضد افسردگی

افسردگی فصلی یا SAD چیست؟

افسردگی مالیخولیایی چیست؟

کلام آخر

ما در این مطلب به بررسی بیماری افسردگی، درمان افسردگی، سریع ترین راه درمان افسردگی، درمان افسردیگ با طب سنتی، درمان افسردگی در نوجوانان، درمن افسردگی در زنان و مردان پرداختیم و امید واریم با خاواندن این مطلب به تمامی سوالات خود در مورد درمان افسردگی جوابی دقیق و مفید داده باشیم.

درباره “درمان افسردگی” بیشتر بخوانید:

به این مقاله امتیاز دهید